Wycinanie dyni bez przygotowania to przepis na porażkę – pokaleczone ręce i brzydki lampion. Zatem jak wyciąć dynię, aby zrobić to bez problemów? Najpierw trzeba przygotować odpowiednie narzędzia i wzór do wycięcia, a dopiero później zabrać się za ostrożne wycinanie dyni.

Reklama

Spis treści:

Czym wycinać dynię

Niezbędny jest odpowiednio ostry i wąski nóż. Ale to nie wszystko! Ważne jest także, by wybrać... odpowiedni gatunek dyni! Nie może mieć zbyt twardej skóry, wówczas bardzo trudno jest wyciąć na niej cokolwiek i dzieci mogą być rozczarowane i zniechęcone taką zabawą. Można wybrać odmianę dyń – dynię Halloween – z niej daje się zrobić najpiękniejsze lampiony.

Dużym ostrym nożem można odciąć górną lub dolną część dyni. Miąższ z łatwością da się usunąć dużą łyżką lub specjalną łopatką. Do tworzenia wzorów potrzebny jest mniejszy ostry nożyk. Przydatne są także specjalne mini piły do wycinania dyni.

Zobacz także

Co i jak wyciąć w dyni

Tradycyjny wzór to oczy, nos i nieco upiorny uśmiech, czyli straszna dynia na Halloween. Poniżej na zdjęciu zobaczysz trzy wariacje tradycyjnego wzoru, którymi możesz się zainspirować. Bardzo fajnym pomysłem, który znakomicie ułatwia wykonanie lampionu, są gotowe szablony do wycinania dyni. Można je zrobić samemu lub kupić gotowe przez internet.

jak wyciąć dynię inspiracje
Adobe Stock

fot. Adobe Stock

Można też pokusić się o wycięcie zupełnie innych wzorów: nietoperzy, czarownicy, kota, czy innych symboli Haloween. Wycięte otwory mogą też nie mieć z nimi nic wspólnego. Różnej wielkości kółka, pasy, zawijasy też zrobią z dyni piękną ozdobę – to, że zostaną wycięte w dyni, sprawi, że lampion będzie już wystarczająco kojarzył się z Halloween.

Jak wyciąć dynię

Pierwszy krok to odcięcie wierzchu lub spodu dyni. Pierwsze rozwiązanie sprawia, że powstaje wieczko, które można w każdej chwili zdjąć i dostać się do źródła światła. Drugie rozwiązanie skutkuje tym, że dynia będzie stała stabilnie i nie będzie na niej widoczne żadne inne cięcie poza tym, które stworzy wzór. Minusem tego rozwiązania jest to, że klosz z dyni trzeba będzie nałożyć na źródło światła.

Drugi krok to wydrążenie miąższu – w ten sposób tworzy się rodzaj klosza z dyni i miejsce na źródło światła. Do tego celu nada się łyżka do zupy lub specjalna łopatka, którą można kupić w zestawie z innymi akcesoriami do wycinania dyni. Wystarczy usunąć tylko miękką część miąższu z lekkim naddatkiem i z pestkami (pestki możecie uprażyć i spałaszować!).

Trzeci krok polega na narysowaniu na dyni wzoru do wycięcia. Można to zrobić, rysując pisakiem po skórce warzywa. Uwaga! Nie każdy pisak nadaje się do tego celu. Najlepiej sprawdza się mazak permanentny.

Ostatnim krokiem jest wycinanie wzoru. Warto zwrócić uwagę, aby tak robić cięcia, żeby wraz z usuwanymi elementami usunąć też linie narysowane pisakiem. W przeciwnym razie trzeba będzie dynię szorować.

Wycinanie dyni z dziećmi

Wycinanie dyni to edukacyjna i fajna zabawa dla dzieci. Trzeba tylko zadbać o bezpieczeństwo malucha. Niech on wybierze wzór i wydrąży dynię, może też pomóc w nanoszeniu szablonu na skórkę warzywa. Posługiwanie się nożami i innymi ostrymi narzędziami lepiej zostawić osobie dorosłej, zwłaszcza gdy dynia ma twardą skórę.

Wspólna praca da efekt w postaci taniej i bardzo atrakcyjnej ozdoby na Halloween, która rozjaśni ten wyjątkowy wieczór. Dzieci to uwielbiają! Dla bezpieczeństwa można w dynię wstawić nie świeczkę, a małą latarkę. Warto o tym pamiętać. Jeśli twoje dziecko planuje świętować w gronie przyjaciół, możesz im upiec pyszne ciastka na Halloween – są smaczne i efektowne!

Zobacz też:

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama