Czas wolny

Bajka na dobranoc: Tosia – opowiada Pani Wieczorynka w ramach akcji Lato z Mamo, To Ja [WIDEO]

Bajka na dobranoc o Tosi, dziewczynce, która była bardzo ruda i piegowata i nie lubiła swoich włosów, ale pewna czapla siwa przekonała ją, że jest dobrze tak, jak jest. Zabawna i pouczająca opowieść, którą warto puścić lub przeczytać dziecku przed snem i nie tylko.

Bajka na dobranoc publikowana jest co tydzień na naszym Facebooku w ramach akcji Lato z Mamo, To Ja. Opowiada ją Agata Romaniuk, czyli Pani Wieczorynka. Dzieci i rodzice mieli okazję poznać ją już wcześniej, gdy w czasie społecznej izolacji spowodowanej koronawirusem prezentowała na Facebooku bajki dla dzieci, które miały pomóc najmłodszym przetrwać ten dziwny czas w zamknięciu.

Teraz znowu macie możliwość słuchania jej mądrych i niepowtarzalnych bajek. Udostępnialiśmy już „Górę”, „Korniki” i „Kalosze”, a dziś zachęcamy do posłuchania (wystarczy odtworzyć nasz film) lub przeczytania „Tosi” (tekst bajki publikujemy niżej). 

„Tosia” – bajka na dobranoc Pani Wieczorynki

Tosia jest 7-latką, chodzi do pierwszej klasy. To znaczy, teraz oczywiście ma wakacje, jak wy wszyscy. I Tosia jest bardzo ruda, ale wiecie, ruda i piegowata, nie tak, że ruda, że takie włosy brązowe. Taka raczej ruda jak marchewka albo jak dynia, albo jak pomarańczowa kamizelka ratunkowa. No bardzo ruda! Mnie się wydaje, że Tosia ma piękne włosy, ale dzieci w szkole trochę się z niej naśmiewają. Zdarza jej się, że idzie korytarzem do sklepiku szkolnego, a dzieci wołają: „Ty, marchewka, urwałaś się może z sałatki?” albo krzyczą: „Pieguska, pieguska, pieguska!”.

Tosia nie lubi swoich włosów. Chciałaby mieć takie jasne, jak Janka, albo może czarne z grzywką, jak Kasia, albo takie pręgowane jak u kotka. Ale co zrobić, Tosia jest ruda.

W tym roku pojechała do swojej babci na wieś. Babcia jest bardzo kochana i babcia ma siwe loki. Lubi czesać Tosi warkocze i czesać jej kucyki. Tosia jej się skarży:
– Babciu, ja nie lubię moich włosów, są takie strasznie rude, pomarańczowe. Widać mnie z daleka, wszyscy pokazują mnie palcami.
A babcia mówi:
– Tosiu, to tylko dobrze, bo ja też z daleka mogę cię rozpoznać i zawsze cię widzę, jak się gdzieś zaplączesz w krzaki agrestu albo pójdziesz w pole. Ładne masz włoski, daj, uczeszę.
Ale Tosi jest przykro.

Wczoraj poszła na pole, rozmawiała z krową Mućką. Pyta się krowy:
– Krowo, czy tobie czasem jest przykro, że jesteś taka łaciata. Nie wolałabyś być może czarna albo biała?
Na co krowa Mućka, żując trawę, odpowiedziała:
– Muuuuu, nie myślałam o tym długo, muuuu, wszystkie krowy na naszym pastwisku są łaciate no i nikt z tego powodu, muuuuu, nie robi z tego powodu przykrości. Zresztą chyba, muuuuuu, nie ma fryzjerów dla krów.
No i to jest prawda. Raczej się nie słyszy też, żeby krowa poszła się przefarbować na fioletowo, no, chyba że krowa Milka, nie?

