kobieta, alkohol, zabawa, drink, przyjaciele
Rido - Fotolia.com
Aktualności

Czy kobiety, które piją w ciąży, powinno się karać? Weź udział w sondzie

Kobiety, które piją podczas ciąży, krzywdzą swoje dzieci: nieodwracalnie je okaleczają, fizycznie i psychicznie. Czy w takim razie picie podczas ciąży powinno być karane?

W Gdyni pijana kobieta urodziła dziecko. Miała we krwi 1,5 promila alkoholu. Nie tylko ona była pijana: jej maleństwo  także, bo przecież alkohol krążył także w jego żyłach. Noworodek urodził się w stanie ciężkim. Lekarze musieli walczyć o jego życie.
 
Inna przyszła matka,  mieszkanka Poznania, regularnie upija się, chociaż jest w 8. miesiącu ciąży. Strach pomyśleć o tym, co się stanie z jej dzieckiem.

 

Kary nie muszą się obawiać.

Posted by TVN24.pl on 20 sierpnia 2015

 


Obie kobiety (i niestety nie tylko one, bo pijących przyszłych matek jest więcej) są bezkarne: nie można  ich zatrzymać ani zmusić do leczenia dopóki nie zakłócają porządku.W świetle prawa nie popełniają przestępstwa.

Ale czy na pewno? Przecież picie w ciąży krzywdzi dziecko!

Przeczytaj także: Noworodek miał 4,5 promila alkoholu we krwi!

 

Picie w ciąży może powodować FAS - Alkoholowy Zespół Płodowy

FAS (Fetal Alcohol Syndrome) to zespół nieuleczalnych zaburzeń, które powstają u dzieci matek pijących podczas ciąży alkohol.

Dziecko, które cierpi na pełnoobjawowy FAS:

  • Ma zniekształconą twarz: szeroko rozstawione oczy z opadającymi powiekami, spłaszczony nos, zniekształcone usta, słabo rozwiniętą żuchwę, krótką szyję, nieprawidłowo zbudowane stawy i kości. To tak, jakby miało wizytówkę,  "Moja matka piła w ciąży". Będzie ją nosić przez całe życie.
  • Słabo rośnie, wolniej się rozwija fizycznie.
  • Ma problemy z pamięcią i nauką.
  • Ma problemy z koordynacją, źle odbiera bodźce (inaczej reaguje np. na głód, ból), ma zaburzenia uwagi.
  • Nie kontroluje impulsów, ma problemy ze zrozumieniem emocji - własnych i cudzych.

To niestety nie wszystko. Lista strasznych, nieodwracalnych problemów, które grożą dzieciom pijących matek i naznaczają je na całe życie,  jest o wiele dłuższa.

Przeczytaj także: Czym grozi picie alkoholu podczas ciąży? Konsekwencje FAS

Każda dawka alkoholu w ciąży jest niebezpieczna!

Niektóre przyszłe mamy uważają, że lampka wina albo piwo od czasu do czasu nie szkodzi dziecku.

Nieprawda! Każda, nawet najmniejsza dawka alkoholu wypita podczas ciąży może wpłynąć na  zdrowie dziecka!

Czy należy karać kobiety, które piją alkohol w ciąży?

Czy  ewentualna zmiana prawa rozwiąże problem? A nawet jeśli nie rozwiąże, to czy można nie reagować i pozwolić, by przyszła matka piła bezkarnie i rujnowała życie swojego dziecka?

Weź udział w naszej sondzie. Znajdziesz ją w ramce po prawej stronie.

Przeczytaj także: Alkohol w ciąży -  każda ilość szkodzi dziecku!

Lampka wina w ciąży wskazana na trawienie? Opinia położnej [WIDEO]

Kobieta pijąca alkohol w ciąży
Fotolia
Aktualności
Piła całą ciążę, urodziła chore dziecko. Dziś znów jest w ciąży!
Mama Mikołaja piła alkohol przez całą ciążę. Chłopiec urodził się pijany, jednak kobieta nie poniosła żadnych konsekwencji. Dziś jest w kolejnej ciąży i chce odzyskać syna.

