Aktualności

500 zł na dziecko - ministerstwo ostrzega przed oszustami

Uwaga! Nie klikajcie w linki, które oferują wzór wniosku o 500 zł na dziecko. To wyłudzanie pieniędzy!

Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej  zamieściło na swojej stronie  komunikat ostrzegający przed oszustami:

"W związku z powstającymi stronami internetowymi, na których można pobrać wniosek o przyznanie świadczenia wychowawczego informujemy, że są to próby wprowadzenia w błąd obywateli w żaden sposób niezwiązane z Ministerstwem Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej.

Wniosek o przyznanie świadczenia wychowawczego będzie darmowy. Będzie można go składać od momentu startu programu.  Wniosek będzie opracowany przez Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej.  Będzie dostępny także na stronie internetowej ministerstwa.

W mediach społecznościowych pojawiła się nieprawdziwa informacja, że od stycznia 2016 r. wchodzi 500 złotych na dziecko wraz z możliwością pobrania gotowego wniosku. Podawany jest link do strony z wnioskiem, gdzie za jego pobranie trzeba wpisać numer telefonu. Jest to próba wyłudzenia pieniędzy za pobranie wniosku niemająca nic wspólnego z działaniami Ministerstwa Rodziny, Pracy Polityki Społecznej."

Zobacz także: 500 zł na dziecko - zgłoś uwagi i zmień projekt

500+ - jak otrzymać pieniądze na dziecko? [WIDEO]

500 plus bez pokazywania alimentów
Adobe Stock
Aktualności
500 plus dla samotnych rodziców będzie o wiele łatwiej otrzymać - precedensowy wyrok
Samotni rodzice wychowujący więcej niż jedno dziecko będą mieli o wiele prostszą drogę do uzyskania pieniędzy w ramach programu 500 plus – wynika z przełomowej decyzji warszawskiego sądu administracyjnego.

Chodzi o sądowy wyrok zasądzający alimenty, który do tej pory rodzice musieli dołączać do wniosku o przyznanie 500 plus. To często było przyczyną ogromnych przestojów w wypłatach pieniędzy. Wielu rodziców w ten sposób straciło także prawo do 500 plus. Alimenty tylko na pierwsze dziecko To precedensowy wyrok Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego, który wydał wyrok orzekający, że samotny rodzic wnioskujący o 500 plus na drugie lub kolejne dziecko, nie musi mieć ustalonych sądownie alimentów. Przypomnijmy, że Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej chcąc uszczelnić wydawanie zgody na przyznawanie pieniędzy z państwowej kasy, jeszcze w październiku 2017 roku wprowadziło zasadę, aby samotni rodzice do wniosku o 500 plus dołączali sądowy wyrok przyznający im alimenty i w ten sposób udowodnili, że są rozwiedzeni.   Chodziło o to, aby zapobiec w ten sposób nieuczciwemu wyłudzaniu pieniędzy, w sytuacji, gdy tak naprawdę wychowuje się dziecko z partnerem. „Tymczasem Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie w wydanym we wrześniu wyroku stwierdził, że wprawdzie alimenty są obowiązkowe, ale tylko, gdy wniosek dotyczy pierwszego dziecka w rodzinie" – napisał "Dziennik Gazeta Prawna". 500 plus na drugie dziecko bez żadnych kryteriów Sąd administracyjny w Warszawie stwierdził, że w przypadku świadczenia na drugie dziecko ustalenie alimentów nie jest konieczne. Sędziowie uważają, że konieczność przedstawiania alimentów jest niezbędna jedynie wtedy, gdy składany przez rodzica wniosek odnosi się do pierwszego dziecka w rodzinie. 500 plus na drugie przysługuje bowiem bez żadnych dodatkowych kryteriów. Co na to ministerstwo? Wyrok warszawskiego sadu dotyczył konkretnie jednej sprawy, w której gmina odmówiła wypłaty 500 plus samotnej matce, uznając, że nie spełniła obowiązku przedstawienia sądowego wyroku przyznania...

500 plus na pierwsze dziecko od 1 lipca
AdobeStock
Aktualności
500 plus idzie jak burza - miliony złotych już wypłacone
Mimo wakacji Polacy szturmem składają wnioski o 500 plus na pierwsze dziecko. Wypłacono juz miliony. Od 1 sierpnia nowa forma składania wniosków.

