Fotolia.pl
Aktualności

Tragedia. Szpital odmówił przyjęcia dziecka. 18-miesięczny chłopiec zmarł

Prokuratura w Kutnie wszczęła śledztwo w sprawie śmierci chłopca, który nie został przyjęty do szpitala z zapaleniem oskrzeli z powodu braku miejsc. Dzień potem dziecko zmarło.

Z ustaleń śledczych wynika, że w niedzielę chłopiec trafił do  świąteczno-weekendowej pomocy medycznej. Lekarz stwierdził zapalenie oskrzeli, przepisał witaminy i syrop wykrztuśny. Matka chłopca wykupiła leki i wróciła do domu. W nocy z 8 na 9 lutego chłopiec miał trudności z oddychaniem. Kobiecie po wielu trudnościach – udało się umówić wizytę domową. Po badaniu lekarz stwierdził, że dziecko powinno dostać antybiotyk dożylnie i wypisał skierowanie do szpitala. Matka i babcia udały się zatem z dzieckiem do placówki medycznej. Pojechały tam z chłopcem i jego 3-letnim bratem – również chorym.

Czytaj też: Przychodzi bobas do lekarza.
 

Szpital: mamy przepełnienie- nie przyjmiemy dziecka

Jak wynika z relacji mamy dziecka placówka w Kutnie odmówiła przyjęcia dziecka z powodu braku miejsc. Lekarz wypisał receptę na antybiotyk i odesłał chłopca do domu. Matka wykupiła lekarstwo i podała zgodnie z zaleceniami lekarza. Następnego dnia chłopiec źle się poczuł, zaczął mocno kaszleć i dusić się. Matka pobiegła po pomoc do sąsiada, który wezwał pogotowie. Pomimo reanimacji dziecka nie udało się uratować. Chłopiec wczoraj wieczorem zmarł. Przyczyna śmierci jest nieznana. Zlecono sekcję zwłok dziecka.
 

Prokurator bada sprawę odmowy hospitalizacji chorego dziecka

- Prokuratura zabezpieczyła dokumentację medyczną - mówi Krzysztof Kopania, rzecznik Prokuratury Okręgowej w Łodzi.- Śledztwo ma na celu ustalenie, czy dziecko było leczone właściwie i co było przyczyną zgonu. Wówczas będzie można odpowiedzieć na pytanie,  czy  odmowa hospitalizacji, pomimo skierowania wystawionego przez lekarza rodzinnego miała związek ze śmiercią dziecka.

Polecamy: Jak wzywać pogotowie do małego dziecka. Co zrobić, by historia Dominiki się nie powtórzyła?
 

Kutnowski szpital z karą 25 tys. zł znowu pod lupą śledczych

Szpital w Kutnie został już ukarany 25 tys. zł karą finansową, po tym jak kontrolerzy Narodowego Funduszu Zdrowia zbadali sprawę śmierci 6 tygodniowego Wiktora. Przedstawiciele Funduszu uznali, że zajmując się dzieckiem w placówce popełniono błędy.
 

Rzecznik praw pacjenta interweniuje

Rzecznik Praw Pacjenta poinformował, że zostało wszczęte postępowanie wyjaśniające w tej sprawie.
- Sprawdzamy, czy podczas udzielania świadczeń zdrowotnych małemu Maciusiowi przez Kutnowski Szpital Samorządowy doszło do naruszenia prawa małego pacjenta do świadczeń zdrowotnych - informuje Krystyna Barbara Kozłowska
Obecnie w toku prowadzonego postępowania wyjaśniającego gromadzony jest materiał dowodowy, który jest niezbędny do ustalenia stanu faktycznego.
- Wystąpiłam m.in. do Prezesa Kutnowskiego Szpitala Samorządowego z prośbą o wyjaśnienie zaistniałej sytuacji oraz przekazanie dokumentacji medycznej pacjenta a także przedstawienie wszelkich procedur wewnętrznych regulujących kwestię udzielania świadczeń zdrowotnych - dodaje Rzecznik Praw Pacjenta.

