Wyniki
Wyniki
Laureaci
Wyniki
Wyniki
Wyniki
ziajka krr
Wyniki
Nivea Klub Rodzica Recenzenta
Wyniki
nivea baby 2w1 krr
Wyniki
Pampers KRR
Wyniki
Wyniki
Wyniki
Wyniki
mama szuka pracy
Fotolia
Mama

5 rzeczy, które musisz przemyśleć zanim napiszesz CV

Szukasz pracy po urlopie wychowawczym? Przeczytaj, co powinnaś zrobić zanim napiszesz i wyślesz CV.

Twój urlop wychowawczy dobiega końca, pora wracać do pracy. Jeśli musisz znaleźć nową, zastanawiasz się pewnie, jakie zajęcie byłoby dla ciebie najlepsze i jak dobrze napisać CV, by szanse, że to właśnie ciebie zaproszą na rozmowę kwalifikacyjną wzrosły. Być może jesteś też pełna obaw, czy poradzisz sobie z obowiązkami zawodowymi – przecież miałaś taką długą przerwę – i z pogodzeniem pracy z opieką nad dzieckiem. Zanim usiądziesz i napiszesz CV, które pozwoli ci wrócić na rynek pracy po urlopie wychowawczym, powinnaś przemyśleć kilka rzeczy.

Czego tak naprawdę chcę?

Nie wystarczy podjąć decyzji o powrocie do pracy. Najpierw trzeba spokojnie zastanowić się, czego szukamy. Jakie jest twoje wymarzone stanowisko? Czy masz kwalifikacje, żeby je objąć? Przemyśl, jakie obowiązki chciałabyś wypełniać w ramach swojej pracy i oczywiście, jakie wynagrodzenie cię satysfakcjonuje. Plany dotyczące wynagrodzenia muszą być realistyczne, warto zrobić rekonesans na rynku wśród osób na stanowiskach, które cię interesują. Kiedy już przemyślisz te kwestie, sporządź listę, która będzie dobrym wstępem do poszukiwania pracy:

1.    Stanowisko

Najpierw odpowiedz sobie na pytania:
- jakiego stanowiska poszukuje? Wypisz wszelkie możliwe nazwy i odmiany – to pomoże ci w wyszukiwaniu ogłoszeń;
- jakie jest zapotrzebowanie na dane stanowisko w moim rejonie? Odpowiedź na to pytanie pomoże ci określić, jakie masz realne szanse na znalezienie takiej pracy;
- jeśli interesuje cię kilka różnych stanowisk – przygotuj kilka list: po jednej do każdego stanowiska. Pisząc CV będziesz musiała je dostosować do konkretnego stanowiska.

2.    Umiejętności

Zastanów się nad swoimi umiejętnościami i kwalifikacjami. Jeśli uważasz, że jest tu pole do ulepszeń, wykorzystaj pozostały czas urlopu macierzyńskiego do podniesienia swoich zawodowych kompetencji. Odpowiedz sobie na następujące pytania:
-  czy mam kwalifikacje i/lub doświadczenie na interesującym mnie stanowisku? Jeśli odpowiedź jest twierdząca, wypisz je w CV, ale wpisuj tylko rzeczy, które są adekwatne do tego konkretnego stanowiska (np. obsługa konkretnych programów, przebyte szkolenia itd.)
- czy – jeśli szukam wyższego stanowiska niż zajmowane przed urlopem  macierzyńskim lub wychowawczym - mam odpowiednie predyspozycje? Jeśli tak, wypisz je tak jak w przypadku doświadczenia i kwalifikacji. Bądź konkretna, nie podawaj informacji nie pasujących do tego stanowiska.

3.    Obowiązki

Przemyśl, jakie obowiązki chciałabyś wykonywać i czy odpowiadają tym, które wykonywałaś do tej pory. Zastanów się, jakie obowiązki zawodowe wykonujesz najlepiej, a także, w wykonywaniu jakich obowiązków pomoże ci doświadczenie zdobyte podczas urlopu macierzyńskiego (organizacja czasu? Wielozadaniowość?).

4.    Wynagrodzenie

Wiadomo, każdy chciałby zarabiać jak najwięcej, ale prawda jest taka, że nasze oczekiwania muszą być realistyczne. Zastanów się, jakie jest minimum, na które możesz się zgodzić, by twoja pensja pozwoliła tobie i twoje rodzinie na godne życie. W tym celu odpowiedz sobie na pytania:
- jaka jest realna minimalna i maksymalna kwota, którą mogłabym otrzymywać za pracę na tym stanowisku;
- jakie średnie wynagrodzenia występują w twoim regionie na podobnych stanowiskach (sprawdź w internecie, popytaj znajomych).

