Stan przedrzucawkowy zagraża kobietom po porodzie
fot. Fotolia

Stan przedrzucawkowy zagraża kobietom nawet wiele lat po porodzie!

Czy wiesz, czym jest stan przedrzucawkowy? Naukowcy odkryli, że powikłania po stanie przedrzucawkowym mogą zagrażać kobietom nawet po porodzie!
Hanna Szczesiak
Stan przedrzucawkowy zagraża kobietom po porodzie
fot. Fotolia
Stan przedrzucawkowy, czyli zespół objawów chorobowych zagrażających życiu matki i dziecka, może zagrażać kobietom nawet po porodzie – odkryli naukowcy z Mayo Clinic w USA.

Co to jest stan przedrzucawkowy?

Stan przedrzucawkowy to zespół objawów, które mogą poprzedzać rzucawkę ciążową – napad drgawek prowadzących do śmierci matki i dziecka. Stan przedrzucawkowy charakteryzuje się znacznymi wahaniami ciśnienia krwi, białkomoczem (obecnością białka w moczu), obrzękami i zbyt szybkim przyrostem wagi. Pojawia się po 20. tygodniu ciąży, najczęściej ok. 34. tygodnia. Nie należy lekceważyć objawów stanu przedrzucakowego – wystąpienie rzucawki zagraża życiu matki i dziecka!
Redakcja poleca: Jak zapobiegać zatruciu ciążowemu (stan przedrzucawkowy - objawy)? film
Zatrucie ciążowe, inaczej stan przedrzucawkowy czy gestaza to zespół objawów niebezpiecznych dla ciężarnej i jej dziecka. Poznaj objawy zatrucia ciążowego. Sprawdź, czym grozi rzucawka.

Powikłania po stanie przedrzucawkowym

Grupa naukowców pod kierunkiem dr Vesny Garovic z Oddziału Nefrologii i Nadciśnienia Mayo Clinic wykazała, że kobiety, u których w czasie ciąży wystąpił stan przedrzucawkowy, są bardziej narażone na miażdżycę tętnic – nawet kilkadziesiąt lat po porodzie! Badacze przeanalizowali 80 przypadków – 40 kobiet w okresie pomenopauzalnym, które doznały stanu przedrzucawkowego i 40 kobiet z prawidłowym ciśnieniem krwi. Ich badanie dowodzi, że powikłania po stanie przedrzucawkowym mogą wystąpić nawet wiele lat po porodzie.

"Odkryliśmy, że stan przedrzucawkowy to zjawisko, które nie kończy się na ciąży, ale rzutuje na całe przyszłe życie kobiety. Dobrą wiadomością jest jednak to, że możemy wykorzystać to odkrycie do opracowania wczesnych interwencji medycznych u kobiet z grupy ryzyka, wdrażanych, zanim pojawią się choroby sercowo-naczyniowe" – wyjaśnia dr Garsovic.

Słyszałyście wcześniej o stanie przedrzucawkowym w ciąży?

Zobacz także: Jak rozpoznać stan przedrzucawkowy?

Źródło: rynekzdrowia.pl
Oceń artykuł

Ocena 6 na 3 głosy

Zobacz także

Popularne tematy