Przypomnijmy jednak, że w sytuacji, gdy rzecznik stwierdzi, że zostało naruszone prawo może żądać wszczęcia postępowania dyscyplinarnego lub zastosowania sankcji służbowych.

Polecamy poradnik: Rzecznik Praw Pacjenta: Czy szpital może odmówić leczenia dziecka?

Redaktorka Mamotoja.pl o śnie swoich córek: zaakceptuj fakt, że dzieci są różne

Kobieta w ciąży, poród, szpital
Fotolia
Prawo i finanse
Chcesz rodzić bez bólu? Zobacz, jakie masz prawa na porodówce
Każda kobieta na prawo rodzić bez bólu - gwarantuje jej to rozporządzenie ministra zdrowia z 2015 r. Niestety niekiedy lekarze odmawiają podania znieczulenia zewnątrzoponowego. Czy mają takie prawo?

Czy każda kobieta ma prawo do znieczulenia zewnątrzoponowego? Prawo do znieczulenia ma każda rodząca kobieta, o ile nie ma ku temu przeciwwskazań zdrowotnych, np. alergia na lek znieczulający. Gwarantuje to rozporządzenie ministra zdrowia z 5 sierpnia 2015 r. Lekarz odbierający poród ma obowiązek poinformowania rodzącej o wszystkich metodach łagodzenia bólu porodowego (np. znieczulenie zewnątrzoponowe , masaż relaksacyjny czy akupresura) oraz poinformowania, które z nich są dostępne w danej placówce. Oczywiście to lekarz ostatecznie decyduje, który środek uśmierzający ból zostanie zastosowany, ale musi on brać pod uwagę wolę rodzącej. Czy lekarz może odmówić wykonania znieczulenia zewnątrzoponowego? Lekarz może odmówić wykonania znieczulenia zewnątrzoponowego, ale jedynie wtedy, gdy istnieją uzasadnione przeciwwskazania zdrowotne . Przyczyną odmowy nie mogą być ani względy finansowe (np. brak opłacalności tej usługi), ani względy organizacyjne (np. szpital nie ma anestezjologa). Oczywiście w praktyce bywa, że szpital nie zatrudnia anestezjologa - warto więc sprawdzić dostępność znieczulenia dla rodzącej, na etapie szukania szpitala, w którym pacjentka chciałaby rodzić.  Jeśli lekarz odmawia wykonania znieczulenia , powołując się na przeciwwskazania zdrowotne, pacjentka może poprosić o opinię innego lekarza. Warto pamiętać, że to jedno z podstawowych praw pacjenta ! Jeśli lekarz odmówi konsultacji (bo np. uzna, że jest bezzasadne), powinien to odnotować w dokumentacji medycznej pacjentki. Powinien podać dokładną przyczynę odmowy podania znieczulenia oraz odmowy konsultacji z innym specjalistą. To ważne, bo w przyszłości może być ważnym dowodem w sprawie o zadośćuczynienie .  Kobieta rodząca, która uzna, że odmawiając jej znieczulenia, narażono ją na problemy zdrowotne i związane z tym cierpienia fizyczne lub psychiczne, może wystąpić...

Przemoc wobec dziecka
AdobeStock
Aktualności
Chorzów: 19-latka pobiła 3-miesięcznego synka
Stan niemowlęcia lekarze określają jako ciężki, ale stabilny. Kobieta została zatrzymana i wygląda na to, że to właśnie ona pobiła dziecko.