Mimo wszystko Tosia jednak nie lubi tych swoich włosów i prosi babcię:
– Babciu, a czy ty byś mogła mi ufarbować włosy? No wiesz, kupiłybyśmy farbę w sklepie i byś mi ufarbowała, powiedzmy na czarno albo na kasztanowo, albo na taki blond!
Babcia mówi do Tosi:
– Tosiu, jesteś dziewczynką w pierwszej klasie, masz piękne włosy, nie trzeba się farbować.
Wtedy Tosia mówi:
– Babciu, a uszyłabyś mi może taki kapelusik, ale taki z dużym rondem, spod którego nie byłoby wcale widać moich włosów?
– Tosiu – mówi babcia – oczywiście, że mogę ci uszyć kapelusik, ale nie musisz zasłaniać włosów, masz piękne włosy. Rzadko kto ma rude włosy.
– Właśnie… – mówi Tosia.

I poszła się pożalić kotce, takiej wiecie, pręgowanej, i mówi do niej:
– Kotko, a powiedz, czy tobie nie jest czasem przykro, że nie jesteś kotkiem syjamskim albo że nie jesteś taka szara, albo że nie jesteś czarna z białym krawacikiem, że jesteś taka pręgowana?
Na co kotka Matylda, przeciągając się na słońcu, powiedziała:
– Ja osobiście dość lubię być pręgowana, dużo kotków jest pręgowanych. Oczywiście czasem chciałabym być trochę łaciata albo mieć białe skarpeteczki na łapkach, albo pędzelek na ogonie. Ale w ogóle dosyć lubię siebie, uważam, że jestem dosyć piękną kotką.
Wiecie, jak to jest, koty są zazwyczaj z siebie zadowolone, więc Tosia nie znalazła żadnego zrozumienia u kotki. Przestała gadać z Matyldą, wróciła do babci i mówi:
– Babciu, jeśli nie chcesz mi ufarbować włosów i nie chcesz mi uszyć kapelusza takiego ogromnego, który zasłoniłby moje włosy, to zetnij mnie na jeża, proszę.
Wtedy babcia złapała się za głowę i powiedziała:
– Jak bardzo chcesz, to oczywiście zetniemy cię na jeża. Mam taką maszynkę do golenia owiec, akurat się nada. Ale wiesz co, najpierw bym chciała, żebyś z kimś porozmawiała.

Babcia zabrała Tosię, ponieważ to było na Mazurach, na pomost. I siedziały przez jakiś czas w szuwarach i moczyły nogi, aż babcia powiedziała:
– Zobacz, tu jest taka dobra moja znajoma, czapla siwa, chciałabym, żebyś z nią porozmawiała.
– Z czaplą? – powiedziała Tosia.
– No, z czaplą – powiedziała babcia.

Tosia podsiadła się bliżej do czapli i mówi:
– Cześć.
– Cześć – powiedziała czapla siwa.
– Słuchaj, babcia mówiła, żebym z tobą pogadała, ale nie wiem o czym, bo ty jesteś siwa, ja jestem ruda. Nie widzę tu zw….
– Cześć – powiedziała czapla – to jest taka prawda, ja jestem czapla siwa i zawsze zazdrościłam czapli białej. Chciałam się przefarbować, przemalować, wapnem, kredą, pastą do zębów, aż kiedyś porozmawiałam z białą czaplą.
– No i co ci powiedziała biała czapla? – zapytała Tosia.
– Wyobraź sobie, że ona powiedziała mi, że wolałaby być siwa. Bo tak: siwa się nie brudzi, siwa ukrywa się w szuwarach i żaden drapieżnik jej nie zauważy, siwy kolor szlachetny. I tak żeśmy sobie pogadały, że ona wolałaby być siwa, ja wolałabym być biała. Ja ci powiem, Tosia, dobrze jest, jak jest. Ty byś wolała być blond, a dziewczynka blond wolałaby być czarna, a czarna wolałaby mieć loki, a ta, co z lokami – proste… Szaleństwo to jest. Dobrze mieć, to co masz. Człowiek jest przyzwyczajony (albo ptak). Nie kombinuj, Tośka, mówię ci jako czapla siwa.

Tosia pomyślała sobie: „Hm, może coś w tym jest rzeczywiście. Ostatecznie nie widzi się, żeby czaple chodziły w kapeluszach, farbowały się albo strzygły się na jeża”. Pomyślała: „dobra, może jakoś da się polubić te moje włosy!”.

