3 tydzień ciąży – co się dzieje u mamy i dziecka?
3 tydzień ciąży to czas, gdy dochodzi do zagnieżdżenia zarodka w macicy. Możesz więc zauważyć plamienie implantacyjne i inne wczesne objawy ciąży, jak ból brzucha czy zwiększoną ilość śluzu szyjkowego. W 3 tygodniu ciąży czuły test ciążowy jest już w stanie wykryć ciążę. Nadal jest jednak za wcześnie na badanie USG.
Spis treści:
- 3 tydzień ciąży – który to miesiąc?
- 3 tydzień ciąży jak rozwija się dziecko?
- 3 tydzień ciąży zmiany w twoim organizmie
- 3 tydzień ciąży – pierwsze objawy
- Brzuch i piersi w 3 tygodniu ciąży
- Dolegliwości w 3 tygodniu ciąży
3 tydzień ciąży - który to miesiąc?
3 tydzień to wciąż pierwszy miesiąc ciąży. To właśnie teraz dochodzi do zapłodnienia, mimo że z medycznego punktu widzenia masz już za sobą prawie 3 tygodnie ciąży (liczone od pierwszego dnia ostatniej miesiączki).
Jeśli szukasz informacji o 3 tygodniu ciąży liczonym od zapłodnienia, przejdź do opisu 5 tygodnia ciąży. I pamiętaj, że lekarze obliczają wiek ciąży na podstawie reguły Naegelego, w której początkiem ciąży nie jest dzień zapłodnienia ale pierwszy dzień ostatniej miesiączki.
3 tydzień ciąży – jak rozwija się dziecko?
Czy wiesz, że w momencie zapłodnienia rozstrzyga się nie tylko płeć twojego dziecka, ale także jego osobowość, uzdolnienia, wygląd, czyli wszystko to, o czym decydują geny? W 6-7 dniu po zapłodnieniu organizm dziecka składa się już z około 100 komórek, które właśnie rozpoczynają swoją specjalizację. W następnych tygodniach ciąży z poszczególnych komórek rozwiną się:
- ciało dziecka,
- błony płodowe,
- łożysko.
Na razie jednak blastocysta zagnieżdża się w macicy − to oznacza, że zaszłaś w ciążę!
Wielkość pęcherzyka w 3 tygodniu ciąży
W trzecim tygodniu ciąży (czyli w 1 tygodniu od zapłodnienia) pęcherzyk ciążowy nie jest jeszcze widoczny w badaniu USG. Cztery-pięć dni po zapłodnieniu twoje dziecko mierzy dopiero ok. 0,15 mm, nie jest więc większe od główki od szpilki. Ma postać maleńkiej, pustej w środku kuli, przypominającej owoc morwy. Morula, bo tak nazywa się to stadium rozwojowe zarodka, składa się z kilku-kilkunastu komórek, które szybko się dzielą i powstaje blastocysta. Nie przypomina ona jeszcze dziecka, ale i tak wygląda uroczo.
3 tydzień ciąży - zmiany w twoim organizmie
To niesamowite, ile zmian zachodzi teraz w twoim ciele, chociaż pierwsze, wyraźnie odczuwalne objawy ciąży jeszcze przed tobą. Między 12 a 16 dniem przed spodziewaną miesiączką miałaś owulację (a dni płodne mogły rozpocząć się nawet 2 dni wcześniej i skończyć 2 dni później).
Jeśli w czasie owulacji do twojej komórki jajowej wniknął plemnik, nastąpiło zapłodnienie. Po zapłodnieniu w ciele rozpoczyna się prawdziwa burza hormonalna, która sprzyja różnym emocjonalnym reakcjom. Nie wstydź się ich i nie czuj się winna. Wszystko, co się teraz z tobą dzieje, jest całkowicie normalne!
3 tydzień ciąży – pierwsze objawy
3 tydzień ciąży to czas, gdy możesz zacząć odczuwać wczesne objawy ciąży. Nie jest to jednak regułą, a niektóre kobiety muszą czekać na pierwsze ciążowe dolegliwości nawet do 6-7 tygodnia ciąży! Zdarza się też, że w 3 tygodniu ciąży organizm kobiety wysyła jasne ciążowe sygnały, których być może wcale nie łączyłaś z poczęciem.
Pierwsze oznaki ciąży to zwykle:
- Częste wizyty w toalecie. To efekt powiększania się macicy i działania hormonów, które przyśpieszają krążenie krwi, a przez to wpływają na pracę nerek. Te organy intensywnie teraz oczyszczają krew z wszelkich substancji toksycznych.
- Nowe reakcje na znane zapachy i smaki. Według naukowców wzrost wrażliwości na zapachy i smaki w ciąży to... spadek po przodkach. Wrażliwsze zmysły miały pomóc przyszłej mamie chronić się przed substancjami, które mogłyby dziecku zaszkodzić.