5.    Umowa

Bardzo ważną kwestią jest rodzaj umowy, który cie interesuje. Pamiętaj, że mając dziecko kwestie urlopów, zwolnień lekarskich i dni na opiekę nad dzieckiem są istotne. Przy wyborze formy zatrudnienia weź pod uwagę to, czy możesz liczyć na pomoc innych osób np. przy opiece nad dzieckiem w razie jego choroby. To wszystko będzie miało wpływ na to, jaki rodzaj zatrudnienia w twoim wypadku miałby największy sens. Przemyśl odpowiedzi na następujące pytania:
- czy jestem skłonna negocjować, np. pracować na umowę zlecenie, ale przy wyższym wynagrodzeniu?
- czy uzależniam pracę od specyficznych wymagań, np. tylko umowa o pracę, pakiet medyczny jako dodatek itd.

Kiedy już zastanowisz się nad odpowiedziami na powyższe pytania, możesz przystąpić do pisania CV. Pomoże ci to także w napisaniu listu motywacyjnego, jeśli jest wymagany oraz podczas rozmowy o pracę. Powodzenia! 

Konsultacja: Katarzyna Hadka - marketerka z 9-letnim doświadczeniem, specjalizująca się w content marketingu (marketing treści), komunikacji z klientem i lead generation.

Zobacz też:

Jak dobrze wypaść na rozmowie kwalifikacyjnej? [WIDEO]

mama, praca, ciąża
Prawo i finanse
Przyszła mama i pracodawca
Polskie prawo dobrze chroni przyszłą mamę, ale tylko do chwili porodu. Potem jej być albo nie być w firmie zależy wyłącznie od woli pracodawcy. Wyjaśniamy, jak te kwestie regulują obowiązujące przepisy.

Żona odbywa obecnie staż opłacony przez urząd pracy, który kończy się w czerwcu. Jest w ciąży. Termin porodu ma wyznaczony na sierpień. Czy może liczyć, że będzie traktowana jak „normalna” pracownica. Czy będzie miała prawo do urlopu macierzyńskiego? Wszystko zależy od tego, jaka umowa wiąże żonę z pracodawcą. Stażyści są z reguły zatrudnieni na umowę zlecenie lub o dzieło – tego rodzaju umowy nie ulegają przedłużeniu do dnia porodu i nie przysługuje po nich urlop macierzyński. Gdyby żona była jednak zatrudniona na umowie na czas określony, ta zostałaby przedłużona do dnia porodu i żona mogłaby skorzystać z urlopu macierzyńskiego . Radzimy to sprawdzić w urzędzie pracy. Z końcem kwietnia szef wręczył mi wymówienie (byłam zatrudniona na czas nieokreślony). Teraz okazało się, że jestem w ciąży. Czy mogę liczyć na to, że zostanę przywrócona do pracy? Pracodawca może rozwiązać umowę o pracę z pracownicą w ciąży tylko w wyjątkowych wypadkach: gdy zakład ogłasza upadłość lub jest w stanie likwidacji albo gdy zachodzą przyczyny uzasadniające rozwiązanie umowy bez wypowiedzenia z winy pracownicy (czyli tzw. zwolnienie dyscyplinarne). W opisanej sytuacji pracodawca ma obowiązek cofnąć wypowiedzenie. Gdyby tego nie zrobił, możesz wystąpić do sądu o przywrócenie cię do pracy. Zgodnie ze stanowiskiem Sądu Najwyższego możesz się tego domagać, chociaż w chwili wypowiedzenia nie kwestionowałaś decyzji przełożonego. Jestem w drugim miesiącu ciąży. Mój szef często każe mi zostawać po godzinach. Kiedy protestuję, straszy, że mnie zwolni. Nie mam nic przeciwko temu, aby zostawać dłużej od czasu do czasu, ale nie dwa, trzy razy w tygodniu. Czy rzeczywiście grozi mi zwolnienie, jeżeli sprzeciwię się pracodawcy? Zgodnie z przepisami pracownica, która jest w ciąży, nie może być zatrudniana w godzinach nadliczbowych ani w porze...

mama, kobieta, praca, brzuszek, ciąża
Prawo i finanse
Jesteś w ciąży - czego nie wolno pracodawcy?
Zanim całkowicie pochłoną cię obowiązki macierzyńskie, dowiedz się, jakie masz prawa i przywileje jako mama. Dzięki temu będziesz wiedziała, o co możesz się upominać u pracodawcy.

