Wyniki
Wyniki
Laureaci
Wyniki
Wyniki
Wyniki
ziajka krr
Wyniki
Nivea Klub Rodzica Recenzenta
Wyniki
nivea baby 2w1 krr
Wyniki
Pampers KRR
Wyniki
Wyniki
Wyniki
Wyniki
500 plus bez pokazywania alimentów
Adobe Stock
Aktualności

500 plus dla samotnych rodziców będzie o wiele łatwiej otrzymać - precedensowy wyrok

Samotni rodzice wychowujący więcej niż jedno dziecko będą mieli o wiele prostszą drogę do uzyskania pieniędzy w ramach programu 500 plus – wynika z przełomowej decyzji warszawskiego sądu administracyjnego.

Chodzi o sądowy wyrok zasądzający alimenty, który do tej pory rodzice musieli dołączać do wniosku o przyznanie 500 plus. To często było przyczyną ogromnych przestojów w wypłatach pieniędzy. Wielu rodziców w ten sposób straciło także prawo do 500 plus.

Alimenty tylko na pierwsze dziecko

To precedensowy wyrok Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego, który wydał wyrok orzekający, że samotny rodzic wnioskujący o 500 plus na drugie lub kolejne dziecko, nie musi mieć ustalonych sądownie alimentów. Przypomnijmy, że Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej chcąc uszczelnić wydawanie zgody na przyznawanie pieniędzy z państwowej kasy, jeszcze w październiku 2017 roku wprowadziło zasadę, aby samotni rodzice do wniosku o 500 plus dołączali sądowy wyrok przyznający im alimenty i w ten sposób udowodnili, że są rozwiedzeni.
 

Zobacz także
Buty zimowe dla dzieci

Buty zimowe dla dzieci: nieprzemakalne i ciepłe [PRZECENIONE MODELE]

Zdalnie sterowany helikopter dla dziecka

Helikopter to idealny pomysł na prezent (nie tylko) dla małego chłopca

Urodzenie dziecka wymaga od kobiety ogromnej siły i odwagi

10 zdjęć, które udowadniają, że poród wymaga ogromnej siły

26107

Jak bardzo będzie bolał cię poród? - testChodziło o to, aby zapobiec w ten sposób nieuczciwemu wyłudzaniu pieniędzy, w sytuacji, gdy tak naprawdę wychowuje się dziecko z partnerem. „Tymczasem Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie w wydanym we wrześniu wyroku stwierdził, że wprawdzie alimenty są obowiązkowe, ale tylko, gdy wniosek dotyczy pierwszego dziecka w rodzinie" – napisał "Dziennik Gazeta Prawna".

500 plus na drugie dziecko bez żadnych kryteriów

Sąd administracyjny w Warszawie stwierdził, że w przypadku świadczenia na drugie dziecko ustalenie alimentów nie jest konieczne. Sędziowie uważają, że konieczność przedstawiania alimentów jest niezbędna jedynie wtedy, gdy składany przez rodzica wniosek odnosi się do pierwszego dziecka w rodzinie. 500 plus na drugie przysługuje bowiem bez żadnych dodatkowych kryteriów.

Co na to ministerstwo?

Kalendarz rozwoju dziecka
Narzędzia dla rodziców mamotoja.pl

Wyrok warszawskiego sadu dotyczył konkretnie jednej sprawy, w której gmina odmówiła wypłaty 500 plus samotnej matce, uznając, że nie spełniła obowiązku przedstawienia sądowego wyroku przyznania alimentów. Czy stanie się wiążący do interpretacji prawa?

Większość gmin jest zaskoczona tym orzeczeniem. – Wyrok zapadł w indywidualnej sprawie i tylko dla niej jest wiążący. Niemniej mogą za nim pójść kolejne orzeczenia, jeśli inni samotni rodzice mający problemy z uzyskaniem alimentów na dziecko będą składać skargi do sądu – powiedziała w rozmowie z „GP” kierownik działu świadczeń rodzinnych Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej (MOPS) w Płocku Eliza Dygas.