Urodziła pijane dziecko i znów jest w ciąży Mikołaj przyszedł na świat we wrześniu 2015 roku w Poznaniu. W chwili narodzin miał we krwi aż 0,5 promila alkoholu. Jego matka piła alkohol przez całą ciążę. Chłopiec obecnie przebywa w pogotowiu rodzinnym, cierpi na alkoholowy zespół płodowy (FAS) . Jak czytamy w portalu epoznan.pl, rodzice Mikołaja odwiedzają go dwa razy w miesiącu. Sąd Rodzinny zdecydował o odebraniu im praw rodzicielskich, jednak odwołali się od tej decyzji do Sądu Okręgowego, przez co wyrok nie jest prawomocny. Matka Mikołaja spodziewa się kolejnego dziecka. Jej partner i ojciec dziecka powiedział w rozmowie z dziennikarzami, że kobieta jest w 6. miesiącu ciąży i od września nie pije alkoholu. "Jest w szóstym miesiącu ciąży, nie spożywa alkoholu, jest pod opieką lekarza. To będzie chłopczyk. Jest zdrowy" – przyznał. Według rodziców Mikołaj nie jest w tak złym stanie, jak deklaruje jego opiekunka. Choć rodzice chcą odzyskać synka, nie wiadomo, kiedy Sąd Okręgowy zajmie się ich sprawą. Chłopiec ma trafić do ośrodka prowadzonego przez siostry zakonne. Matka Mikołaja i jej obecny partner są przekonani, że choć obecnie mieszkają w ośrodku dla bezdomnych , uda im się poradzić z obecną sytuacją i są w stanie wychować dwoje dzieci. Alkohol w ciąży. Pomagać czy karać? Picie alkoholu w ciąży jest absolutnie zabronione. Ciężarne, które piją alkohol i tym samym narażają zdrowie i życie swojego dziecka, są bezkarne. W polskim prawie nie ma żadnego paragrafu, dzięki któremu picie alkoholu w ciąży byłoby uznawane za przestępstwo. Jak postępować z kobietami, które świadomie szkodzą swoim nienarodzonym dzieciom? Pomagać im czy próbować je ukarać? Czy według was Mikołaj powinien wrócić do swojej matki i jej obecnego partnera? Czekamy na wasze komentarze! Zobacz także:   Szczecin: Pijana matka urodziła...

Rodzina
Fotolia
Zdrowie w ciąży
Rozmawiajmy o życiu, nie o piciu!
Część dzieci z ADHD wcale nie ma ADHD, tylko FAS. - Ale takich głosów nie chce się słuchać, bo jak się jest dobrze wykształconym, na stanowisku, to nie ma się w Polsce dziecka z FAS, tylko z ADHD - mówi dr Krzysztof Liszcz, ekspert problematyki FAS. Co roku w Polsce rodzi się 6 tys. dzieci uszkodzonych przez alkohol.

