39. tydzień ciąży

39. tydzień ciąży może zaskoczyć cię odejściem czopa śluzowego. Dziecko przygotowuje się do wyjścia, umieszczając głowę we wchodzie miednicy. To powoduje obniżenie się brzucha.

1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13

Który to miesiąc ciąży?

39. tydzień ciąży to prawie końcówka 9 miesiąca. I czas, kiedy coraz częściej słyszysz: to kiedy w końcu rodzisz? Prawda – teraz możesz urodzić bez żadnego ryzyka dla dziecka. Ale skoro książkowa ciąża trwa 40 tygodni, każdy dzień w macicy to dodatkowa korzyść dla malucha. Nie myśl o przyspieszeniu porodu. Cierpliwie czekaj, aż dziecko będzie gotowe do narodzin. Poród zwykle zaczyna się sam w 39. lub 40. tygodniu.

Wielkość płodu w 39 tygodniu ciąży?

Dziecko w 39. tygodniu ciąży może już przestać rosnąć. Średnio waży 3200–3800 g, mierzy 48–52 cm, tyle, ile prawdziwy noworodek (i tak też wygląda). Jego wymiary zależą od twojej wagi i wzrostu – jeśli jesteś drobna, możesz urodzić mniejsze dziecko. W macicy jest coraz ciaśniej. Maluchowi trudniej się w niej poruszać. Licz ruchy dziecka (nie są to już kopnięcia, ale raczej przeciąganie lub rozpychanie).

Płód w 39 tygodniu ciąży:

39 tydzień ciąży - jak wygląda dziecko

Jak rozwija się dziecko w 39 tygodniu ciąży?

Teraz intensywnie rozwija się mózg (i dalej będzie rozwija się po narodzinach). Dziecko ma już doskonale ukształtowane prawie wszystkie zmysły. W 39. tygodniu życia płodowego maluszek:
 • fenomenalnie słyszy (np. twój głos)
 • ma świetnie rozwinięty zmysł dotyku i smaku
 • widzi, ale niedoskonale (reaguje na ostre światło latarki skierowanej na brzuch mamy).
Poza tym:

Co się zmienia u ciebie w 39 tygodniu ciąży?

Analizujesz w myślach pierwsze objawy porodu? A może boisz się, że nie podołasz temu, co czeka cię na porodówce? Pamiętaj, że strach przed porodem może opóźnić jego rozpoczęcie. Jeśli nadal rozpiera cię energia i nie minął syndrom wicia gniazda, pamiętaj, żeby się nie przemęczać. 

Objawy i dolegliwości, które możesz odczuwać w 39 tygodniu

 • lżej ci się oddycha – ma to związek z ułożeniem dziecka
 • zgaga słabnie lub ustępuje – znika ucisk na żołądek
 • częściej biegasz do toalety – macica znów uciska na pęcherz
 • pojawia się kłucie w dole brzucha, w pochwie, kroczu – główka dziecka naciska na miednicę
 • odczuwasz zmęczenie i senność – ale, niestety, gorzej śpisz
 • w nocy mogą dokuczać ci skurcze nóg
 • trudniej ci się poruszać – masz chwiejny chód
 • jesteś bardziej niezdarna – masz kłopot z utrzymaniem równowagi
 • bolą cię plecy – od dźwigania dodatkowych kilogramów
 • może pojawić się rwa kulszowa – ból w miednicy lub pośladków promieniujący do kolana. 
 • może zdarzać się ból głowy i zawroty
 • piersi produkują siarę – może wyciekać, np. podczas seksu
 • masz lekko obrzmiałe stopy lub ręce –  lekkiej opuchlizny pod koniec ciąży nie unikniesz.
Duże obrzęki w ciąży i te, które nie ustępują po nocnym wypoczynku, mogą oznaczać kłopoty zdrowotne. Próbuj je minimalizować. Regularnie przez cały dzień popijaj niegazowaną wodę, ogranicz sól w diecie, wypoczywaj z nogami lekko uniesionymi, do spania układaj się na lewym boku. A przede wszystkim – powiedz o nich lekarzowi.

Jak wygląda brzuch w 39 tygodniu ciąży?

Pod koniec ciąży brzuch wyraźnie się obniża. Dziecko szykuje się do wyjścia na świat. Jego główka przesuwa się w dół. To sprawia, że łatwiej ci się oddycha. Niestety znów częściej biegasz do toalety (macica uciska pęcherz). Skóra na brzuchu jest mocno napięta (może pojawić się swędzenie). Pępek staje się wystający. Obniżenie brzucha może nastąpić nawet 4 tygodnie przed porodem. Czasem jednak nie widać go, aż do końca ciąży (głównie u kobiet, które już rodziły).

Jeśli jeszcze się nie spakowałaś, to najwyższy czas, możesz też kupić gotową torbę w internecie:

39 tydzień ciąży – objawy porodu

Twoja uwaga skupia się na tym, aby nie przegapić pierwszych objawów zapowiadających poród. Każda zmiana w organizmie budzi alarm. Co może sugerować, że niedługo trzeba będzie jechać na porodówkę?

 • biegunka – organizm może oczyszczać się przed porodem
 • większa ilość śluzu z dróg rodnych
 • odejście czopa śluzowego
 • regularne coraz silniejsze skurcze (przypominają bóle miesiączkowe)
 • ból w pachwinach i kroczu

Jak rozpoznać skurcze porodowe?

W 39. tygodniu ciąży możesz odczuwać znacznie silniejsze skurcze przepowiadające (Braxtona-Hicksa). Pojawiają się pośrodku brzucha i w pachwinach. Mogą być bolesne! Dlatego łatwo pomylić je ze skurczami porodowymi. Ale nadal pojawiają się nieregularnie: raz częściej, raz rzadziej i ustępują po zmianie pozycji. Co jeszcze je różni?
 
jak rozpoznać skurcze porodowe

Co cię może niepokoić w 39 tygodniu ciąży?

 • Odejście czopa śluzowego – kilka dni przed porodem możesz zauważyć na bieliźnie galaretowaty śluz. To wydzielina z pochwy, biała, przezroczysta albo zabarwiona krwią (brązowa może pojawić się po badaniu ginekologicznym). Czop śluzowy zamyka ujście szyjki macicy i chroni dziecko przed zakażeniami. Jego odejście jest często pierwszym objawem porodu.
 • Kiedy jechać do szpitala – jeśli poza odejściem czopa nic więcej się nie dzieje, nie musisz jechać do szpitala (sprawdź, kiedy to trzeba zrobić). W ciągu doby pokaż się swojemu ginekologowi, który zadecyduje, co robić.

39 tydzień – ciąża mnoga

Bliźnięta najczęściej przychodzą na świat między 35–38. tygodniem ciąży. Zdaniem lekarzy, poród przedwczesny w przypadku ciąży bliźniaczej ma miejsce przed 34. tygodniem (w przypadku trojaczków – przed 32. tygodniem). Uwaga: liczy się ukończony tydzień ciąży (nie rozpoczęty)! Dzieci z ciąż mnogich, które rodzą się po tym terminie, są donoszone. Zdarzają się również porody późniejsze. Połowa bliźniąt rodzi się po 38. tygodniu ciąży, niektóre nawet w 40. 

Częste pytania w 39 tygodniu ciąży

Konsultant:
dr n. med. Marian Malinowski
ginekolog położnik, ekspert portalu Znany Lekarz

Ocena (12 ocen)

5.5

Popularne tematy