sprawa dla reportera odebranie dziecka
TVP
Aktualności

Afera w „Sprawie dla reportera”: rodzicom zabrano dziecko, bo nie chodziło do szkoły?

W programie poruszono trudny temat: dziecko trafiło do rodziny zastępczej, bo uznano, że rodzice nie wywiązują się z obowiązków. Emocje sięgnęły zenitu: Karolina Elbanowska z Fundacji „Rzecznik Praw Rodziców” wzburzona wyszła ze studia.

Afera w programie „Sprawa dla reportera”: kontrowersyjna działaczka Karolina Elbanowska wyszła ze studia po awanturze z mecenasem Piotrem Kaszewiakiem. Poszło o jej zdaniem bezprawne odebranie dziecka rodzicom.

Mama rekordzistka: Danuta Ulidowicz jest najdłużej pracującą mamą SOS Wiosek Dziecięcych [WIDEO]

Kłótnia w „Sprawie dla reportera”: zabrano rodzicom dziecko

Do nieprzyjemnej sytuacji doszło 20 stycznia: w programie gościło małżeństwo Gulczyńskich, któremu odebrano 12-letniego syna, Dominika. Oboje rodzice pochodzą z rodzin z problemami, do tego mają lekką niepełnosprawność intelektualną. Chłopiec opuszczał lekcje w szkole, miał też być zaniedbywany przez rodziców. Zdaniem mecenasa Piotra Kaszewiaka to właśnie dlatego sąd zdecydował o przekazaniu dziecka do rodziny zastępczej.

Z jego argumentacją nie zgodziła się działaczka Karolina Elbanowska – znana m.in. ze swoich szkodliwych wypowiedzi na temat szczepień. Kobieta próbowała udowodnić, że dziecko miało lekarskie usprawiedliwienia nieobecności w szkole. W jej opinii zabranie dziecka z domu to sytuacja absurdalna, którą porównała do bezzasadnego rozdzielania dzieci i rodziców, do jakiego rzekomo dochodzi w Szwecji. 

„Dziecko się odbiera z byle powodu. Na przykład jak w Szwecji, gdzie odbiera się dziecko, jak rodzice nie dają mu tyle hamburgerów i słodyczy, ile ono sobie życzy” – mówiła zdenerwowana.

Po nerwowej wymianie zdań z mecenasem kobieta opuściła studio.

Zobacz też:

Szczena z "Chłopaków do wzięcia" planuje kolejne dziecko
Facebook/Szczena - chłopaki do wzięcia
Aktualności
Szczenie z „Chłopaków do wzięcia” odebrali dziecko. Już mówi o kolejnym i zapewnia, że wychowa je lepiej
Ryszard Dąbrowski z „Chłopaków do wzięcia” poinformował ostatnio, że jego syn obecnie przebywa w rodzinie zastępczej. Szczena jednak już mówi o kolejnym dziecku, zapewniając, że będzie się starał wychować je lepiej niż Marcelka...

Ryszard Dąbrowski polskiej widowni znany jest jako Szczena z programu „Chłopaki do wzięcia”. W programie występowali mężczyźni z małych miejscowości, którzy szukali miłości. Szczenie los sprzyjał, ponieważ w programie poznał swoją partnerkę Joannę Wielochę. Pod koniec 2020 roku na świecie pojawił się ich syn Marcelek. Rodzinna sielanka nie trwała jednak długo. Mężczyzna poinformował ostatnio, że odebrano mu dziecko . Jego synek, Marcel, trafił do rodziny zastępczej. Powodem miała być „mała awantura”, tłumaczył Ryszard Dąbrowski. W cieniu tej dramatycznej sytuacji Szczena już mówi o kolejnym dziecku, zapewniając, że wychowa je lepiej. Szczena planuje kolejne dziecko? Partnerka Szczeny, Joanna Wielocha, wypowiedziała się dla TVreklama na temat planów powiększania rodziny ze swoim partnerem: „Powiem tak, to będzie wielką niespodzianką. Ja nikomu niczego nie będę zdradzała”. Wypowiedź kobiety podsyciła plotki o drugiej ciąży. Na razie są to jednak tylko domysły fanów, ponieważ sami zainteresowani nie potwierdzili tej nowiny. „Jeżeli będzie, to będziemy starać się je wychować lepiej niż Marcela. Z Marcelem, siłą rzeczy, trochę nam źle to wychodzi. Ale myślę, że z następnym dzieckiem uda nam się to lepiej ogarnąć” – wyjaśnił Szczena. Zobacz także :  Joanna Krupa opublikowała wideo ze swojego porodu Radosław Majdan opowiedział o blaskach i cieniach ojcostwa Małgorzata Rozenek przebrała męża i dzieci za upiorną rodzinkę Adamsów

Odebrano nam dzieci
Adobe Stock, Photographee.eu
Prawdziwe historie
„Wystarczył jeden kłamliwy zarzut, że znęcamy się nad dziećmi i odebrali nam je. Przez rok walczyliśmy o ich powrót”
Wystarczyło, że sfrustrowany nastolatek opowiedział brednie o tym, jak głodzimy i źle traktujemy swoje dzieci. Z dnia na dzień odebrano nam wszystkie, aż do wyjaśnienia sprawy. Trwało to rok.

