Mikołaj z papieru to szybka i przyjemna dla oka ozdoba, którą starsze dzieci mogą wykonać w pełni samodzielnie, a młodsze z pomocą rodzica. Można go wykorzystać jako ozdobę świąteczną lub choinkową. Zobacz, jak łatwo zrobić mikołaja z kartki papieru!

Reklama

Spis treści:

Pomysł na twarz mikołaja z papieru

To bardzo prosty, ale jakże efektowny sposób na świąteczną ozdobę. Potrzebujesz do tego:

 • waty,
 • papierowego talerzyka,
 • kleju
 • farbek akwarelowych/plakatowych.

Wykonanie:

 1. 1/3 talerzyka, jego górną część, pokryj dokładnie czerwoną farbką. Daj farbce wyschnąć.
 2. Kiedy farbka wyschnie, dolną granicę czerwonej farbki pokryj klejem i przyklej kawałki waty. Daj klejowi wyschnąć.
 3. Pod „czapką” mikołaja namaluj farbkami oczy i nos. Tak przygotowanego mikołaja można powiesić na ścianie, jako ozdobę.
Adobe Stock

Jak zrobić mikołaja z papieru – szablon

Przygotowaliśmy instrukcję krok po kroku, jak narysować mikołaja. Najlepiej jest wykonać szkic ołówkiem – wówczas w razie czego łatwo będzie skorygować rysunek. Należy wykonać go na kartce bloku technicznego według poniższego szablonu. Po narysowaniu wystarczy mikołaja wyciąć i pokolorować bądź pokryć wybranymi przez siebie farbami.

Zobacz także
Adobe Stock

Prosty mikołaj z papieru – instrukcja

To najprostszy i najszybszy mikołaj, którego zrobienie zajmie mniej niż 5 minut. Do jego przygotowania potrzebujesz kartek w kolorze białym i czerwonym, a także kleju. Jeśli nie masz kolorowych kartek, można pokryć je farbką i dać im dobrze wyschnąć.

Wykonanie:

 1. Na białej kartce papieru należy narysować duże koło, a następnie je wyciąć i złożyć na pół. Podobnie należy postąpić z pomponem – wytnij niewielkie kółko z kartki, nie zginaj go jednak.
 2. Czas na przygotowanie czapki. Na czerwonym papierze narysuj, a następnie wytnij kolejno: trójkąt o długich ramionach i niewielki prostokąt o ściętych ściankach, a także niewielkiej wielkości koło. Pamiętaj o tym, aby wszystkie elementy były znacznie mniejsze niż wycięte na początku koło (inspiracją niech będzie zdjęcie poniżej).
 3. Z czerwonej kartki wytnij mikołajowi okrągły nosek.
 4. Szczyt trójkąta zagnij tak, aby przypominał on zwisającą czapkę mikołaja. Przyklej do niej przygotowany wcześniej pompon. Do podstawy trójkąta przyklej ścięty prostokąt.
 5. Gotową czapkę przyklej do wyciętego wcześniej złożonego koła – to będzie twarz mikołaja. Narysuj na niej półkole i pokryj je „cielistym” kolorem. Na końcu narysuj oczy, uśmiech i przyklej na środku wcześniej wycięty z czerwonej kartki nos. Gotowe!
Adobe Stock

Jak zrobić mikołaja z kartki bloku technicznego

Ten mikołaj doskonale nadaje się jako stojąca ozdoba, którą można postawić na komodzie, szafce lub wykorzystać jako bombkę choinkową. Do jego wykonania potrzebujesz jedynie kolorowych kartek z bloku technicznego kleju/taśmy i… cierpliwości.

Wykonanie:

 1. Czerwoną kartkę z bloku technicznego złóż w niewielki stożek. Sklej jej tył dokładnie taśmą klejącą albo mocnym klejem. Będzie to czapka mikołaja.
 2. Drugą, czerwoną kartkę również sklej w stożek, ale dłuższy niż w przypadku czapki mikołaja. Jej dół zetnij tak, aby mikołaj mógł stać.
 3. Z białej kartki wytnij niewielki prostokąt, który będzie wyznaczał kraniec czapki mikołaja (tak jak na zdjęciu). Przyklej ją do czapki.
 4. Na pozostałości z białej kartki wytnij wąsy i brodę mikołaja. Najłatwiej ją najpierw narysować, a potem wyciąć. Oba stożki sklej ze sobą. Na końcu, naklej brodę mikołaja i narysuj mu oczy. To wszystko!
Adobe Stock

Zobacz też:

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama