Wyniki
Laureaci
ziajka krr
Wyniki
Nivea Klub Rodzica Recenzenta
Wyniki
nivea baby 2w1 krr
Wyniki
Pampers KRR
Wyniki
Wyniki
Wyniki
Wyniki
ojciec z dzieckiem, tatuaż
Fotolia
Mama

Zachęć go do opieki nad dzieckiem

Kiedy rodzice mogą wspólnie zajmować się swoją pociechą, mają więcej okazji do bycia razem. Lepiej się też wspierają i rozumieją. A dziecko zyskuje wiele cennych doświadczeń. Przekonuje Magdalena Gąssowska, psycholożka.

W filmie „Król Lew” wczesnym rankiem mały Simba próbuje obudzić swego ojca. Mufasa otwiera jedno oko i mruczy zaspany do żony: „Przed wschodem słońca to twój syn”. W świecie ludzi często jest tak samo. Już wkrótce po przyjściu dziecka na świat mama przekonuje się, że to ona musi być na każde zawołanie o każdej porze dnia i nocy. Tata ma prawo wykręcić się wymówką: „Nie umiem, boję się”. Czy można to zmienić?

Zrozum jego uczucia

– Warto pamiętać, że narodziny dziecka to rewolucyjna zmiana – mówi Magdalena Gąssowska, psycholożka i mama małej Ady. – Para dorosłych, bliskich sobie osób staje się rodziną, w której malutkie dziecko nagle zajmuje niekwestionowane do tej pory miejsce mężczyzny. Początkowo, gdy związek mamy z niemowlęciem jest szczególnie silny, nikt więcej nie jest wam potrzebny do szczęścia.

Nic dziwnego, że mąż – nawet jeśli się do tego głośno nie przyznaje – bywa zaskoczony takim obrotem sprawy: „Jak to, jeszcze niedawno nie mogła beze mnie żyć, ciągle trzymaliśmy się za ręce, patrzyliśmy sobie w oczy, a teraz całą czułość kieruje do tego małego, rozkrzyczanego człowieczka?”. Dla świeżo upieczonego taty to bardzo trudny moment – łatwo może się poczuć niepotrzebny i odsunięty. Musisz wtedy spróbować zbudować nową małżeńską miłość, byście znów poczuli, jak jesteście sobie bliscy.

Pozwól mu się wykazać

Najlepszym sposobem na przywrócenie tacie jego miejsca w rodzinie jest... prośba o pomoc przy opiece nad dzieckiem. Nie musisz być przecież dzielną matką, która ze wszystkim poradzi sobie sama. Razem przekonajcie się, jaką radość sprawia wspólne kąpanie i przewijanie malucha. W ten sposób okażesz mężowi: „Wciąż jesteś bardzo ważny, nie poradzę sobie bez ciebie”. Dzielenie się obowiązkami na pewno was zbliży.

Kiedy mąż oswoi się już z maleństwem, spróbuj zostawić dziecko choćby na chwilę tylko pod opieką taty. Taka zamiana ról i chwila oddechu potrzebna jest również tobie. Najlepiej, gdybyś mogła ten podarowany czas poświęcić wyłącznie sobie – nawet, jeśli miałabyś go spędzić na oglądaniu sklepowych wystaw. Oderwanie się od obowiązków poprawi ci humor, pomoże odzyskać trochę niezbędnego dystansu do codziennych problemów i wzbudzi tęsknotę za domem. Wówczas łatwiej zdobędziesz się na wyrozumiałość wobec męża, dasz mu takie samo prawo do popełniania błędów, jakie dajesz sobie.

Co z tego, że pielucha nie jest starannie zapięta, a niemowlęce body ma dekolt wyciągnięty po pas, bo tatuś nie najlepiej poradził sobie z ubraniem wiercącego się malucha? Czy to naprawdę taki wielki problem, że po dwóch godzinach twojej nieobecności dom jest zasłany zabawkami, a w łazience pełno wody, bo: „przecież po spacerze myliśmy ręce”? Pamiętaj, że i dzieci, i ich ojcowie potrzebują takiego rozbrykanego, pełnego pomysłów i przygód męskiego świata. Pozwól im na swobodne spędzanie wspólnych chwil, na ich własne, odpowiednie dla malucha rytuały, np. cotygodniowe wyprawy na basen.

Daj mu trochę czasu

Większość ojców przyznaje, że dojrzewanie do ojcostwa zajęło im jednak trochę czasu. Magdalena Gąssowska potwierdza te spostrzeżenia: – Miłość ojcowska rzeczywiście zwykle potrzebuje czasu. Sprzyjają temu wspólne sprawy, które łączą tatę i dziecko. Mój mąż ma o wiele więcej czasu dla Ady, odkąd może jej już opowiadać o swoich muzycznych zainteresowaniach, puszczać ulubione piosenki z Kabaretu Starszych Panów. Widzę, z jakim zainteresowaniem nasza córka słucha, a potem śpiewa to, co lubi tata.

Nie oczekuj też, że świeżo upieczony ojciec sam domyśli się, co ma robić. Lepiej postaw mu jasno określone zadanie, a potem tylko pozwól je wykonać. – Nie warto żądać czy wymagać pomocy. Każdy z nas ma przecież o wiele większą przyjemność z robienia rzeczy z własnej woli, a nie z obowiązku – podkreśla Magdalena Gąssowska. – Niech tata samodzielnie odkryje radość z opieki nad dzieckiem – dodaje.
Bez obaw zostawiaj więc swoje ukochane maleństwo pod opieką ojca! Może zrobisz to jeszcze dzisiaj? Jak przewrotnie powiedział ktoś mądry: „Nie trzeba być kobietą, żeby być idealną matką”.


ZOBACZ TEŻ: Po co dziecku ojciec? Wyjaśnia psycholog

Jak zadbać o bezpieczeństwo dzieci? Podpowiada mama 1,5-rocznej Michaliny

tata z dzieckiem
Fotolia.pl
Tata
Dlaczego warto być zaangażowanym tatą
Co robi fajny i zaangażowany tata? I jak znaleźć radość i rozwijać się zajmując się dziećmi – opowiada dr Jarosław Kulbat – psycholog społeczny, konsultant i trener, wykładowca Szkoły Wyższej Psychologii Społecznej.

Dobry ojciec wczoraj i dziś W naszym kraju wciąż popularna jest tradycyjna koncepcja roli ojca. Ojciec w takim ujęciu jest głównym żywicielem rodziny, pojawiającym się, gdy trzeba wykonać ciężkie prace fizyczne. Ojciec wkracza do akcji, gdy dzieci sprawiają kłopoty wychowawcze. W takim stereotypowym ujęciu ojcostwo to głównie obowiązki, z których mężczyzna powinien się wywiązać, żeby być „ dobrym ojcem ”.   Nowoczesny tata to zaangażowany tata Wyraźnie jednak widać, jak na naszych oczach zmienia się koncepcja ojcostwa . Współczesny ojciec jest stale obecny w życiu dzieci, jest cierpliwy i wyrozumiały, okazuje bez wahania miłość i troskę. Takich ojców spotykamy coraz częściej na ulicach, w parkach czy galeriach handlowych. Nowoczesny ojciec , nawet jeśli wciąż wykonuje obowiązki rodzicielskie, czyni to z radością i są one dla niego źródłem spełnienia. Osobiste korzyści wynikające z zaangażowanego ojcostwa utrzymują motywację do bycia tatą na wysokim poziomie. I tu czasem pojawia się problem, bo dla wielu ojców wychowanych w tradycyjnym modelu nie zawsze jest oczywiste, gdzie szukać radości czy okazji do rozwoju w relacjach z dziećmi. No właśnie, gdzie ich szukać?   Radość i rozwój mężczyzny podczas czasu spędzonego z dziećmi Gdzie ich szukać? Radzi dr Jarosław Kulbat, psycholog społeczny.   Zaangażowane ojcostwo może stać się źródłem poczucia dumy. Najbardziej oczywiste są te sytuacje, w których dziecko odnosi sukcesy. Ale przecież porażka, którą dziecko odnosi w wielkim stylu, po której potrafi się podnieść i spróbować ponownie, też może być wielkim powodem do dumy. Z drugiej strony, sukces ojca w przełamywaniu stereotypowych oczekiwań innych, że mężczyzna nie potrafi zająć się dzieckiem, też może być źródłem wielkiej satysfakcji. I nierzadko wzrostu pewności siebie. Rozwiązywanie...

mama, tata, rodzice, dziecko, niemowlę
Yuri Arcurs - Fotolia.com
Związki i seks
Młodzi rodzice - jak pielęgnować związek po narodzinach dziecka?
Narodziny dziecka to rewolucja, na którą naprawdę trudno się przygotować. Nagle wchodzicie w nowe i trudne role rodziców. Zmienia się wiele, ale nie powinno na tym ucierpieć uczucie między rodzicami.

