Czas wolny

Bajka na dobranoc: Żurawie – opowiada Pani Wieczorynka w ramach akcji Lato z Mamo, To Ja [WIDEO]

Bajka na dobranoc o Kaziku, chłopcu, który razem z psem Luną przyglądał się żurawiom i chciał, tak jak one, odlecieć do ciepłych krajów, bo myślał, że tam życie będzie łatwiejsze. Okazało się jednak, że wcale nie jest to konieczne – najważniejsze, by mieć blisko przyjaciół.

Bajka na dobranoc publikowana jest co tydzień na naszym Facebooku w ramach akcji Lato z Mamo, To Ja. Opowiada ją Agata Romaniuk, czyli Pani Wieczorynka. Dzieci i rodzice mieli okazję poznać ją już wcześniej, gdy w czasie społecznej izolacji spowodowanej koronawirusem prezentowała na Facebooku bajki dla dzieci, które miały pomóc najmłodszym przetrwać ten dziwny czas w zamknięciu.

Teraz znowu macie możliwość słuchania jej mądrych i niepowtarzalnych bajek. Dziś zachęcamy do posłuchania (wystarczy odtworzyć nasz film) lub przeczytania „Żurawi” (tekst bajki publikujemy niżej). 

„Żurawie” – bajka na dobranoc Pani Wieczorynki

Opowiem wam dzisiaj o Kaziku. Kazik ma 6 lat i od września idzie do zerówki. Jest tym strasznie podekscytowany! No bo tak: nowe ołówki, kredki, piórnik, plecak. A może nawet będzie mógł jeździć do zerówki na wrotkach? Ale się Kazik cieszy!

W tym roku miał też pojechać z rodzicami nad morze, wiecie, skakać przez fale, wyglądać foki, morświnów, skimować… No ale najpierw przyszedł wirus, a jak już było bliżej lata, to mama z tatą usiedli z nim i powiedzieli:
– Kaziku, czasami tak się zdarza, że… – tata podrapał się pod wąsem – że ludzie dorośli przestają się kochać i wtedy muszą mieszkać osobno.

Kazik zrozumiał, że jego życie się zmieni, mama i tata nie będą już mieszkali razem, że będą nadal kochali go razem bardzo mocno, ale nie pojadą już razem nad morze i nie będą mieszkać w jednym domu.

Tata z mamą ustalili, że Kazik pojedzie na wakacje do babci. U babci jest zawsze fajnie, babcia mieszka, ma taką działkę, drewniany dom, nad Liwcem. Oooo, ale tam można się kąpać, pluskać, łapać kijanki. Babcia pozwala zbierać dzikie maliny i biegać na bosaka. Ale mimo wszystko Kazikowi było trochę smutno, że nie pojedzie z mamą i tatą nad morze.

Na początku wakacji rodzice spakowali mu walizkę taką wielką, kraciastą i ciężką, że nie mógł nawet udźwignąć. I Kazik pojechał do babci.

Babcia rozpieszczała wnuczka. Piekła rogaliki z maliną, rabarbar pod kruszonką, tartę truskawkową i biszkopty z bitą śmietaną. Ależ to wszystko było pyszne! Kazik tylko oblizywał buzię. Ale najlepsza zabawa była z Luną, starą suczką babci. Pieskiem, który był dość duży, dość powolny i nie widział na jedno oczko. Ale za to bardzo głośno szczekał. Jak tylko Luna wyczuła noskiem, że przyjechał Kazik, to zawołała do niego:
– Kazik, kolego, chau, chau, zaraz będziemy pływać w rzece, chau, chau. Uczepisz się mojej obróżki i będzie super.

I rzeczywiście, całe lato nic, tylko pływali, nurkowali, aż żaby się dziwiły. Siadały na kamieniu, patrzyły na Kazika i mówiły:
– Kum, kum, czegoś takiego nie widziałyśmy, co koleżanki? Kum! Żeby ktoś tak, zamiast pływać żabką, to pływał pieskiem? Chłopiec i pies. Kum! Czy to się godzi?
I odskakiwały dalej, żeby tylko nie wejść im w drogę.