19-latka zgłosiła się w weekend do lekarza twierdząc, że jej synek gorączkuje. Lekarka natychmiast zawiadomiła policję i wezwała pogotowie. Dziecko trafiło najpierw do chorzowskiego szpitala pediatrycznego, a później do Górnośląskiego Centrum Zdrowia Dziecka w Katowicach. Obrażenia głównie w obszarze twarzoczaszki wskazują, że było ofiarą przemocy , jego stan lekarze określają jako ciężki, ale stabilny. Matka dziecka została zatrzymana. Znęcała się nad dzieckiem? Materiał dowodowy zebrany przez śledczych wskazuje na to, że niemowlę zostało pobite właśnie przez nastoletnią matkę, która zgłosiła się z dzieckiem do lekarza. Kobieta ma partnera, ale nie było go w domu, gdy dziecko zostało pobite . Co więcej, wygląda na to, nie był to pierwszy raz, a dziecko jest ofiarą przemocy. 19-latka usłyszała już zarzuty usiłowania zabójstwa synka i spowodowania u niego ciężkiego uszczerbku na zdrowiu. Zastępca szefa Prokuratury Rejonowej w Chorzowie Cezary Golik poinformował, że zatrzymana nie przyznała się do winy. Do sądu trafił wniosek o jej aresztowanie. Ewa L. jest także podejrzana o znęcanie się nad około roczną córką.  Widzisz krzywdę dziecka? Reaguj! Dlaczego matka podniosła rękę na swoje maleńkie dziecko? Wyjaśnią to śledczy, jednak dodatkowo przeraża myśl, że bite dzieci na pewno płakały, ale nikt nie przyszedł z pomocą. Choć tolerancja na przemoc za ścianą maleje, to nadal słyszymy o przypadkach maluszków, nad którymi zanęcają się dorośli. Pamiętaj, że możesz być jedyną osobą, która widzi, czy słyszy, że dziecko potrzebuje pomocy, twoja reakcja jest bardzo ważna! Pokazując zainteresowanie sytuacją, możesz obniżyć poziom agresji: Co możesz jeszcze zrobić? koniecznie z kimś porozmawiaj o sytuacji, która budzi twoją wątpliwość, powiadom ośrodek pomocy społecznej, napisz wiadomość na adres:...

Fotolia.pl
Aktualności
Dwulatek zmarł w aucie rodziców, bo na karetkę musieliby zbyt długo czekać
Lekarze mieli odesłać chore dziecko do innego szpitala samochodem rodziców zamiast karetką pogotowia. Dziecko zmarło rodzicom na rękach. Szpital odpiera zarzuty a sprawą zajęła się już prokuratura. Co robić w podobnych sytuacjach?

Chłopiec trafił do szpitala w Jaworznie po tym, jak zaczął wymiotować ciemną cieczą. Miał ostrą niewydolność pokarmową . Rodzice mieli usłyszeć od lekarza, że chłopiec potrzebuje zabiegu, którego na miejscu wykonać się nie da i otrzymali zalecenie, żeby zawieźli Filipa do specjalistycznego szpitala w Katowicach własnym samochodem. Jak relacjonują rodzice lekarz miał argumentować te słowa tym, że na karetkę będą musieli za długo czekać.  Przerażeni rodzice zrobili tak, jak zalecił lekarz. Dziecko w trakcie podróży zaczęło się dusić. Mimo przeszło godzinnej reanimacji , chłopca nie udało się uratować. W wydanym oświadczeniu szpital stwierdził, że pomimo zalecenia lekarza przyjmującego, to rodzice odmówili pozostawienia dziecka na oddziale. Jednak nie wiadomo, czy posiada dokument potwierdzający, że rodzice zabrali Filipa na własną odpowiedzialność. Źródło: TVN 24 Zobacz materiał emitowany w programie „Blisko Ludzi” telewizji TTV klikając tu Polecamy: Jak wezwać pogotowie do dziecka?   Co robić, gdy służba zdrowia nie jest nam przyjazna?   Przypominamy zatem co robić, gdy służba zdrowia nie jest nam przyjazna a dziecko pilnie potrzebuje pomocy? - W przypadku, gdy u małych dzieci ich stan zdrowia zmienia się z godziny na godzinę powinny zostać podjęte szybkie kroki, dlatego proszę, aby rodzice małych pacjentów  kontaktowali się z Biurem Rzecznika Praw Pacjenta za pośrednictwem ogólnopolskiej bezpłatnej infolinii - informuje Krystyna Barbara Kozłowska, Rzecznik Praw Pacjenta. - Dyżurujący pracownicy na bieżąco przekażą informacje jak w danej sytuacji powinni postąpić, oraz wskażą przysługujące środki prawne. Zapewniam, że każda sprawa dotycząca odmowy udzielenia pacjentom , w szczególności tym najmłodszym, świadczenia zdrowotnego jest przeze mnie rozpatrywana ze szczególną uwagą. Infolinia...

