kto śpi dlużej
Fotolia
Aktualności

Cudowna wiadomość dla kobiet? Na pewno?

Mamy się już cieszyć z wyników nowych badań, czy poczekać, aż naukowcy powiedzą jak wydłużyć dobę? ;-)

Zawsze ogromnie cieszymy się, gdy wyniki jakichś badań są dla nas korzystne. Tyle, że akurat z tych badań, niewielka dla nas pociecha. Bo jak powiedzcie, wydłużyć dobę?

Kobiety mają trudniej 

Amerykański prof. Jim Horne, dyrektor Centrum Badań Snu przy Uniwersytecie Loughborough, oraz autor książki „A Journey Through The Science of Sleep”, opublikował wyniki najnowszych badań. Wynika z nich, że kobiety potrzebują więcej snu niż mężczyźni. Dlaczego?


- Kobiety, które są niewyspane, przechodzą na wyższy poziom stresu psychologicznego, wzrasta u nich poczucie wrogości, oraz częściej zapadają na depresje. Dla porównania, takie uczucia nie towarzyszą mężczyznom, którzy spali taką samą ilość godzin co kobieta – zauważa prof. Horne.

Nasze umysły, które oprócz zajmowania się pracą zawodową, są wielozadaniowe i podejmują w ciągu dnia tysiące decyzji, muszą być po prostu wypoczęte. Już od rana zaczyna się planowanie, organizowanie, rozwożenie dzieci, myślenie co, gdzie, kiedy, kto i jak. Jeżeli umysł jest zmęczony, wiadomo, że musi wykonać trudniejszą pracę.

Więcej czasu na regenerację

Dostrzega tę zależność prof. Jim Horne w swojej publikacji. - Im więcej używasz mózgu w ciągu dnia, tym więcej potrzebujesz odpoczynku, żeby się zregenerować. Kobiety z tendencją do wielozadaniowości, używają mózgu częściej niż... mężczyźni. I one powinny mieć więcej czasu na regenerację.

Choć niezwykle miło jest nam to słyszeć, to co możemy tak naprawdę z tym zrobić? Doba trwa tylko 24 godz. i nie jesteśmy w stanie jej rozciągnąć, by zyskać więcej czasu na odpoczynek i sen. Prof. Horne twierdzi jednak, że – kobieta potrzebuje około 20 minut więcej, by w pełni wypocząć. 20 minut? Hmm, czy tyle naprawdę wystarczy, by wyzbyć się tych wszystkich „stresów psychologicznych”?

Takie badania nie przekonują nas w pełni, bo choć wiemy oczywiście, że potrzebujemy więcej snu niż mężczyźni i używamy częściej mózgu (do tego nie potrzeba było badań ;-)), to wiedza ta, tak naprawdę nie zmieni naszego życia.

A jak to jest u Was? Kto potrzebuje więcej snu, Wy, czy partnerzy?

Kto śpi więcej?

Przeczytaj także: Czyj sen jest WAŻNIEJSZY - czyli kto wstaje w nocy do dzieci?

źródło: netmums.com

Są pary już miesiąc po porodzie wracające do seksu, a są i takie, które nie robią tego przez rok - wyjaśnia seksuolog [WIDEO]

ciąża, mama, tata, rodzice
Seks w ciąży
Co o seksie z kobietą w ciąży myślą faceci?
Ginekolodzy i seksuolodzy przekonują: podczas prawidłowo przebiegającej ciąży można się kochać praktycznie bez ograniczeń. Dlaczego więc tak wiele par ma z tym kłopoty? O seksie w ciąży (a raczej o jego braku) pisze doświadczony tata.

Seks w ciąży to dość drażliwa sprawa. Tym razem jednak omawianie jej zacznijmy nie od siebie, ale od naszych żon i partnerek. Z badań wynika, że większość kobiet chce kochać się częściej w ciąży niż przed nią . Dość łatwo to wyjaśnić. Zmienia się poziom hormonów odpowiedzialnych za podnoszenie się libido . Do tego dochodzi przekrwienie okolic narządów płciowych i uwrażliwienie ciała kobiety na dotyk. Wiele młodych mam twierdzi, że masaż, pieszczoty piersi i pieszczoty oralne sprawiały im daleko większą satysfakcję, gdy były w ciąży niż przed nią i już po urodzeniu dziecka. Seks w trzecim trymestrze ciąży był podobno najlepszy w życiu... Sporo z kobiet przyznaje też, że naprawdę intensywnych orgazmów doznały właśnie w czasie owych dziewięciu magicznych miesięcy. Skoro więc większość kobiet chce się kochać częściej i czerpie z tego większą satysfakcję, to gdzie leży problem ? Często w... mózgu (bo seks ma swoje źródło w mózgu, a wszystkie inne organy, także płciowe, tylko wykonują jego polecenia). Irracjonalny lęk o dziecko powstrzymuje kobiety przed podejmowaniem współżycia. Irracjonalny dlatego, że dziecku (dodajmy jeszcze raz – takiemu, który w brzuchu rozwija się „podręcznikowo”) nie może się nic złego stać. Jest chronione, pływa sobie w płynie owodniowym, a podrygi kochających się rodziców odczuwa jako przyjemne kołysanie .   Seks na początku ciąży? Wolę spać! To, co odstręcza kobiety od seksu, to często zwyczajnie złe samopoczucie. Przyszłe mamy w pierwszym trymestrze są senne i ciągle zmęczone, mają mdłości i inne dolegliwości, które odbierają im siły witalne. Efekt? Nie chcą się kochać. Seks i pieszczoty są ostatnią rzeczą, o jakiej myślą. Drugi trymestr (środkowe trzy miesiące) to zazwyczaj koniec wspomnianych problemów.   Seks z taaakim brzuchem? To jasne, w ciąży...

