Chłopiec uratował nieprzytomną mamę
WFAA
Aktualności

4-latek stał się bohaterem, bo... umiał obsługiwać smartfon

Mama 4-letniego Camdena straciła przytomność podczas kąpieli. Gdy chłopiec ją znalazł, od razu wiedział, jak zareagować. Dzięki swojej postawie ocalił mamie życie!

Przy zagrożeniu zdrowia bądź życia, najważniejsza jest szybka rekcja. Wiedział o tym 4-letni Camden, który uratował życie swojej mamie – używając do tego jej telefonu.

Telefon, który uratował życie

4-letni Camden znalazł mamę, Misty, gdy ta leżała nieprzytomna, z wysoką gorączką, w wannie. Chłopiec odszukał jej telefon, odblokował (na szczęście znał kod zabezpieczający) i zadzwonił do swojego taty, który jest lekarzem. Jeremy Vaughan, tata chłopca, przyznaje, że ten jeden telefon uratował życie Misty. 

Mama Camdena niewiele pamięta z tamtego wydarzenia.  "Termometr pokazywał ponad 40 stopni, to ostatnia rzecz, jaką pamiętam. Gdyby ta temperatura się nie zmniejszyła, mogłabym nie być tym samym człowiekiem... w ogóle mogłoby mnie tu nie być!". Misty przyznaje, że dzięki postawie synka zaczęła myśleć o nim w inny sposób. Czuje, że może mu bardziej zaufać i widzi, że jest o wiele bardziej odpowiedzialny, niż myślała.

Gdyby Camden nie znał hasła do telefonu mamy albo nie wiedział, jak z niego skorzystać, ta historia mogłaby nie mieć szczęśliwego zakończenia. To kolejny przypadek, który pokazuje nam, jak ważne jest uczenie dzieci, jak zachowywać się w sytuacji zagrożenia. Co więcej, może nowe technologie nie są takie złe? Nie nakłaniamy do kupowania kilkulatkom smartfonów czy tabletów (wręcz przeciwnie!), ale warto nauczyć dziecko, jak z nich korzystać – ta umiejętność może im się przydać...
 


 

Wasze kilkulatki potrafią już obsłużyć smartfona? A może znają aplikacje lepiej niż wy?

Czytaj także: 5-latka uratowała tonącą mamę

Resuscytacja dziecka – jak powinno wyglądać RKO u dziecka?

abc15.com
abc15.com
Aktualności
Odważny 5-latek uratował swoją mamę
Mama była nieprzytomna, a w pokoju bawiła się młodsza siostra. Chłopiec musiał zareagować bardzo szybko.

Amerykańska telewizja ABC15 Arizona poinformowała swoich widzów o wyjątkowym zdarzeniu. 5-letni chłopiec, który już zyskał miano bohatera , w ciągu zaledwie kilkunastu minut uratował swojej mamie życie, a siostrę uchronił przed potencjalnym niebezpieczeństwem. Do całego zdarzenia doszło w domu rodziny Cicalese. Sytuacja wyglądała całkowicie normalnie. Mama dwójki dzieci postanowiła wziąć szybki prysznic, kiedy Salvatore razem z jego młodszą siostrą bawili się w pokoju. Chłopczyka zaalarmowała przedłużająca się kąpiel mamy , więc postanowił sprawdzić co się stało. Okazało się, że mama leży nieprzytomna. Pomoc godna nagrody Salvatore w pierwszej kolejności chciał pomóc mamie , ale gdy to się nie udało – postanowił zabezpieczyć siostrę. Wziął ją na ręce i zaniósł do sąsiadki. Nie mogła uwierzyć, że chłopiec wykazał się taką odwagą i przemyślał każde swoje działanie. Dzięki szybkiej reakcji chłopca, mama uniknęła zadławienia. Leżąc pod prysznicem, woda spływała po jej twarzy, co mogło zakończyć się tragedią. Jak nauczyć dziecko odpowiedzialności? Przede wszystkim warto nauczyć malucha, że jeśli widzi coś złego – musi poinformować o tym dorosłego , najlepiej rodzica, a jeśli to właśnie on staje w obliczu zagrożenia – przechodnia, nauczycielkę, sąsiadkę. Warto również zapisać w widocznym miejscu kartkę z nr alarmowym 112 i wytłumaczyć w jakich sytuacjach powinno się dzwonić pod ten nr, jeśli dziecko umie korzystać z telefonu komórkowego. To ważne, bo oprócz wpajania wartości, jaką jest poczucie odpowiedzialności za innych, uczymy malca niesienia pomocy i aktywnego uczestnictwa w życiu społecznym.   Źródło: popularne.pl, abc15.com

Dziecko utknęło w samochodzie
Fotolia
Aktualności
Matki są niewidzialne? Nikt nie pomógł kobiecie, której dziecko utknęło w aucie
„Nikt mi nie chciał pomóc. Prosiłam, błagałam choćby o kilka sekund uwagi. Żadnej reakcji” – opowiada mama chłopca. Ludzka znieczulica nie ma granic!

Do sytuacji doszło w Warszawie przy ulicy Mokotowskiej. Pani Monika przez przypadek zatrzasnęła synka w samochodzie, z kluczykami i telefonem. Niedawno pisaliśmy o podobnej historii, wtedy roztrzęsionej matmie pomogli policjanci. Pani Monika nie miała tyle szczęścia – prosiła przechodniów o pomoc, nikt nawet się nie zatrzymał. "Spieszyli się do pracy" – opowiada rozgoryczona. Dziecko w samochodzie i nikt nie reaguje Pani Monika wracała z synkiem z zakupów. Posadziła 2,5-latka w foteliku samochodowym , zakupy, telefon i klucze położyła na przednim siedzeniu. Zamknęła drzwi, żeby obejść pożyczony od brata samochód. Gdy pociągnęła za klamkę, drzwi były zamknięte. "Nie miałam pojęcia, że samochód wyposażony jest w taki system, który natychmiast blokuje wszystkie drzwi, jeśli na przednich siedzeniach nie ma pasażera" – wyjaśnia. Brat i mąż pani Moniki byli w okolicy. Wystarczyłby jeden telefon, żeby w kilka minut dotarli na miejsce i uwolnili uwięzionego chłopca. Zdenerwowana Monika zaczęła zaczepiać przechodniów. Ludzie mijali ją bez słowa, zanim zdążyła wyjaśnić sytuację. W międzyczasie udało jej się odsunąć nieco szybę, wiedziała, że jej dziecku nic nie zagraża. Zauważyła kobietę myjącą okna w budynku obok. Poprosiła, by popilnowała przez kilka minut dziecka, a ona pobiegnie po męża. Bała się, że jeśli zostawi dziecko w samochodzie , stanie mu się krzywda lub ktoś powiadomi policję. Nagle zauważyła starszego mężczyznę, który podał jej przez okno stacjonarny telefon. "Jaki to jest absurd! Uratował nas... telefon stacjonarny! Podczas gdy wszyscy, którzy mnie mijali w centrum Warszawy, mieli przy sobie komórki" – żali się Monika. Ludzka znieczulica czy matki są niewidzialne? Czasem brak reakcji może kosztować kogoś życie. Synkowi pani Moniki nic się nie stało, ale strach pomyśleć, do jakiej...

Dziecko przytula się do mamy
Fotolia
Aktualności
Dziecko uratowało mamę, bo wiedziało, jak reagować! Twoje dziecko też to umie?
Gdy mama Denisa straciła przytomność, chłopiec zachował zimną krew i od razu zareagował. Czy twoje dziecko zrobiłoby to samo?

Gdyby nie 9-letni Denis, 41-letnia mieszkanka Rudy Śląskiej mogłaby nie żyć. Chłopiec zachował zimną krew i uratował mamie życie! Numer 112 ratuje życie! Do zdarzenia doszło w niedzielę, 16 lipca. Ratownicy z Rudy Śląskiej zostali wezwani do nieprzytomnej 41-letniej kobiety. Na miejscu okazało się, że z kobietą jest syn, 9-letni Denis. Okazało się, że matka chłopca choruje na cukrzycę i zapadła w śpiączkę cukrzycową . Gdy tylko straciła przytomność, Denis zadzwonił pod numer 112 i tym samym uratował mamie życie. Gdyby nie jego szybka reakcja, mogłoby dojść do tragedii! W środę, 19 lipca, z Denisem spotkał się wojewoda śląski Jarosław Wieczorek. Wojewoda podziękował chłopcu za zachowanie zimnej krwi i postawę godną naśladowania. "Dajesz właściwy przykład, jak należy się zachować; przykład tego, że prostym gestem, prostą czynnością można uratować ludzkie zdrowie i życie" – powiedział Denisowi Wieczorek. Wojewoda podziękował również mamie Denisa, że nauczyła syna, jak reagować w sytuacji zagrożenia życia lub zdrowia . Denis zostanie "Małym bohaterem"? Artur Borowicz, dyrektor Wojewódzkiego Pogotowia Ratunkowego w Katowicach, pochwalił Denisa i potwierdził, że rozmowa 9-latka z dyżurną dyspozytorką to wzorcowy przykład tego, jak powinno się powiadamiać dyspozytorów o wypadku. Borowicz jest pod takim wrażeniem postawy chłopca, że zamierza zwrócić się do ministra spraw wewnętrznych i administracji o przyznanie Denisowi nagrody "Mały bohater". My również jesteśmy pod wrażeniem postawy Denisa. To ważne, aby od najmłodszych lat uczyć dzieci reagowania w podobnych sytuacjach. Czasem wystarczy znajomość numeru alarmowego 112 , by uratować komuś życie! Jeśli wasze dzieci jeszcze go nie znają, koniecznie nadróbcie zaległości! Zobacz także: Jak rozwija się dziecko w 14. tygodniu ciąży?...

Nasze akcje
dziecko na szczepieniu
O szczepieniach

Szczególne znaczenie szczepień przeciw pneumokokom u niemowląt i dzieci w dobie pandemii COVID-19

Partner
Miasteczko Zmysłów 2
Małe dziecko

Odwiedź Miasteczko Zmysłów i poznaj jego atrakcje!

Partner
KINDER Niespodzianka WSCW
Rozwój dziecka

Poznaj świat emocji dziecka! Ruszyła akcja Widzę, Słyszę, Czuję, Wiem

Partner
Polecamy
Porady
ile dać na komunię
Święta i uroczystości

Ile dać na komunię w 2022: ile do koperty od gościa, dziadków, chrzestnej i chrzestnego

Maria Nielsen
Podróż kleszczowy
Poród naturalny

Poród kleszczowy: wskazania, powikłania, skutki dla matki i dziecka

Ewa Janczak-Cwil
co kupić na chrzest
Święta i uroczystości

Co kupić na chrzest? Prezenty praktyczne i pamiątkowe [GALERIA]

Joanna Biegaj
zapłodnienie
Starania o dziecko

Zapłodnienie: przebieg, objawy, kiedy dochodzi do zapłodnienia

Magdalena Drab
400 plus na żłobek
Aktualności

400 plus dla dziecka na żłobek: zasady, warunki, wniosek

Ewa Janczak-Cwil
Pierwsza komunia święta
Święta i uroczystości

Prezent na komunię: pomysły na prezenty modne i tradycyjne (lista)

Magdalena Drab
biegunka w ciąży
Zdrowie w ciąży

Biegunka w ciąży: przyczyny i leczenie rozwolnienia w ciąży i przed porodem

Ewa Janczak-Cwil
Pieniądze na dziecko
Prawo i finanse

Świadczenia na dziecko: co przysługuje po urodzeniu dziecka 2022? [ZASIŁKI, ULGI]

Małgorzata Wódz
Czop śluzowy
Przygotowania do porodu

Czop śluzowy – co to, jak wygląda, kiedy odchodzi?

Joanna Biegaj
plan porodu
Lekcja 2

Plan porodu: jak go napisać, czy jest obowiązkowy? Wzór do druku

Małgorzata Wódz
wyprawka dla noworodka wiosna
Noworodek

Wyprawka dla noworodka: wiosną to obowiązkowa lista! (ubranka i rzeczy do wózka)

Małgorzata Wódz
twardy brzuch w ciąży
Zdrowie w ciąży

Twardy brzuch w ciąży – kiedy napięty brzuch jest powodem do niepokoju?

Ewa Cwil
pozytywny test ciążowy
Ciąża

Pozytywny test ciążowy – co dalej? Kiedy test ciążowy jest fałszywie pozytywny?

Joanna Biegaj
plamienie implantacyjne
Objawy ciąży

Plamienie implantacyjne: co to jest, jak wygląda, ile trwa? Czy zawsze występuje w ciąży?

Małgorzata Wódz
jak ubrać dziecko na spacer
Pielęgnacja

Jak ubrać niemowlę i starsze dziecko na spacer, by nie było mu za zimno ani za gorąco?

Małgorzata Wódz
Pozycje wertyklane do porodu
Poród naturalny

Pozycje wertykalne do porodu: dlaczego warto rodzić w pozycji wertykalnej?

Dominika Bielas
wody płodowe
Przygotowania do porodu

Jak wyglądają wody płodowe? Jak je rozpoznać?

Beata Turska
9 miesięcy w 4 minuty: tak powstaje życie
Przebieg ciąży

Rozwój płodu tydzień po tygodniu – ten film wzruszy każdego!

Joanna Biegaj