Nasze akcje
dziecko na szczepieniu
O szczepieniach

Szczególne znaczenie szczepień przeciw pneumokokom u niemowląt i dzieci w dobie pandemii COVID-19

Partner
Miasteczko Zmysłów 2
Małe dziecko

Odwiedź Miasteczko Zmysłów i poznaj jego atrakcje!

Partner
KINDER Niespodzianka WSCW
Rozwój dziecka

Poznaj świat emocji dziecka! Ruszyła akcja Widzę, Słyszę, Czuję, Wiem

Partner
Polecamy
Porady
ile dać na komunię
Święta i uroczystości

Ile dać na komunię w 2022: ile do koperty od gościa, dziadków, chrzestnej i chrzestnego

Maria Nielsen
Podróż kleszczowy
Poród naturalny

Poród kleszczowy: wskazania, powikłania, skutki dla matki i dziecka

Ewa Janczak-Cwil
co kupić na chrzest
Święta i uroczystości

Co kupić na chrzest? Prezenty praktyczne i pamiątkowe [GALERIA]

Joanna Biegaj
zapłodnienie
Starania o dziecko

Zapłodnienie: przebieg, objawy, kiedy dochodzi do zapłodnienia

Magdalena Drab
400 plus na żłobek
Aktualności

400 plus dla dziecka na żłobek: zasady, warunki, wniosek

Ewa Janczak-Cwil
Pierwsza komunia święta
Święta i uroczystości

Prezent na komunię: pomysły na prezenty modne i tradycyjne (lista)

Magdalena Drab
biegunka w ciąży
Zdrowie w ciąży

Biegunka w ciąży: przyczyny i leczenie rozwolnienia w ciąży i przed porodem

Ewa Janczak-Cwil
Pieniądze na dziecko
Prawo i finanse

Świadczenia na dziecko: co przysługuje po urodzeniu dziecka 2022? [ZASIŁKI, ULGI]

Małgorzata Wódz
Czop śluzowy
Przygotowania do porodu

Czop śluzowy – co to, jak wygląda, kiedy odchodzi?

Joanna Biegaj
plan porodu
Lekcja 2

Plan porodu: jak go napisać, czy jest obowiązkowy? Wzór do druku

Małgorzata Wódz
wyprawka dla noworodka wiosna
Noworodek

Wyprawka dla noworodka: wiosną to obowiązkowa lista! (ubranka i rzeczy do wózka)

Małgorzata Wódz
twardy brzuch w ciąży
Zdrowie w ciąży

Twardy brzuch w ciąży – kiedy napięty brzuch jest powodem do niepokoju?

Ewa Cwil
pozytywny test ciążowy
Ciąża

Pozytywny test ciążowy – co dalej? Kiedy test ciążowy jest fałszywie pozytywny?

Joanna Biegaj
plamienie implantacyjne
Objawy ciąży

Plamienie implantacyjne: co to jest, jak wygląda, ile trwa? Czy zawsze występuje w ciąży?

Małgorzata Wódz
jak ubrać dziecko na spacer
Pielęgnacja

Jak ubrać niemowlę i starsze dziecko na spacer, by nie było mu za zimno ani za gorąco?

Małgorzata Wódz
Pozycje wertyklane do porodu
Poród naturalny

Pozycje wertykalne do porodu: dlaczego warto rodzić w pozycji wertykalnej?

Dominika Bielas
wody płodowe
Przygotowania do porodu

Jak wyglądają wody płodowe? Jak je rozpoznać?

Beata Turska
9 miesięcy w 4 minuty: tak powstaje życie
Przebieg ciąży

Rozwój płodu tydzień po tygodniu – ten film wzruszy każdego!

Joanna Biegaj