Lato minęło bardzo szybko. Kazik nie mógł się nacieszyć, bo i pogoda świetna, i tyle jagód w lesie, i z Luną najlepsze swawole. A czasem, jak się zmęczyli, to siadali sobie na piaszczystej plaży nad rzeką i obserwowali ptaki. Kazik najbardziej lubił żurawie. Bo żurawie, wiecie, latają elegancko. Mają szerokie skrzydła i w kluczu wszystkie równiutko lecą i pikują. Czasami żurawie machały z góry do Kazika i Luny.
– Heeeej, chłopczyku i piesku!
– Hej, hej – odpowiadali Kazik i Luna.

Lato zaczęło się kończyć. Żółkły liście i trawy nad Bugiem. I Kazik wiedział, że coraz bardziej zbliża się ten moment, że będzie musiał wrócić do miasta i się okaże, gdzie będzie mieszkał – czy z mamą, czy z tatą. Hmm. Czy jego ulubiona przytulanka bóbr w marynarskim ubraniu trafi do mamy, czy do taty? A jego tor Hot Wheels? Był tym wszystkim bardzo zmartwiony i zaniepokojony, chociaż wiedział, że rodzice bardzo go kochają.

Jak przyjechali po niego pod koniec lata i mama zaczęła pakować wielką, kraciastą walizkę, a tata składać rower Kazika, to chłopiec wymknął się tylnymi drzwiami, złapał Lunę i polecieli nad rzekę. Usiedli sobie, mocząc nóżki i łapy w wodzie, i Kazik powiedział do Luny:
– Wiesz co, Luna, ja nie wracam. Nie chcę wracać do miasta, a tu u babci nie można zostać, bo to jest tylko wakacyjna działka.
Na co Luna zdziwiła się bardzo, spojrzała na Kazika i powiedziała:
– Chau, chau, ja cię rozumiem, też bym wolała nie wracać, ale chyba nie mamy wyjścia.
– A właśnie, że mamy – powiedział Kazik.
– Chau, chau – spytała Luna – co zrobisz?
A Kazik powiedział:
– Odlecę do ciepłych krajów razem z żurawiami. Tam trwają wieczne wakacje i nie trzeba podejmować żadnych trudnych decyzji.
– Chau – zaszczekała Luna – jest to dobry pomysł, ale chau, nie wie, jak to zrobię, nie chcę psuć twojej radości, ale ostatecznie nie jesteś ptakiem.

Kazik jednak nie ustępował. Zamachał do żurawi, jak przelatywały, i one wszystkie usiadły na piaszczystej łaszy nad brzegiem i spytały:
– Chłopczyku, co ty sobie wyobrażasz? Czy ty myślisz, że odlecisz tak daleko, do Afryki, do ciepłych krajów? Nie masz skrzydeł, a jak mielibyśmy cię nieść, trzymać za szelki i za buciki? – żurawie by się zamęczyły.
Kazik powiedział:
– No tak, ale ja wolałbym, żeby wakacje trwały wiecznie, a nie, żeby już był wrzesień.
Na co żurawie powiedziały:
– To prawda, ale nawet my musimy wrócić czasem z ciepłych krajów i stawić czoła temu, co czeka nas tutaj. Ale wiesz co, mamy dla ciebie dobrą wiadomość!
– Jaką? – powiedział Kazik.
– A wiesz, na czym polega ptasie radio?
Kazik nie wiedział.
– Ptasie radio to jest taki internet. To znaczy, że jeden ptak nadaje do drugiego ptaka, a ten do trzeciego ptaka, przez wyspę, przez lasy, przez rzeki i wszystkie te sygnały się łączą i powiedzmy ptaki z Afryki, które wtedy są tam, mogą nadać informacje ptakom, które są tutaj, np. wróblom albo gołębiom, albo szpakom. I te ptaki…

I tak to ustalili, że wróble, które mieszkają w mieście, w którym mieszka Kazik, będą miały na niego baczenie. I jak będzie mu smutno albo będzie się czuł zagubiony, to wystarczy tylko, że zastuka w parapet i zaraz przylecą. A wróble to są największe śmieszki, jakie są. Opowiadają kawały, dowcipy, naprawdę, tańczą trójkami, potrafią strzelać z dziobka. Super! Jak się ma przyjaciela wróbla, to trudno mieć zły humor.