Jakie będzie stanowisko ministerstwa rodziny, pracy i polityki społecznej? Wszak resort wprowadzając konieczność przedstawienia sądowych alimentów, chciało uszczelnić program 500 plus. Przyniosło to konkretne skutki. Szacuje się, że kontrola wniosków mogła przynieść oszczędności nawet 2 mld złotych. Czy wyrok sądu nie będzie znowu polem do nadużyć? Napiszcie w komentarzach swoje zdanie, czy stanowisko sądu to dobry kierunek?

Zapraszamy do naszej internetowej szkoły rodzenia: 
 


Źródło: businessinsider.com.pl

 

 


Zobacz też:

Czy 500 + jest sprawiedliwie rozdzielane? [SONDA ULICZNA]

alimenty smutne dziecko
Fotolia.pl
Prawo i finanse
Jak uzyskać alimenty na dziecko: w sądzie, przez komornika, czy z funduszu alimentacyjnego
Co zrobić, gdy ojciec/matka dziecka miga się od płacenia alimentów? Podpowiadamy krok po kroku, co powinnaś zrobić, by dostać pieniądze należne na dziecko.

Nie miej wyrzutów, że prosisz o pieniądze. Pamiętaj, że walczysz dla dziecka Zgodnie z prawem oboje rodzice powinni dbać o utrzymanie dziecka . Jeśli ty zajmujesz się nim na co dzień, wypełniasz swój obowiązek opieki. Drugi z rodziców powinien natomiast płacić na jego potrzeby. Dobrze, jeśli robi to dobrowolnie. Bywa jednak, że uchyla się od tego obowiązku, wymyślając różne wymówki. Wtedy musisz ustalić alimenty przez sąd. I nie ma znaczenia, czy jesteś mężatką/żonaty, czy samotną mamą/tatą. Podpowiadamy, co powinnaś/powinieneś zrobić, by dostać należne dziecku pieniądze .   Krok 1: Jak złożyć pozew? Pozew możesz napisać sama/sam albo skorzystać z gotowego wzoru. Jeśli masz problem z napisaniem pozwu, możesz skorzystać z gotowego wzoru. Pobierz wzór ze strony: Pozew o alimenty:wzór. W pozwie należy podać:  Imię i nazwisko dziecka oraz twoje dane, jako jego przedstawiciela ustawowego; Dane pozwanego, czyli ojca/matki dziecka; Wartość przedmiotu sporu, to znaczy kwotę alimentów , o jakie się ubiegasz (masz prawo domagać się pieniędzy za okres nie dłuższy niż trzy lata wstecz). Takie żądanie musisz uzasadnić. Opisz krótko swoje warunki (gdzie pracujesz, ile zarabiasz) oraz sytuację, w jakiej jest drugi rodzic dziecka (wskaż źródła i kwoty dochodów, jakie osiąga, opisz jego stan majątkowy, np. czy posiada własne mieszkanie). Nie zapomnij zaznaczyć, że prosisz o rozpatrzenie sprawy pod twoją nieobecność (możesz nie móc przyjść na rozprawę). Koniecznie własnoręcznie podpisz pozew. Do pozwu dołącz: Skrócony odpis aktu zawarcia małżeństwa, Skrócony odpis aktu urodzenia dziecka (dzieci), Skrócony odpis rozwodu lub orzeczenia o separacji, Zupełny odpis aktu urodzenia dziecka, gdy jest pozamałżeńskie, Zaświadczenie o zarobkach z twojego zakładu pracy lub zaświadczenie, że jesteś osobą...

alimenty na dziecko
Adobe Stock
Prawo i finanse
Alimenty na dziecko: wszystko o alimentach, na co są, od kiedy, jak je wyliczyć?
Aby otrzymać alimenty na dziecko, trzeba złożyć pozew do sądu i dołączyć do niego odpowiednie dokumenty. Można też ubiegać się o alimenty z Funduszu, jeżeli sądownie przyznane alimenty nie są wypłacane. Wyjaśniamy, na co są przeznaczone alimenty na dziecko, jak się o nie starać i jak wyliczyć ich kwotę.

