Kawiarnia w Sydney przyjazna mamom karmiącym piersią
boredpanda.com
Aktualności

Karmisz piersią? Wpadnij na darmową herbatę i odpocznij

„Wpadnijcie na darmową herbatę!” – takimi słowami właściciele kawiarni w Sydney zapraszają mamy karmiące piersią. Skorzystałybyście z zaproszenia?

Pisałyśmy już o restauracji, w której właściciel wywiesił na drzwiach tabliczkę z napisem „zakaz wstępu dla dzieci”. Wszystko z powodu nieprzyjemnych incydentów spowodowanych brakiem manier maluchów i skarg, jakie do niego napływały od oburzonych klientów. Właściciele kawiarni The Willows w Sydney są innego zdania – zachęcają mamy karmiące piersią do wstąpienia na herbatę i spokojnego nakarmienia malucha.

Kawiarnia przyjazna mamom karmiącym piersią

Przechodząc obok kawiarni, można dostrzec tabliczkę z napisem: „Do mam karmiących piersią! Jeśli potrzebujesz chwili odpoczynku, wpadnij na darmową filiżankę herbaty. Nie musisz nic zamawiać ani zadawać pytań – po prostu się zrelaksuj! :)”. Takie zaproszenie jest dla wielu mam sporym zaskoczeniem!


W witrynie kawiarni umieszczono tablicę z napisem zachęcającym karmiące mamy do chwili odpoczynku i wypicia darmowej herbaty.

Właściciele The Willows dali karmiącym mamom wyraźny sygnał, że są w ich kawiarni mile widziane. Podoba nam się ten pomysł! Coraz częściej czytamy w waszych komentarzach, że podczas karmienia piersią nie zetknęłyście się z negatywnymi rekcjami i bardzo nas to cieszy, jednak tabliczki z takimi napisami mogłyby być dla młodych mam sporym udogodnieniem. Wiele mam nie czuje się pewnie karmiąc malucha piersią w miejscu publicznym – uciekają do toalety lub szczelnie się zakrywają. Potrzebne są miejsca, w których mamy będą czuły się w pełni swobodnie – wszystkie mamy, nie tylko te, które karmią piersią. Filiżanka dobrej herbaty mile widziana. ;)

Co myślicie o takiej inicjatywie?

Czytaj także: Karmi piersią 4-latkę i jest z tego dumna

Jak odstawić dziecko od piersi? Poznaj sposoby mam – film

3.jpg
Karmienie
Jesteś dumna, że karmisz piersią? Pokaż to światu!
Coraz więcej mam wybiera ciuchy, dzięki którym mogą jasno deklarować swoją dumę i siłę płynącą z tego, że karmią piersią” – mówi Ania Matuszczak, "matka założycielka" koszulove.com i blogerka (karmieswobodnie.com). Obejrzyj piękne ubrania dla karmiących mam!"

Wszystko zaczęło się od tego, że Ania Matuszczak gdzieś usłyszała świetne hasło dla karmiących mam:  "I produce milk, what's your superpower?". Idealne na koszulkę, prawda?!   Zleciła nadruk i w ramach obchodów Tygodnia Karmienia Piersią wystawiła pierwszą partię koszulek w koszulove.com : sklepie oferującym ubrania z nadrukami dla calej rodziny, który Ania współprowadzi razem z bratem i bratową.  Koszulki się spodobały, ale pod ich zdjęciem któregoś dnia pojawił się komentarz, że szkoda, iż koszulka promująca karmienie piersią… sama nie jest koszulką do karmienia!  – Nie czekaliśmy z reakcją ani chwili, tym bardziej że dosłownie kilka kroków od naszej firmy jest duży zakład krawiecki. Razem z moją bratową poszłyśmy do właścicielki, opowiedziałyśmy jej, o co chodzi, a ona powiedziała: „Wiecie co, dziewczyny? Ja wam chętnie pomogę”. Razem z nią opracowałyśmy prototyp bluzki z ukrytymi zamkami z przodu, wystawiłyśmy na próbę pierwsze wzory i… to było to! – mówi Ania.  „Mam zajawkę na publiczne karmienie piersią” Dzięki rozpinanym zamkom w bluzkach, mamy mogą wygodniej karmić piersią, ale Ania tłumaczy, że wygoda to tylko jeden z sekretów powodzenia bluzek z koszulove.com. Drugim są właśnie odważne, a nieraz zadziorne hasła, wyrażające dumę i poczucie mocy, że jest się mamą karmiącą:   – Nadal naszym szlagierowym hasłem jest „I produce milk…” , ale też coraz więcej mam wybiera ciuchy z napisem:  „Tak, nadal karmię. Nie, to nie twoja sprawa” – mówi Ania. – To drugie hasło powstało jako odpowiedź na prawdziwą potrzebę mam, które karmią piersią ponad rok, dwa albo trzy lata i które nieraz, w niejednej dyskusji czują, że muszą bronić swojej decyzji o...

mama, niemowlę, sen
Rozwój
Przewodnik po śnie dziecka, czyli jak usypiać dziecko, by spokojnie spało.
Zdrowy i spokojny sen dziecka ma znaczący wpływ na jego rozwój psychofizyczny. Wyspany maluch będzie miał więcej siły i energii podczas dnia, będzie pogodniejszy i lepiej skoncentrowany.