I powiem wam, że jak wróciła we wrześniu do szkoły, to jakoś dzieci przestały ją przezywać, odkąd sama nie kryła się po kątach, nie chowała włosów pod chusteczką, pod czapką i pod kapturem. Odkąd nosiła z dumą kucyki, warkocze i rozpuszczone loki. A jak ktoś wołał za nią „marchewka!”, to mówiła:
– No, marchewka jest bardzo zdrowa!

Bajki na dobranoc Pani Wieczorynki dostępne są na Facebooku Mamo, To Ja. W każdą sobotę o godz. 19.00 publikujemy kolejną, wspaniałą opowieść dla najmłodszych. Nie przegapcie!

Zobacz także:

Bajki dla dwulatka
Adobe Stock
Gry i zabawy
Bajki dla dwulatka: fajne i wartościowe bajki dla małych dzieci [TOP 7]
Jakie bajki wybrać dla dwulatka, żeby były dla niego zrozumiałe, ale też nie zaburzały jego rozwoju i nie pokazywały złych wzorców? Można wybierać spośród filmów i książek, audiobooków i bajek w telewizji. Ale uwaga, nie wszystkie bajki dla dwulatka i trzylatka to edukacyjne kreskówki. Dobra bajka dla dziecka musi być bezpieczna i wartościowa.

Bajki dla dwulatka trzeba wybierać bardzo rozważnie. Jeśli twoje dziecko uwielbia bajki w telewizji albo na Netflixie, pamiętaj, że maluch w tym wieku nie powinien spędzać przed telewizorem więcej niż 10-15 minut dziennie. Z drugiej strony bajki to nie tylko kreskówki wyświetlane na ekranie, ale też książki i słuchowiska. Podpowiadamy, jakie filmy i książki najbardziej spodobają się małym dzieciom, a jednocześnie będą to wartościowe bajki edukacyjne. Fajne bajki dla dwulatka: Dobre bajki dla dwulatka w telewizji Bajki dla małych dzieci: książki Bajki dla małych dzieci na dobranoc Bajki dla 2-letnich dzieci: słuchowiska Dobre bajki dla dwulatka w telewizji Jeśli twoje dziecko uwielbia bajki w telewizji, staraj się wybierać dla niego takie tytuły, które są przeznaczone dla maluchów w jego wieku. Tak małe dziecko nie może oglądać bajek, w których pojawia się przemoc, złe wzorce zachowań czy postacie budzące przerażenie. Zamiast tego bajki dla małych dzieci powinny uczyć empatii , posiadać dostosowaną do dwu-, trzylatków prostą grafikę i przyjemne dla ucha efekty dźwiękowe. Bezpieczne bajki dla 2-letnich dzieci są przede wszystkim: nieskomplikowane, zabawne krótkie (kilkuminutowe) Najlepiej, jeśli bajki dla 2-letnich dzieci mają walory edukacyjne. Szczególnie polecamy poniższe bajki dostępne w telewizji oraz na platformach typu Netflix: Bing: bajka dla dzieci o przygodach małego królika i jego przyjaciół, uczy rozpoznawania i nazywania emocji. Masza i Niedźwiedź: bajka o przyjaźni między małą dziewczynką a niedźwiedziem, oparta na ludowej opowieści. Ryjówka Florka: bajka dla dwulatków i trzylatków, w której maleńka, sympatyczna ryjówka opowiada o wesołych zdarzeniach ze swojego życia, a następnie spisuje wszystkie w pamiętniku. Świnka Peppa : kultowa bajka dla małych...

bajki na netflixie
Adobe Stock
Gry i zabawy
Bajki na Netflixie – Top 10 najbardziej hitowych bajek dla dzieci
Bajki na Netflixie to pewny i sprawdzony sposób na rozrywkę dla dzieci, i to zarówno tych mniejszych, jak i przedszkolaków. Spośród szerokiej oferty serwisu wybrałyśmy 10 animowanych bajek dla dzieci, które są naszym zdaniem najlepsze. Znajdują się wśród nich takie hity jak: Psi Patrol, Świnka Peppa, Alvin i wiewiórki, Trolle. Sprawdź, jakie jeszcze kreskówki z ulubionymi dziecięcymi postaciami polecamy.