- Tkliwość i powiększenie piersi. Zanim zdecydujesz, czy chcesz karmić piersią, czy butelką, twój biust już zaczyna przygotowywać się do laktacji. Piersi w ciąży uwrażliwiają się na dotyk do tego stopnia, że leżenie na brzuchu może stać się bolesnym doznaniem.
Brzuch i piersi w 3 tygodniu ciąży
W 3 tygodniu ciąży twoje piersi mogą wyglądać inaczej niż zwykle przed miesiączką. Możesz dostrzec m.in.:
- lekkie mrowienie w piersiach
- obrzmienie piersi
- ściemnienie brodawek sutkowych
- pojawienie się małych grudek na obwódce, zwanych gruczołami Montgomery’ego
Brzuch w trzecim tygodniu ciąży nie zdradza oznak poczęcia. Jeszcze za wcześnie na powiększenie obwodu brzucha. Lekkie uwypuklenie podbrzusza będzie widoczne za kilka tygodni, jako efekt powiększającej się macicy.
Dolegliwości w 3 tygodniu ciąży
Prawdopodobnie już na tym etapie ciąży zaczną ci dokuczać bóle brzucha, kłucie i uczucie ciągnięcia w okolicach pępka. Początek ciąży bywa nerwowy. Ale spokojnie – pamiętaj, by przede wszystkim zachować zdrowy rozsądek. Bądź świadoma, że nie każda ciąża przebiega książkowo, co nie oznacza, że dzieje się coś złego. Tego nie musisz się bać:
Brak nudności w 3 tygodniu ciąży
Mdłości w ciąży zdarzają się bardzo często, ale nie są regułą. Ich brak nie świadczy o żadnych nieprawidłowościach w organizmie kobiety. Niektóre przyszłe mamy mają mdłości w pierwszym trymestrze, inne nie mają ich wcale, a jeszcze innym doskwierają one niemal przez całą ciążę.
Krwawienie i plamienie w 3 tygodniu ciąży
Jeśli zauważyłaś na bieliźnie niewielkie plamienie lub krwawienie w 3 tygodniu ciąży, nie wpadaj w panikę. W czasie między owulacją a terminem spodziewanej miesiączki może wystąpić tzw. plamienie implantacyjne. Jest skutkiem zagnieżdżenia się zarodka w macicy i złuszczania jej błony śluzowej. W pierwszych tygodniach ciąży plamienie może być wywołane przez hormony i występować w czasie, w którym miałabyś miesiączkę. Zachowaj jednak czujność - intensywne krwawienie może być symptomem ciąży pozamacicznej, która wymaga natychmiastowej interwencji lekarza.
Poronienie w 3 tygodniu ciąży
Według statystyk poronienie w 3 tygodniu ciąży może dotyczyć nawet 20 proc. kobiet. Poronienie samoistne, jak nazywamy utratę ciąży kilka dni po zapłodnieniu, może mieć wiele przyczyn, od wad genetycznych zarodka po zaburzenia hormonalne u matki. Najczęściej przebiega niezauważenie, a kobieta nawet nie wie, że była w ciąży.
Jak najszybciej skontaktuj się jednak z lekarzem, jeśli:
- krwawieniu w ciąży towarzyszy narastający ból brzucha
- wydzielina ma kolor czekoladowy (jest to krew, która uległa utlenieniu)
Rada dla ciebie: Choć jesteś dopiero w 3 tygodniu ciąży, już teraz zrób wszystko, by przebiegała ona prawidłowo. Pamiętaj, by wykonywać wszystkie badania i testy w zalecanych terminach. Zadbaj o spokój i dobry nastrój – jeśli masz np. bardzo stresującą pracę, a jej zmiana nie wchodzi w grę, skonsultuj się z psychologiem lub terapeutą, by poznać skuteczne metody radzenia sobie ze stresem. W przeciwnym razie może on negatywnie wpłynąć na rozwój twojego maluszka.
Test ciążowy w 3 tygodniu ciąży
W 3 tygodniu ciąży nie warto jeszcze robić testu ciążowego. Choć niektóre czułe testy ciążowe mogą wykryć ciążę już teraz, to lepiej wstrzymać się kilka dni, by uniknąć niepotrzebnej frustracji. Negatywny test ciążowy w 3 tygodniu ciąży nie musi oznaczać, że nie doszło do poczęcia, a pozytywny, że utrzymasz ciążę do miesiączki i nie dojdzie do poronienia samoistnego. Domowy test ciążowy zrób więc nie wcześniej niż w terminie spodziewanej miesiączki, czyli w 4-5 tygodniu ciąży.
Zobacz także:
- Czy można zajść w ciążę w dni niepłodne?
- Alkohol w ciąży - dlaczego jest zakazany?
- Czy ból piersi to objaw ciąży?