Panie doktorze, co to jest FAS? FAS, czyli płodowy zespół alkoholowy , jest najcięższym zaburzeniem rozwoju dziecka wynikającym z picia w ciąży przez matkę. Są pewne czynniki zwiększające ryzyko FAS, np. liczba lat przed ciążą, kiedy matka piła alkohol, równoległe picie ojca dziecka , a także historia alkoholowa rodzin obydwojga. Głównym czynnikiem jest jednak picie w ciąży. Uruchamia ono całą lawinę skutków. Picie w ciąży jest charakterystyczne szczególnie dla kobiet, które już wcześniej intensywnie i ciężko piły alkohol. Trudno udowodnić, by pojedyncza dawka alkoholu powodowała ryzyko, choć może się tak zdarzyć. Jednak płodowy zespół alkoholowy to tylko 25 proc. wszystkich szkód poalkoholowych u dzieci. Wszystkie  je określamy terminem FASD (Fetal  Alcohol Spectrum Disorders) – Spektrum Poalkoholowych Uszkodzeń Płodu. Obejmuje on jeszcze kilka innych zaburzeń; niektóre z nich nikomu nie kojarzą się z alkoholem, np. wrodzone wady układu krążenia czy moczowego. Często nawet lekarze nie dopytują kobiet jak przebiegała ciąża pod kątem korzystania a alkoholu. Czytaj też: Karać kobietę, która w ciąży piła, czy...? . Jak wiele dzieci w Polsce rodzi się uszkodzonych przez alkohol? W 2015 roku zostały zakończone pierwsze polskie badania naukowe na rozpowszechnienia FASD (program "Alicja"), wykonane przez Państwową Agencję Rozwiązywania Problemów Alkoholowych ( PARPA ). W grupie wiekowej 7-9 lat mieliśmy co najmniej 20% dzieci z FASD, czyli uszkodzonych przez alkohol. Przeliczając to na liczbę urodzin w 2014 r., można powiedzieć, że w tym roku urodziło się o 1500 dzieci z pełnoobjawowym FAS i 6000 z innymi niż pełnoobjawowy FAS uszkodzeniami, czyli łącznie 7500 dzieci uszkodzonych przez alkohol. Każdego roku rodzi się mniej więcej tyle dzieci uszkodzonych przez alkohol. To ogromne liczby. Na pojawienie się FAS ma wpływ...

alkohol, ciąża, alkohol w ciąży, wino
Igor Mojzes - Fotolia.com
Zdrowie w ciąży
Jesteś w ciąży? Nie pij za zdrowie swojego dziecka
Właśnie dowiedziałaś się, że jesteś w ciąży. Od tej chwili powtarzaj: "Dziękuję, nie piję. Spodziewam się dziecka". Toast możesz wznosić jedynie wodą lub sokiem.

Każda przyszła mama powinna mówić: „ W ciąży nie piję ”. I to za każdym razem, kiedy ktoś częstuje ją alkoholem. Nawet wtedy, gdy przyjdzie jej do głowy myśl: „Przecież kieliszek wina czy kufelek piwa nie powinien zaszkodzić”. Nieprawda, może zaszkodzić. Nie samej kobiecie, ale jej nienarodzonemu dziecku. Jeśli dotąd piłaś (bo nie wiedziałaś, że jesteś w ciąży), po prostu przestań. Nie od jutra, ale już teraz, natychmiast! Zobacz także: Alkohol w ciąży - fakty i mity Dziecko jest jak gąbka Łudzisz się, że alkohol krążący we krwi jakimś cudem ominie łożysko i tym samym twoje dziecko? Niestety, kiedy ty pijesz, pije też dziecko. Ono nie jest w stanie bronić się przed działaniem alkoholu (a może on uszkodzić mózg malca). Nasiąka nim jak gąbka. Jakie bywają skutki picia trunków przez przyszłą mamę? W skrajnych przypadkach poronienie, przedwczesny poród , a także wystąpienie płodowego zespołu alkoholowego (PZA, po ang. FAS). Zagrożenia wynikające z picia alkoholu w czasie ciąży Płodowy zespół alkoholowy (FAS) powoduje wiele zaburzeń w rozwoju dziecka. Najpoważniejsze to: wady fizyczne u dziecka – dzieci z FAS zwykle rodzą się mniejsze niż inne maluchy, mają mniejszy obwód główki, wolniej przybierają na wadze. Ich twarze są zniekształcone: małe oczodoły, opadające powieki, szeroko rozstawione oczy, zadarty krótki nos z szeroką nasadą, brak rowka między górną wargą a nosem, wąska górna warga, słabo rozwinięta żuchwa, duże lub zdeformowane uszy. Niektóre niemowlęta mogą się urodzić z wadami serca , nerek, wątroby, wzroku, słuchu. opóźnienia rozwojowe u dziecka – większość dzieci z FAS ma trwale uszkodzony mózg. Mogą wtedy wystąpić trudności z uczeniem się (z powodu słabszej pamięci), z myśleniem abstrakcyjnym oraz przyczynowo-skutkowym. Bywa, że takie dzieci jąkają się,...