Narodziny dziecka Cudownie byłoby, gdyby zgodnie z obiegową opinią, dziecko wzmacniało relację między młodymi rodzicami. Nieraz bywa całkiem odwrotnie. Czasem maleństwo tak mocno pochłania uwagę świeżo upieczonej mamy i taty, że zapominają oni o innych rolach, jakie pełnią w rodzinie. Dopóki to kwestia zachłyśnięcia się nową rolą (zrozumiałego na początku rodzicielstwa), nie trzeba się martwić. Gorzej, jeżeli relacja między jednym z rodziców a dzieckiem stanie się silniejsza niż między dwojgiem dorosłych członków rodziny – a tak się dzieje w wielu domach! Skupienie się wyłącznie na maluchu (nawet w jak najlepszej wierze) może oddalić młodych rodziców od siebie. Tymczasem to właśnie bliska więź między mamą i tatą po narodzinach dziecka jest podstawą, bez której nie można mówić o prawdziwym poczuciu bezpieczeństwa dziecka. Czytaj też: 8 kontrowersyjnych metod wychowawczych Zakochani... ale w dziecku Oczywiście w pierwszym okresie po porodzie sprawy związane z niemowlęciem są tak ważne, że wszystko inne schodzi na dalszy plan. Warto jednak pamiętać, że  w zdrowej rodzinie potrzeby wszystkich jej członków liczą się na równi.  Często, zwłaszcza tuż po narodzinach dziecka, młodzi ojcowie czują się odsunięci na boczny tor albo nawet niepotrzebni. Dzieje się tak najczęściej wtedy, kiedy spotykają się z lekceważeniem swoich umiejętności rodzicielskich („Źle wiążesz tę czapeczkę”, „Daj, ja go szybciej nakarmię”) albo wykluczeniem z relacji mama-dziecko („Kochanie, przeniesiesz się na sofę? W trójkę nam tutaj za ciasno...”). Czytaj też: 10 rad, których lepiej nie słuchać Reorganizacja życia rodzinnego Do tego dochodzi jeszcze problem organizacji życia rodzinnego. Podołanie wszystkim obowiązkom po narodzinach dziecka wymaga tak wielkiego nakładu...

Fotolia.pl
Tata
Dobry tato – co to właściwie znaczy? Wywiad z psychologiem
Dlaczego dobry tato jest taki ważny? I co to w ogóle znaczy "dobry"? Zapytaliśmy o to Urszulę Sajewicz, która jest psychologiem rozwojowym w Szkole Wyższej Psychologii Społecznej.

Zacznę zaczepnie: po co właściwie jest ojciec, oczywiście poza tym, że daje życie? Nie rodzi, nie karmi piersią, często nie ma go w domu, wiele dzieci wychowuje się bez niego... Może wiec nie jest aż taki ważny? Przeczytaj także: Współczesny tata - kto to taki? Urszula Sajewicz, psycholog rozwojowy: Ależ jest. I to bardzo! Z mnóstwa powodów. Pierwszy z brzegu: tato uczy  dziecko innych rzeczy niż mama i kształtuje w nim zupełnie inne cech y. Można to zobaczyć choćby na placu zabaw. Większość mam  koncentruje się na chronieniu  pociech, uważaniu, by nie zrobiły sobie krzywdy. Ojcowie też o to dbają, ale skupiają się na tym, by zachęcić malucha wspinania się coraz wyżej, korzystania z coraz większej ilości urządzeń, a więc do podejmowania kolejnych wyzwań , pokonywania kolejnych przeszkód, własnej  słabości, lęku. A to jak wiadomo przydaje się nie tylko na zjeżdżalni.  Rolą mamy jest chronienie pisklęcia, ojca – sprawienie, by rozwinęło skrzydła, stało się odważne i samodzielne. Zaraz, zaraz, czy przypadkiem nie  dotyczy to czasów, gdy matki dmuchały w domowe ognisko,  a ojcowie polowali na mamuty? Latamy samolotami i  robimy kariery,  ale – chcemy czy nie – nadal wiele nas łączy z przodkami. Ale przecież dziś od ojców wymaga się  innych rzeczy – mają być przy porodzie, przewijać, kąpać, tulić do snu....  I bardzo dobrze, że to robią,  bo dzięki temu wspierają matk i i są w życiu dzieci od samego początku . Jeśli jednak czują, że np. obecność przy porodzie nie jest dla nich,  nie powinni robić tego na siłę, wyłącznie dlatego, że "tak trzeba". Nie mogą także oczekiwać od  siebie tego samego poziomu roztkliwienia, które widzą w matek  – nie są pod wpływem hormonów, które tuż po porodzie pomagają kobietom odnaleźć się w...

