GRY
 
 

10 rzeczy, które sprawiają, że podróż samochodem staje się dla dziecka koszmarem

Większość dzieci uwielbia podróżować samochodem, ale są i takie, które tego nie cierpią. O co może chodzić?

Co robić (a czego nie), by dziecko dobrze się czuło w samochodzie?
fot. Fotolia

Co przeszkadza dziecku w cieszeniu się jazdą samochodem?

1. Choroba lokomocyjna

Nudności, zawroty głowy i wymioty to skutek kłopotów, jakie ma błędnik z dostosowaniem się do nietypowej sytuacji (nieruchome ciało rejestruje kołysanie i ruch za oknem).
Co może pomóc?
  • Pełny brzuszek. Przed podróżą dziecko powinno zjeść coś lekkiego, bo skurcze pustego żołądka mogą spowodować wymioty
  • Świeże powietrze. Silne zapachy nasilają mdłości. Usuń z auta zapachowe wieszadełka, opróżnij i umyj popielniczki. Dobrze wywietrz samochód.
  • Delikatne przekąski. Najlepiej zabrać to, co mocno nie pachnie.
  • Woda. Zbyt słodkie napoje mogą wywołać nudności.
  • Spokojna, płynna jazda bez gwałtownego ruszania i hamowania, bez nagłych skrętów. Jeśli masz wybór, zdecyduj się na jazdę autostradą albo drogą szybkiego ruchu i unikaj górskich serpentyn
  • Leki. Najlepiej, by dobrał je lekarz.
Gdy dziecku robi się niedobrze, zatrzymaj auto i wyjdźcie na świeże powietrze. Jeśli zwymiotuje, uspokój je, umyj buzię, poproś, by przepłukało usta, w razie potrzeby przebierz. Pilnuj, by dużo piło.

Przeczytaj także: Choroba lokomocyjna - jak zapobiec kłopotom
Redakcja poleca: Jak wybrać fotelik samochodowy dla starszego dziecka?
Wielu rodziców zastanawia się, co powinni wziąć pod uwagę przy wyborze fotelika dla dziecka. Czy ty też masz ten problem? Jeżeli twoja odpowiedz jest tiwerdząca, obejrzyj film i dowiedz się jak dobrać fotelik dla starszego dziecka.

2. Nieprzyjemne niespodzianki podczas podróży

Czekanie w szczerym polu aż przyjedzie laweta? To zdecydowanie nie jest atrakcja dla małego dziecka. By uniknąć takich przygód, sprawdź samochód w serwisie zanim wyruszycie w drogę. Musi być w pełni sprawny (skontroluj układ hamulcowy, amortyzatory, stan opon etc.). Upewnij się, czy masz wszystko, co powinieneś: gaśnicę, trójkąt ostrzegawczy, apteczkę.

3. Zbyt mało przerw na rozprostowanie kości

Dziecko nie jest tak wytrzymałe jak ty, dlatego planując trasę, bierz pod uwagę jego  możliwości i  uwzględnij więcej przerw na odpoczynek. Maluch raz na jakiś czas musi zmienić pozycję i rozprostować kości. Ty także na tym zyskasz – będzie o wiele spokojniejszy.

4. Dyskusje w sprawie fotelika

Przewoź dziecko wyłącznie w foteliku i nie ustępuj w tej sprawie nawet w przypadku krótkich przejażdżek, bo będziesz miał problem podczas każdej kolejnej podróży. Jeśli będziesz konsekwentny, dziecko uzna, że podróżowanie w foteliku jest normalne i nie podlega negocjacjom.

5. Zbyt niska temperatura a aucie

Małe dzieci marzną i przeziębiają się szybciej niż dorośli, dlatego nie przesadzaj z klimatyzacją. Obniżaj temperaturę tylko o kilka stopni. W aucie nie powinno być dużo chłodniej niż na zewnątrz, jeśli różnica temperatur jest znaczna, dziecko może się przeziębić.
Uwaga!
Regularnie wymieniaj filtr i odkażaj instalację. To konieczne, bo po pewnym czasie rozwijają się w niej drobnoustroje.

6. ... albo zbyt wysoka

Pozostawiony na słońcu samochód błyskawicznie się nagrzewa. Jego wnętrze przypomina piec. Dlatego pamiętaj: nigdy, przenigdy nie zostawiaj dziecka samego w zaparkowanym samochodzie. Nie rób tego także wówczas, gdy nie ma upału - nie wolno i już.

Przeczytaj także: Nie zostawiaj dziecka samego w samochodzie, bo może w nim umrzeć!

7. Nuda

Małe dzieci nudzą się jazdą już po kilkunastu minutach, dlatego powinny mieć co robić. Ty także na tym zyskasz: nie będzie rozpraszać cię jęczenie. Maluszkowi przyda się bezpieczne lusterko (montuje się do oparcia fotela) i kierownica-zabawka. Starszemu – audio-book z bajkami. Sprawdza się także śpiewanie.

Zobacz jak mała dziewczynka śpiewa w samochodzie piosenkę Elvisa PresleyaSprawdź co jeszcze śpiewają dzieci w samochodzie

10. Kłótnie rodziców

Gdy jedzie się autem dalej niż do kina czy na basen, tematów do kłótni nie brakuje. Jednak pamiętaj: dziecko, które ciągle słyszy "No jak ty jedziesz?!" albo "Zwariowałeś? Tą drogą nie dotrzemy na miejsce do grudnia!" nie czuje się w aucie bezpiecznie.

9. Kierowca - pirat drogowy

Trudno się czuć bezpiecznie w samochodzie, gdy kierowca wyczynia na drodze rzeczy, których nie powinien (i naprawdę nie trzeba znać przepisów, by wiedzieć, że to robi).  Dlatego nie szarżuj: nie przekraczaj dozwolonej prędkości, nie wyprzedzaj „na trzeciego” ani nie rób innych ryzykownych rzeczy. Jesteś odpowiedzialny za życie i zdrowie swojego małego pasażera.

10. Zdekoncentrowany kierowca

Nigdy nie rozmawiaj przez telefon podczas jazdy (chyba że masz słuchawki) i nigdy przenigdy nie odbieraj SMS-ów, gdy prowadzisz. Dziecko nie musi znać tragicznych statystyk, by czuć, że takie zachowanie może prowadzić do nieszczęścia.

 A czego podczas podróży samochodem nie znosi Twoje dziecko? Czekamy na Twój komentarz.

Przeczytaj także: Żaden post, SMS czy e-mail nie jest wart ludzkiego życia!

Ocena (2 oceny)

5.0
Doładuj
Przeładuj

Popularne tematy

To Cię zainteresuje

Narzędzia dla mam

Więcej

Kanapkowe wariacje i inne kuchenne inspiracje

Uwaga! Idzie mróz!