ukraińskie imiona
fot. Adobe Stock

Ukraińskie imiona: męskie i żeńskie + tłumaczenie imion ukraińskich

Ukraińskie imiona, choć podobne do polskich, są jednak nieco bardziej egzotyczne i oryginalne w naszym kraju. Coraz częściej nadaje się je również w Polsce, zwłaszcza gdy jedno z rodziców pochodzi z Ukrainy. Jest to sposób na podtrzymanie tradycji, nawet kiedy mieszka się w innym kraju.
Joanna Biegaj
ukraińskie imiona
fot. Adobe Stock
Ukraińskie imiona często brzmią podobnie do polskich. Różnią się jednak od formy, do której przywykliśmy. Zamiast znajomo brzmiącej Katarzyny, otrzymamy Kateryne, a Andrzeja zastąpi Andriy. Jest bardzo wiele polskich odpowiedników ukraińskich imion, co również ułatwia ich zapamiętywanie. Jeśli nie masz pomysłu, jak nazwać swoje dziecko możesz zainspirować się imionami zza wschodniej granicy, ale także tymi z jeszcze dalszych zakątków świata np. imionami greckimi, imionami arabskimi, a nawet imionami koreańskimi


Spis treści: 

 1. Ukraińskie imiona - pochodzenie
 2. Ukraińskie imiona dla chłopców
 3. Ukraińskie imiona dla dziewczynek
 4. Najpopularniejsze imiona ukraińskie [TOP 10]
 5. Najpopularniejsze ukraińskie imiona w Polsce

Ukraińskie imiona - pochodzenie

Tradycyjne imiona ukraińskie to imiona postaci biblijnych i świętych o korzeniach żydowskich, greckich, łacińskich. Ukraińskie imiona wywodzą się z dwóch głównych źródeł – tradycji cerkiewnej oraz kościoła katolickiego. Funkcjonują także imiona staroruskie oraz te zapożyczone z języków zachodnioeuropejskich, a także pochodzące ze Skandynawii. Imiona ukraińskie, podobnie jak w innych krajach, mają często kilka form, np. Oleksandr to także Olek, a Olexandra zwie się również Saszą. 

Ukraińskie imiona dla chłopców

Ukraińskie imiona męskie mogą stać się inspiracją dla przyszłych rodziców. Często posiadają one również swój polski odpowiednik. W nawiasie podaliśmy ich znaczenie w języku polskim. Oto typowe ukraińskie imiona dla chłopców.

Ukraińskie imiona dla dziewczynek

Ukrainki słyną ze swojej urody. Imiona, które noszą również są piękne. Oto damskie imiona ukraińskie, a w nawiasie ich polskie odpowiedniki. 

Najpopularniejsze imiona ukraińskie [TOP 10]

Najpopularniejsze imiona żeńskie na Ukrainie to:
 1. Natasha
 2. Anastasia
 3. Kristina
 4. Darya
 5. Yulia
 6. Sasha (Olexandra)
 7. Maria
 8. Sofia
 9. Victoria
 10. Anna
Do najpopularniejszych imion męskich na Ukrainie należą: 
 1. Vlad
 2. Alex
 3. Sasha
 4. Artem
 5. Dima
 6. Max
 7. Nikita
 8. Dmytro
 9. Igor
 10. Sergey

Najpopularniejsze imiona ukraińskie w Polsce

W Polsce żyje wiele osób pochodzenia ukraińskiego, a co za tym idzie - coraz więcej dzieci urodzonych w Polsce otrzymuje ukraińskie imiona. W ostatnich latach do najczęściej nadawanych należą:
 • Tymofi
 • Danylo
 • Vladyslav
 • Matvii
 • Dmytro
 • Oleksandr
 • Andriy
 • Ivan

Zobacz także: 
Redakcja poleca: Czy dziecko może mieć na imię... Tradycja? [WIDEO]
Jak to jest z imionami? Czy rodzice mogą puścić wodze fantazji? Czy dziecku można dać na imię Tradycja? A Mercedes? A Antek, zamiast Antoni? Możesz się zdziwić...
Oceń artykuł

Ocena 5 na 1 głos

Zobacz także

Popularne tematy