Ministerstwo rodziny, pracy i polityki społecznej na powody do zadowolenia - Polacy masowo składają wnioski o 500 plus, a co ważniejsze miliony złotych już wypłacono rodzinom. Resort właśnie pochwalił się na Twitterze liczbami za pierwszy miesiąc obowiązywania 500 plus według nowych zasad. 500 plus dla wszystkich dzieci, bez kryterium dochodowego Od 1 lipca, czyli w ciągu czterech tygodni obowiązywania 500 plus na pierwsze dziecko złożono przez internet blisko 2,5 mln wniosków o 500 plus. Takie dane podało w mediach społecznościowych ministerstwo rodziny. To bardzo dobre informacje - przypomnijmy, że z szacunków resortu wynika, że po rozszerzeniu formuły programu Rodzina 500 plus wsparcie trafi łącznie do ok. 6,8 mln dzieci. Resort nie podał, ile pieniędzy dotychczas wypłacono. Na pewno są to milionowe sumy. Gdy tylko program ruszył od 1 lipca poinformowano, że w ciągu kilku dni obowiązywania nowych zasad wypłacono rodzinom, już 3 miliony złotych. - Pierwsze 3 mln zostały już skierowane do rodzin. To mnie naprawdę bardzo cieszy, bo jest początek wakacji i rodziny mają już dodatkowy przypływ gotówki – powiedziała 9 lipca minister rodziny Bożena Borys-Szopa. Rodzina 500 plus w nowej wersji zakłada przyznanie świadczenia wszystkim dzieciom do 18 lat, bez względu na dochód osiągany przez ich rodziców. Od 1 lipca można było składać wnioski wyłącznie online, teraz - już od czwartku 1 sierpnia będzie można zrobić to drogą tradycyjną, składając druk papierowy w urzędzie . Lepiej z tym nie zwlekać, gdyż terminy lecą i pieniądze mogą przepaść. Przypomnijmy też, że rodzice mający obecnie przyznane świadczenie 500 plus na drugie i kolejne dzieci (do 30 września 2019), składają od 1 lipca jeden wspólny wniosek o ustalenie prawa do świadczenia na wszystkie dzieci. Nie zwlekaj z wnioskiem o 500 plus Warto pilnować terminów, bo nie jest tak, że bez...

zmiany w zasadach przyznawania 500 plus
Adobe Stock
Aktualności
Już wiadomo, że będą kolejne zmiany w 500 plus
Będzie mniejsze ryzyko utraty pieniędzy i więcej czasu na złożenie wniosku o ich przyznanie. Już wiadomo, jakie kolejne zmiany w 500 plus zajdą od 1 lipca 2019 roku.

  Rząd finiuszuje zmiany w programie 500 plus, który według nowych zasad ma ruszyć od 1 lipca 2019 roku. Obecnie projekt zmian jest w konsultacjach społecznych, ale coraz więcej wiadomo, jakie będą w nim konkretne rozwiązania. Rządzącym zależy, aby maksymalnie uprościć składanie wniosków i przyznawanie pieniędzy.   500 plus trudniej będzie stracić Zgodnie z projektem zmian w programie 500 plus od 1 lipca 2019 roku świadczenie będzie przyznawane również na pierwsze dziecko bez względu na dochody rodziny. Ale na tym nie koniec. Przy okazji nowelizacji przepisów rząd chce także usprawnić przyznawanie pieniędzy, co w niektórych sytuacjach oznacza, że trudniej będzie je stracić. Rodzice dopiero co urodzonych dzieci będą mieli więcej czasu na złożenie wniosku. Obecnie wniosek o 500 plus musisz  złożyć w miesiącu, w którym dziecko się urodziło. Jeżeli się spóźnisz, pieniądze za ten miesiąc przepadają. Nowy zapis w ustawie sprawi, że rodzice będą mieli trzy miesiące na zgłoszenie wniosku , bez ryzyka utraty świadczenia za pierwsze miesiące. Mniej biurokracji - Proponowane rozwiązanie uprości postępowanie i przyspieszy wypłaty przyznanego świadczenia wychowawczego - zapowiada ministerstwo rodziny, pracy i polityki społecznej. Zmiany w programie przewidują rezygnację z wydawania decyzji o przyznaniu 500 plus w formie administracyjnej. W praktyce oznacza to, że rodzic otrzyma na skrzynkę e-mailową (gdy nie ma, odbierze osobiście) automatycznie wygenerowaną informację o przyznaniu świadczenia. Nieodebranie wiadomości nie wstrzyma wypłaty. Ponadto:   prawo do 500 plus nie będzie zależało od ustalenia alimentów na dziecko od drugiego rodzica w przypadku wniosków od rodziców samotnie wychowujących dziecko; pieniądze otrzymają również dzieci umieszczone w placówkach typu socjalizacyjnego, interwencyjnego,...

