oszustwa w sklepach internetowych
fot. Fotolia

Świąteczna gorączka: uważaj na oszustów na Allegro!

W szale świątecznych zakupów nie straćmy głowy i zwłaszcza w sieci uważajmy na oszustów. Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów ostrzega, że firma Multi-Import, producent podgrzewaczy do butelek powoływała się na fikcyjne pismo, aby zachęcić do kupna swoich produktów na Allegro.
Agnieszka Majchrzak
oszustwa w sklepach internetowych
fot. Fotolia
Czasopismo "Baby" miało wystawić sprzedawanym na Allegro podgrzewaczom bardzo pozytywną opinię jako najlepszych i najmniej awaryjnych na rynku. Ale takie pismo nie istnieje. Nie zniechęciło to jednak producenta z Białegostoku do dalszego wykorzystywania pozytywnej opinii w promocji. Nadal twierdził, że modele podgrzewaczy Snow Bear są najlepsze, ale tym razem na wszelki wypadek nie podawał źródła takich recenzji. Dodatkowo firma Multi-Import informowała, że jej podgrzewacze i pojemniki pokarmu miały pozytywną opinię Sanepidu. A nie miały w tym czasie!

15 tys. zł za mówienie nieprawdy

UOKiK wyłapał nieuczciwego sprzedawcę i ukarał go zapłatą 15 tys. zł. Dla urzędu znaczenie miał fakt, że na ofertę na Allegro mógł natrafić każdy, a zwłaszcza rodzice małych dzieci. Nierzetelne informacje mogły przekonać do zakupu podgrzewaczy, podczas gdy w innych warunkach, na przykład oglądając produkt w sklepie, nie zdecydowaliby się na to. Dodatkowo podgrzewacze były korzystne cenowo, co w połączeniu z rzekomo bardzo dobrymi opiniami mogło zachęcać klientów do kupna.

15 tys. zł to nie dużo jak na wydawane przez UOKiK, często wielomilionowe kary, za stosowanie nieuczciwych praktyk rynkowych. Urząd zastosował wobec producenta taryfę ulgową ze względu na zaprzestanie rozpowszechniania nieprawdziwych informacji. Dodatkowo Multi-Import miał przyznać się do tego publicznie, poprzez zamieszczenie odpowiedniego komunikatu Urzędu na portalu Allegro.

Sprawdziliśmy jednak, że do tej pory na stronie Allegro nie ma żadnej informacji o tym, że producent podgrzewaczy kłamał.

Aby nie dać się oszustom warto zrobić  kurs bezpiecznych zakupów w internecie.
 
Redakcja poleca: Wprowadzanie glutenu do diety niemowlaka – dlaczego teraz robi się to inaczej? [WIDEO]
Zasady wprowadzania glutenu co jakiś czas zmieniają się w związku z nowymi wytycznymi ekspertów ds. żywienia dzieci. Pediatra z Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego wyjaśnia, dlaczego obecnie zaleca się podawanie glutenu niemowlakom między 4. a 12. miesiącem życia.

Rzetelność dźwignią handlu

Pamiętajmy, że jako kupujący musimy mieć pełną informację o produktach, zarówno o ich zaletach, jak i ewentualnym ryzyku ich posiadania. Zakupy, zwłaszcza w sieci, tak przez nas lubiane za swą prostotę, szybkość i wygodę narażają nas na ryzyko oszustwa. Bądźmy czujne na aukcjach, w nieznanych wcześniej lub podejrzanych sklepach internetowych. Także wyjątkowo niska cena może być sygnałem, że mamy do czynienia z nieuczciwym sprzedawcą. Czas świąt to trudny okres dla naszego portfela, postarajmy się, aby przez naszą nieostrożność nie schudł jeszcze bardziej.

Zobacz też:

Oceń artykuł

Ocena 4 na 1 głos

Zobacz także

Popularne tematy