Jak przygotować dziecko do snu? „Ja się nie wysypiałam przy tobie, więc i ty się nie wyśpisz przy małym dziecku” – takie zdania młode kobiety często słyszą od swoich matek. Nie powinny ślepo w nie wierzyć, ponieważ istnieją sposoby na to, aby sen dziecka był wyrównany i spokojny. Oczywiście, nic się nie dzieje od razu i trzeba wziąć pod uwagę dobowe zapotrzebowanie malucha na sen, które zmienia się w zależności od jego wieku. Nie jest tajemnicą, że noworodki i wczesne niemowlęta śpią najdłużej, bo aż 16 – 18 godzin na dobę, tylko, że ich jednorazowy sen jest krótki, bo trwa od 3 do 4 godzin. Powiedzenie „śpiący jak niemowlę” jest więc nieporozumieniem, ponieważ nie ma odzwierciedlenia w realiach. Z czasem okresy jednego długiego nocnego wypoczynku dziecka wydłużają się, przy czym skraca się zarazem dobowe zapotrzebowanie na sen. Niemowlę sypia już mniej – od 13 do 15 godzin na dobę, ale czas jednego snu jest dłuższy. Reasumując: im starsze dziecko, tym dłuższa dla rodziców noc. Maluchy powyżej 6 miesiąca życia potrafią przespać w nocy około 8 – 9 godzin, w dzień zasypiając kilka razy na godzinę, dwie. Nie jest to, oczywiście, żelazną zasadą, bo każde dziecko ma indywidualny dobowy rytm. Ważne, aby go rozpoznać i postępować tak, aby tego rytmu nie zaburzać. Jeśli będziemy chcieli na siłę i nieumiejętnie zmienić cykl spania i czuwania malucha, możemy spowodować zaburzenia w tym zakresie, co objawi się szybko rozdrażnieniem i ogólnym spadkiem nastroju dziecka. Przygotowania do snu W okresie od 3 do 6 miesiąca życia można spróbować uregulować sen niemowlaka. Najważniejsze będą tu konsekwentne, stałe wzorce oraz rytuały, które nie tylko pomogą przygotować malucha do snu, ale także wpłyną na jakość spania. Pediatrzy radzą, aby w pierwszej kolejności zadbać o odpowiednie wyciszenie pomieszczenia, które...

Mama karmi butelką niemowlę
Fotolia
Aktualności
"Do mam karmiących mm: niech nikt wam nie wmówi, że jesteście gorsze!"
Jeśli nie karmisz piersią i masz dość tego, że wszyscy uważają cię za "gorszą" matkę: ten list jest do ciebie.

Mama 2 dzieci, Laura Muzza, opublikowała na swoim blogu The Mum on the Run wpis dedykowany mamom karmiącym mieszanką mlekozastępczą. Według nas powinny go przeczytać wszystkie mamy, także te karmiące piersią . Powinnyśmy skończyć z wzajemnym ocenianiem i krytykowaniem naszych wyborów! Do butelkowych mam Podjęcie decyzji o niekarmieniu piersią i karmieniu mieszanką to nie bycie samolubną i uznanie swoich potrzeb za ważniejsze od potrzeb dziecka. To robienie tego, co najlepsze, dla ciebie i dla dziecka. Nieszczęśliwe mamy cierpią na depresję , nikt tego nie chce. Rób to, co cię uszczęśliwia, żebyś była szczęśliwa w macierzyństwie i szczęśliwa ze swoim dzieckiem. Nikt nie powinien tego kwestionować. Chcesz spróbować, żeby pomóc maluchowi dłużej spać? Zrób to. Chcesz zamienić karmienie piersią na mieszkankę, bo chcesz wrócić do pracy albo masz już dość siedzenia w domu? Zrób to. Musisz wyjechać, chcesz wyjść wieczorem, masz dosyć? Nie ma w tym nic złego. Jeśli chcesz, żeby twoje ciało należało wyłącznie do twojego partnera, łącznie z twoimi piersiami. Jeśli karmienie piersią nie pasuje do twojego stylu życia. Jeśli od razu wiedziałaś, że to nie jest twój świat, jeszcze zanim urodziłaś dziecko. Żyjesz w zgodzie ze sobą, trzymasz się swoich decyzji. Jesteś wspaniałym przykładem dla swoich dzieci. Jeśli karmienie mieszane ułatwi ci życie, olej to, co inni myślą i po prostu to zrób. Do mam, które przestały karmić z medycznych powodów, z powodu raka, problemów zdrowotnych, niewystarczającej ilości pokarmu, depresji: jesteście bohaterkami. Jeśli czujesz, że coś ci zabrano, jest mi naprawdę przykro, ale wiem, że możesz stworzyć więź z dzieckiem, dać mu swoją miłość i wszystko to, co najlepsze, prosto z głębi twojej duszy. Nikt tego nie ma, tylko ty i twoje dziecko. To, jak je karmisz, nie ma znaczenia. Do mam, które...