Zawsze chcieliśmy mieć z mężem dużą rodzinę. Dlatego już rok po ślubie zaszłam w ciążę. Kiedy nosiłam pod sercem naszą córeczkę Anię, sądziliśmy, że nie pozostanie ona długo jedynaczką. Niestety, los postanowił inaczej… Ogromne problemy, które wystąpiły podczas porodu spowodowały, że straciłam bezpowrotnie szansę na kolejną ciążę. – Bardzo mi przykro… – w oczach lekarza widziałam współczucie. Płakałam, ale łzy nie koiły mojego bólu Pokochałam moją córkę od pierwszego wejrzenia, ale zawsze, ilekroć na nią patrzyłam, myślałam też o tych wszystkich nienarodzonych dzieciach, które – tego byłam pewna – gdzieś tam na mnie czekają. Co się z nimi teraz stanie? Czy Pan Bóg podaruje je jakiejś innej mamie? Ta myśl, że inna kobieta będzie wychowywała moje dzieci , których nie zdołałam urodzić, zaczęła mnie prześladować, stała się wręcz moją obsesją. Kiedy mijałam na spacerze jakąś matkę prowadzącą wózek, nie mogłam się powstrzymać, aby do niego nie zajrzeć, nie sprawdzić, czy dziecko, które w nim leży, nie ma przypadkiem rysów moich albo Sławka, mojego męża. Mijały lata, nasza córeczka rosła jak na drożdżach, zaczęła przyprowadzać do domu koleżanki. To było nieuchronne, że w końcu zada pytanie: dlaczego nie ma brata albo siostry? No i zadała... – Bo mamusia już nie może urodzić dzidziusia, kochanie – powiedziałam jej zgodnie z prawdą. – A to trzeba go urodzić, żeby mieć? – zapytała naiwnie. Miała wtedy zaledwie 6 lat i nie wiedziała nic o prokreacji. Na jej pytanie w pierwszym momencie tylko się uśmiechnęłam. Pewnie ktoś jej powiedział, że dzieci przynosi bocian, albo kupuje się je w specjalnym sklepie. Ale potem w mojej głowie zaczęła kiełkować pewna myśl: „A może pytanie Ani wcale nie było takie bezsensowne?”....

Polskie sądy odebrały jej dziecko, bo kochała kobietę
Adobe Stock
Aktualności
Polskie sądy odebrały jej dziecko, bo zakochała się w kobiecie. Dostanie odszkodowanie
Po rozwodzie pełną opiekę nad synem dostał jej mąż. Tylko dlatego, że związała się z kobietą. Po 11 latach doczekała się sprawiedliwości.

Sprawa toczyła się ponad 11 lat. Wszystko zaczęło się, gdy najmłodszy syn Agnieszki (imię zmienione) chodził jeszcze do przedszkola. W 2005 roku kobieta wzięła rozwód, a sąd przyznał jej pełne prawa do opieki nad synem. O walce Agnieszki o sprawiedliwość jako pierwszy napisał OKO.press. Podzielona rodzina W wywiadzie dla OKO.press Agnieszka przyznała, że były mąż nachodził ją w miejscu pracy i nastawiał ludzi przeciwko niej. W końcu postanowiła, że musi wyprowadzić się z rodzinnego miasta. Dwoje starszych dzieci postanowiło wówczas zostać z ojcem.  „Byli zmanipulowani i zmęczeni. Zabrałam ze sobą Maćka, który miał trzy latka, i młodszą córkę. Ona nie udźwignęła rozłąki z siostrą i też postanowiła wrócić do ojca. Już wtedy mieliśmy rozbitą rodzinę. Choć starałam się mieć jak najlepszy kontakt ze wszystkimi dziećmi, przeżywałam koszmar” – mówi w rozmowie OKO.press poszkodowana. Miała zerwać znajomość W 2007 roku na wniosek ojca dzieci sąd ponownie zbadał sprawę opieki rodzicielskiej. Dwa lata później zadecydowano, że „w trosce o bezpieczeństwo chłopca” pełną władzę rodzicielską dostanie ojciec. Żadne apelacje nie przynosiły skutku. Powodem odebrania dziecka Agnieszce było to, że związała się z inną kobietą i otwarcie mówiła, że jest osobą biseksualną. Podczas rozprawy miała usłyszeć, że odzyska syna, jeśli zerwie znajomość z ówczesną partnerką. Wtedy też złożyła skargę do Europejskiego Trybunał Praw Człowieka. Wyrok przyszedł za późno Po 11 latach od złożenia skargi Agnieszka doczekała się sprawiedliwości. Uznano, że doszło do dyskryminacji i braku poszanowania życia rodzinnego. ETPCz przyznał kobiecie 10 tys. euro odszkodowania. Za późno – jej najmłodszy syn ma dzisiaj 19 lat i może sam decydować o swoim losie. Wyrok ma dziś dla niej jednak wymiar symboliczny....

