40. tydzień ciąży

40 tydzień ciąży to koniec dziewiątego miesiąca ciąży i planowany termin porodu. Powinnaś być gotowa, by w każdej chwili jechać do szpitala. W 40 tygodniu ciąży możesz czuć silne skurcze i zauważyć na bieliźnie obecność śluzu z krwią. To pierwsze objawy porodu.

1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
40 tydzień ciąży
fot. Piękna

40 tydzień ciąży – który to miesiąc?

Wreszcie jesteś na finiszu. 40 tydzień ciąży to koniec dziewiątego miesiąca ciąży. Ale gdybyś przeliczała długość ciąży zgodnie z miesiącami księżycowymi, byłby to koniec... dziesiątego miesiąca. Jak to możliwe? Różnice w obliczeniach wynikają z tego, że cykl menstruacyjny jest zgodny z miesiącami księżycowymi, które trwają równe 4 tygodnie. Miesiące kalendarzowe są jednak dłuższe.

Jesteś w 40 tygodniu ciąży i nic się nie dzieje?  Bardzo prawdopodobne, że za chwilę zacznie się dziać! Pamiętaj jednak, że narodziny dziecka o czasie (w terminie) to poród między 38 a 42 tygodniem ciąży. Być może trzeba będzie jeszcze uzbroić się w cierpliwość.
Ostatnie dni przed porodem wielu kobietom upływają na sprzątaniu domu i sprawdzaniu, czy wszystko jest dopięte na ostatni guzik przed rozpoczęciem akcji porodowej. Wyprawka dla noworodka jest już przygotowana, torba do szpitala zapakowana. Oto kilka mniej oczywistych rzeczy, o których warto pomyśleć:
 • zainstaluj fotelik dla dziecka w samochodzie,
 • przygotuj zapas jedzenia, np. mrożonek, na kilka dni,
 • umów się z bliską osobą, która pomoże ci w pierwszych dniach po powrocie ze szpitala.
 
Ostatnie przygotowania do porodu

Brzuch w 40 tygodniu ciąży

W 40 tygodniu ciąży wymiary brzucha mogą być tak duże, że możesz nie zdołać złączyć palców rąk, jeśli spróbujesz objąć go od dołu. Pępek natomiast może wyglądać tak, jakby wywinął się na drugą stronę. Skóra na brzuchu jest z kolei bardzo napięta.

U wielu kobiet brzuch w 40 tygodniu ciąży znajduje się niżej niż wcześniej. Jest to wynik obniżenia się macicy i zstępowania dziecka w kierunku kanału rodnego.

Tuż przed porodem mięśnie dna miednicy są bardzo obciążone. Kobiety, które wcześniej już rodziły, zwłaszcza w pozycji stojącej, mogą mieć wrażenie, że już prawie nic nie utrzymuje dziecka w brzuchu. Pojawia się też częste parcie na pęcherz. Aby odciążać i tak już mocno przeciążone mięśnie, warto jak najczęściej siadać, zamiast stać. 

40 tydzień ciąży – jak wygląda dziecko, ile waży

Ze statystyk wynika, że waga dziecka w 40 tygodniu ciąży wynosi 2700-4100 g, i że maluszek ma długość 48-56 cm. Pod uwagę bierze się jeszcze jeden ważny wymiar – obwód główki (najczęściej 34-36 cm) i obwód klatki piersiowej (32-33 cm). Obrazowo można powiedzieć, że dziecko w 40 tygodniu ciąży ma wielkość sporej dyni. Niezwykłe, ile może pomieścić twój brzuch.

