GRY
 
 
40 tydzień ciąży
fot. Piękna

40. tydzień ciąży - Jak rośnie twoje dziecko

W 40. tygodniu ciąży dziecko nadal imponująco przybiera na wadze. Rośnie też obwód jego głowy. Te dwa wymiary dziecka po 40. tygodniu ciąży, jeśli mają wysokie wartości, mogą być wskazaniem do cesarskiego cięcia. Jednak nie jest to regułą.

Twoje dziecko w 40. tygodniu ciąży leży już nisko w miednicy, gotowe do narodzin. Zna świetnie już twój głos, a w ciągu pierwszych godzin życia nauczy się na pamięć twojego zapachu. W jego mózgu mnożą się komórki nerwowe – taki intensywny rozwój mózgu będzie trwał jeszcze przez rok po narodzinach.

Płód dostał już od ciebie wszystko, czego będzie potrzebował na początku życia po drugiej stronie brzucha. Jest najedzony „na zapas” – dlatego nie przejmuj się, kiedy w pierwszych dniach życia nie będzie zbyt wiele ssał. Pamiętaj, że każde dziecko po narodzinach traci na wadze (nawet do 10 procent masy urodzeniowej), jednak już w trzeciej dobie życia znowu zacznie przybierać.

40. tydzień ciąży - Film

40. tydzień ciąży - Co się zmienia u ciebie

W 40. tygodniu ciąży lekarz poprosi cię, abyś co 2-3 dni przyjeżdżała do szpitala na KTG płodu. Może też skierować cię na tekst oksytocynowy. Podczas niego za pomocą kroplówki z oksytocyną wywołuje się lekkie macicy i sprawdza tętno dziecka. Jeżeli podczas skurczu jest prawidłowe, test jest określany jako negatywny (to dobrze!). Jeżeli wyjdzie jednak pozytywnie (co oznacza, że podczas skurczu tętno spada), trzeba będzie rozważyć sztuczne wywołanie porodu.

Bardziej jednak jest prawdopodobne, że poród rozpocznie się sam. Mniej więcej dobę wcześniej może pojawić się lekka biegunka. To znaczy, że twój organizm zaczyna się samoistnie oczyszczać.

O rozpoczęciu akcji porodowej świadczą najwyraźniej trzy objawy:

  • Skurcze są regularne, powtarzają się co 10–15 minut (albo jeszcze częściej).
  • Odchodzą wody płodowe. Nawet jeśli przy tym nie odczuwasz jeszcze żadnych skurczów, powinien cię zbadać lekarz. Jedź jak najszybciej do szpitala, jeżeli wody będą miały zielonkawy kolor. Oznacza to, że dziecko oddało już smółkę.
  • Pojawia się lekkie plamienie, które świadczy o skracaniu się szyjki macicy. Gdy plamienie jest silne, wezwij karetkę lub szybko jedź do najbliższego szpitala.
Jeżeli wciąż nic się nie dzieje, zwiększ trochę swoją aktywność fizyczną. Idź na spacer, pokołysz się w rytm muzyki albo, jeżeli masz siłę, weź się za porządki w domu (ale bez osławionego wieszania firanek – mogłabyś stracić równowagę i upaść). Taka większa ilość ruchu w 40. tygodniu ciąży może przyśpieszyć poród.

Nie wszystkie jednak sposoby na przyśpieszenie porodu są polecane. Nie daj się namówić na „rozluźniający kieliszek wina”. Owszem, może i zadziałałby relaksująco, ale zawarty w nim alkohol przedostałby się przez pępowinę do organizmu dziecka. Alkohol w ciąży? Każda ilość szkodzi dziecku.

40. tydzień ciąży - O tym warto wiedzieć

Poród indukowany – kiedy może do niego dojść? Obejrzyj:

40. tydzień ciąży - Ważne w tym tygodniu

Te tematy mogą Cię zainteresować w 40 tygodniu ciąży:

40. tydzień ciąży - Co cię może niepokoić

Ciąża przenoszona

Nadal nie masz żadnych objawów porodu? Przenoszona ciąża wcale nie trafia się rzadko: według niektórych badań nawet co dziesiąta kobieta rodzi dziecko po 40. tygodniu ciąży. Zwłaszcza dotyczy to pierwszego dziecka.

Warto pamiętać, że wyznaczony termin porodu jest tylko orientacyjny i najczęściej nie pokrywa się z rzeczywistą – biologiczną datą. Najzupełniej prawidłowy poród może się rozpocząć o 8-10 dni wcześniej lub 8-10 dni po planowanym terminie.

Najpewniej do końca 41. tygodnia ciąży lekarze będą czekać na samoistne rozpoczęcie porodu. Po 41. tygodniu zostaniesz skierowana do szpitala. Tam, dwa razy dziennie będzie sprawdzane tętno dziecka i wykonywane będą testy oksytocynowe. Jeśli ocena zdolności skurczowej wypada pomyślnie (lub gdy minął już 42. tydzień), stan dziecka jest dobry, a szyjka gotowa do rozwierania, to lekarz zwykle decyduje o wywołaniu porodu. Ciężarna otrzymuje leki naskurczowe (najczęściej oksytocynę) i ma przebijany pęcherz płodowy (to często przyspiesza poród). Podaje się też leki przyspieszające dojrzałość szyjki macicy do rozwierania, a czasem szyjkę mechanicznie się udrożnia. Poród jest cały czas szczegółowo monitorowany przez personel medyczny.

Encyklopedia zdrowia w ciąży od A do Z

40. tydzień ciąży - Nasz ekspert wyjaśnia

Wielkość blizny po cięciu cesarskim

To, jak bardzo będzie wyraźna blizna po cesarskim cięciu, zależy nie tylko od precyzji lekarza, ale także od siły mięśni brzucha przyszłej mamy i ilości zgromadzonego w tej strefie tłuszczu (im go więcej, tym blizna może być większa i bardziej nieregularna).

Najczęściej stosuje się tzw. cięcie poprzeczne. Skórę nacina się na około 10-15 cm poprzecznie, w taki sposób, że blizna chowa się nawet pod najbardziej skąpą bieliznę.

Po cięciu poprzecznym rana zwykle dobrze się goi, a blizna jest mniej widoczna niż przy cięciu klasycznym, czyli pionowym (od pępka do spojenia łonowego). Cięcie pionowe obecnie wykonuje się bardzo rzadko, zazwyczaj tylko wtedy, gdy trzeba jak najszybciej wyjąć dziecko lub gdy poprzeczne nacięcie nie jest możliwe np. z powodu mięśniaków lub innej wady anatomicznej.

dr n. med. Bożena Kowalska, ginekolog-położnik

40. tydzień ciąży - Częste pytania na tym etapie ciąży

O czym świadczy twardy brzuch przed porodem?
Dlaczego ospa wietrzna jest niebezpieczna dla mnie i dziecka?
Czy powinnam pić napar z liści malin, aby przyśpieszyć poród?
Dlaczego nie powinno się mieć pomalowanych paznokci podczas porodu?
Jak to jest z seksem przed porodem – można się kochać czy nie?

Doładuj
Przeładuj

Narzędzia dla mam

Więcej

Dieta przyszłej mamy

Cesarskie cięcie