Nasze akcje
dziecko na szczepieniu
O szczepieniach
Szczególne znaczenie szczepień przeciw pneumokokom u niemowląt i dzieci w dobie pandemii COVID-19
Partner
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Partner
Kobieta czyta książkę
Zakupy
Tej książce ufają miliony rodziców! Czy masz ją na półce?
Partner
łojotokowe zapalenie skóry
Pielęgnacja
Test zakończony sukcesem! 99% osób poleca te kosmetyki
Partner
Polecamy
Porady
Dzień Nauczyciela 2021
Aktualności
Dzień Nauczyciela 2022: kiedy obchodzimy Dzień Edukacji Narodowej? Co warto o nim wiedzieć?
Joanna Biegaj
jod a ciąża
Dieta w ciąży
Czy jod w ciąży jest równie ważny jak kwas foliowy?
Małgorzata Wódz
Życzenia na Dzień Nauczyciela: oficjalne, eleganckie, poważne
Święta i uroczystości
Życzenia na Dzień Nauczyciela: oficjalne, eleganckie, poważne
Małgorzata Sztylińska-Kaczyńska
Laurka na Dzień Nauczyciela
Święta i uroczystości
Laurka na Dzień Nauczyciela: pomysły i wzory do druku
Joanna Biegaj
Sok z czarnego bzu dla dzieci – właściwości, dawkowanie, przepis
Żywienie
Sok z czarnego bzu dla dzieci – właściwości, dawkowanie, przepis
Joanna Biegaj
Wierszyki na Dzień Nauczyciela
Święta i uroczystości
Wierszyki na Dzień Nauczyciela: śmieszne, krótkie, rymowane
Adrianna Trusiuk
Czy Dzień Nauczyciela jest wolny?
Święta i uroczystości
Czy Dzień Nauczyciela jest wolny?
Małgorzata Sztylińska-Kaczyńska
Imiona dla bliźniaków? Wybierz najpiękniejsze
Imiona
Imiona dla bliźniaków: jak wybrać najpiękniejsze? (dla pary tej samej płci oraz dla dziewczynki i chłopca)
Luiza Słuszniak
Bierzmowanie: ile trwa, jak wygląda
Święta i uroczystości
Bierzmowanie: ile trwa, jak wygląda? [PEŁEN PRZEBIEG LITURGII + DIALOGI]
Małgorzata Sztylińska-Kaczyńska
Grzyby niejadalne z gąbką
Zdrowie
Grzyby niejadalne z gąbką – czy są trujące, jak wyglądają? (zdjęcia)
Ewa Janczak-Cwil
Tabletki z jodkiem potasu po co
Zdrowie
Tabletki z jodkiem potasu – po co się stosuje?
Ewa Janczak-Cwil
Gorączka u dziecka bez innych objawów: przyczyny, postępowanie
Zdrowie
Gorączka u dziecka bez innych objawów: przyczyny, kiedy do lekarza?
Małgorzata Sztylińska-Kaczyńska
rejestr ciąż
Prawo i finanse
Rejestr ciąż – czemu ma służyć, od kiedy obowiązuje?
Ewa Janczak-Cwil
Budyń dla niemowlaka
Przepisy
Budyń dla niemowlaka: przepis. Jak go zrobić i od kiedy można go podać?
Adrianna Trusiuk
Szczepienia na COVID dzieci dawka przypominająca
Zdrowie
Szczepienia na COVID dzieci – kiedy dawka przypominająca?
Ewa Janczak-Cwil
kasztany
Gry i zabawy
Jak zrobić ludziki z kasztanów –​ różne wzory
Joanna Biegaj
Jakie książki do nauki czytania wybrać dla dziecka?
Gry i zabawy
Książki do nauki czytania. Te polecamy najbardziej!
Milena Oszczepalińska
grzyby w ciąży
Dieta w ciąży
Czy można jeść grzyby w ciąży? Tak, ale zawsze istnieje ryzyko
Małgorzata Wódz