Zmiany w ulgach podatkowych na dzieci w 2016 roku - film

W 2016 r. obowiązują takie same zasady odliczania ulg na dzieci co rok temu. W 2015 roku zmianie uległa wysokość limitów, jak również zasada odliczania ulgi przez osoby płacące podatki niższe od jej wysokości.
W 2016 roku, tak jak rok temu, obowiązują wyższe limity przy odliczaniu ulgi na trzecie dziecko (2 tys. zł 04 zł rocznie) oraz czwarte i każde kolejne (maksymalnie 2700,04 zł w skali roku). W przypadku pierwszego i drugiego dziecka kwota odliczenia się nie zmieniła i wynosi 1112,04 zł.

Ulgi podatkowe dla rodziców

„Ulgi prorodzinnej nie mogą odliczyć rodzice mający jedno dziecko, których dochody przekraczają 112 tys. zł rocznie. W przypadku osób samotnie wychowujących dziecko dochód ten nie może przekroczyć 56 tys.” – wyjaśnia Małgorzata Sator z Urzędu Skarbowego Warszawa-Wola. Kryterium to nie ma żadnego znaczenia w sytuacji, kiedy odliczamy ulgę za dwoje lub więcej dzieci.
Wnioski o urlopy dla rodziców - do druku

Obliczanie ulgi podatkowej

W 2015 roku zmianie uległa też zasada odliczania ulgi przez osoby płacące podatki niższe od jej wysokości. Do tej pory ulga u takich podatników nie mogła być większa niż kwota podatku. Od 2015 r. osoby mają zrekompensowaną brakującą kwotę w postaci dodatkowego zwrotu pieniędzy. Uzyskają go z urzędu skarbowego na podstawie zeznania podatkowego. Wystarczy wypełnić odpowiednią rubrykę w formularzu PI-36 lub PIT-37.

Ulga prorodzinna przysługuje na każde małoletnie dziecko. Skorzystać z niej mogą także rodzice pełnoletnich osób niepełnosprawnych oraz osób do 25. roku życia, które się uczą.

źródło: infoWire.pl

Przeczytaj: Czy państwo lekceważy rodziców wieloraczków?
Oceń artykuł

Ocena 6 na 2 głosy

Zobacz także

Popularne tematy