Dziewczynka stoi w łóżeczku i uśmiecha się
fot. Fotolia

7 rzeczy, które musisz zrobić, zanim twoje dziecko skończy rok

Zanim się obejrzysz, twój maluch będzie szedł do przedszkola, potem do szkoły. Wykorzystaj ten pierwszy rok i nie przegap żadnej chwili!
Hanna Szczesiak
Dziewczynka stoi w łóżeczku i uśmiecha się
fot. Fotolia
Macierzyństwo to nie rurki z kremem, nie zawsze jest słodko i kolorowo. Pierwszy rok życia malucha może być piekielnie trudny, ale warto go wykorzystać. To chwile, za którymi będziesz w przyszłości tęsknić – nie zmarnuj ich!

1. Daj sobie czas na przytulanki

Kiedy maluch zobaczy, do czego służą te małe stópki, już go nie zatrzymasz. Doceń chwile, kiedy możecie leżeć blisko i się przytulać. Powąchaj główkę, potrzymaj maluszka za rączkę i pomyśl, jaką jesteś szczęściarą. Za kilka lat będziesz musiała zmuszać malca do tulenia. Wykorzystaj ten czas!
Redakcja poleca: Jak reagować na histerię dziecka [WIDEO]
Wielu rodziców, których dziecko robi sceny w miejscach publicznych, zastanawia się, jak reagować na histerię dziecka. W takiej sytuacji nie warto zwracać uwagi na reakcję i krytyczne uwagi otoczenia. Najważniejsze jest zapewnienie maluchowi bezpieczeństwa. Na rozmowę przyjdzie czas, gdy dziecko się uspokoi.

2. Nie oddawaj wszystkich śpioszków

Maluch rośnie jak na drożdżach i bardzo szybko przestaje się mieścić w dotychczasowe ubranka. Wiesz, że z kilkunastu par śpioszków lub koszulek możesz zrobić ciepły kocyk? Jeśli nie przekonuje cię ten pomysł, zostaw sobie chociaż jedną parę, na pamiątkę (to świetny prezent na 18. urodziny!).

3. Nie rób zdjęć – kręć filmy

Zdjęcia mają swój urok, ale nie oddają w pełni rzeczywistości – dzięki filmowi będziesz mogła za kilka lat posłuchać głosu swojego malca, zobaczyć jego pierwsze kroki czy śmieszne miny, które robił przy jedzeniu. Ciesz się, że urodziłaś dziecko w czasach, w których mamy tyle możliwości!

4. Pokaż dziecku świat

Nie musisz od razu pędzić do fotografa i składać wniosku o paszport. Zamiast tego, pokaż maluchowi okolicę – wasze osiedle, dzielnicę czy miasto. Zabieraj go na długie spacery i opowiadaj, co widzisz. Choć malec nie odpowie, to będzie dla was wspaniałe doświadczenie! Tak, kawa w towarzystwie przyjaciółki to też poznawanie świata. ;)

5. Zbuduj więź

Nie ma nic seksowniejszego od faceta, który wstaje nad ranem, żeby zmienić dziecku pieluchę. Pierwszy rok może być dla waszej rodziny bardzo trudny, ale wykorzystaj go, żeby zbudować wyjątkową więź. Pomyślcie o zapoczątkowaniu własnych tradycji – filmowy wieczór w każdy piątek albo niedzielne śniadanie z bajkami to naprawdę świetne pomysły.

6. Pisz, pisz, pisz

To najlepszy czas, żeby pomyśleć o przyszłości dziecka. Co powiesz na odręczne listy, które twój maluch dostanie za kilka, kilkanaście lat? Nie przejmuj się, jeśli nie jesteś zbyt dobrą pisarką. Najważniejsze są uczucia. Wyobraź sobie, że twoje dziecko dostanie z okazji ukończenia szkoły list, który napisałaś patrząc, jak śpi w łóżeczku. Wzruszające, prawda? 

7. Śmiej się

Po porodzie wszystko się zmienia i nie ma co ukrywać: nie zawsze jest kolorowo. Nie myśl jednak, że pojawienie się dziecka to koniec wolności. Choć pod pewnymi względami tak właśnie jest, jesteś mamą – a to zupełnie nowa, niewyobrażalnie ważna rola. Pozwól sobie na śmiech i małe radości. Nie miej wyrzutów sumienia, bo zostawiłaś dziecko na 2 godziny i poszłaś na zakupy albo na basen. Zasługujesz na to!

Czytaj także: Chwalenie dziecka może mu zaszkodzić!

źródło: fitandpregnancy.com
Oceń artykuł

Ocena 6 na 2 głosy

Zobacz także

Popularne tematy