Abyś mogła skorzystać z przywilejów , jakie prawo daje kobiecie w ciąży, musisz poinformować pracodawcę o swoim odmiennym stanie. Stosowne zaświadczenie wystawi ci ginekolog lub lekarz pierwszego kontaktu. Pamiętaj, że masz prawo w godzinach pracy zrobić zalecone przez lekarza badania (jeśli nie możesz wykonać ich w innym terminie). Za ten czas należy ci się wynagrodzenie.   Czego nie wolno pracodawcy, gdy jesteś w ciąży? Jeśli właśnie spodziewasz się dziecka, a także wtedy, gdy dziecko już jest na świecie, a ty postanowiłaś wrócić do pracy, twój szef nie może: Powierzać ci zadań do wykonania w godzinach nadliczbowych , Zatrudniać cię w nocy, czyli od godziny 22 do 6 rano, Obsadzać cię na stanowisku, na którym panują warunki szkodliwa dla zdrowia lub praca jest uciążliwa (np. w hałasie, przy taśmie).  Wypowiedzieć ani rozwiązać umowy o pracę, ale tylko wtedy, gdy jesteś zatrudniona na czas nieokreślony . W wypadku umowy na czas określony, która uległaby rozwiązaniu po upływie trzeciego miesiąca ciąży , pracodawca ma obowiązek przedłużyć ją do dnia porodu. Ta zasada nie dotyczy kobiet zatrudnionych na okres próbny krótszy niż miesiąc i na zastępstwo. Są dwa przypadki, gdy pracodawcę nie obowiązuje zakaz zwolnienia: - gdy są przesłanki, by z twojej winy rozwiązać umowę bez wypowiedzenia , bo np. dopuściłaś się naruszenia obowiązków pracowniczych (tzw. zwolnienie dyscyplinarne), - w razie likwidacji lub upadłości zakładu pracy.   Czego nie może pracodawca bez zgody kobiety w ciąży? Zatrudnić cię w systemie przerywanego czasu pracy (gdy w ciągu dnia masz jedną kilkugodzinną przerwę), Zlecić ci wyjazdu w delegację poza stałe miejsce zatrudnienia. [CMS_PAGE_BREAK] Jakie obowiązki ma szef, gdy jesteś w ciąży lub urodziłaś? Zorganizować pracę, by wyeliminować...

kobieta, mama, ciąża, brzuszek, kalendarz
Prawo i finanse
Poradnik prawny dla kobiet w ciąży i mam 2013/2014
Jesteś w ciąży, wkrótce rodzisz albo właśnie zostałaś mamą? Sprawdź swoje prawa - zmiany w prawie pracy dla kobiet w ciąży i po porodzie objaśnia prawnik.

Będąc świeżo upieczoną mamą z wykształceniem prawniczym, aktualnie „relaksującą się” na urlopie macierzyńskim, uznałam, że mogę zrobić coś jeszcze oprócz zmieniania pieluch. Stworzyłam bloga (www.prawniknamacierzynskim.pl), by za jego pośrednictwem pomagać innym mamom w przedzieraniu się przez gąszcz przepisów prawnych związanych z macierzyństwem , choć nie tylko. Opowiem o prawach, które przysługują ci jako pracownikowi w związku z nową sytuacją życiową, jaką jest ciąża i urodzenie dziecka. Zacznijmy od początku. Dwie kreski na teście Gratulacje! Idź do lekarza po zaświadczenie o ciąży i zanieś je pracodawcy. Pamiętaj, że pierwsza wizyta u lekarza musi przypadać przed upływem 10. tygodnia ciąży, a kolejne przynajmniej raz na trymestr. Udokumentowane wizyty lekarskie w karcie ciąży będą potem warunkiem koniecznym do wypłaty tzw. becikowego . Pracodawca musi wiedzieć, że jesteś w odmiennym stanie, bowiem od tej chwili będziesz objęta szczególną ochroną. Na czym polega ochrona przyszłej mamy? Ciężarnej nie można wypowiedzieć ani rozwiązać umowy o pracę. Nie będziesz jednak chroniona, gdy: Rażąco naruszyłaś swoje obowiązki i zwolnią cię dyscyplinarnie. Pracodawca ogłosi upadłość lub jest w likwidacji. Jesteś na umowie na czas próbny nie przekraczający jednego miesiąca. Pamiętaj, że gdy zawarłaś umowę na czas określony albo okres próbny przekraczający 1 miesiąc, przepisy chronią cię w mniejszym stopniu. Pracodawca może cię zwolnić, choć nie zawsze – jeśli koniec twojej umowy przypadałby po 3. miesiącu ciąży, to ulegnie ona automatycznemu przedłużeniu aż do dnia porodu. W praktyce oznacza to, że będziesz mieć prawo do zasiłku macierzyńskiego , mimo że twoja umowa o pracę już wygaśnie. Jeżeli w chwili wypowiedzenia umowy nie byłaś jeszcze w ciąży, ale byłaś w tym stanie, gdy umowa o...

