1. tydzień ciąży

1 tydzień ciąży to nie pierwszy tydzień po zapłodnieniu, ale czas, w którym twój organizm dopiero przygotowuje się do ciąży, a ty masz okres. Do uwolnienia komórki jajowej i zapłodnienia dojdzie dopiero za kilka dni. Już niedługo zauważysz pierwsze objawy zbliżających się dni płodnych: zmieni się śluz szyjkowy i temperatura ciała. Zadbaj o swoją płodność i zdrowie tuż przed zajściem w ciążę.

1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13

1 tydzień ciąży - od kiedy się liczy?

Początek ciąży umownie liczy się od pierwszego dnia ostatniej miesiączki poprzedzającej zapłodnienie. Dlatego w 1 tygodniu i pierwszym miesiącu ciąży tak naprawdę dopiero czekasz na zapłodnienie i nie wiesz jeszcze, że zajdziesz w ciążę w najbliższym cyklu owulacyjnym − za około 10-18 dni. Jeśli właśnie rozpoczynasz z partnerem starania o dziecko, koniecznie sprawdź, jak poprawić płodność. 

Pamiętaj, ciąża liczona jest nie od zapłodnienia, ale od dnia rozpoczęcia ostatniej miesiączki poprzedzającej zapłodnienie. W rzeczywistości zatem ciąża może trwać od 38 do 42 tygodni.

Jeśli różnice pomiędzy 1 tygodniem ciąży liczonym przez lekarzy a 1 tygodniem ciąży od zapłodnienia nadal nie są dla ciebie jasne, poniżej znajdziesz szersze, przystępne wyjaśnienie. Dla twojego organizmu to dwa całkiem odmienne etapy, więc twoje objawy i odczucia w 1 tygodniu ciąży po zapłodnieniu także będą zupełnie inne niż przed zapłodnieniem.

Co się dzieje w 1 tygodniu ciąży?

Właśnie zaczął się twój cykl miesiączkowy, w którym rozpoczniesz starania o ciążę. Pierwszy dzień miesiączki może być przez lekarza liczony jako początek 1 tygodnia ciąży. Kilkanaście dni później nastąpi zapłodnienie. Zanotuj więc tę datę, bo podczas pierwszej ciążowej wizyty u ginekologa lekarz będzie chciał ją poznać. Ty również będziesz z sentymentem do niej wracać!

Kiedy masz miesiączkę, poziom estrogenów i progesteronu spada. Jest to konieczne, by błona śluzowa macicy mogła się złuszczyć i zostać wydalona wraz z krwią. Dzięki niskiemu poziomowi tych hormonów 1 tydzień ciąży oznacza zwykle dobre samopoczucie i przypływ energii. W 1 tygodniu ciąży możesz obserwować takie objawy jak:

 • gładka, rozświetlona cera,
 • lepsza kondycja,
 • niższa waga.

Co się dzieje z twoim ciałem w 1 tygodniu ciąży?

W 1 tygodniu ciąży próżno doszukiwać się typowych objawów ciążowych, jak mdłości czy ból brzucha. Twoje odczucia będą się zmieniać stopniowo w najbliższych tygodniach. Wczesne objawy ciąży mogą pojawić się nawet tuż po zapłodnieniu, ale na to musisz jeszcze poczekać co najmniej kilkanaście dni.

Twoje ciało dopiero szykuje się do zapłodnienia. Hormony przysadki mózgowej (FSH) pracują teraz intensywniej. Pod ich wpływem dojrzewają pęcherzyki jajnikowe, w których znajdują się komórki jajowe. W ten sposób hormony przygotowują twój organizm do ciąży.

