42. tydzień ciąży

42. tydzień ciąży to rzadkość. Lekarz może zdecydować o wywołaniu porodu. Możliwe, że termin został źle obliczony na początku ciąży. W badaniu KTG sprawdza stan dziecka.

1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13

Który to miesiąc ciąży?

42. tydzień to właściwie dziesiąty miesiąc ciąży. Być może jednak to nie jest ciąża przenoszona, tylko na początku źle obliczono termin porodu (np. wskutek nieregularnego miesiączkowania lub podanej jedynie w przybliżeniu dacie ostatniej miesiączki). Pamiętając, że tylko 5 procent dzieci rodzi się w terminie, zaufaj swojemu dziecku i lekarzowi – oni najlepiej wiedzą, kiedy poród powinien się rozpocząć. 

Jak wygląda dziecko w 42 tygodniu ciąży?

Dziecko w 42. tygodniu ciąży jest już gotowe, by żyć samodzielnie, ale jeśli wciąż nie chce przyjść na świat, lekarz być może zdecyduje się na jedną z metod wywoływania porodu. Osiągnęło już wymiary noworodka (średnio to 56 cm długości i 3600 g), ale wciąż rośnie i rozwija się. Jeśli ciąża jest rzeczywiście przenoszona, dziecko może mieć po porodzie następujące cechy:

 • pomarszczona skóra na opuszkach palców dłoni i stóp (tzw. ręce praczki), która wygląda jak nasze ręce po zbyt długiej kąpieli
 • sucha, łuszcząca się skóra bez ochronnej warstwy mazi płodowej
 • dłuższe paznokcie i włosy niż u dzieci urodzonych w terminie
 • większa masa urodzeniowa i długość ciała niż u maluchów, które przyszły na świat ok. 40. tygodnia ciąży
 • aktywność i czujność, otwarte oczy – przecież twój maluch jest starszy i mądrzejszy niż przeciętny noworodek.
Lekarz będzie na bieżąco kontrolował dobrostan dziecka (m.in. przez codzienne badania KTG) – w razie jego pogorszenia podejmie decyzję o ewentualnym wywołaniu porodu. 

Dziecko w 42 tygodniu ciąży:

42 tydzień ciąży - dziecko

Co się zmienia u ciebie w 42 tygodniu ciąży?

W dziesiątym miesiącu ciąży możesz czuć się znużona i zmęczona, ponieważ termin porodu minął, a – pozornie – nic się nie dzieje. Jednak twoje dziecko wciąż szykuje się do narodzin! Przygotuj sobie listę pytań do lekarza i zadaj mu je podczas najbliższego spotkania. Pomogą rozwiać wątpliwości wynikające z opóźniającego się porodu. 
42. tydzień to także czas, kiedy nasilają się niektóre dolegliwości:

 • obrzęki nóg
 • żylaki
 • częste parcie na pęcherz
 • hemoroidy
 • drażliwość i pobudzenie
 • problemy ze spaniem
Z drugiej strony jednak łatwiej jest ci oddychać – dziecko obniżyło się w macicy. 

42 tydzień ciąży – kiedy do szpitala?

Jeżeli w 42. tygodniu nie rozpoczęły się skurcze porodowe, lekarz zdecyduje, czy czas zakończyć ciążę przez cięcie cesarskie, czy tylko będzie regularnie sprawdzał stan zdrowia dziecka. Jednak codzienne badania KTG (tętna płodu) mogą zostać zamienione na pobyt w szpitalu – tydzień po terminie porodu przyszłe mamy są najczęściej umieszczane na oddziale patologii ciąży, gdzie są pod stałą obserwacją lekarzy i położnych. Przeprowadza się m.in. test dynamiczny wydolności łożyska (tzw. test oksytocynowy). Polega on na tym, że ciężarna otrzymuje niewielką dawkę oksytocyny, która ma wywołać namiastkę czynności skurczowej. W tym czasie badane jest tętno płodu i gotowość macicy do skurczów. Lekarz ocenia też dojrzałość szyjki macicy

Zobacz, jakie procedury czekają cię w szpitalu po 42. tygodniu ciąży:

42 tydzień ciąży – po terminie

42 tydzień ciąży – o tym pamiętaj!

W dziewiątym czy dziesiątym miesiącu ciąży bardzo ważne jest liczenie ruchów płodu. Możesz to robić na dwa sposoby:
Aby policzyć ruchy dziecka przed porodem:

 1. Zanotuj czas rozpoczęcia liczenia ruchów dziecka
 2. ...oraz czas zakończenia liczenia ruchów
 3. Wpisz liczbę ruchów, jakie odczułaś w tym czasie (w ciągu godziny powinnaś odczuć co najmniej 4, liczą się nawet te najsłabsze!).
Inną metodą jest liczenie ruchów dziecka według Cardiff
 • odczekaj, aż poczujesz 10 kolejnych ruchów dziecka
 • zapisz czas, jaki upłynął od 1. do 10. ruchu.
Wyniki przedstaw lekarzowi. 

Na spacery, ale też w domu, kiedy maluch potrzebuje bliskości, a ty wolnych rąk, przydadzą się chusty do noszenia lub nosidełka. Te mają bardzo dobre opinie:

Co cię może niepokoić w 42 tygodniu ciąży?

Czasami zdarza się, że po 42 tygodniach ciąży łożysko nie spełnia już dobrze swojej funkcji dotleniania i dokarmiania dziecka. Lekarze mówią wtedy o starzejącym się lub niewydolnym łożysku. Można to stwierdzić za pomocą badania USG – pozwala ono określić, jak duże są w łożysku złogi wapnia i włóknika. Nie jest to stan patologiczny, świadczy jedynie o tym, że ciąża jest znacznie przenoszona i czas ją zakończyć. Jeśli dziecko nie zainicjuje porodu, lekarz podejmuje wówczas najczęściej decyzję o cięciu cesarskim.  

Częste pytania w 42 tygodniu ciąży

Konsultant:
dr n. med. Marian Malinowski
ginekolog położnik, ekspert portalu Znany Lekarz

Ocena (7 ocen)

6.0

Popularne tematy