Nasze akcje
dziecko na szczepieniu
O szczepieniach

Szczególne znaczenie szczepień przeciw pneumokokom u niemowląt i dzieci w dobie pandemii COVID-19

Partner
Miasteczko Zmysłów 2
Małe dziecko

Odwiedź Miasteczko Zmysłów i poznaj jego atrakcje!

Partner
KINDER Niespodzianka WSCW
Rozwój dziecka

Poznaj świat emocji dziecka! Ruszyła akcja Widzę, Słyszę, Czuję, Wiem

Partner
Polecamy
Porady
ile dać na komunię
Święta i uroczystości

Ile dać na komunię w 2022: ile do koperty od gościa, dziadków, chrzestnej i chrzestnego

Maria Nielsen
Podróż kleszczowy
Poród naturalny

Poród kleszczowy: wskazania, powikłania, skutki dla matki i dziecka

Ewa Janczak-Cwil
co kupić na chrzest
Święta i uroczystości

Co kupić na chrzest? Prezenty praktyczne i pamiątkowe [GALERIA]

Joanna Biegaj
zapłodnienie
Starania o dziecko

Zapłodnienie: przebieg, objawy, kiedy dochodzi do zapłodnienia

Magdalena Drab
400 plus na żłobek
Aktualności

400 plus dla dziecka na żłobek: zasady, warunki, wniosek

Ewa Janczak-Cwil
Pierwsza komunia święta
Święta i uroczystości

Prezent na komunię: pomysły na prezenty modne i tradycyjne (lista)

Magdalena Drab
biegunka w ciąży
Zdrowie w ciąży

Biegunka w ciąży: przyczyny i leczenie rozwolnienia w ciąży i przed porodem

Ewa Janczak-Cwil
Pieniądze na dziecko
Prawo i finanse

Świadczenia na dziecko: co przysługuje po urodzeniu dziecka 2022? [ZASIŁKI, ULGI]

Małgorzata Wódz
Czop śluzowy
Przygotowania do porodu

Czop śluzowy – co to, jak wygląda, kiedy odchodzi?

Joanna Biegaj
plan porodu
Lekcja 2

Plan porodu: jak go napisać, czy jest obowiązkowy? Wzór do druku

Małgorzata Wódz
wyprawka dla noworodka wiosna
Noworodek

Wyprawka dla noworodka: wiosną to obowiązkowa lista! (ubranka i rzeczy do wózka)

Małgorzata Wódz
twardy brzuch w ciąży
Zdrowie w ciąży

Twardy brzuch w ciąży – kiedy napięty brzuch jest powodem do niepokoju?

Ewa Cwil
pozytywny test ciążowy
Ciąża

Pozytywny test ciążowy – co dalej? Kiedy test ciążowy jest fałszywie pozytywny?

Joanna Biegaj
plamienie implantacyjne
Objawy ciąży

Plamienie implantacyjne: co to jest, jak wygląda, ile trwa? Czy zawsze występuje w ciąży?

Małgorzata Wódz
jak ubrać dziecko na spacer
Pielęgnacja

Jak ubrać niemowlę i starsze dziecko na spacer, by nie było mu za zimno ani za gorąco?

Małgorzata Wódz
Pozycje wertyklane do porodu
Poród naturalny

Pozycje wertykalne do porodu: dlaczego warto rodzić w pozycji wertykalnej?

Dominika Bielas
wody płodowe
Przygotowania do porodu

Jak wyglądają wody płodowe? Jak je rozpoznać?

Beata Turska
9 miesięcy w 4 minuty: tak powstaje życie
Przebieg ciąży

Rozwój płodu tydzień po tygodniu – ten film wzruszy każdego!

Joanna Biegaj