Zmęczona młoda mama siedzi na łóżku
Fotolia
Aktualności
Wiemy, dlaczego mamy ciągle są zmęczone (w przeciwieństwie do tatusiów)
Po przebudzeniu, chcesz schować się pod kołdrę i nigdzie nie wychodzić, a twój mąż wybiega z łóżka radosny jak skowronek. Nic dziwnego – ty po prostu MUSISZ spać dłużej.

Badacze z Uniwersytetu Loughborough w Wielkiej Brytanii wykazali, że kobiety potrzebują więcej snu niż mężczyźni.  Wszystko dlatego, że ich mózgi są bardziej skomplikowane. Według autorów badania, kobiety powinny spać dłużej, bo dotkliwiej odczuwają brak snu . Sen umożliwia regenerację mózgu, a tylko w pełni zregenerowany mózg pomaga nam przetrwać w natłoku obowiązków. Kobiety są wielozadaniowe i powinny spać dłużej  "Im więcej używamy mózgu w ciągu dnia, tym większej potrzebujemy regeneracji, w tym i snu. Kobiety wydają się wielozadaniowe  – robią wiele rzeczy naraz, są przy tym elastyczne – z tego powodu używają więcej mózgu niż mężczyźni. Aczkolwiek ci, którzy mają bardziej złożoną pracę, wymagającą podejmowania decyzji i myślenia nieszablonowego, mogą potrzebować więcej snu od przeciętnego mężczyzny – choć i tak zazwyczaj w mniejszym stopniu jak kobiety" – powiedział profesor Jim Horne z Uniwesytetu Loughborough. Nie wysypiasz się? Przygotuj się na huśtawkę nastrojów Autorzy badania podkreślili to, co wszyscy wiemy. Dorosły człowiek powinien spać 7-8 godzin. Taka ilość snu pozwala prawidłowo funkcjonować w ciągu dnia. Brak odpowiedniej ilości snu negatywnie wpływa na zdrowie, szczególnie w przypadku kobiet. Niewyspanie może powodować huśtawkę nastrojów czy nawet depresję. Nasuwa nam się na myśl pytanie: jak się wyspać, kiedy trzeba wstawać kilka razy w nocy, by nakarmić, przewinąć lub uspokoić dziecko? Czekamy na kolejne badania. Tym razem proponujemy temat: "Jak się wyspać przy dwójce dzieci?" albo "Jak się wyspać przy niemowlaku?". Mamy pewność, że na te pytania każda mama chciałaby poznać odpowiedź! Zauważyłyście, że wasi mężowie są bardziej wyspani od was? Polecamy: Apel młodej mamy do mężczyzn: Potrzebujemy snu!​ źródło:...

Spokojny sen dziecka
Fotolia
Aktualności
Wiemy, co niekorzystnie wpływa na sen dziecka! Robi to większość rodziców
Badacze z University of London odkryli, że zabawa telefonem czy tabletem w ciągu dnia negatywnie wpływa na sen dziecka w nocy.