Bajki na Netflixie  zachwycą maluszka i nieco starsze dziecko. W popularnym serwisie jeśli to miał być myślnik, to należy napisać "spory — znajdziemy".---#---Wybór bajek na Netflixie jest naprawdę spory - znajdziemy na nim kilkadziesiąt propozycji dla najmłodszych, nie licząc filmów fabularnych dla dzieci.---#---spory-znajdziemy#spory — znajdziemy---#---spory - znajdziemy"> znajdziemy  kilkadziesiąt propozycji dla najmłodszych, nie licząc filmów fabularnych. Jeżeli wasze maluchy mają ochotę na chwilę relaksu i obejrzenie bajki , zachęcamy do wybrania kreskówki z bogatej oferty jeśli to miał być myślnik, to należy napisać "spory — znajdziemy".---#---Wybór bajek na Netflixie jest naprawdę spory - znajdziemy na nim kilkadziesiąt propozycji dla najmłodszych, nie licząc filmów fabularnych dla dzieci.---#---spory-znajdziemy#spory — znajdziemy---#---spory - znajdziemy">popularnej platformy  streamingowej . Wybraliśmy dla was propozycje 10 bajek, które cieszą się ogromną popularnością wśród dzieci. Na pewno spodobają się także waszym maluchom. Bajki na Netflixie : Psi Patrol Masza i niedźwiedź Alvin i wiewiórki Świnka Peppa Barbie Dreamhouse LEGO Friends Trolle Noddy detektyw w krainie zabawek Strażak Sam My Little Pony 1. Psi Patrol Psi Patrol  to absolutny hit wśród dzieci! Sześć szczeniaków – Chase, Marshall, Rocky, Zuma, Rubble i Sky wraz z 10-letnim Ryderem realizują arcytrudne misje ratunkowe i ratują z opresji każdego, kto poprosi o pomoc. Każdy z piesków specjalizuje się w jakiejś dziedzinie – dalmatyńczyk Marshall jest strażakiem i ratownikiem medycznym, labrador Zuma ratownikiem wodnym, a kundelek Rubble ekologiem, który zawsze mówi do swoich przyjaciół „ Nie wyrzucaj – wykorzystaj!...

Bajka o koronawirusie
Youtube/Bajki o profilaktyce
Gry i zabawy
Jak wytłumaczyć dziecku, czym jest koronawirus? Pokaż mu tę bajkę!
Na kanale Bajki o profilaktyce na Youtube pojawiła się bajka o koronawirusie. Ma świetny przekaz i ilustracje jak z uwielbianego przez dzieci "Pucia".

Koronawirus to w ostatnim czasie jeden z głównych tematów rozmów w wielu domach. Rozmawiamy o nim, słuchamy, oglądamy. Często nawet nie zdajemy sobie sprawy z tego, że dzieci bacznie się nam przyglądają i atmosfera strachu również im się udziela. Nie rozumieją przy tym do końca, czym jest ów wirus, a co ważniejsze, dlaczego muszą tak często myć ręce i nie mogą spotykać się z ukochanymi dziadkami. Właśnie z myślą o dzieciach powstała bajka na youtubie, która w prosty, ale dobitny sposób edukuje na temat koronawirusa. Czyta Jarosław Boberek . Bajka o koronawirusie – w sam raz dla przedszkolaków Być może jesteście jednymi z tych rodziców, którzy próbowali tłumaczyć dzieciom, czym jest koronawirus i dlaczego przez niego nie można korzystać chwilowo z placów zabaw , spotykać się z dziadkami, chodzić do przedszkola i bawić się z innymi dziećmi. Wiadomo jednak, że takie słowne tłumaczenie nie zawsze dociera do kilkulatków, nie mówiąc już o tym, że nie są w stanie w pełni zrozumieć naszego przekazu i niepotrzebnie wzbudzamy w nich jedynie strach i brak poczucia bezpieczeństwa. Świetnym pomysłem jest puszczenie malcowi bajki, która właśnie powstała. Jej twórcy nakręcili ją zupełnie za darmo, nie w celach zarobkowych, a edukacyjnych. Bajka trwa niecałe 5 minut i w bardzo jasny sposób przekazuje całą istotę tego, co obecnie dzieje się na świecie. Przy tym bardzo przemawia do dziecka  – moja 3,5 latka tak bardzo się przejęła, że już w trakcie oglądania pobiegła do łazienki umyć ręce . I choć już wcześniej wiedziała, że jest koronawirus, myślę, że po obejrzeniu tej bajki stał się dla niej bardziej realny, a co za tym idzie, egzekwowanie różnych zasad z nim związanych jest teraz o wiele łatwiejsze. Jeśli macie w domu kilkulatki (i nie tylko), koniecznie pokażcie im bajkę o koronawirusie. Obejrzyjcie tutaj: Źródło: Youtube...

