39. tydzień ciąży

39 tydzień ciąży może cię zaskoczyć odejściem czopa śluzowego. Dziecko przygotowuje się do porodu, umieszczając głowę we wchodzie miednicy. To powoduje obniżenie się brzucha. W 39 tygodniu ciąży możesz zauważyć też inne objawy zbliżającego się porodu: pojawiają się skurcze, biegunka i ból jak na okres.

1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13

39 tydzień ciąży - który to miesiąc?

39 tydzień ciąży to prawie końcówka dziewiątego miesiąca. I czas, kiedy coraz częściej myślisz: kiedy zacznie się poród? Teraz możesz już urodzić w każdej chwili bez żadnego ryzyka dla dziecka. Ale skoro książkowa ciąża trwa 40 tygodni, każdy dzień w macicy to dodatkowa korzyść dla malucha. Nie myśl o przyspieszeniu porodu. Cierpliwie czekaj, aż dziecko będzie gotowe do narodzin. Poród zwykle zaczyna się sam w 39 lub 40 tygodniu ciąży.

39 tydzień ciąży - waga i wielkość dziecka

Dziecko w 39 tygodniu ciąży może już przestać rosnąć. Średnio waży 3200–3800 g i mierzy 48–52 cm, czyli tyle, ile prawdziwy noworodek. Jego wymiary zależą od twojej wagi i wzrostu – jeśli jesteś drobna, możesz urodzić mniejsze dziecko (choć nie zawsze tak się dzieje!).

Jak wygląda dziecko w 39 tygodniu ciąży?

W 39 tygodniu ciąży dziecko może mieć długie paznokcie (trzeba będzie je szybko obciąć) i białą skórę (po narodzinach jej zabarwienie się zmieni). Maluszek nie tylko waży już tyle, ile powinien ważyć noworodek, ale także wygląda jak uroczy bobas.39 tydzień ciąży - jak wygląda dziecko

Jak rozwija się dziecko w 39 tygodniu ciąży?

Właśnie teraz, w 39 tygodniu ciąży, intensywnie rozwija się mózg dziecka. Maluszek ma już doskonale ukształtowane prawie wszystkie zmysły. W 39 tygodniu ciąży twoje dziecko:
 • fenomenalnie słyszy (np. twój głos)
 • ma świetnie rozwinięty zmysł dotyku i smaku
 • widzi, ale niedoskonale (reaguje na ostre światło latarki skierowanej na brzuch mamy).

Poza tym w 39 tygodniu ciąży łożysko, które przez cały czas żywiło maluszka, zaczęło się już starzeć.

39 tydzień ciąży - ruchy dziecka

W 39 tygodniu ciąży w macicy jest coraz ciaśniej, dlatego maluchowi trudniej się w niej poruszać. Możesz mieć wrażenie, że ruchy dziecka są wyjątkowo silne (nie są to już kopnięcia, ale raczej przeciąganie lub rozpychanie). Dla pewności, że z maluszkiem wszystko jest w porządku, licz ruchy dziecka.

39 tydzień ciąży - dolegliwości

Analizujesz w myślach pierwsze objawy porodu? A może boisz się, że nie podołasz temu, co czeka cię na porodówce? Pamiętaj, że strach przed porodem może opóźnić jego rozpoczęcie. Jeśli nadal rozpiera cię energia i nie minął syndrom wicia gniazda, uważaj, żeby się nie przemęczać. 


Objawy i dolegliwości, które możesz odczuwać w 39 tygodniu ciąży:

 • lżej ci się oddycha – ma to związek z ułożeniem dziecka i obniżaniem się dna macicy
 • zgaga słabnie lub ustępuje – znika ucisk na żołądek
 • częściej biegasz do toalety – macica znów uciska na pęcherz
 • pojawia się kłucie w dole brzucha i kłucie w pochwie – główka dziecka naciska na miednicę
 • odczuwasz zmęczenie i senność – ale, niestety, gorzej śpisz
 • w nocy mogą dokuczać ci skurcze nóg
 • trudniej ci się poruszać – masz chwiejny chód
 • jesteś bardziej niezdarna – masz kłopot z utrzymaniem równowagi
 • bolą cię plecy – od dźwigania dodatkowych kilogramów
 • może pojawić się rwa kulszowa – ból w miednicy lub pośladków promieniujący do kolana
 • może zdarzać się ból głowy i zawroty
 • piersi produkują siarę – może wyciekać, np. podczas seksu
 • masz lekko obrzmiałe stopy lub ręce –  lekkiej opuchlizny pod koniec ciąży nie unikniesz.
Duże obrzęki w ciąży i te, które nie ustępują po nocnym wypoczynku, mogą oznaczać kłopoty zdrowotne. Próbuj je minimalizować. Regularnie przez cały dzień popijaj niegazowaną wodę, ogranicz sól w diecie, wypoczywaj z nogami lekko uniesionymi, do spania układaj się na lewym boku. A przede wszystkim – o dużych obrzękach powiedz lekarzowi.

