dziecko, piżama, sen, łóżko, mama, książka
fot. fotolia

W co się bawić z chorym dzieckiem?

Nie lekceważ roli zabawy w procesie zdrowienia dziecka! Radość z niej płynąca ułatwi zniesienie chorobowych dolegliwości oraz polepszy samopoczucie nie tylko chorego dziecka, ale i mamy.
Marta Kabulska
dziecko, piżama, sen, łóżko, mama, książka
fot. fotolia

Rodzaj choroby a zabawa z dzieckiem

Pamiętajmy, aby dostosować formy zabawowej aktywności do stanu zdrowia chorowitka, tego np. jak szybko się męczy. Weźmy pod uwagę, czy dziecko czuje się względnie dobrze (może się poruszać, wychodzić na krótkie spacery) czy może nie powinno wychodzić z łóżka.

Nie rezygnuj z zabawy z dzieckiem tylko dlatego, że jest chore. Gdy dziecko nie musi leżeć pozwól mu się cieplej ubrać i zaproponuj zabawy, które pozwolą dziecku rozładować energię, ale nie będą zbyt męczące. Jeśli dziecko się zmęczy z pewnością da ci znać. Jesienne przeziębienie  przeważnie nie wymagają ciągłego leżenia, więc nie każ dziecku spędzać całego dnia pod kołdrą.
Redakcja poleca: Co pyli w lipcu: co pyli teraz i pod koniec lipca? Lista roślin i okresy pylenia [WIDEO]
W lipcu pyli kilka roślin i grzybów, które mogą sprawić, że alergia mocno się nasili. Najintensywniej w lipcu kwitnie pokrzywa, trawy oraz grzyby. Pylenie innych roślin zmienia się na przestrzeni całego miesiąca. Jeśli więc sprawdzisz, co pyli na początku i pod koniec lipca, lepiej przygotujesz się na okresy pylenia.

Rola zabawy w procesie zdrowienia dziecka

Czy zabawa może działać terapeutycznie na chore dziecko?
 • Zabawa ułatwia znoszenie bólu, pomaga choć na chwilę o nim zapomnieć,
 • rozwesela i dodaje energii osowiałym dzieciom (np. mającym gorączkę),
 • rozładowuje napięcie, pobudzenie, które pojawia się często przy chorobach objawiających się wysypką.
Zachęcaj więc dziecko do wspólnej zabawy.  A w co się bawić z chorym dzieckiem?

Zabawy dla chorego dziecka, które musi leżeć

 • Zgadywanki
Aby ułatwić zabawę, ograniczcie ją np. do zwierząt lub przedmiotów znajdujących się w pokoju, w którym jesteście. Jedna z osób myśli o jakimś przedmiocie/zwierzęciu, a druga próbuje je odgadnąć, zadając pytania, na które można odpowiedzieć jedynie "Tak" lub "Nie" (np. Czy to jest duże? Czy to jest twarde?). Po odgadnięciu zamieńcie się rolami.
 • Zapamiętywanka
Rozpocznij zdanie od słów: "Mama poszła do sklepu i kupiła (tu podaj jedną rzecz)". Dziecko powinno powtórzyć zdanie, które powiedziałaś, dodając kolejną rzecz do listy zakupów. Potem twoja kolej na powtórzenie dwóch przedmiotów i dodanie swojego. Sprawdźcie, ile rzeczy jesteście w stanie zapamiętać.
 • Co to jest?
Włóż pod kocyk kilka przedmiotów i zaproponuj dziecko, by jedynie dotykiem, wkładając ręce pod kocyk, odgadło, co to jest.
 • Rysowanki – masowanki
Rysuj palcem na plecach dziecka różne przedmioty, a ono niech spróbuje odgadnąć, co rysujesz.
 • Bajki – masowanki
Opowiadaj dziecku historię, malując ją jednocześnie palcem na plecach dziecka. Taka zabawa jest przyjemna dla dziecka i pobudza jego wyobraźnię.
 • Co się zmieniło?
Ułóż przed dzieckiem 3 przedmioty i poproś, by postarało się zapamiętać ich ułożenie. Poproś dziecko, by zamknęło oczy. W tym czasie zmień ułożenie jednego z przedmiotów. Potem poproś by dziecko pokazało, co się zmieniło. Możesz zwiększać liczbę przedmiotów lub zamiast zmieniać ich ułożenie chować jeden lub podmieniać z innym, nowym przedmiotem.

Zobacz też: Zabawy z kanapy dla zmęczonych rodziców
 • Teatrzyk
Poproś dziecko, by leżąc na plecach pod kołdrą, zgięło nogi w kolanach i połóż się za powstałą w ten sposób zasłoną z kolan i kołdry. Wykorzystując kukiełki lub maskotki zrób dla dziecka przedstawienie. Potem możesz zaproponować zamianę rolami.
 • Rysowanki - zgadywanki
Rysować można wszędzie, nawet w łóżku. Wystarczy wziąć tekturową podkładkę lub książkę i podłożyć ją pod kartkę. Możesz zacząć rysować jakieś zwierzę i poprosić by dziecko zgadywało, co rysujesz. Podpowiedź – jeśli chcesz utrudnić zabawę, nie zaczynaj rysowania od części charakterystycznych dla danego zwierzęcia, np. rysując żyrafę zacznij od kopyt, a nie od długiej szyi.
 • Skojarzenia
Z pewnością grałaś w nią nie raz. Gra idealna nie tylko dla chorych dzieci, ale np. na podróż samochodem. Ty mówisz jakąś rzecz, a dziecko odpowiada, co pierwsze przychodzi mu na myśl.

Zabawy dla chorego dziecka, które nie musi pozostawać w łóżku

 • Piraci
Schowaj gdzieś w domu "piracki skarb" (może nim być maskotka, czy niewielka słodycz). Napisz kilka wskazówek, jak odszukać skarb i rozmieść je w różnych miejscach mieszkania. Narysuj mapę pomocną w odnalezieniu wskazówek. Świetna zabawa gwarantowana!
 • Ciepło – zimno
Znana od lat zabawa w chowanie przedmiotu i szukanie go za pomocą wskazówek "ciepło" lub "zimno".
 • Ziemniaczane pieczątki
Pamiętasz tę zabawę ze swojego dzieciństwa? Przetnij ziemniaka na pół i w każdej połówce wytnij jakiś kształt. Maczajcie ziemniaki w farbie i stawiajcie kolorowe pieczątki.
 • Wycinanki
Wer stare gazety i w zależności od zainteresowań dziecka wytnijcie zwierzęta, modelki, pojazdy. Przyklejajcie je na kartki i twórzcie własne zoo, wybieg, czy parking.
 • Kręgle z butelek
Ustaw butelki po wodzie i próbujcie je zbić piłką. Kto pierwszy zbije wszystkie kręgle?
 • Puzzle, klocki
Układanie puzzli potrafi pochłonąć dziecko ... i mamę na wiele godzin. Jak uda wam się ułożyć cały obrazek, zabierzcie się za budowanie z klocków.
 • Lepienie
Ciastolina, plastelina czy masa solna? Nie ważne, co wybierzecie, wspólne lepienie z dzieckiem z pewnością sprawi mu wiele radości.

Ważniejsze od rodzaju zabawy jest wspólne spędzanie czasu. Wykorzystaj te chwile na wzmocnienie więzi z dzieckiem.

Udanej zabawy i szybkiego porwotu do zdrowia!

Zobacz też: Kiedy mama jest chora nie ma wolnego, czyli zabawy dla zmęczonych
Oceń artykuł

Ocena 5 na 5 głosy

Zobacz także

Popularne tematy