Kazik uściskał Lunę. Powiedział:
– Hej, Luna, będę cię często odwiedzał u babci, co?
– Jasna sprawa – powiedziała Luna – wpadnij zimą, chau, weźmiesz mnie na spacer.

A poza tym pomyślał sobie, że, niezależnie, czy będzie mieszkał u mamy, czy u taty, czy czasem u mamy, a czasem u taty, zawsze może zastukać w parapet i jego przyjaciele przylecą. A za rok przecież znowu będą wakacje i pojedzie nad Liwiec pływać z Luną i machać do żurawi.
 

Bajki na dobranoc Pani Wieczorynki dostępne są na Facebooku Mamo, To Ja. W każdą sobotę o godz. 19.00 publikujemy kolejną, wspaniałą opowieść dla najmłodszych. Nie przegapcie!


Zobacz także:

Bajki dla dwulatka
Adobe Stock
Gry i zabawy
Bajki dla dwulatka: fajne i wartościowe bajki dla małych dzieci [TOP 7]
Jakie bajki wybrać dla dwulatka, żeby były dla niego zrozumiałe, ale też nie zaburzały jego rozwoju i nie pokazywały złych wzorców? Można wybierać spośród filmów i książek, audiobooków i bajek w telewizji. Ale uwaga, nie wszystkie bajki dla dwulatka i trzylatka to edukacyjne kreskówki. Dobra bajka dla dziecka musi być bezpieczna i wartościowa.

Bajki dla dwulatka trzeba wybierać bardzo rozważnie. Jeśli twoje dziecko uwielbia bajki w telewizji albo na Netflixie, pamiętaj, że maluch w tym wieku nie powinien spędzać przed telewizorem więcej niż 10-15 minut dziennie. Z drugiej strony bajki to nie tylko kreskówki wyświetlane na ekranie, ale też książki i słuchowiska. Podpowiadamy, jakie filmy i książki najbardziej spodobają się małym dzieciom, a jednocześnie będą to wartościowe bajki edukacyjne. Fajne bajki dla dwulatka: Dobre bajki dla dwulatka w telewizji Bajki dla małych dzieci: książki Bajki dla małych dzieci na dobranoc Bajki dla 2-letnich dzieci: słuchowiska Dobre bajki dla dwulatka w telewizji Jeśli twoje dziecko uwielbia bajki w telewizji, staraj się wybierać dla niego takie tytuły, które są przeznaczone dla maluchów w jego wieku. Tak małe dziecko nie może oglądać bajek, w których pojawia się przemoc, złe wzorce zachowań czy postacie budzące przerażenie. Zamiast tego bajki dla małych dzieci powinny uczyć empatii , posiadać dostosowaną do dwu-, trzylatków prostą grafikę i przyjemne dla ucha efekty dźwiękowe. Bezpieczne bajki dla 2-letnich dzieci są przede wszystkim: nieskomplikowane, zabawne krótkie (kilkuminutowe) Najlepiej, jeśli bajki dla 2-letnich dzieci mają walory edukacyjne. Szczególnie polecamy poniższe bajki dostępne w telewizji oraz na platformach typu Netflix: Bing: bajka dla dzieci o przygodach małego królika i jego przyjaciół, uczy rozpoznawania i nazywania emocji. Masza i Niedźwiedź: bajka o przyjaźni między małą dziewczynką a niedźwiedziem, oparta na ludowej opowieści. Ryjówka Florka: bajka dla dwulatków i trzylatków, w której maleńka, sympatyczna ryjówka opowiada o wesołych zdarzeniach ze swojego życia, a następnie spisuje wszystkie w pamiętniku. Świnka Peppa : kultowa bajka dla małych...

bajki na netflixie
Adobe Stock
Gry i zabawy
Bajki na Netflixie – Top 10 najbardziej hitowych bajek dla dzieci
Bajki na Netflixie to pewny i sprawdzony sposób na rozrywkę dla dzieci, i to zarówno tych mniejszych, jak i przedszkolaków. Spośród szerokiej oferty serwisu wybrałyśmy 10 animowanych bajek dla dzieci, które są naszym zdaniem najlepsze. Znajdują się wśród nich takie hity jak: Psi Patrol, Świnka Peppa, Alvin i wiewiórki, Trolle. Sprawdź, jakie jeszcze kreskówki z ulubionymi dziecięcymi postaciami polecamy.

