niemowlę, ząbki

Ząbkowanie - jak pomóc maluchowi?

Pojawienie się pierwszych ząbków to wyczekiwana przez wszystkich chwila. Niestety ząbkowanie często wiąże się z bólem i płaczem. Są jednak sposoby, by pomóc dziecku.
niemowlę, ząbki
Moment pojawienia się pierwszego ząbka u dziecka jest sprawą indywidualną, ale zawsze bardzo wyczekiwaną. Są maluchy, u których pierwszy ząb pojawia się już w 4. miesiącu życia, ale nie jest powodem do niepokoju, jeżeli wyrośnie on na pierwsze urodziny. 
 

Kiedy pojawią się pierwsze ząbki?

Szybciej ząbki pojawiają się u dzieci, które są zdrowe, karmione piersią i mają prawidłową wagę. Największe jednak znaczenie mają geny – jeśli rodzice niemowlaka ząbkowali wcześnie, bardzo prawdopodobne, że ich pociecha będzie mogła cieszyć się pierwszym ząbkiem jeszcze zanim skończy pół roku.
 

Po czym poznać, że maluch ząbkuje?

Początek ząbkowania można łatwo rozpoznać – maluch ślini się, staje się płaczliwy i drażliwy, może mieć kłopoty ze snem i apetytem, bo wyrzynające się ząbki powodują ból i dyskomfort. Często dzieci wkładają wtedy rączki do buzi, żeby naciskiem na dziąsła złagodzić ból.
 

Dlaczego ząbkowanie boli?

Rosnący ząb przeciska się przez ciasny otwór kostny, nic dziwnego więc, że sprawia ból, czasem dotkliwy. Zdarza się, że bezboleśnie przebiega pojawianie się pierwszych ząbków, a kłopoty zaczynają się przy czwórkach i piątkach. Może pojawić się stan podgorączkowy – do 38 stopni Celsjusza.
 

Jak pomóc dziecku?

Na szczęście maluszki i ich rodzice nie są skazani na czekanie w nadziei, że ból minie prędko. Jest kilka sprawdzonych sposobów na ból:
 
- podaj dziecku gumowy, napełniony wodą gryzaczek, schłodzony w lodówce – zimno koi i łagodzi ból,
 
- delikatnie masuj dziąsła palcem włożonym do buzi lub nałożoną na palec silikonową nakładkę z wypustkami,
 
- rób małe kółeczka na policzkach albo głaszcz maluszka po buzi – co rozluźnia mięśnie twarzy i odwraca uwagę dziecka od bólu,
 
- smaruj dziąsła żelem na ząbkowanie chłodzącym, przeciwzapalnym i przeciwbólowym Dentinox® N Gel – z przeciwzapalnym wyciągiem z rumianku, wspomagającym gojenie się ran, z miejscowo działającymi składnikami przeciwbólowymi w stężeniu odpowiednim dla dzieci oraz ksylitolem hamującym powstawanie próchnicy.
 
Dentinox®N (Chamomillae tinctura + Lidocaini hydrochloridum + Macrogoli aether laurilicum) (15% + 0,34% + 0,32%) żel do stosowania na dziąsła. Wskazania: Tradycyjnie stosowany środek łagodzący dolegliwości związane z bolesnym wyrzynaniem się zębów mlecznych (podrażnienia dziąseł i dolegliwości bólowe). Przeciwwskazania: Nietolerancja rumianku lub innych roślin z rodziny Asteraceae, lidokainy lub podobnych środków miejscowo znieczulających, nadwrażliwość na pozostałe składniki preparatu. Podmiot odpowiedzialny: Dentinox Gesellschaft für pharmazeutische Präparate Lenk & Schuppan, 12277 Berlin. Dystrybutor: Miralex Sp. z o.o., ul. Św. Szczepana 25, 61-465 Poznań, www.miralex.pl
 
Przed użyciem zapoznaj się z ulotką, która zawiera wskazania, przeciwwskazania, dane dotyczące działań niepożądanych i dawkowanie oraz informacje dotyczące stosowania produktu leczniczego, bądź skonsultuj się z lekarzem lub farmaceutą, gdyż każdy lek niewłaściwie stosowany zagraża Twojemu życiu lub zdrowiu.
 
Oceń artykuł

Ocena 5 na 3 głosy

Zobacz także

Popularne tematy