Śluz w 39 tygodniu ciąży

Pod koniec ciąży zwiększa się ilość śluzu. W 39 tygodniu ciąży możesz więc obserwować bardziej obfity, biały lub białawy śluz z pochwy. Łatwo pomylić go z czopem śluzowym − gęstym, przejrzystym, lekko różowym lub lekko zabarwionym krwią. Odejście czopa śluzowego często następuje stopniowo i to na wiele dni przed porodem, tym bardziej łatwo go przeoczyć.

Jak wygląda brzuch w 39 tygodniu ciąży?

Pod koniec ciąży brzuch wyraźnie się obniża. W 39 tygodniu ciąży dziecko szykuje się do wyjścia na świat, a jego główka przesuwa się w dół. To sprawia, że łatwiej ci się oddycha. Niestety znów częściej korzystasz z toalety (macica uciska pęcherz). Skóra na brzuchu jest mocno napięta (może pojawić się swędzenie). Pępek staje się wystający.

Pamiętaj, obniżenie brzucha może nastąpić nawet 4 tygodnie przed porodem. Czasem jednak nie jest to zauważalne aż do końca ciąży (głównie u kobiet, które już rodziły).

Jeśli jeszcze się nie spakowałaś, to najwyższy czas, możesz też kupić gotową torbę w internecie:

39 tydzień ciąży - twardnienie brzucha

Twardy brzuch w 39 tygodniu ciąży to zwykle objaw zbliżającego się porodu − macica ćwiczy w ten sposób przed ogromnym wysiłkiem, jaki ją czeka. Ale uwaga, zgłoś się do lekarza, jeśli twardnienie brzucha jest nienaturalnie silne, a przy tym nie wyczuwasz ruchów dziecka. Zdarza się, że to objaw zaplątania się maluszka w pępowinę.

39 tydzień ciąży - objawy porodu

W 39 tygodniu ciąży twoja uwaga skupia się pewnie na tym, aby nie przegapić pierwszych objawów zapowiadających poród. Każda zmiana w organizmie budzi alarm. Co może sugerować, że niedługo trzeba będzie jechać na porodówkę? Oto najczęstsze objawy porodu:

Kiedy jechać do szpitala? Jeśli poza odejściem czopa śluzowego nic się nie dzieje, możesz na razie zostać w domu (upewnij się, że wiesz, kiedy trzeba jechać na porodówkę). W ciągu doby pokaż się swojemu ginekologowi, który zadecyduje, co robić.

Jak rozpoznać skurcze porodowe?

W 39 tygodniu ciąży możesz odczuwać znacznie silniejsze skurcze przepowiadające (Braxtona-Hicksa). Pojawiają się pośrodku brzucha i w pachwinach. Mogą być bolesne! Dlatego łatwo pomylić je ze skurczami porodowymi. Ale nadal pojawiają się nieregularnie: raz częściej, raz rzadziej i ustępują po zmianie pozycji. Co jeszcze je różni? Skurcze porodowe:
 • są silne, przypominają ból jak na okres
 • są regularne
 • promieniują od okolic krzyża
 
jak rozpoznać skurcze porodowe

39 tydzień ciąży mnogiej

Bliźnięta najczęściej przychodzą na świat między 35 a 38 tygodniem ciąży. Zdaniem lekarzy poród przedwczesny w przypadku ciąży bliźniaczej to poród przed 34 tygodniem (a w przypadku trojaczków – przed 32 tygodniem ciąży). Uwaga: liczy się ukończony tydzień ciąży (nie rozpoczęty)! Dzieci z ciąż mnogich, które rodzą się po tym terminie, są donoszone. Zdarzają się również porody późniejsze. Połowa bliźniąt rodzi się po 38 tygodniu ciąży, niektóre nawet w 40.

Zobacz także:

Konsultant:
dr n. med. Marian Malinowski
ginekolog położnik, ekspert portalu Znany Lekarz

Ocena (12 ocen)

5.5

Popularne tematy