Jesteś obecnie w tzw. fazie niepłodnej cyklu. Przeciętnie trwa ona od 5 do 7 dni. U kobiet, których cykl trwa 28 dni, między 12 a 16 dniem następuje owulacja, podczas której może dojść do zapłodnienia. Jeśli twój cykl jest dłuższy lub krótszy, najlepiej skorzystaj z kalendarza dni płodnych, aby sprawdzić, kiedy masz największe szanse na poczęcie dziecka. Możesz też wydrukować kartę obserwacji cyklu miesiączkowego, dzięki której z łatwością będziesz kontrolować swoją płodność. 

1 tydzień ciąży po zapłodnieniu

Pierwszy tydzień ciąży od zapłodnienia to z biologicznego punktu widzenia 3 tydzień ciąży. To wtedy zarodek zagnieżdża się w macicy, a ty możesz (lecz nie musisz!) zauważyć u siebie plamienie implantacyjne, a nawet pierwsze objawy ciąży.

Objawy ciąży 1 tydzień po zapłodnieniu

Już w pierwszym tygodniu od momentu kiedy zaszłaś w ciążę, możesz zaobserwować pewne zmiany:

 • jeśli do tej pory codziennie rano mierzyłaś temperaturę ciała, w 1 tygodniu ciąży po zapłodnieniu odnotujesz jej wzrost o kilka kresek. To efekt działania progesteronu.
 • być może niedługo poczujesz też większą tkliwość piersi, zaczniesz odczuwać bóle w podbrzuszu i wyjątkowe zmęczenie.
 • śluz w pierwszym tygodniu ciąży może być przezroczysty albo białawo-żółtawy i mieć dość rzadką ciągnącą się konsystencję. Ten śluz pełni ważną rolę: będzie chronił dziecko przed infekcjami!

Ile trwa ciąża?

W 1 tygodniu ciąży z pewnością zastanawiasz się, jak długo potrwa twój odmienny stan i kiedy wreszcie powitasz na świecie swoje maleństwo. Oto kilka faktów na temat czasu trwania ciąży:

 • Choć powszechnie mówi się, że ciąża trwa 9 miesięcy, formalnie jest to 40 tygodni, czyli 280 dni (dokładnie 9 miesięcy i tydzień).
 • Zwykle kobieta dowiaduje się o ciąży nie wcześniej niż w 5 tygodniu, czyli w momencie, kiedy spóźnia się jej miesiączka i sięga po test ciążowy


Jeśli w tym cyklu zajdziesz w ciążę, już teraz możesz obliczyć przybliżony termin porodu. Pamiętaj jednak, żeby nie trzymać się go kurczowo. Jedynie 5 proc. kobiet rodzi dokładnie w wyznaczonym terminie. Z dużym prawdopodobieństwem możesz jednak określić porę roku i miesiąc, w którym urodzisz. A nawet zacząć planować wyprawkę! To całkiem przyjemna myśl, prawda?

1 tydzień ciąży - jak dbać o siebie?

Jeśli rozpoczynasz starania o dziecko, z pewnością chcesz zrobić wszystko, by ciąża przebiegała prawidłowo. Najlepiej już teraz zacznij dbać o siebie. Nie czekaj ze zmianą nawyków do chwili, gdy dowiesz się o poczęciu. Pierwszy tydzień ciąży (kiedy zwykle nawet o niej nie wiesz) są dla rozwijającego się płodu niezmiernie ważne. Dlatego:

 • Przyjmuj kwas foliowy – najlepiej zacznij już na około 3 miesiące przed planowaną ciążą i bierz go aż do końca pierwszego trymestru ciąży. Kwas foliowy jest potrzebny rozwijającemu się dziecku. Jego niedobór w organizmie ciężarnej może być przyczyną powstania wady cewy nerwowej u płodu. 
 • Dbaj o aktywność fizyczną – ciąża i poród to nie lada wysiłek dla twojego organizmu: mięśni, kości, stawów, tkanek. Wykonuj ćwiczenia poprawiające funkcjonowanie układu sercowo-naczyniowego i te, które poprawiają elastyczność mięśni. Wybierz np. pływanie, pilates, jazdę na rowerze, nordic walking, 
 • Zadbaj o zdrową dietę – już od 1 tygodnia ciąży unikaj wysoko przetworzonych produktów, słodyczy, jedzenia z dużą zawartością soli, cukru i niezdrowych tłuszczów. Jedz produkty bogate w kwas foliowy, np. pomarańcze, banany, zielone warzywa liściaste, żółtka jaj. Pamiętaj także o ważnych w ciąży minerałach.
 • Unikaj alkoholu, słodzików, ogranicz kofeinę – zrezygnuj z napojów energetycznych i gazowanych, zanim zajdziesz w ciążę, a kawę pij w niewielkich ilościach. Badania naukowe potwierdzają, że picie dziennie więcej niż 4 filiżanek kawy zmniejsza szanse na poczęcie dziecka aż o jedną czwartą! Spróbuj zatem ograniczyć się do maksymalnie 2 filiżanek kawy dziennie.
 

Aby doszło do zapłodnienia, do uwolnionej komórki jajowej musi dostać się plemnik. To oznacza, że nie tylko ty powinnaś przygotowywać się do ciąży, prowadząc zdrowy tryb życia, ale twój partner również. 

Jak zwiększyć płodność?

Im szybciej wprowadzisz zdrowe nawyki, tym większe korzyści osiągniesz. Wypoczęty, dobrze odżywiony i dotleniony organizm będzie funkcjonował znacznie lepiej, również w zakresie płodności. Z kolei stres, używki i zła dieta to częste przyczyny problemów z owulacją u kobiet − unikaj ich! Aby zwiększyć szanse na ciążę i poczęcie zdrowego dziecka, o dietę i odpowiednią ilość ruchu powinien zadbać także przyszły tata.

Jak poprawić płodność - infografika

Jak poprawić jakość plemników?

Na jakość męskiego nasienia korzystnie wpływa zdrowa dieta, ale nie tylko. By zwiększyć szanse na zapłodnienie i poprawić jakość plemników, mężczyzna powinien:

 • jeść surowe warzywa (papryka, kapusta, brokuły, brukselka),
 • jeść owoce (czarne porzeczki, truskawki, aronia, cytrusy),
 • unikać alkoholu oraz palenia papierosów,
 • unikać przegrzewania jąder,
 • unikać przewlekłego stresu.

1 tydzień ciąży a tyłozgięcie macicy

Jeśli martwisz się z powodu tyłozgięcia macicy, uspokajamy – to nie powód do obaw. Nie jest to ani choroba, ani poważna wada – tyłozgięcie macicy ma ok. 25 proc. kobiet.

Czy tyłozgięcie macicy utrudnia zajście w ciążę?

Nietypowa budowa macicy nie wywołuje bezpłodności ani kłopotów w ciąży i podczas porodu. U ciężarnych kobiet macica wraz z rozwojem płodu zaczyna się powoli prostować, a po porodzie powraca do poprzedniego położenia.

Przyczyny tyłozgięcia macicy

Przyczyny tyłozgięcia macicy nie są do końca znane. Macica może się niewłaściwie ustawić np. 
 • po zbyt intensywnym wysiłku fizycznym,
 • na skutek schorzeń ginekologicznych, np. zapalenia przydatków czy endometriozy.

Objawy tyłozgięcia macicy

Zwykle tyłozgięcie nie jest związane z żadnymi dolegliwościami. Ale niektóre kobiety narzekają czasem na nieprzyjemne objawy:
 • nieco bardziej bolesne miesiączki,
 • bóle w dole brzucha lub w okolicy krzyża,
 • dolegliwości przy współżyciu.
W takich przypadkach najlepiej skonsultować się z ginekologiem. 

Zobacz także:

Konsultant:
dr Mariusz Sadowski
specjalista ginekologii i położnictwa, ekspert portalu Znany Lekarz

Ocena (10 ocen)

5.8

Popularne tematy