Nasze akcje
dziecko na szczepieniu
O szczepieniach
Szczególne znaczenie szczepień przeciw pneumokokom u niemowląt i dzieci w dobie pandemii COVID-19
Partner
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Partner
Kobieta czyta książkę
Zakupy
Tej książce ufają miliony rodziców! Czy masz ją na półce?
Partner
łojotokowe zapalenie skóry
Pielęgnacja
Test zakończony sukcesem! 99% osób poleca te kosmetyki
Partner
Polecamy
Porady
jak pobrać bon turystyczny
Prawo i finanse
Jak pobrać i aktywować bon turystyczny: instrukcja rejestracji na PUE ZUS (krok po kroku)
Milena Oszczepalińska
ukraińskie imiona
Imiona
Ukraińskie imiona: męskie i żeńskie + tłumaczenie imion ukraińskich
Joanna Biegaj
cytaty na urodziny
Cytaty i przysłowia
Mądre i piękne cytaty na urodziny –​ 22 sentencje urodzinowe
Joanna Biegaj
Ile dać na Chrzest?
Święta i uroczystości
Ile wypada dać na chrzciny w 2022 roku? – kwoty dla rodziny, chrzestnych i gości
Luiza Słuszniak
gdzie nad morze z dzieckiem
new badge ranking small
Niemowlę
Gdzie nad morze z dzieckiem? TOP 10 sprawdzonych miejsc dla rodzin z maluchami
Hanna Szczesiak
ospa u dziecka a wychodzenie na dwór
Zdrowie
Ospa u dziecka a wychodzenie na dwór: jak długo będziecie w domu? Czy podczas ospy można wychodzić?
Milena Oszczepalińska
5 dni opieki na dziecko
Prawo i finanse
5 dni opieki (urlop na dziecko) – wszystko, co trzeba wiedzieć o nowym urlopie
Joanna Biegaj
pesel po 2000
Prawo i finanse
PESEL po 2000 - zasady jego ustalania
Agnieszka Majchrzak
hiszpańskie imiona
Imiona
Najczęściej nadawane hiszpańskie imiona - ich znaczenie oraz polskie odpowiedniki
Joanna Biegaj
Bon turystyczny: jak wykorzystać w 2022?
Aktualności
Gdzie można wykorzystać bon turystyczny – lista podmiotów + zmiany przepisów
Ewa Janczak-Cwil
Urlop ojcowski
Prawo i finanse
Urlop ojcowski 2022: ile dni, ile płatny, wniosek, dokumenty
Magdalena Drab
przedmioty w 4 klasie
Aktualności
Jakie są przedmioty w 4 klasie szkoły podstawowej w roku szkolnym 2022/2023? [LISTA]
Ewa Janczak-Cwil
300 plus
Prawo i finanse
300 plus 2022 – dla kogo, kiedy składać wniosek?
Małgorzata Wódz
na komary dla niemowląt
Zdrowie
Co na komary dla niemowląt: co wolno stosować, czego unikać?
Ewa Janczak-Cwil
urwany kleszcz
Zdrowie
Urwany kleszcz: czy usuwać główkę kleszcza, gdy dojdzie do jej oderwania?
Ewa Janczak-Cwil
Bon turystyczn atrakcje dla dzieci
Czas wolny
Bon turystyczny – atrakcje dla dzieci, za które można płacić bonem
Ewa Janczak-Cwil
300 plus dla zerówki 2021
Aktualności
300 plus dla zerówki w 2022 roku – czy Dobry Start obejmuje sześciolatki?
Joanna Biegaj
rekrutacja do liceum
Wychowanie
Jak wygląda rekrutacja do liceum 2022/2023? Jak dostać się do dobrego liceum?
Joanna Biegaj