Bambino Krem ochronny + kojący
fot. Adobe Stock

Sucha skóra u niemowląt – jak ją pielęgnować?

Skóra noworodków i niemowląt jest kilkukrotnie cieńsza niż dorosłego, bardziej elastyczna i mniej odporna na działanie czynników zewnętrznych. Dlatego tak ważna jest jej prawidłowa pielęgnacja. Tym bardziej gdy zauważymy, że ma skłonność do przesuszania.
Bambino Krem ochronny + kojący
fot. Adobe Stock

Czasem, nawet jeśli starannie pielęgnujemy skórę maluszka, na ciele mogą pojawić się zmiany skórne. Biorą się stąd, że skóra małego dziecka ma jeszcze słabo rozwinięty płaszcz hydrolipidowy, który chroni ją przed szkodliwymi czynnikami zewnętrznymi. Skóra sucha reaguje na te czynniki zupełnie inaczej niż normalna. Ważne, by rodzic pamiętał o tym podczas codziennej pielęgnacji, by zapobiegać podrażnieniom, które są nie tylko nieprzyjemne dla maluszka, ale także mogą ciągnąć się miesiącami.

Pielęgnacja suchej skóry dziecka

Szorstka i sucha skóra łatwiej ulega uszkodzeniom, choćby podrażnieniom czy otarciom. Do jej pielęgnacji należy wybierać kosmetyki zapewniające dodatkową ochronę. Idealnie sprawdzą się emolienty, czyli preparaty nawilżające skórę i poprawiające jej elastyczność. Emolienty zostawiają na skórze cieniutki film, który zatrzymuje wodę wewnątrz naskórka, eliminując ryzyko wysuszenia. Podobnie suchą skórę należy traktować w codziennej pielęgnacji, dbając o jej prawidłowe nawilżenie i natłuszczenie. „Bambino Krem ochronny + kojący” jest łagodzącym emolientem przeznaczonym do pielęgnacji delikatnej, wrażliwej, a nawet atopowej skóry niemowląt i dzieci. Odpowiednio natłuszcza skórę dziecka i może być stosowany w codziennej pielęgnacji maluchów nawet z problemami skórnymi już od pierwszych dni życia maluszka. To bardzo ważne, by wybierać sprawdzone i od lat polecane przez mamy preparaty.

 

A może to AZS?

Zmiany skórne na ciele niemowlęcia, zwłaszcza te związane z suchością, mogą oznaczać, że maluch cierpi na atopowe zapalenie skóry. Co to oznacza? AZS jest chorobą skóry, objawiającą się na ogół zaczerwienieniem i łuszczeniem. Stan może się zaostrzać pod wpływem zmiany temperatury czy nieodpowiedniej pielęgnacji skóry. Zmiany najczęściej pojawiają się na szyi, policzkach, pod kolanami i na zgięciu łokci, na nadgarstkach, nieco rzadziej na tułowiu. Mogą też powstać na niej szorstkie zgrubienia, które często pękają, nawet do krwi. Nieodłączną cechą atopowego zapalenia skóry jest uporczywy świąd. Małe dziecko niestety nam o tym nie powie, ale swoje cierpienie będzie zapewne manifestowało płaczem. W takim przypadku konieczna będzie konsultacja z dermatologiem lub alergologiem, jednak jednym z nieodłącznych elementów pielęgnacji skóry atopika jest jej nawilżanie.

Najważniejsze zasady ochrony

Do pielęgnacji zarówno skóry suchej jak i atopowej odpowiedni będzie znany krem Bambino z niezmienioną od lat, niezawodną recepturą. „Bambino Krem ochronny + kojący” to łagodny emolient, wzbogacony w tlenek cynku oraz witaminę E. Ta kombinacja składników zapobiega podrażnieniom i przynosi ulgę zaczerwienionej skórze również w okolicach podpieluszkowych. Zmniejsza uczucie swędzenia i wspomaga regenerację naskórka.
Należy jednak pamiętać, że jeśli maluch cierpi na AZS, należy pielęgnować jego skórę także wtedy, gdy zmiany się cofają. Atopowe zapalenie skory jest chorobą, która trwa latami, a okresy poprawy przeplatają się z okresami zaostrzeń. Pierwszym objawem nawrotu jest właśnie powrót suchości.

Artykuł powstał z udziałem marki Bambino

Zobacz także

Popularne tematy