Zakaz palenia przy dzieciach w samochodzie!

Od 1 października 2015 roku Anglicy i Walijczycy nie będą mogli palić przy dzieciach w samochodzie. Za złamanie przepisu grozi wysoka grzywna. A jak jest w Polsce?
Beata Turska
Bierne palenie jest bardzo groźne dla dzieci.
Dziecku, które wdycha dym papierosowy, grożą częste infekcje układu oddechowego, powtarzające się zapalenia ucha środkowego, zaostrzenie alergii,  astma, a nawet rak. Są jeszcze inne zagrożenia, m.in. opóźniony rozwój czy kłopoty z koncentracją.
Najgorzej jest wówczas, gdy ktoś pali przy dziecku w małym pomieszczeniu, a wnętrze samochodu jest przecież maleńkie.

Zobacz także: Po obejrzeniu tych zdjęć nigdy nie sięgniesz po papierosa w ciąży

Zakaz palenia w samochodzie przy dzieciach w Anglii i Walii

Od 1 października w Anglii i Walii każdy, kto zapali w samochodzie przy dziecku lub osobie małoletniej (poniżej 18 roku życia), złamie prawo. Jeśli zostanie na tym przyłapany, zapłaci mandat do 50 funtów  (ok. 277  złotych). Palić będzie można jedynie w kabriolecie z opuszczonym dachem.

– Badania wskazują, że palenie w pobliżu dzieci - w samochodzie lub w innym miejscu - odpowiada w Wielkiej Brytanii za ok.  40 zgonów dzieci rocznie. Samochód to bardzo mała przestrzeń i nawet przy otwartych oknach bierne palenie jest niemal tak szkodliwe, jak w pomieszczeniach zamkniętych - powiedziała dr Hilary Wareing, dyrektor Tobacco Control Collaborating Centre (cytujemy za www.mojawyspa.co.uk)

Przeczytaj także: Dziecko w samochodzie
Redakcja poleca: Palisz? Twoje dzieci, a nawet wnuki będą mieć zmiany w DNA! - film
Nie tylko dzieci, ale i wnuki palaczy są obciążone genetycznie. Zmiany w DNA możliwe są nawet w trzecim pokoleniu!

O wprowadzeniu zakazu myślą także Włosi

O podobnym zakazie myślą Włosi, gdzie – jak wynika z doniesień ansa.it,  włoskiej Agencji Informacji Multimedialnych –  połowa dzieci jest narażona na bierne palenie w 2. roku życia i prawie 40 proc. ma rodzica, który pali w domu. 61 procent włoskich palaczy pali także w samochodzie, niektórzy z nich robią to  przy dzieciach (źródło: www.nostrofiglio.it).


W Polsce wciąż można palić przy dzieciach

Jak poinformował nas Marek Kąkolewski z Biura Ruchu Drogowego Komendy Głównej Policji, w Polsce przepisy zabraniają palić w pojeździe jedynie kierowcom autobusów i taksówek. Zwykli kierowcy mogą palić przy dzieciach legalnie. I niestety często to robią.

– Kierunek zmian prawnych w Anglii bardzo cieszy, gdyż zapewnia dzieciom dodatkową ochronę przed skutkami biernego palenia – mówi Rzecznik Praw Dziecka Marek Michalak. I dodaje, że odpowiedzialny i kompetentny rodzic i bez prawnego zakazu zdaje sobie sprawę ze szkodliwości dymu tytoniowego i nie pali papierosów przy dziecku, ani w mieszkaniu, ani w samochodzie.

Czy warto wprowadzić w Polsce zakaz palenia w samochodzie przy dziecku?

Uważamy, że w Polsce też warto wprowadzić zakaz palenia przy dzieciach w samochodzie.
A jakie jest wasze zdanie?
  • Czy w Polsce potrzebna jest zmiana prawa?
  • Czy zakaz powinien obejmować także palenie przy kobietach w ciąży?
  • A może wystarczy rozsądek kierowców i pasażerów?
Zobacz także: Jak nie przytyć po rzuceniu palenia. Rady dietetyka.
Oceń artykuł

Ocena 5 na 1 głos

Zobacz także

Popularne tematy