Matka zaraziła dziecko opryszczką wargową
fot. screen/Facebook daily mail

Ten wirus jest wyjątkowo niebezpieczny dla małego dziecka

Zdjęcie jest przerażające i chyba jak mało co uświadamia, jak kruche jest zdrowie małego dziecka. Najgorsze jest to, że często jesteśmy zupełnie tego nieświadomi, jak łatwo możemy narazić dziecko na tak duże niebezpieczeństwo. Wystarczy jeden gest.
Agnieszka Majchrzak
Matka zaraziła dziecko opryszczką wargową
fot. screen/Facebook daily mail
Lekarzom udało się uratować chłopczyka i maluch wraca już do zdrowia. Jego rodzice upublicznili zdjęcie chorego synka, aby ostrzec innych rodziców, jak niebezpieczne może być całowanie w usta ukochanego dziecka.

Całowanie w usta zakazane

Chociaż pewnie trudno w to uwierzyć, ale całowanie dzieci w usta może być bardzo niebezpieczne. Wystarczy spojrzeć na zdjęcie tego 3-miesięcznego chłopczyka z Chin - jego ciałko całe pokryte jest bąblami i strupami. Dziecko zostało zarażone opryszczką, prawdopodobnie przez swoją mamę.

Jak wyjaśniają lekarze, przyczyniło się do tego częste całowanie niemowlaka w usta. Początkowo specjaliści podejrzewali, że chłopiec cierpi na jakąś chorobę skóry. Po dokładnym zbadaniu okazało się jednak, że to wirus opryszczki HSV-1. Cudem, chłopiec został uratowany przez lekarzy i teraz wraca już do zdrowia.Tydzień z nagrodami na MamoToJa.pl! Codziennie nowy konkurs! Sprawdź, klikając w grafikę:


 
Redakcja poleca: Leczenie infekcji intymnych [WIDEO]
Infekcje intymne można próbować leczyć domowymi sposobami przez 2–3 dni. Jeśli jednak świąd pochwy, ból, pieczenie, upławy nie znikają, trzeba zgłosić się do ginekologa, który ustali przyczynę choroby. Często konieczna jest antybiotykoterapia – u kobiety i jej partnera.

Wirus HCV-1 może być uśpiony latami

Za opryszczkę wargową odpowiedzialny jest wirus Herper simplex typu 1 (HSV-1). Atakuje on przede wszystkim błony śluzowe oraz skórę ust i dziurek nosa. Wirus zagnieżdża się w komórkach nerwowych i przez długi czas może pozostawać uśpiony. Jednak, gdy na przykład nasz organizm jest osłabiony, może się uaktywnić.

Musimy pamiętać, że nie każdy pocałunek kończy się zakażeniem i nie każde zakażenie prowadzi do groźnych powikłań. Mimo to musimy zachować ostrożność, bo wielu z nas jest nieświadomymi nosicielami wirusa opryszczki.
A zarazić się wirusem możemy w bardzo łatwy sposób. Wystarczy pocałunek z osobą, u której pojawiły się już pęcherzyki, zjedzenie czegoś tym samym sztućcem lub napicie się z tego samego kubka.

W mamotoja.pl niestety nie raz już pisałyśmy o przypadkach bardzo groźnych, łącznie ze śmiertelnymi, powikłań po pocałowaniu dziecka przez osobę mającą opryszczkę. Niestety to zdjęcie uświadamia nam, że o tragedię cały czas bardzo  łatwo, dlatego nigdy dość przypominania, że wobec tak małych dzieci trzeba zawsze zachować szczególne zasady higieny. Całując dziecko w usta, można je zarazić nie tylko wirusem opryszczki, ale również wirusami wywołującymi grypę czy przeziębienie! 

A wy w jaki sposób troszczycie się o zdrowie dziecka? Podzielcie się swoim doświadczeniem w komentarzach! 

Źródło: Daily Mail

Zobacz też:
Oceń artykuł

Ocena 5 na 1 głos

Zobacz także

Popularne tematy