Nasze akcje
dziecko na szczepieniu
O szczepieniach

Szczególne znaczenie szczepień przeciw pneumokokom u niemowląt i dzieci w dobie pandemii COVID-19

Partner
Miasteczko Zmysłów 2
Małe dziecko

Odwiedź Miasteczko Zmysłów i poznaj jego atrakcje!

Partner
KINDER Niespodzianka WSCW
Rozwój dziecka

Poznaj świat emocji dziecka! Ruszyła akcja Widzę, Słyszę, Czuję, Wiem

Partner
Polecamy
Porady
ile dać na komunię
Święta i uroczystości

Ile dać na komunię w 2022: ile do koperty od gościa, dziadków, chrzestnej i chrzestnego

Maria Nielsen
Podróż kleszczowy
Poród naturalny

Poród kleszczowy: wskazania, powikłania, skutki dla matki i dziecka

Ewa Janczak-Cwil
co kupić na chrzest
Święta i uroczystości

Co kupić na chrzest? Prezenty praktyczne i pamiątkowe [GALERIA]

Joanna Biegaj
zapłodnienie
Starania o dziecko

Zapłodnienie: przebieg, objawy, kiedy dochodzi do zapłodnienia

Magdalena Drab
400 plus na żłobek
Aktualności

400 plus dla dziecka na żłobek: zasady, warunki, wniosek

Ewa Janczak-Cwil
Pierwsza komunia święta
Święta i uroczystości

Prezent na komunię: pomysły na prezenty modne i tradycyjne (lista)

Magdalena Drab
biegunka w ciąży
Zdrowie w ciąży

Biegunka w ciąży: przyczyny i leczenie rozwolnienia w ciąży i przed porodem

Ewa Janczak-Cwil
Pieniądze na dziecko
Prawo i finanse

Świadczenia na dziecko: co przysługuje po urodzeniu dziecka 2022? [ZASIŁKI, ULGI]

Małgorzata Wódz
Czop śluzowy
Przygotowania do porodu

Czop śluzowy – co to, jak wygląda, kiedy odchodzi?

Joanna Biegaj
plan porodu
Lekcja 2

Plan porodu: jak go napisać, czy jest obowiązkowy? Wzór do druku

Małgorzata Wódz
wyprawka dla noworodka wiosna
Noworodek

Wyprawka dla noworodka: wiosną to obowiązkowa lista! (ubranka i rzeczy do wózka)

Małgorzata Wódz
twardy brzuch w ciąży
Zdrowie w ciąży

Twardy brzuch w ciąży – kiedy napięty brzuch jest powodem do niepokoju?

Ewa Cwil
pozytywny test ciążowy
Ciąża

Pozytywny test ciążowy – co dalej? Kiedy test ciążowy jest fałszywie pozytywny?

Joanna Biegaj
plamienie implantacyjne
Objawy ciąży

Plamienie implantacyjne: co to jest, jak wygląda, ile trwa? Czy zawsze występuje w ciąży?

Małgorzata Wódz
jak ubrać dziecko na spacer
Pielęgnacja

Jak ubrać niemowlę i starsze dziecko na spacer, by nie było mu za zimno ani za gorąco?

Małgorzata Wódz
Pozycje wertyklane do porodu
Poród naturalny

Pozycje wertykalne do porodu: dlaczego warto rodzić w pozycji wertykalnej?

Dominika Bielas
wody płodowe
Przygotowania do porodu

Jak wyglądają wody płodowe? Jak je rozpoznać?

Beata Turska
9 miesięcy w 4 minuty: tak powstaje życie
Przebieg ciąży

Rozwój płodu tydzień po tygodniu – ten film wzruszy każdego!

Joanna Biegaj