1. tydzień ciąży

1 tydzień ciąży to czas, kiedy w twoim ciele dużo się dzieje. Masz właśnie miesiączkę, a do owulacji i zapłodnienia dojdzie dopiero za kilka dni. Zadbaj o swoją płodność.

1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13

Który to miesiąc ciąży?

Ciąża umownie liczona jest od ostatniej miesiączki poprzedzającej zapłodnienie. Pierwszy dzień krwawienia miesiączkowego stanowi datę rozpoczynającą pierwszy miesiąc ciąży. Zatem 1. tydzień ciąży to tak naprawdę czas, w którym jeszcze w niej nie jesteś, ale właśnie masz okres. Do zapłodnienia dojdzie w najbliższym cyklu owulacyjnym - za około 10-18 dni. Jeśli właśnie rozpoczynasz z partnerem starania o dziecko, dowiedz się, jak poprawić płodność. 

Jak poprawić płodność przed ciążą?

Aby doszło do zapłodnienia do uwolnionej komórki jajowej musi dostać się plemnik. To oznacza, że nie tylko ty powinnaś przygotowywać się do ciąży przez prowadzanie zdrowego trybu życia, ale twój partner również. 

Jak możesz poprawić swoją płodność?

Im szybciej wprowadzisz zdrowe nawyki, tym większe korzyści osiągniesz. Wypoczęty, dobrze odżywiony i dotleniony organizm będzie funkcjonował znacznie lepiej, również w zakresie płodności. Z kolei stres, używki i zła dieta to częste przyczyny problemów z owulacją u kobiet  - unikaj ich!

Jak poprawić płodność?

Jak poprawić jakość plemników?

Na jakość męskiego nasienia korzystnie wpływa zdrowa dieta, ale nie tylko. By zwiększyć szanse na zapłodnienie, mężczyzna powinien:

 • jeść surowe warzywa (papryka, kapusta, brokuły, brukselka),
 • jeść owoce (czarne porzeczki, truskawki, aronia, cytrusy),
 • unikać alkoholu oraz palenia papierosów,
 • unikać przegrzewania jąder,
 • unikać stresu.

Co się zmienia u ciebie w 1 tygodniu ciąży?

Właśnie zaczął się twój cykl miesiączkowy, w którym rozpoczniesz starania o ciążę. Pierwszy dzień miesiączki może być przez lekarza liczony jako początek 1. tygodnia ciąży, jeśli kilkanaście dni później nastąpi zapłodnienie. Zanotuj więc tę datę, bo podczas pierwszej ciążowej wizyty u ginekologa zostaniesz o nią zapytana.

Kiedy masz miesiączkę, poziom estrogenów i progesteronu spada. Jest to konieczne, by błona śluzowa macicy mogła się złuszczyć i zostać wydalona wraz z krwią. Dzięki niskiemu poziomowi tych hormonów, możesz cieszyć się:

 • dobrym samopoczuciem,
 • lepszym wyglądem,
 • niższą wagą.
Z kolei hormony przysadki mózgowej (FSH) pracują teraz intensywniej. Pod ich wpływem dojrzewają pęcherzyki jajnikowe, w których znajdują się komórki jajowe. W ten sposób hormony przygotowują twoje ciało do zapłodnienia.

Jesteś obecnie w tzw. fazie niepłodnej cyklu. Przeciętnie trwa ona od 5 do 7 dni. U kobiet, których cykl trwa 28 dni, między 12 a 16 dniem następuje owulacja, podczas której może dojść do zapłodnienia. Jeśli twój cykl jest dłuższy lub krótszy, najlepiej skorzystaj z kalendarza dni płodnych, aby sprawdzić, kiedy masz największe szanse na poczęcie dziecka. Możesz też wydrukować kartę obserwacji cyklu miesiączkowego, dzięki której z łatwością będziesz kontrolować swoją płodność. 

Ile trwa ciąża?

Oto kilka faktów na temat długości trwania ciąży:

 • Choć powszechnie mówi się, że ciąża trwa 9 miesięcy, formalnie jest to 40 tygodni, czyli 280 dni (dokładnie 9 miesięcy i tydzień).
 • Liczona jest nie od zapłodnienia, a od rozpoczęcia ostatniej miesiączki poprzedzającej zapłodnienie. 
 • Zwykle kobieta dowiaduje się o swoim stanie nie wcześniej, niż w 5 tygodniu, czyli w momencie, kiedy spóźnia się jej miesiączka i sięga wówczas po test ciążowy
 • W praktyce ciąża może trwać od 38 do 42 tygodni.