Alimenty na dziecko to często drażliwa kwestia. Ich wysokość oraz zasady przyznawania zależą od wielu czynników. Z reguły alimenty są ustanawiane przez sąd, ale nie zawsze. Jeżeli rodzice zgadzają się co do wysokości i sposobu wypłacania alimentów, wystarczy, że zawrą stosowną umowę, najlepiej w formie aktu notarialnego. Może się również zdarzyć, że osoba sądownie zobowiązana do płacenia alimentów uchyla się od tego obowiązku. W takich przypadkach przysługuje prawo do ubiegania się o środki z Funduszu Alimentacyjnego. Podpowiadamy, jakie warunki trzeba spełnić, by starać się o alimenty na dziecko. Sprawdź, kiedy alimenty na dziecko nie przysługują. Wszystko o alimentach na dziecko: Jak starać się o alimenty: jakie dokumenty złożyć? Alimenty natychmiastowe na dziecko: od kiedy? Od czego zależy wysokość alimentów na dziecko? Alimenty na dziecko: co zrobić, gdy ojciec dziecka nie płaci? Co grozi za niepłacenie alimentów na dziecko? Alimenty na dziecko: kto jeszcze może je płacić? Alimenty na dziecko z Funduszu Alimentacyjnego: dla kogo? Czy alimenty na dziecko wliczają się do dochodu? Czy trzeba płacić alimenty na dorosłe dziecko? Jak starać się o alimenty: jakie dokumenty złożyć? Alimenty przysługują dziecku zgodnie z przepisami Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego. Wysokość alimentów ustala sąd. Aby jednak uzyskać alimenty na dziecko, musisz przede wszystkim wnieść do sądu pozew o alimenty . Trzeba do niego dołączyć: odpis skrócony aktu urodzenia dziecka; wyrok rozwodowy lub akt ślubu (jeżeli nadal jesteś mężatką); oświadczenie o uznaniu dziecka lub wyrok ustalający ojcostwo (gdy dziecko jest z wolnego związku); zaświadczenie o zarobkach z twojego zakładu pracy lub z urzędu pracy, jeżeli jesteś bezrobotna i pobierasz zasiłek; wyliczenie kosztów utrzymania dziecka (warto...

samotne mamy bez 500 plus
Adobe Stock
Aktualności
Samotne mamy bez 500 plus – taka jest decyzja ministerstwa
Pani Marta to samotna mama trójki dzieci i właśnie przestała otrzymywać 500 plus. „W czym moje dzieci są gorsze od innych? Czy to jest kara za to, że rozstałam się z ojcem dzieci i nie jesteśmy już pełną rodziną?" - pyta kobieta.

Pani Marta samotnie wychowuje trójkę dzieci w wieku 6, 8 i 10 lat. Wspólnie z byłym partnerem ustalili, że będzie płacił na dzieci 2 tys. zł netto. Pani Marta dostawała też co miesiąc 1500 zł z programu 500 plus. Z trójką dzieci 500 plus się nie należy? Miesiąc temu kobieta otrzymała jednak informację z MOPS-u, że dalsza wypłata na wszystkie dzieci zostaje wstrzymana. - Już rok temu zabrali mi pieniądze na pierwsze dziecko. Powiedzieli, że nastąpiła zmiana przepisów. I aby dostawać pieniądze od rządu na pierwsze dziecko, muszę mieć zasądzone alimenty . Teraz, z powodu niezasądzonych alimentów, zabrali mi też pieniądze na kolejne dzieci. Nic więc nie dostanę – mówi. Pani Marta nie musiała sądownie egzekwować pieniędzy na dzieci. - Regularnie dostaję pieniądze na konto, nie mam więc żadnej potrzeby, aby domagać się pieniędzy przez sąd czy komornika – opowiedziała. Ale ministerstwo bardzo krytycznie patrzy na takich rodziców i podejrzewa ich o naciąganie kasy państwowej. Samotni rodzice pod lupą Odebranie pieniędzy pani Marcie to pokłosie dwóch spraw – po pierwsze uszczelnienia systemu wypłat 500 plus samotnym rodzicom oraz wyroku sądowego orzekającego, że przy wypłacie 500 na drugie dziecko samotny rodzic nie musi mieć sądownie ustalonych alimentów. Już rok temu resort zaczął kontrolować system wypłat 500 plus, tak aby rodzice deklarujący samotne wychowywanie dziecka nie pobierali pieniędzy, gdy w rzeczywistości żyją w nieformalnym związku. Dzięki temu nie musieli wliczać dochodu partnera i dostawali pieniądze również na pierwsze dziecko (w takiej sytuacji trzeba mieć dochód 800 złotych na 1 osobę w rodzinie).   Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej zaleciło gminom, aby nie wypłacały 500 plus samotnym mamom, jeżeli nie posiadają sądownie ustalonych alimentów. Efektem tego rząd bardzo uszczelnił system...