Dzieci, które w ciągu dnia bawią się smartfonem lub tabletem, mogą mieć problemy ze snem w nocy – do takiego wniosku doszli naukowcy z University of London. Większość rodziców pozwala dzieciom bawić się telefonem Jak podaje wyborcza.pl, chociaż niemal każdy z nas jest oswojony z ekranami dotykowymi smartfonów i tabletów na co dzień, nie przeprowadzono do tej pory badań, które pozwoliłyby w pełni poznać i zrozumieć wpływ ekranów na rozwój małych dzieci. Naukowcy z University of London zapytali 715 rodziców dzieci poniżej 3. roku życia, jak często ich dzieci korzystają ze smartfonów lub tabletów. Wyniki są szokujące: aż 75% dzieci używało urządzeń z ekranem dotykowym na co dzień, ponad połowa z nich już od 6. miesiąca życia ! Co więcej, z ekranów dotykowych korzysta aż 90% dzieci między 25. a 36. miesiącem życia. Zabawa telefonem = gorszy sen Badacze doszli do wniosku, że dzieci, które spędzają dużo czasu przed ekranem, śpią krócej w nocy i potrzebują drzemek w ciągu dnia . Każda godzina dziennie spędzona przy ekranie dotykowym oznacza 15 minut snu mniej. "Te 15 minut to nie jest duża różnica, gdy śpisz 10-12 godzin dziennie. Jednak trzeba pamiętać, że w prawidłowym rozwoju małego dziecka każda minuta nocnego snu jest ważna" – powiedział w rozmowie z BBC News dr Tim Smith, jeden z autorów pracy. Czy wasze dzieci korzystają z telefonów w ciągu dnia? Ile miały lat (a może miesięcy?), kiedy pierwszy raz pozwoliliście im bawić się urządzeniem z ekranem dotykowym? Zobacz także: Ile czasu przed ekranem? Poradnik wg wieku dziecka Źródło: wyborcza.pl

Nasze akcje
dziecko na szczepieniu
O szczepieniach
Szczególne znaczenie szczepień przeciw pneumokokom u niemowląt i dzieci w dobie pandemii COVID-19
Partner
mata na piknik
Pielęgnacja
Jedziecie na piknik? Oto 6 wskazówek, dzięki którym się uda
Partner
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Partner
Podróże z Marko BeSafe
Rozwój
Oto sposób na przewożenie dziecka 5 razy bezpieczniej niż dotąd!
Partner
Polecamy
Porady
jak ubierać noworodka latem
Noworodek
Jak ubierać noworodka latem, żeby go nie przegrzać?
Małgorzata Wódz
Nowe urlopy dla rodziców
Prawo i finanse
Nowe urlopy dla rodziców w 2022 roku: od kiedy więcej dni wolnych?
Małgorzata Sztylińska-Kaczyńska
Bon turystyczny: jak wykorzystać w 2022?
Aktualności
Gdzie można wykorzystać bon turystyczny – lista podmiotów + zmiany przepisów
Ewa Janczak-Cwil
Rabarbar w ciąży
Dieta w ciąży
Czy w ciąży można jeść rabarbar? Tak, ale trzeba pamiętać o jednej rzeczy
Luiza Słuszniak
imiona unisex
Imiona
Imiona unisex – jak nazwać dziecko bez wskazywania na płeć? 168 propozycji!
Ewa Janczak-Cwil
biegunka w ciąży
Zdrowie w ciąży
Biegunka w ciąży: przyczyny i leczenie rozwolnienia w ciąży i przed porodem
Ewa Janczak-Cwil
bon turystyczny do kiedy
Aktualności
Bon turystyczny 2022 – ważność bonu. Do kiedy można wykorzystać?
Małgorzata Wódz
zapłodnienie
Starania o dziecko
Zapłodnienie: przebieg, objawy, kiedy dochodzi do zapłodnienia
Magdalena Drab
Czop śluzowy
Przygotowania do porodu
Czop śluzowy – co to, jak wygląda, kiedy odchodzi?
Joanna Biegaj
wyprawka noworodka
Niemowlę
Wyprawka dla noworodka na lato: ubranka i rzeczy do szpitala [LISTA ZAKUPÓW]
Małgorzata Wódz
uczulenie na jad pszczeli / uczulenie na jad osy
Zdrowie
Uczulenie na jad pszczeli i jad osy: objawy, co robić i jak przebiega leczenie
Katarzyna Pinkosz
Szparagi w ciąży: czy można jeść, właściwości, przeciwwskazania
Dieta w ciąży
Szparagi w ciąży: czy można jeść, właściwości, przeciwwskazania 
Luiza Słuszniak
jak pobrać bon turystyczny
Prawo i finanse
Jak pobrać i aktywować bon turystyczny: instrukcja rejestracji na PUE ZUS (krok po kroku)
Milena Oszczepalińska
domowe sposoby na komary
Aktualności
Domowe sposoby na komary: co robić, żeby komary nie gryzły?
Joanna Biegaj
twardy brzuch w ciąży
Zdrowie w ciąży
Twardy brzuch w ciąży – kiedy napięty brzuch jest powodem do niepokoju?
Ewa Cwil
plan porodu
Lekcja 2
Plan porodu: jak go napisać, czy jest obowiązkowy? Wzór do druku
Małgorzata Wódz
pozytywny test ciążowy
Ciąża
Pozytywny test ciążowy – co dalej? Kiedy test ciążowy jest fałszywie pozytywny?
Joanna Biegaj
plamienie implantacyjne
Objawy ciąży
Plamienie implantacyjne: co to jest, jak wygląda, ile trwa? Czy zawsze występuje w ciąży?
Małgorzata Wódz