Nasze akcje
dziecko na szczepieniu
O szczepieniach
Szczególne znaczenie szczepień przeciw pneumokokom u niemowląt i dzieci w dobie pandemii COVID-19
Współpraca reklamowa
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Współpraca reklamowa
Kobieta czyta książkę
Zakupy
Tej książce ufają miliony rodziców! Czy masz ją na półce?
Współpraca reklamowa
łojotokowe zapalenie skóry
Pielęgnacja
Test zakończony sukcesem! 99% osób poleca te kosmetyki
Współpraca reklamowa
Polecamy
Porady
Zmiany w Kodeksie pracy ważne dla rodziców [urlop rodzicielski, elastyczne formy czasu pracy i inne]
Prawo i finanse
Zmiany w Kodeksie pracy  ważne dla rodziców w 2023 roku [urlop rodzicielski, elastyczne formy czasu pracy i inne]
Luiza Słuszniak
wniosek 500 plus 2022
Prawo i finanse
Wniosek 500 plus 2023 – od kiedy? Jak go złożyć przez internet?
Magdalena Drab
wiersz o zimie
Gry i zabawy
Wiersz o zimie: 7 zimowych wierszyków dla maluchów i przedszkolaków
Agnieszka Majchrzak
karnawał
Aktualności
Karnawał – kiedy się zaczyna i kończy w 2023 roku, najciekawsze zwyczaje
Ewa Janczak-Cwil
Sanki dla dzieci
Zakupy
Sanki dla dzieci: z oparciem, drewniane i plastikowe. Jakie sanki dla niemowlaka?
Milena Oszczepalińska
ferie kiedy
Aktualności
Ferie zimowe – terminy dla województw w 2023 roku
Luiza Słuszniak
urlop macierzyński
Prawo i finanse
Urlop macierzyński 2023 – zasady, zmiany w związku z dyrektywą unijną
Ewa Janczak-Cwil
szczęśliwe imiona dla dziewczynek
Imiona
Szczęśliwe imiona dla dziewczynek: imiona oznaczające i przynoszące szczęście. Lista
Magdalena Drab
matura 2023 zmiany
Edukacja
Matura 2023: zmiany. Matematyka, polski, angielski – egzamin będzie łatwiejszy
Magdalena Drab
miód na przeziębienie
Zdrowie
Miód na przeziębienie – jaki jest najlepszy?
Małgorzata Wódz
AMR, jak często kąpać noworodka
Noworodek
Jak często kąpać noworodka: co ile dni kąpać latem i zimą? Zalecenia
Magdalena Drab
maski karnawałowe dla dzieci
Gry i zabawy
Maski karnawałowe dla dzieci: jak zrobić (krok po kroku) + maski do druku
Karolina Stępniewska
sposoby na zaparcia w ciąży
Zdrowie w ciąży
Sposoby na zaparcia w ciąży: najlepsze są te domowe i naturalne
Sylwia Niemczyk
kalendarz szczepień 2022
Zdrowie
Kalendarz szczepień 2023: szczepienia obowiązkowe i zalecane [PROGRAM SZCZEPIEŃ OCHRONNYCH] ​
Luiza Słuszniak
Królik dla niemowlaka
Dieta
Królik dla niemowlaka: jak go przygotować, od kiedy można go podać [PLUS PRZEPIS]
Adrianna Trusiuk
Ząbkowanie dziecka
Zdrowie
Ząbkowanie dziecka – kiedy się zaczyna, ile trwa i jakie są objawy?
Magdalena Drab
Dodatki do zasiłku rodzinnego
Prawo i finanse
Dodatki do zasiłku rodzinnego 2023: ile wynosi dodatek szkolny, rehabilitacyjny i na dziecko niepełnosprawne?
Joanna Biegaj
kosmetyki na cellulit i rozstępy po ciąży
Mama
Sprawdzony sposób na piękną skórę po ciąży. Znikną rozstępy, cellulit i flabby skin
Barbara Daszuta