6 miesięczne dziecko śmieje się do mamy
fot. Fotolia

Rośnij w miłości - kampania Bebiko

Miłość okazywana dziecku zostaje z nim na zawsze i determinuje jego stosunek do świata. Dziecko - nawet to najmniejsze - również potrafi pokazać swoje przywiązanie przytulając się, uśmiechając, całując. Bliskość między rodzicem a dzieckiem jest motywem kampanii "Bebiko. Rośnij w miłości!".
6 miesięczne dziecko śmieje się do mamy
fot. Fotolia

Ciąża

Dziecko w łonie matki odbiera docierające do niego bodźce, dlatego ciąża to najlepszy czas dla rodziców na rozpoczęcie pozytywnego „dialogu” z dzieckiem, poprzez mówienie do niego, śpiewanie, głaskanie brzucha. Warto też pamiętać o tym, by dostarczać sobie pozytywnych przeżyć i emocji. Czerpanie radości z powiększającej się rodziny wpływa korzystnie na emocjonalne usposobienie maluszka, a także jest podstawą rozwijającej się więzi pomiędzy rodzicami a dzieckiem.
Redakcja poleca: Jak powstaje zdjęcie na okładkę "Mamo, To Ja"
Jak powstaje zdjęcie na okładkę "Mamo, To Ja"

Przywiązanie: styl bezpieczny

Psychologowie wyróżnili cztery style przywiązania: lękowo-ambiwalentny, unikający, lękowo-zdezorganizowany, a także najbardziej pożądany styl bezpieczny. Dzieci bezpiecznie przywiązane aktywnie angażują się w zabawę, chętnie eksplorują otoczenie, okazują niepokój, gdy z pola widzenia znika opiekun i cieszą się, gdy znów się pojawia. W tym miejscu należy podkreślić, że początkowe założenie, że dziecko może bezpiecznie związać się jedynie z mamą zostało obalone przez ekspertów. Mały człowiek może bezpiecznie przywiązać się do taty, pod warunkiem że ten od samego początku życia dziecka będzie aktywnie uczestniczył w jego wychowywaniu, nawiązywał serdeczny i ciepły kontakt, adekwatnie reagował na sygnały dziecka oraz podejmował czynności pielęgnacyjne. Pamiętajmy, że styl przywiązania kształtujący się w dzieciństwie stanowi stały wzór przywiązania społecznego w życiu dorosłym.
– Sposób, w jaki rodzice okazują miłość swojemu dziecku oraz jak reagują na jego emocje, ma ogromny wpływ na rozwój kompetencji emocjonalnych maluszka w kolejnych latach życia. Bacznie obserwując swoich rodziców, ich sposoby reagowania na sytuacje społeczne czy radzenia sobie z pojawiającymi się emocjami, mały człowiek nabywa tzw. reguł ekspresji emocji. Uczy się, w jakich okolicznościach i w jaki sposób można okazać konkretne uczucia – mówi Dorota Kalinowska, psycholog. I dodaje: – Okazujmy dziecku miłość, szacunek, obdarzajmy je czułością i adekwatną atencją, uśmiechajmy się do niego i przytulajmy, jednocześnie pamiętając, że to, czego doświadcza i uczy się w relacji z mamą i tatą, stanowi fundament jego przyszłych relacji w życiu dorosłym.

Kampanię "Bebiko. Rośnij zdrowo" zainaugurował konkurs. Aby wziąć z nim udział, rodzice muszą zrobić (lub odszukać w swoim domowym archiwum) zdjęcie, na którym maluszek dzieli się miłością. Zgłoszenia konkursowe można obejrzeć na specjalnej platformie www.milosc.bebiklub.pl. Nagrodą w konkursie jest profesjonalna, rodzinna sesja zdjęciowa

Polecamy: Jak rodzi się miłość do dziecka?
Oceń artykuł

Ocena 5 na 1 głos

Zobacz także

Popularne tematy