fot. Fotolia

15 powodów do radości z bycia samotną mamą

Samodzielnie wychowujesz dzieci? Wiemy, to wyczerpująca praca i trudno znaleźć zalety tej sytuacji.My jednak pomożemy Ci doszukać się czegoś pozytywnego :-)
fot. Fotolia
Wszystko co zazwyczaj robią wspólnie rodzice, jest tylko na Twojej głowie. Dziecko, praca, rachunki... Mnóstwo problemów, których niestety nie ma z kim dzielić. I te samotne noce... 
Warto wtedy spojrzeć na całą sytuację z zupełnie innej strony. Czasem pomaga zdystansowanie się do samotnego macierzyństwa i poszukanie, co może być fajnego, gdy jesteś sama z dzieckiem.

15 powodów do radości z bycia samotną mamą

1. Poświęcasz wieczorny czas tylko dzieciom. Nikt nie pogania Cię, gdy czytasz bajeczki, nikt nie budzi, kiedy zasypiasz wtulona w miękkie i pachnące ciała maluchów.

2. Gotujesz to, na co masz ochotę. Nikt nie prosi Cię o kolejną porcję mięsa, kiedy Ty zdecydowanie wolisz na obiad lekką sałatkę. Nie musisz też nikomu tłumaczyć się z nieumytych wieczorem naczyń.

3. Tylko i wyłącznie Ty masz kontrolę nad budżetem domowym. Nie masz już stresu, że odkryjesz nagle braki na koncie, bo mąż znowu zakupił coś niezwykle mu potrzebnego. I choć jedna pensja jest gorsza, niż dwie, zdecydowanie bardziej świadomie robisz zakupy, nie trwoniąc pieniędzy na niepotrzebne rzeczy.

4. Możesz więcej wymagać od dzieci. Jeżeli Twoje dzieciaczki widzą, że jesteś tylko Ty i one, częściej zauważają, że w domu trzeba pomagać. Znacznie szybciej dzięki temu uczą się, co jest ważne w rodzinie.

5. Twoje słowo najważniejsze. Nie ma już podchodów typu: mama zabroniła, to spróbuję z tatą. Gdy powiesz: żadnych słodyczy przed kolacją, nikt nie podważy Twojej decyzji.

6. Nikogo nie możesz za nic winić. Nie ma mleka w lodówce? Nie kupiłaś. W łazience jest brudno? Nie miałaś czasu posprzątać. Koniec ze zrzucaniem odpowiedzialności na innych.

7. Ty wybierasz co będziesz robić z dziećmi w weekend. Szybka decyzja, bez namawiania, bez negocjacji. Pakujesz samochód i w drogę.

8. Możesz rozmawiać z przyjaciółkami ile chcesz. Nikt nie będzie wymownie na Ciebie patrzeć, że marnujesz czas, że blokujesz telefon. Czas, gdy dzieci pójdą już spać, jest tylko Twój. Zrób z nim co zechcesz.

9. Wolny weekend? Och tak, jeżeli tata zgodzi się zabrać dzieci do siebie, masz 2 dni tylko dla siebie. Wykorzystaj ten czas na regenerację sił.

10. Korzystaj z pomocy rodziny. Jeżeli proponują Ci, że zabiorą dzieci na kilka dni, nie odmawiaj. Nie rób z siebie "matki Polki", tylko wykorzystaj te chwile, by zrobić coś, na co od dawna nie miałaś czasu.

11. Pilot pod Twoją kontrolą. Nie musisz iść na żadne ustępstwa. Mecz, krwawy horror, a może żużel? Nie, to nie dla Ciebie. Sama wybierz co oglądać (oczywiście wtedy, kiedy dzieci będą już w łóżkach).

12. Obżarstwo na filmie. Nie musisz się nikogo wstydzić. Lody, popcorn, oraz znowu lody. Pycha, zwłaszcza gdy nikomu nie trzeba się tłumaczyć.

13. Stajesz się siłaczką. Wiele rzeczy, o których mówiłaś, że nie dasz rady, okazują się być na wyciągnięcie ręki. Pierwsza samodzielna podróż z trójką dzieci samolotem? Normalka ;-) (oczywiście po jakimś czasie).

14. Uczysz się podejmować trudne decyzje. Gdy jest dwoje rodziców, ciężar mówienia dzieciom- NIE, przypada w udziale obojgu. Samotna mama musi decydować o wszystkim sama. To ona ustala priorytety, co wolno, a czego nie, jakie są zasady itp.

15. Gdy jesteś z dziećmi, po całym dniu ciężkiej pracy, bardziej doceniasz każdą chwilę z nimi i spędzacie je razem w 100%.

Samotna mama nie brzmi dobrze. Silna, waleczna, odważna i samodzielna mama, brzmi lepiej. Kobieta, która decyduje się na macierzyństwo w pojedynkę, musi wiedzieć, jak ciężka przed nią praca, ale i jakie korzyści się z tym wiążą :-)

Przeczytaj także: Jak samotne mamy ułatwiają sobie życie?

źródło: netmums.com
Redakcja poleca: PIT 2017: Ulga na dziecko dla samotnej matki? [WIDEO]
Rozliczasz się z fiskusem i jesteś rodzicem samotnie wychowującym dziecko? Zobacz, kiedy przysługuje ci ulga prorodzinna.
Oceń artykuł

Ocena 6 na 2 głosy

Zobacz także

Popularne tematy