Bajki na Netflixie  zachwycą maluszka i nieco starsze dziecko. W popularnym serwisie jeśli to miał być myślnik, to należy napisać "spory — znajdziemy".---#---Wybór bajek na Netflixie jest naprawdę spory - znajdziemy na nim kilkadziesiąt propozycji dla najmłodszych, nie licząc filmów fabularnych dla dzieci.---#---spory-znajdziemy#spory — znajdziemy---#---spory - znajdziemy"> znajdziemy  kilkadziesiąt propozycji dla najmłodszych, nie licząc filmów fabularnych. Jeżeli wasze maluchy mają ochotę na chwilę relaksu i obejrzenie bajki , zachęcamy do wybrania kreskówki z bogatej oferty jeśli to miał być myślnik, to należy napisać "spory — znajdziemy".---#---Wybór bajek na Netflixie jest naprawdę spory - znajdziemy na nim kilkadziesiąt propozycji dla najmłodszych, nie licząc filmów fabularnych dla dzieci.---#---spory-znajdziemy#spory — znajdziemy---#---spory - znajdziemy">popularnej platformy  streamingowej . Wybraliśmy dla was propozycje 10 bajek, które cieszą się ogromną popularnością wśród dzieci. Na pewno spodobają się także waszym maluchom. Bajki na Netflixie : Psi Patrol Masza i niedźwiedź Alvin i wiewiórki Świnka Peppa Barbie Dreamhouse LEGO Friends Trolle Noddy detektyw w krainie zabawek Strażak Sam My Little Pony 1. Psi Patrol Psi Patrol  to absolutny hit wśród dzieci! Sześć szczeniaków – Chase, Marshall, Rocky, Zuma, Rubble i Sky wraz z 10-letnim Ryderem realizują arcytrudne misje ratunkowe i ratują z opresji każdego, kto poprosi o pomoc. Każdy z piesków specjalizuje się w jakiejś dziedzinie – dalmatyńczyk Marshall jest strażakiem i ratownikiem medycznym, labrador Zuma ratownikiem wodnym, a kundelek Rubble ekologiem, który zawsze mówi do swoich przyjaciół „ Nie wyrzucaj – wykorzystaj!...

Bajka o koronawirusie
Youtube/Bajki o profilaktyce
Gry i zabawy
Jak wytłumaczyć dziecku, czym jest koronawirus? Pokaż mu tę bajkę!
Na kanale Bajki o profilaktyce na Youtube pojawiła się bajka o koronawirusie. Ma świetny przekaz i ilustracje jak z uwielbianego przez dzieci "Pucia".

Koronawirus to w ostatnim czasie jeden z głównych tematów rozmów w wielu domach. Rozmawiamy o nim, słuchamy, oglądamy. Często nawet nie zdajemy sobie sprawy z tego, że dzieci bacznie się nam przyglądają i atmosfera strachu również im się udziela. Nie rozumieją przy tym do końca, czym jest ów wirus, a co ważniejsze, dlaczego muszą tak często myć ręce i nie mogą spotykać się z ukochanymi dziadkami. Właśnie z myślą o dzieciach powstała bajka na youtubie, która w prosty, ale dobitny sposób edukuje na temat koronawirusa. Czyta Jarosław Boberek . Bajka o koronawirusie – w sam raz dla przedszkolaków Być może jesteście jednymi z tych rodziców, którzy próbowali tłumaczyć dzieciom, czym jest koronawirus i dlaczego przez niego nie można korzystać chwilowo z placów zabaw , spotykać się z dziadkami, chodzić do przedszkola i bawić się z innymi dziećmi. Wiadomo jednak, że takie słowne tłumaczenie nie zawsze dociera do kilkulatków, nie mówiąc już o tym, że nie są w stanie w pełni zrozumieć naszego przekazu i niepotrzebnie wzbudzamy w nich jedynie strach i brak poczucia bezpieczeństwa. Świetnym pomysłem jest puszczenie malcowi bajki, która właśnie powstała. Jej twórcy nakręcili ją zupełnie za darmo, nie w celach zarobkowych, a edukacyjnych. Bajka trwa niecałe 5 minut i w bardzo jasny sposób przekazuje całą istotę tego, co obecnie dzieje się na świecie. Przy tym bardzo przemawia do dziecka  – moja 3,5 latka tak bardzo się przejęła, że już w trakcie oglądania pobiegła do łazienki umyć ręce . I choć już wcześniej wiedziała, że jest koronawirus, myślę, że po obejrzeniu tej bajki stał się dla niej bardziej realny, a co za tym idzie, egzekwowanie różnych zasad z nim związanych jest teraz o wiele łatwiejsze. Jeśli macie w domu kilkulatki (i nie tylko), koniecznie pokażcie im bajkę o koronawirusie. Obejrzyjcie tutaj: Źródło: Youtube...

