GRY
 
 

"Święty Mikołaj"

Wzruszająca opowieść o tym, jak święty Mikołaj został świętym.

fot. Vivarto
ŚWIĘTY MIKOŁAJ
Scenariusz i reżyseria: Juha Wuolijoki
Gatunek: kino familijne, baśń
Czas projekcji: 80 min.

W polskiej wersji językowej: Jerzy Sthur i Maciej Sthur!

NAGRODY i NOMINACJE, m.in.:
2008 - Jussi Awards – Nagroda w kategorii Najlepsze zdjęcia dla Mika Orasmaa
2008 – Sarasota Film Festiwal – Nagroda w Kategorii Najlpesze Kino Światowe dla Juha Wuolijoki

OPIS FILMU
Setki lat temu zaczęła się najpiękniejsza opowieść na świecie...
W odciętej od świata wiosce w Laponii młody Mikołaj traci w wypadku całą rodzinę.  Mieszkańcy wioski postanawiają wspólnie zaopiekować się osieroconym chłopcem. Każda rodzina będzie sprawowała pieczę nad nim przez okres jednego roku. W każde kolejne Boże Narodzenie Mikołaj będzie przenosił się do następnego domu. Żeby okazać wdzięczność, chłopiec postanawia obdarowywać dzieci swoich gospodarzy własnoręcznie wykonanymi zabawkami. Z biegiem czasu prezenty pojawiają się na progach większości domostw, bo prawie wszyscy gościli Mikołaja.
Kiedy pewnego razu w wiosce zaczyna brakować jedzenia, mieszkańcy są zmuszeni wysłać Mikołaja na naukę zawodu stolarza do pustelnika o imieniu Lisakki. Pod czujnym okiem srogiego nauczyciela Mikołaj szybko się uczy. Coraz sprawniej wykonuje zabawki i są one coraz piękniejsze. Jednak Lisaki, który nie lubi dzieci, zakazuje Mikołajowi wykonywania prezentów. Świąteczna tradycja wzajemnego obdarowywania się jest zagrożona.

Polska obsada:
Jerzy Sthur głosem dorosłego Mikołaja. Jest jednym z najwybitniejszych i najpopularniejszych aktorów polskich. Zagrał mi.in  w „Tydzień z życia mężczyzny”, „Spis cudzołożnic”. Stworzył niezapomnianą kreację Osła do filmów z serii „Shrek” oraz „Mulan” i „Mulan II”.

Maciej Sthur głosem trzynastoletniego Mikołaja. Niezwykle uzdolniony polski aktor, który karierę zaczął od występów z kabaretem „Po żarcie”. Aktualnie współpracuję również z Krzysztofem Warlikowskim w Nowym Teatrze. Zagrał m.in. w takich filmach jak: „Śluby panieńskie”, „Mistyfikacja”, „Testosteron” . Podkładał głos pod postacie  m.in. w następujących produkcjach: „ Film o pszczołach”, „Asterix i wikingowie” oraz „Kurczak mały”

Plan filmowy:
Film został nakręcony głównie w miejscowościach Levi i Utsjoki w fińskiej cześci Laponii. Dom Świętego Mikołaja zbudowano na szczycie góry Levi, w sąsiedztwie usytuowanego tam kurortu zimowego. Wioska, w której wychowuje się Mikołaj to w rzeczywistości Utsjoki – kilkanaście domostw dawniej służących pielgrzymom. Warsztat Mikołaja zbudowano w pobliżu muzeum górnictwa w Tytyri, w gminie Lohja. Z kolej dużą scenę targową nakręcono w centrum Turku
Redakcja poleca: Czy łatwo jest powrócić do pracy po ciąży? [SONDA ULICZNA]
Zapytaliśmy przechodniów, czy powrót do pracy po ciąży jest łatwy. Jesteście ciekawi odpowiedzi? Zobaczcie sondę!

Ocena (0 oceny)

0.0
Doładuj
Przeładuj