Zalety czytania. Czy znasz je wszystkie?

O tym, że czytanie maluchom jest ogólnie ważne i dobrze wpływa na ich rozwój, wie wielu rodziców. A dlaczego konkretnie warto codziennie sięgać po książkę i wspólnie odkrywać nowe przygody bohaterów? Poznaj 10 zalet wspólnego czytania z dzieckiem!
Często rodzice zastanawiają się, jakie jeszcze aktywności wprowadzić do planu dnia dziecka, by zadbać o jego wszechstronny rozwój. Szukają nietypowych sposobów, gdy proste i idealne rozwiązanie tej zagadki jest na wyciągnięcie ręki. Wystarczy codzienne i wspólne czytanie z dzieckiem! Dlatego, jeśli po raz kolejny twój maluch zawoła „Mamo, tato, nudzę się”, zaproponuj czytanie książek, które jest świetną i wartościową formą spędzania czasu. Ciekawą pozycją dla najmłodszych są książeczki dostępne w restauracjach McDonald’s w zestawach Happy Meal, które możemy wybrać zamiast zabawki. Nowa seria Detektywów Malusińskich to nie tylko angażujące nowości dla dzieci, ale także ciekawe porady dla dorosłych czytających swoim pociechom.

Poznaj 10 zalet czytania książek!

1. Wzmacnia rodzinne relacje

Wspólne czytanie buduje najważniejszą z nich – relację dziecka z rodzicem. Jak to możliwe? Właśnie wtedy tulicie się, słuchacie się wzajemnie, a poprzez wspólne przygody z bohaterami… stajecie sobie BARDZO BLISCY. 

2. Poszerza wiedzę 

Bez względu na to, o czym będzie książka, z każdej z nich maluch będzie zyskiwał nowe informacje, w tym m.in. o ludziach, relacjach, świecie itd. Dlatego też ważne jest, by książkowe wybory były przemyślane i sprawdzone – przed wspólnym czytaniem rodzic powinien dokładnie przejrzeć książkę i upewnić się, czy jest odpowiednia dla dziecka. I co ważne – niektóre książki mogą być tylko zabawne, takie też są istotne dla rozwoju dziecka.

3. Wspiera kreatywność i pobudza wyobraźnię

Podczas wspólnego czytania w głowie dziecka dzieje się magia! To właśnie wtedy rozwija się wyobraźnia, bohaterowie książek przyjmują tam realne kształty i kolory, tworząc bajkowy świat widziany oczami najmłodszych. Książka, w przeciwieństwie np. do bajek oglądanych na smartfonach, pozwala maluchom być kreatorami, co zaprocentuje również w przyszłości i dołoży cegiełkę do sukcesu szkolnego. 
W serii książeczek dostępnej w zestawach Happy Meal pojawiają się także angażujące rodziców i dzieci nowości, w tym m.in. pobudzająca ciekawość zabawa w detektywa, wspierające kreatywność rysowanie czy tworzenie własnej historii.

4. Rozwija empatię

Dzięki bohaterom książek dziecko poznaje ich emocje, a w konsekwencji – uczy się je dostrzegać i nazywać również we własnym życiu, na co dzień. Wraz z rozwojem fabuły widzi także, jak poprawnie je wyrażać oraz jakie skutki przynoszą. Tym samym uczy się empatii, a także rozwija inteligencję emocjonalną.
W serii Detektywi Malusińscy, dostępnej w zestawach Happy Meal, znajdują się także porady dla dorosłych czytających dzieciom, dlatego też jeszcze łatwiej będzie im rozwijać empatię u maluchów.

5. Zwiększa zasób słów

Podczas wspólnego czytania dziecko poznaje litery oraz słownictwo. Ulubiony bohater lektury nierzadko sprawia, że poprzez naśladownictwo maluch odtwarza zasłyszane u niego słowa albo nawet całe kwestie także podczas innych, codziennych aktywności.  


Seria Detektywi Malusińscy, dostępna w zestawach Happy Meal, łączy wszystkie cechy świetniej książeczki, dzięki której można realizować wszystkie zalety czytania.

6. Poprawia pamięć i koncentrację

Rodzice mogą zauważyć, że podczas wspólnej lektury dziecko nierzadko może się skupić szybciej i na dłużej, niż ma to miejsce podczas innych aktywności. Oprócz tego opiekunowie mogą dostrzec, że po kilkukrotnym przeczytaniu tej samej bajki, najmłodsi z łatwością dopowiadają konkretne frazy ujęte w tekście. Ponadto po pewnym czasie zwykle z łatwością odpowiadają także na pytania dotyczące kiedyś przeczytanej lektury.

7. Pobudza ciekawość

Co zrobi ulubiony bohater? Dlaczego jego czworonożny pupil zaginał w akcji? Jakie jeszcze spotkają ich przygody? To tylko niektóre pytania, nad którymi może dumać mały czytelnik. Jeśli tylko spodoba mu się fabuła, rodzic może mieć pewność, że maluch z utęsknieniem będzie wyczekiwał kolejnego spotkania! 

8. Daje wielką frajdę

Zabawna książka to gwarancja częstych wybuchów śmiechu podczas czytania. Wielką radość gwarantuje także lektura, w której dziecko próbuje rozwikłać zagadkę. Z kolei dla wielu innych czytanie to świetna zabawa, bo mogą w kilka sekund przenieść się na inny kontynent i podziwiać ulubione zwierzęta czy rośliny. Ze względu na ten ogrom okazji do śmiechu i radości, książki to ulubieńcy zarówno dzieci, jak i dorosłych. 

9. Uczy właściwych wzorców i postaw

Najmłodszym nie zawsze łatwo jest zrozumieć, dlaczego rodzice, rodzeństwo czy rówieśnicy z przedszkola zachowują się w taki, a nie inny sposób. W mądrych książkach można znaleźć bohaterów, którzy uczą, jak warto zachowywać się w konkretnych, nierzadko trudnych sytuacjach. Warto pamiętać, że dzieci potrzebują wzorów, dlatego też świetnym sposobem na naukę właściwych postaw jest wspólne czytanie książek.

10. Zachęca do samodzielnego czytania

Jeśli od najmłodszych lat dziecko będzie miało szansę poznać zalety wspólnego czytania, to istnieje duże prawdopodobieństwo, że zachęci go to również do samodzielnego sięgnięcia po lekturę w przyszłości.

Wybierz książeczkę do zestawu Happy Meal i rozbudź dziecięcą ciekawość!

W ofercie McDonald’s można wybrać książeczkę zamiast zabawki w zestawach Happy Meal. Dlaczego warto? Przede wszystkim dlatego, że można poznać nową serię Detektywów Malusińskich, która zachwyci szczególnie dzieci w wieku 4-9 lat. Ponadto w serii książeczek pojawiają się także angażujące rodziców i dzieci nowości, w tym m.in. pobudzająca ciekawość zabawa w detektywa, wspierające kreatywność rysowanie czy tworzenie własnej historii. Oprócz tego zawierają one również porady dla dorosłych czytającym dzieciom.  

Jaką książeczkę z serii Detektywów Malusińskich przeczytacie jako pierwszą?


Materiał powstał z udziałem marki McDonald’s

Popularne tematy