40 tydzień ciąży - jak wygląda dziecko
Twoje maleństwo pokonało długą drogę. Niedługo będzie mogło zaczerpnąć pierwszy oddech własnymi płucami. W 40 tygodniu ciąży dziecko jest gotowe do życia poza brzuchem mamy. To nie znaczy jednak, że przestanie być od ciebie zależne. W jego mózgu mnożą się teraz komórki nerwowe – taki intensywny rozwój układu nerwowego będzie trwał jeszcze wiele miesięcy po narodzinach. Poza tym dziecko w 40 tygodniu ciąży:

 • jest najedzone „na zapas” – dostało od ciebie wszystko, czego będzie potrzebowało tuż po narodzinach,
 • zna świetnie twój głos,
 • w ciągu pierwszych godzin życia zapamięta twój zapach.

Ułożenie dziecka w 40 tygodniu ciąży

W 40 tygodniu ciąży dziecko jest najczęściej ułożone główką w dół i znajduje się już nisko w miednicy, gotowe do narodzin. O główkowym ułożeniu dziecka świadczą kopniaki wymierzane mamie w górną część brzucha lub żebra. Maluszek jednak mniej się rusza niż w poprzednich miesiącach ciąży, bo ma mało miejsca w macicy. Może zapadać w dłuższe i głębsze drzemki (jak noworodek!).

U części kobiet dziecko aż do samego porodu nie obraca się głową do dołu i pozostaje w ułożeniu pośladkowym lub poprzecznym. Choć poród naturalny w ułożeniu pośladkowym jest możliwy, to wiąże się z większym ryzykiem powikłań dla matki i dziecka. Dlatego zwykle w takiej sytuacji lekarz podejmuje decyzję o cesarskim cięciu. Poprzeczne ułożenie dziecka w 40 tygodniu ciąży lub łożysko przodujące są bezwzględnymi wskazaniami do cesarki.

Uwaga! Naucz się, jak liczyć ruchy dziecka, a jeśli jest ich mniej niż 10 na godzinę, zgłoś się do lekarza. Tak samo trzeba postąpić, jeśli zaobserwujesz intensywne ruchy dziecka – szybkie i częste.

40 tydzień ciąży – badania

Być może martwisz się, że to już 40 tydzień ciąży i nic się nie dzieje: nie masz skurczów ani rozwarcia. Jeśli mija termin porodu (to ostatni dzień 40 tygodnia ciąży), zgłoś się do lekarza. Ginekolog zbada cię i zdecyduje, co dalej. Sprawdzi, czy dziecko jest bezpieczne i czy tobie nic nie zagraża.

Jeśli w 40 tygodniu ciąży nie masz żadnych objawów porodu, lekarz:

 • poprosi cię, byś co 2-3 dni przyjeżdżała do szpitala na KTG płodu – czyli słuchanie bicia serca dziecka;
 • może skierować cię na test oksytocynowy – za pomocą kroplówki z oksytocyną wywołuje się lekkie skurcze macicy i sprawdza tętno dziecka. Jeśli podczas skurczu jest prawidłowe, test jest negatywny (to dobrze!). Pozytywny oznacza, że podczas skurczu tętno spada. Wtedy trzeba rozważyć sztuczne wywołanie porodu.

Od 40 tygodnia ciąży lekarz może chcieć, przy okazji robionego co kilka dni KTG, wykonywać też USG. Badanie to pozwala monitorować stan łożyska. Po 40 tygodniu ciąży zacznie ono się starzeć. Jeśli lekarz stwierdzi, że łożysko przestaje być wydolne, zaleci wywołanie porodu lub cesarkę.

40 tydzień ciąży – dolegliwości i objawy

W 40 tygodniu możesz czuć się doskonale, bo przez 39 tygodni organizm przyzwyczaił się już do ciąży. Ale ostatnie dni przed porodem mogą być sporym obciążeniem. To naturalne, że w 40 tygodniu ciąży obserwujesz:

 • zmęczenie i senność,
 • niewielkie obrzęki rąk, twarzy (powinny ustępować po nocnym odpoczynku),
 • nadwrażliwość dziąseł,
 • zaburzenia równowagi,
 • napięcie skóry na brzuchu i swędzenie,
 • zwiększone wydzielanie śluzu z pochwy,
 • zaparcia lub rozwolnienie,
 • nieprzyjemne kłucie w dole brzucha,
 • uczucie zapchanego nosa,
 • zmiany apetytu,
 • niepokój, ekscytację lub rozdrażnienie,
 • ucisk na pęcherz.

