GRY
7 tygodniowe niemowlę
fot. AdobeStock

Rozwój fizyczny

Twoje 7-tygodniowe dziecko w ciągu dnia jest coraz bardziej ożywione, a odstępy miedzy drzemkami zwiększają się. Jednak 7-tygodniowe niemowlę może też spać dłużej za każdym razem, kiedy zaśnie. Niemowlak już wkrótce będzie zasypiał o określonych porach: zwykle na krócej 2-3 razy w ciągu dnia, a potem na dłużej w nocy (może przesypiać jednym ciągiem nawet od 5 do 6 godzin – choć oczywiście nie jest to reguła). Łącznie niemowlę przesypia około 15-18 godzin w ciągu doby.

Sprawdź, co przeszkadza dziecku spać.

W 2. miesiącu życia rośnie apetyt dziecka. Lekarze nazywają to skokiem rozwojowym. 7-tygodniowy niemowlak może domagać się karmienia częściej niż w pierwszym miesiącu: nawet częściej niż co godzinę. W ciągu kilkunastu najbliższych dni ustali się zapewne nowy rytm karmień, prawdopodobnie ok. 8-9 razy na dobę.

7-tygodniowy niemowlak jeszcze zachowuje we śnie płodowe ułożenie rączek (zgięte w łokciach i ułożone pod brodą). Natomiast w okresie czuwania jego rączki są już całkiem swobodne. Dziecko porusza nimi lub po prostu układa wzdłuż tułowia. Jeśli pokażesz mu jakąś zabawkę, może próbować po nią sięgnąć, choć jeszcze nie umie jej uchwycić z powodu zaciśniętych piąstek.

Spróbuj nie rezygnować z karmienia piersią, nawet jeśli wydaje ci się, że dziecko się nie najada. Jeśli tylko prawidłowo przybiera na wadze i moczy około 6 pieluch na dobę, nie ma powodu do niepokoju. Pamiętaj też, że jego układ pokarmowy dojrzewa, może robić teraz mniej kupek niż do tej pory.

Redakcja poleca: Jak nauczyć dziecko samodzielnego spania? - film
Zobacz porady psychologa, które pomogą ci nauczyć dziecko przesypiania całych nocy.

Rozwój emocjonalny i intelektualny

7-tygodniowe dziecko coraz lepiej poznaje domowe odgłosy i reaguje na nie w zróżnicowany sposób. Słysząc głośny lub nagły dźwięk, może przerwać na chwilę jedzenie, a jego źrenice rozszerzą się z ciekawości. 7-tygodniowe niemowlę może nadawać wydawanym przez siebie dźwiękom różne tony, czasem stara się naśladować głosy domowników.

Baw się z dzieckiem w rozpoznawanie dźwięków. Możesz najpierw potrząsać w ukryciu grzechotką, obserwując, jak niemowlak próbuje zlokalizować źródło dźwięku. Następnie użyj głośniejszego dzwoneczka i zobacz, jak dziecko się ożywi, gdy rozpozna zmianę dźwięku.

Zobacz także: Kiedy niemowlę zaczyna uśmiechać się świadomie?

Jak najwięcej rozmawiaj z niemowlakiem, odpowiednio intonując głos. Naśladuj jego język, zadawaj mu pytania (nawet wiedząc, że nie otrzymasz odpowiedzi). Możesz już zacząć czytać swojemu dziecku na głos proste książeczki (zwłaszcza wierszyki).

Sprawdź, jak rozśmieszyć niemowlę.

Twój niemowlak bardzo chętnie wyraża swoją radość nie tylko na widok twojej twarzy, domowego zwierzaka lub ulubionej zabawki, ale również na dźwięk znajomego głosu. Dziecko przepada za towarzystwem, a ludzie obcy jeszcze nie wzbudzają w nim lęku. Lubi zwłaszcza inne dzieci i reaguje żywo mimiką na każdego, kto okazuje mu sympatię i uwagę.

Rozwijaj w dziecku radość życia, odpowiadając zawsze uśmiechem na jego uśmiech. Gdy pokazujesz niemowlęciu coś nowego, staraj się to robić z radością. Przemawiaj do niego pogodnym głosem, staraj się nie okazywać zdenerwowania, zniecierpliwienia, nie krzycz. Dziecko uczy się pozytywnych uczuć na podstawie twoich reakcji.

Co cię może niepokoić?

Co robić, gdy podczas karmienia piersią bolą brodawki?

Być może dziecko zbyt płytko chwyta pierś i nie najada się, a przy okazji rani brodawki. Przystawiaj niemowlę do piersi, gdy szeroko otworzy buzię. Sprawdź, czy ma wywinięte wargi i czy objęło ustami sporą część otoczki. Gdy dziecko skończy ssać, posmaruj brodawki swoim pokarmem i nie zakładaj przez chwilę biustonosza. Pokarm ma właściwości gojące.

Ratunku, mam dość! Poznaj 5 najczęstszych problemów z karmieniem piersią.

Ekspert radzi

Gdzie przechowywać odciągnięte mleko?

Odciągnięte wieczorem mleko można spokojnie przechowywać w temperaturze pokojowej do rana (ok. 12 godzin). Jest to bezpieczne dla dziecka. Dobrym sposobem jest też przechowywanie go w lodówce i podgrzanie dopiero wtedy, gdy niemowlę obudzi się i będzie głodne.

Bożena Cieślak-Osik, położna, psycholog

Film

Zobacz, jak układać niemowlę do snu:

Więcej o 7. tygodniu

W którym centylu jest twoje dziecko? (Siatki centylowe online)
"Trudne niemowlę" - jak z nim postępować?
10 sposobów, by zapobiec SIDS
Napięcie mięśniowe niemowląt - po czym poznać, że dziecko ma kłopot?
11 sposobów, by niemowlę spało dłużej
6 ćwiczeń dla mamy i niemowlaka

Porozmawiaj o 7. tygodniu

Kosmetyki dla niemowlaka - nasze hity
Ciemieniucha - wracający problem
Ściąganie napletka - czy to konieczne?


Źródło:
* Penny Warner „Dziecko. Rozwój w pierwszym roku życia tydzień po tygodniu”
* Joanna Wilkońska „Pierwszy rok życia dziecka. Poradnik dzień po dniu” * A. Eisenberg, H. Murkoff „Pierwszy rok życia dziecka“

Doładuj
Przeładuj

Narzędzia dla mam

Więcej

Zima z niemowlakiem

Przygotowania do świąt