Karetka pogotowia - zatrucie czadem/ 10-latek bohaterem
fot. Fotolia

10-letni chłopiec uratował swoją rodzinę! Brawa za wzorową postawę

10-letni chłopiec uratował życie 9 osobom, które zatruły się tlenkiem węgla. Był spokojny, opanowany, precyzyjnie opowiedział, co się stało. Dzięki niemu pomoc dotarła na czas.
Monika Karbarczyk
Karetka pogotowia - zatrucie czadem/ 10-latek bohaterem
fot. Fotolia
O godzinie 4 rano w piątek na numer pogotowania ratunkowego zadzwonił 10-letni chłopiec, który poinformował dyspozytorkę, że jego rodzice są nieprzytomni, ale oddychają. "Mama leży w wannie. Tata leży w kuchni ranny" - wyjaśniał przez telefon. Chłopiec był opanowany, precyzyjnie opisywał to co widzi, chociaż jak słychać na nagraniu, trudno było w tej sytuacji zachować spokój. W tle nagranej rozmowy słychać było płacz i krzyki "mamo, mamo". "Mamie leci coś białego z buzi" - tłumaczył. Dyspozytorka pogotowia od razu wysłała pod wskazany przez chłopca adres karetkę, a do czasu dotarcia ratowników podtrzymywała rozmowę z dzieckiem. Poprosiła go m.in. o otwarcie okien. Chłopiec wykonywał wszystkie polecenia.  
Po dotarciu na miejsce ratowników medycznych okazało się, że w mieszkaniu z nieszczelnego kanału wentylacyjnego piecyka do podgrzewania ciepłej wody ulatniał  się tlenek węgla (czad). W mieszkaniu, oprócz chłopca, znajdowało się jeszcze 8 osób (dwie osoby dorosłe oraz sześcioro dzieci). Wszyscy zostali hospitalizowani, choć tylko jedna z osób poszkodowanych potrzebuje specjalistycznej pomocy. 
Ten mały chłopiec zachował się niezwykle dzielnie. Uratował nie tylko swoją rodzinę, ale również mieszkających w tym samym bloku sąsiadów. Dla mieszkańców Kłodzka jest bohaterem. 
Brawa za wzorową postawę dla tego 10-latka!

Warto przeczytać: Cichy zabójca: czad. Czy twoja rodzina jest bezpieczna?
Redakcja poleca: Joga w ciąży – asany dozwolone i zakazane [WIDEO]
Joga w ciąży to dobry pomysł pod warunkiem, że zajęcia prowadzi doświadczony instruktor, który potrafi dopasować praktykę jogi do potrzeb i możliwości ciężarnych. Dzięki jodze w ciąży można łagodzić ciążowe dolegliwości, zapobiegać im oraz z większą łatwością przetrwać poród. Jednak czy jogę w ciąży można praktykować już w pierwszym trymestrze? Sprawdź, jakie asany są dozwolone, a jakie zakazane oraz dowiedz się więcej o jodze w ciąży.
Oceń artykuł

Ocena 5 na 4 głosy

Zobacz także

Popularne tematy