Film


Poród w 40 tygodniu ciąży

To naturalne, że w 40 tygodniu ciąży martwisz się, że przegapisz pierwsze objawy porodu. A może obawiasz się, że nie zdążysz do szpitala na czas? Przeczytaj na spokojnie, jak zaczyna się poród i postaraj się nie przejmować na zapas.

O rozpoczęciu akcji porodowej najwyraźniej świadczą trzy objawy:

 • Regularne skurcze – powtarzają się co 10-15 minut (albo jeszcze częściej).
 • Lekkie plamienieróżowy śluz (śluz z krwią) to znak, że skraca się szyjka macicy. Gdy plamienie jest silne, wezwij karetkę lub szybko jedź do najbliższego szpitala. 
 • Odejście wód płodowych – nawet jeśli nie odczuwasz skurczów, powinien cię zbadać lekarz. Jedź jak najszybciej do szpitala, jeżeli wody będą miały zielonkawy kolor. Oznacza to, że dziecko oddało już smółkę.

Boisz się, że na ulicy odejdą ci wody? Odpręż się. Życie to nie film. Takie sceny zdarzają się rzadko. Mniej niż 15 proc. kobiet doświadcza zerwania błon płodowych przed rozpoczęciem porodu. Nawet jeśli wody zaczną odchodzić w miejscu publicznym, będzie to raczej kapanie albo sączenie się. Wody płodowe są zwykle bezbarwne i bezwonne. Jeśli zauważysz żółtawy płyn o zapachu amoniaku, to będzie prawdopodobnie mocz.

Pamiętaj:

Nawet w 40 tygodniu ciąży lekarze zalecają cierpliwość. Sugerują, by nie jechać do szpitala przy pierwszych skurczach. Na porodówkę jedź, gdy:
 • skurcze utrzymują się przez 3 godziny,
 • skurcze pojawiają się co 10 minut.

Weź pod uwagę czas dojazdu do szpitala. Jeśli trasa do szpitala jest długa lub zakorkowana, nie czekaj na ostatnią chwilę, tylko wyjedź wcześniej.
Poród w 40 tygodniu ciąży to poród idealnie w terminie! Ale takie porody stanową tylko ok. 5 proc. wszystkich porodów! Dlatego jeśli 40 tydzień mija, a dziecko nie spieszy się na świat, nie panikuj. Twoje dziecko ma jeszcze 2 tygodnie na to, aby się urodzić i aby zostało to uznane za poród o czasie.

Jak przyspieszyć poród w 40 tygodniu ciąży?

Wywoływanie porodu domowymi sposobami to:
 • długi spacer,
 • ciepła (ale nie gorąca kąpiel),
 • współżycie seksualne,
 • masowanie brodawek sutkowych.

Wielu lekarzy ciążę po 40 tygodniu uznaje za ciążę wysokiego ryzyka. Dlatego od tego momentu, i gdy brak jest objawów porodu – brak skurczów i rozwarcia szyjki macicy – konieczne jest regularne monitorowanie stanu dziecka i łożyska, a po upływie 41 tygodnia ciąży kobietę przyjmuje się na oddział patologii ciąży.

Poród w 40 tygodniu ciąży może odbyć się siłami natury (jeśli brak jest przeciwwskazań do takiego sposobu narodzin dziecka) lub poprzez cesarskie cięcie. Indukcja porodu nie wyklucza ani cesarki, ani porodu siłami natury.
 
Zobacz także:

Konsultant:
dr n. med. Marian Malinowski
ginekolog położnik, ekspert portalu Znany Lekarz

Ocena (8 ocen)

5.1

Popularne tematy