Nasze akcje
dziecko na szczepieniu
O szczepieniach
Szczególne znaczenie szczepień przeciw pneumokokom u niemowląt i dzieci w dobie pandemii COVID-19
Partner
Miasteczko Zmysłów 2
Małe dziecko
Odwiedź Miasteczko Zmysłów i poznaj jego atrakcje!
Partner
KINDER Niespodzianka WSCW
Rozwój dziecka
Poznaj świat emocji dziecka! Ruszyła akcja Widzę, Słyszę, Czuję, Wiem
Partner
Polecamy
Porady
imiona dla dzieci, imiona amerykańskie
Imiona
Imiona amerykańskie – żeńskie i męskie, stare, rzadkie i popularne
Magdalena Drab
Życzenia na Dzień Dziecka
Święta i uroczystości
Życzenia na Dzień Dziecka 2022: wierszowane, wzruszające, śmieszne, poważne
Milena Oszczepalińska
bon turystyczny do kiedy
Aktualności
Bon turystyczny 2022 – ważność bonu. Do kiedy można wykorzystać?
Małgorzata Wódz
zapłodnienie
Starania o dziecko
Zapłodnienie: przebieg, objawy, kiedy dochodzi do zapłodnienia
Magdalena Drab
biegunka w ciąży
Zdrowie w ciąży
Biegunka w ciąży: przyczyny i leczenie rozwolnienia w ciąży i przed porodem
Ewa Janczak-Cwil
Pieniądze na dziecko
Prawo i finanse
Świadczenia na dziecko: co przysługuje po urodzeniu dziecka 2022? [ZASIŁKI, ULGI]
Małgorzata Wódz
Podróż kleszczowy
Poród naturalny
Poród kleszczowy: wskazania, powikłania, skutki dla matki i dziecka
Ewa Janczak-Cwil
Czop śluzowy
Przygotowania do porodu
Czop śluzowy – co to, jak wygląda, kiedy odchodzi?
Joanna Biegaj
co jeść w ciąży
Dieta w ciąży
Co jeść w ciąży, a czego lepiej unikać? Lista produktów
Małgorzata Wódz
plan porodu
Lekcja 2
Plan porodu: jak go napisać, czy jest obowiązkowy? Wzór do druku
Małgorzata Wódz
wyprawka dla noworodka wiosna
Noworodek
Wyprawka dla noworodka: wiosną to obowiązkowa lista! (ubranka i rzeczy do wózka)
Małgorzata Wódz
twardy brzuch w ciąży
Zdrowie w ciąży
Twardy brzuch w ciąży – kiedy napięty brzuch jest powodem do niepokoju?
Ewa Cwil
pozytywny test ciążowy
Ciąża
Pozytywny test ciążowy – co dalej? Kiedy test ciążowy jest fałszywie pozytywny?
Joanna Biegaj
plamienie implantacyjne
Objawy ciąży
Plamienie implantacyjne: co to jest, jak wygląda, ile trwa? Czy zawsze występuje w ciąży?
Małgorzata Wódz
jak ubrać dziecko na spacer
Pielęgnacja
Jak ubrać niemowlę i starsze dziecko na spacer, by nie było mu za zimno ani za gorąco?
Małgorzata Wódz
Pozycje wertyklane do porodu
Poród naturalny
Pozycje wertykalne do porodu: dlaczego warto rodzić w pozycji wertykalnej?
Dominika Bielas
wody płodowe
Przygotowania do porodu
Jak wyglądają wody płodowe? Jak je rozpoznać?
Beata Turska
9 miesięcy w 4 minuty: tak powstaje życie
Przebieg ciąży
Rozwój płodu tydzień po tygodniu – ten film wzruszy każdego!
Joanna Biegaj