Nasze akcje
dziecko na szczepieniu
O szczepieniach
Szczególne znaczenie szczepień przeciw pneumokokom u niemowląt i dzieci w dobie pandemii COVID-19
Partner
Miasteczko Zmysłów 2
Małe dziecko
Odwiedź Miasteczko Zmysłów i poznaj jego atrakcje!
Partner
KINDER Niespodzianka WSCW
Rozwój dziecka
Poznaj świat emocji dziecka! Ruszyła akcja Widzę, Słyszę, Czuję, Wiem
Partner
Polecamy
Porady
imiona dla dzieci, imiona amerykańskie
Imiona
Imiona amerykańskie – żeńskie i męskie, stare, rzadkie i popularne
Magdalena Drab
Życzenia na Dzień Dziecka
Święta i uroczystości
Życzenia na Dzień Dziecka 2022: wierszowane, wzruszające, śmieszne, poważne
Milena Oszczepalińska
bon turystyczny do kiedy
Aktualności
Bon turystyczny 2022 – ważność bonu. Do kiedy można wykorzystać?
Małgorzata Wódz
zapłodnienie
Starania o dziecko
Zapłodnienie: przebieg, objawy, kiedy dochodzi do zapłodnienia
Magdalena Drab
biegunka w ciąży
Zdrowie w ciąży
Biegunka w ciąży: przyczyny i leczenie rozwolnienia w ciąży i przed porodem
Ewa Janczak-Cwil
Pieniądze na dziecko
Prawo i finanse
Świadczenia na dziecko: co przysługuje po urodzeniu dziecka 2022? [ZASIŁKI, ULGI]
Małgorzata Wódz
Podróż kleszczowy
Poród naturalny
Poród kleszczowy: wskazania, powikłania, skutki dla matki i dziecka
Ewa Janczak-Cwil
Czop śluzowy
Przygotowania do porodu
Czop śluzowy – co to, jak wygląda, kiedy odchodzi?
Joanna Biegaj
co jeść w ciąży
Dieta w ciąży
Co jeść w ciąży, a czego lepiej unikać? Lista produktów
Małgorzata Wódz
plan porodu
Lekcja 2
Plan porodu: jak go napisać, czy jest obowiązkowy? Wzór do druku
Małgorzata Wódz
wyprawka dla noworodka wiosna
Noworodek
Wyprawka dla noworodka: wiosną to obowiązkowa lista! (ubranka i rzeczy do wózka)
Małgorzata Wódz
twardy brzuch w ciąży
Zdrowie w ciąży
Twardy brzuch w ciąży – kiedy napięty brzuch jest powodem do niepokoju?
Ewa Cwil
pozytywny test ciążowy
Ciąża
Pozytywny test ciążowy – co dalej? Kiedy test ciążowy jest fałszywie pozytywny?
Joanna Biegaj
plamienie implantacyjne
Objawy ciąży
Plamienie implantacyjne: co to jest, jak wygląda, ile trwa? Czy zawsze występuje w ciąży?
Małgorzata Wódz
jak ubrać dziecko na spacer
Pielęgnacja
Jak ubrać niemowlę i starsze dziecko na spacer, by nie było mu za zimno ani za gorąco?
Małgorzata Wódz
Pozycje wertyklane do porodu
Poród naturalny
Pozycje wertykalne do porodu: dlaczego warto rodzić w pozycji wertykalnej?
Dominika Bielas
wody płodowe
Przygotowania do porodu
Jak wyglądają wody płodowe? Jak je rozpoznać?
Beata Turska
9 miesięcy w 4 minuty: tak powstaje życie
Przebieg ciąży
Rozwój płodu tydzień po tygodniu – ten film wzruszy każdego!
Joanna Biegaj