Nasze akcje
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Współpraca reklamowa
Kobieta czyta książkę
Zakupy
Tej książce ufają miliony rodziców! Czy masz ją na półce?
Współpraca reklamowa
łojotokowe zapalenie skóry
Pielęgnacja
Test zakończony sukcesem! 99% osób poleca te kosmetyki
Współpraca reklamowa
Polecamy
Porady
1000 zł na wakacje
Prawo i finanse
Bon 1000 zł na wakacje: od kiedy bon turystyczny 2023? Nowe informacje
Magdalena Drab
świadectwo z paskiem
Wychowanie
Czerwony pasek na świadectwie — od jakiej średniej? Wymagania i kryteria 2023
Joanna Biegaj
początek roku szkolnego 2023
Newsy
Będą dłuższe wakacje: początek roku szkolnego 2023/2024 został przesunięty
Magdalena Drab
5 dni opieki na dziecko
Prawo i finanse
5 dni opieki nad dzieckiem – czy urlop opiekuńczy 2023 jest płatny?
Joanna Biegaj
Życzenia na Dzień Ojca
Święta i uroczystości
Życzenia na Dzień Ojca 2023: od małego i dorosłego dziecka (krótkie, wzruszające, śmieszne)
Joanna Biegaj
ile dać na komunię
Święta i uroczystości
Ile dać na komunię w 2023: ile do koperty od gościa, dziadków, chrzestnej i chrzestnego?
Maria Nielsen
wniosek u urlop rodzicielski
Prawo i finanse
Wniosek o urlop rodzicielski 2023 – wzór do druku
Magdalena Drab
Cytaty na chrzest
Cytaty i przysłowia
Cytaty na chrzest: piękne sentencje i złote myśli z okazji chrzcin
Milena Oszczepalińska
gdzie nad morze z dzieckiem
Czas wolny
Gdzie nad morze z dzieckiem? TOP 10 sprawdzonych miejsc dla rodzin z maluchami
Ewa Janczak-Cwil
jak ubierać niemowlę na spacer wiosną
Pielęgnacja
Jak ubierać niemowlę wiosną: w kwietniu, w maju i przy 20 stopniach [LISTA UBRANEK]
Magdalena Drab
Szkarlatyna - co to oznacza
Zdrowie
Szkarlatyna u dzieci: co to za choroba? Przyczyny, objawy i leczenie płonicy
Beata Turska
larwy kleszczy
Edukacja
Larwy kleszczy – jak wygląda larwa kleszcza i czy jest niebezpieczna? [ZDJĘCIA]
Joanna Biegaj
czy można przykrywać wózek pieluchą
Pielęgnacja
Zakrywanie wózka pieluchą to nie sprytna ochrona przed słońcem. Dziecku grozi szpital!
Magdalena Drab
gęsty katar u dziecka
Zdrowie
Gęsty katar u dziecka – jak szybko się go pozbyć?
Ewa Janczak-Cwil
pas poporodowy
Połóg
Pas poporodowy: kiedy i ile godzin nosić pas brzuszny? [EFEKTY I OPINIE]
Agnieszka Majchrzak
latające kleszcze
Święta i uroczystości
Latające kleszcze – czy strzyżak sarni jest niebezpieczny?
Magdalena Drab
angielskie imiona
Imiona
Angielskie imiona żeńskie i męskie: popularne i ładne (+ ich polskie odpowiedniki)
Joanna Biegaj
uczulenie na słońce
Pielęgnacja
Uczulenie na słońce u dziecka: jak wygląda wysypka od słońca u dziecka? Leczenie, zapobieganie
Małgorzata Wódz