Jeśli w tym cyklu zajdziesz w ciążę, już teraz możesz obliczyć przybliżony termin porodu. Pamiętaj, żeby jednak nie trzymać się go kurczowo. Jedynie 5% kobiet rodzi w dokładnie wyznaczonym terminie. 

1 tydzień ciąży – o tym pamiętaj!

Jeśli rozpoczynasz starania o dziecko, z pewnością chcesz zrobić wszystko, by ciąża przebiegała prawidłowo. Najlepiej już teraz zacznij dbać o siebie. Nie czekaj ze zmianą nawyków do chwili, gdy dowiesz się o poczęciu. Pierwsze tygodnie ciąży (kiedy często nawet o niej nie wiesz) są dla rozwijającego się płodu najważniejsze. Dlatego:

 • Przyjmuj kwas foliowy – najlepiej zacznij już na około 3 miesiące przed planowaną ciążą i bierz go aż do końca pierwszego trymestru ciąży. Kwas foliowy jest potrzebny rozwijającemu się płodowi. Jego niedobór w organizmie ciężarnej może być przyczyną powstania wady cewy nerwowej u płodu. 
 • Dbaj o aktywność fizyczną – ciąża i poród to nie lada wysiłek dla twojego organizmu: mięśni, kości, stawów, tkanek. Wykonuj ćwiczenia poprawiające funkcjonowanie układu sercowo-naczyniowego i te, które poprawiają elastyczność mięśni. Wybierz np. pływanie, pilates, jazdę na rowerze, nordic walkinng, 
 • Zadbaj o zdrową dietę – już od 1. tygodnia ciąży unikaj  wysoko przetworzonych produktów, słodyczy, jedzenia z dużą zawartością soli, cukru i niezdrowych tłuszczów. Jedz produkty bogate w kwas foliowy, np. pomarańcze, banany, zielone warzywa liściaste, żółtka jaj. Pamiętaj także o ważnych w ciąży minerałach. 

 • Unikaj alkoholu, słodzików, ogranicz kofeinę – zrezygnuj z napojów energetycznych i gazowanych już teraz, zanim zajdziesz w ciążę, a kawę pij w niewielkich ilościach. Badania naukowe potwierdzają, że picie dziennie więcej niż 4 filiżanek kawy zmniejsza szanse na poczęcie dziecka o jedną czwartą. Spróbuj zatem ograniczyć się do maksymalnie 2 filiżanek kawy dziennie.

Jeśli planujesz starania o dziecko, z pewnością przydadzą Ci się testy ciążowe. Żeby nie marnować czasu możesz kupić je przez internet:

Co cię może niepokoić w 1 tygodniu ciąży?

Jeśli martwisz się z powodu tyłozgięcia macicy, uspokajamy – to nie powód do obaw. Nie jest to ani choroba, ani poważna wada – ma je ok. 25 proc. kobiet.

Czy tyłozgięcie macicy utrudnia zajście w ciążę?

Nietypowa budowa macicy nie wywołuje bezpłodności ani kłopotów w ciąży i podczas porodu. U ciężarnych kobiet macica wraz z rozwojem płodu zaczyna się powoli prostować, a po porodzie powraca do poprzedniej budowy.

Przyczyny tyłozgięcia macicy

Przyczyny tyłozgięcia macicy nie są do końca znane. Macica może się niewłaściwie ustawić np. 
 • po zbyt intensywnym wysiłku fizycznym,
 • na skutek schorzeń ginekologicznych, np. zapalenia przydatków czy endometriozy.

Objawy tyłozgięcia macicy

Zwykle tyłozgięcie nie jest związane z żadnymi dolegliwościami. Choć niektóre pacjentki narzekają czasem na:
 • nieco bardziej bolesne miesiączki,
 •  bóle w dole brzucha lub w okolicy krzyża,
 • dolegliwości przy współżyciu.
W takich przypadkach najlepiej skonsultować się z ginekologiem. 

Częste pytania w 1 tygodniu ciąży

Konsultant:
dr Mariusz Sadowski
specjalista ginekologii i położnictwa, ekspert portalu Znany Lekarz

Ocena (10 ocen)

5.8

Popularne tematy