Program Rodzina 500+
fot. Fotolia

Nie dostają pieniędzy z programu 500+, chociaż im się należą. Co dostają w zamian?

Z każdym miesiąca wzrasta liczba rodzin, które nie dostają pieniędzy z programu 500+, chociaż im przysługują. Co dostają zamiast pieniędzy?
Hanna Szczesiak
Program Rodzina 500+
fot. Fotolia
W ciągu ostatnich miesięcy zwiększyła się liczba rodzin, które świadczenie w ramach programu 500+ otrzymują w formie rzeczowej. Z danych Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej wynika, że w czerwcu aż 1792 rodziny otrzymały pomoc rzeczową zamiast finansowej. To o 138 rodziny więcej niż w maju i o 196 więcej niż w kwietniu.

Pomoc rzeczowa zamiast 500 zł

Ministerstwo tłumaczy, że wzrost przyznanych świadczeń w postaci rzeczowej wynika ze sposobu decydowania o zmianie formy świadczenia. Urzędnicy obserwują, jak wydawane są pieniądze, a następnie podejmują decyzję o przyznaniu rodzinie świadczenia w formie rzeczowej. Wtedy zamiast pieniędzy uczestnicy programu dostają żywność, ubrania, leki, przybory szkolne. Z dodatkowych 500 zł opłacane są dodatkowe zajęcia dla dzieci czy wycieczki szkolne.

Skąd wiadomo, kto powinien dostać pomoc rzeczową zamiast finansowej? Większość rodzin, którym zmieniono formę wypłaty świadczenia, to podopieczni opieki społecznej. Pracownicy opieki znają sytuację finansową rodzin i wiedzą, w których domach rodzice nadużywają alkoholu czy narkotyków lub wydają pieniądze z programu niezgodnie z przeznaczeniem.
Redakcja poleca: 500 plus - kto dostanie, a kto nie
Nasz ekspert wyjaśnia, komu przysługują pieniądze w ramach programu 500 plus. Sprawdź, ile możesz dostać!

Ruszyła druga tura programu

Przypominamy, że od 1 sierpnia 2017 należy złożyć nowy wniosek o przyznanie 500+. Pieniądze z pierwszej tury programu będą wypłacane do końca września 2017 r. Od sierpnia można składać wniosek o świadczenie na kolejny rok (od października 2017 r. do września 2018 r.). Wypełniony wniosek i wszystkie załączniki należy złożyć osobiście w urzędzie gminy, wysłać pocztą lub skorzystać z drogi elektronicznej.

Zobacz także: Sejm przyjął poprawki w programie 500+! Co przeszło, a co nie?

Źródło: gazeta.pl
Oceń artykuł

Ocena 4 na 1 głos

Zobacz także

Popularne tematy