Nasze akcje
dziecko na szczepieniu
O szczepieniach

Szczególne znaczenie szczepień przeciw pneumokokom u niemowląt i dzieci w dobie pandemii COVID-19

Partner
Miasteczko Zmysłów 2
Małe dziecko

Odwiedź Miasteczko Zmysłów i poznaj jego atrakcje!

Partner
KINDER Niespodzianka WSCW
Rozwój dziecka

Poznaj świat emocji dziecka! Ruszyła akcja Widzę, Słyszę, Czuję, Wiem

Partner
Polecamy
Porady
ile dać na komunię
Święta i uroczystości

Ile dać na komunię w 2022: ile do koperty od gościa, dziadków, chrzestnej i chrzestnego

Maria Nielsen
Podróż kleszczowy
Poród naturalny

Poród kleszczowy: wskazania, powikłania, skutki dla matki i dziecka

Ewa Janczak-Cwil
co kupić na chrzest
Święta i uroczystości

Co kupić na chrzest? Prezenty praktyczne i pamiątkowe [GALERIA]

Joanna Biegaj
zapłodnienie
Starania o dziecko

Zapłodnienie: przebieg, objawy, kiedy dochodzi do zapłodnienia

Magdalena Drab
400 plus na żłobek
Aktualności

400 plus dla dziecka na żłobek: zasady, warunki, wniosek

Ewa Janczak-Cwil
Pierwsza komunia święta
Święta i uroczystości

Prezent na komunię: pomysły na prezenty modne i tradycyjne (lista)

Magdalena Drab
biegunka w ciąży
Zdrowie w ciąży

Biegunka w ciąży: przyczyny i leczenie rozwolnienia w ciąży i przed porodem

Ewa Janczak-Cwil
Pieniądze na dziecko
Prawo i finanse

Świadczenia na dziecko: co przysługuje po urodzeniu dziecka 2022? [ZASIŁKI, ULGI]

Małgorzata Wódz
Czop śluzowy
Przygotowania do porodu

Czop śluzowy – co to, jak wygląda, kiedy odchodzi?

Joanna Biegaj
plan porodu
Lekcja 2

Plan porodu: jak go napisać, czy jest obowiązkowy? Wzór do druku

Małgorzata Wódz
wyprawka dla noworodka wiosna
Noworodek

Wyprawka dla noworodka: wiosną to obowiązkowa lista! (ubranka i rzeczy do wózka)

Małgorzata Wódz
twardy brzuch w ciąży
Zdrowie w ciąży

Twardy brzuch w ciąży – kiedy napięty brzuch jest powodem do niepokoju?

Ewa Cwil
pozytywny test ciążowy
Ciąża

Pozytywny test ciążowy – co dalej? Kiedy test ciążowy jest fałszywie pozytywny?

Joanna Biegaj
plamienie implantacyjne
Objawy ciąży

Plamienie implantacyjne: co to jest, jak wygląda, ile trwa? Czy zawsze występuje w ciąży?

Małgorzata Wódz
jak ubrać dziecko na spacer
Pielęgnacja

Jak ubrać niemowlę i starsze dziecko na spacer, by nie było mu za zimno ani za gorąco?

Małgorzata Wódz
Pozycje wertyklane do porodu
Poród naturalny

Pozycje wertykalne do porodu: dlaczego warto rodzić w pozycji wertykalnej?

Dominika Bielas
wody płodowe
Przygotowania do porodu

Jak wyglądają wody płodowe? Jak je rozpoznać?

Beata Turska
9 miesięcy w 4 minuty: tak powstaje życie
Przebieg ciąży

Rozwój płodu tydzień po tygodniu – ten film wzruszy każdego!

Joanna Biegaj