Minusy posiadania dzieci
AdobeStock
Aktualności

Posiadanie dzieci to... najgorsza decyzja, jaką możesz podjąć w życiu. Dlaczego?

Jeśli planujesz ciążę, musisz to przeczytać. A może masz już dzieci? W takim razie sprawdź, czy teorie naukowe potwierdzają twoje doświadczenia.

Jeśli jesteś świeżo upieczonym rodzicem, nie mamy dla ciebie dobrych wieści. Naukowcy dowodzą, że posiadanie dzieci nie jest dla nas zbyt korzystne.

Jeśli natomiast dopiero przymierzasz się do rodzicielstwa, widzisz, że wszyscy wokół powiększają swoje rodziny i też masz ochotę zaznać tego szczęścia, przeczytaj najpierw, co na temat posiadania dzieci twierdzą eksperci. Przeprowadzone przez nich badania wykazały, że rodzicielstwo może wpłynąć na wiele sfer w twoim życiu, począwszy od snu i pieniędzy, a na seksie kończąc.

Youtuberzy Greg i Mitch, posiadający kanał o tematyce naukowej, opisali szkodliwe skutki wynikające z posiadania dziecka. Przedstawili kilka kluczowych danych.

1. Po narodzinach dziecka w małżeństwie zaczyna się walka

Serwis Bustle.com donosi, że niemal 70 proc. par przechodzi kryzys w ciągu trzech lat od pojawienia się dziecka. Powodów jest wiele. Rodzice skupieni na dziecku zaniedbują relacje małżeńskie. Pojawiają się nowe wydatki i niejednokrotnie brak środków na ich pokrycie. Narastają problemy wychowawcze, a pary nie potrafią ustalić jednego, wspólnego modelu wychowania.

Doktor Ellen Walker w wywiadzie dla „Psychology Today” powiedziała: „Po urodzeniu dziecka wskaźniki satysfakcji małżeńskiej gwałtownie spadają. W związku z tym, jeśli dwoje ludzi uważa, że posiadanie dziecka zbliży ich do siebie, powinni ponownie przemyśleć tę decyzję”.

2. Sen to coś, z czym rodzice mogą się pożegnać

Według statystyk w pierwszych dwóch latach życia dziecka rodzic traci w sumie aż 6 miesięcy snu. Średnio zostaje mu jedynie (uwaga!) 2,5 godziny snu na dobę. Możecie to sobie wyobrazić?

3. Wraz z pojawieniem się dzieci znacznie wzrasta deficyt finansowy w domowym budżecie

Ekonomiści z Centrum Adama Smitha sprawdzili, że miesięczny koszt utrzymania dziecka w Polsce to średnio ok. 880 zł. To oznacza, że do ukończenia przez nie 18 lat, rodzice wydają nawet 190 tysięcy złotych! Oczywiście przy większej liczbie dzieci ta kwota jest jeszcze wyższa. 

4. Zagrożenie przeludnieniem

Kolejny naukowy dokument przeciwko posiadaniu dzieci jest taki, że wkrótce na naszej planecie może dojść do przeludnienia. Według badaczy do 2050 roku liczba ludności na świecie przekroczy 10,5 miliarda. Jeśli tak się stanie, dużo trudniej będzie wyprodukować odpowiednią ilość żywności, wody i schronienia dla wszystkich. Dlatego nie mając dziecka, można ocalić planetę

Ten argument nie dotyczy jednak krajów rozwiniętych, w tym Polski. Tu problem jest odwrotny - na świat przychodzi coraz mniej dzieci, a przez to społeczeństwa się starzeją. 

Cóż jednak znaczą te wszystkie argumenty przeciwko posiadaniu potomstwa w porównaniu z widokiem uśmiechniętego dziecka, przytulającego się do nas i mówiącego „kocham się” każdego ranka? Naukowcy mogą sobie mówić, że z dziećmi jest gorzej, ale my wiemy swoje – dzieci nadają sens życiu każdego rodzica. A te teorie powinniśmy raczej traktować jako ciekawostkę. Zgodzicie się?

Czy podejmując decyzję o rodzicielstwie, braliście pod uwagę powyższe tezy? Czy znając je wcześniej, zdecydowalibyście inaczej? Czekamy na wasze komentarze!

Źródło: The Independent
 

Zobacz także
rodzice nie lubią bawić się z dziećmi

Zabawa z dzieckiem? Jakie to nuuudne!

chłopiec, dziewczynka, dzieci, brat, siostra, rodzeństwo

Zalety posiadania rodzeństwa

ciąża wiosną

Kiedy mieć dziecko? – czytaj felieton Rafała Witka

Kobieta śni o dziecku

Czy jesteś gotowa na dziecko? Quiz z przymrużeniem oka ;)


Zobacz też:

Macierzyństwo wzbudza w Joannie Kulig skrajne uczucia. Jakie i dlaczego?

trzy małe siostrzyczki w objęciach
AdobeStock
Wychowanie
Tylko siostra ma tę moc! 5 niesamowitych korzyści z posiadania siostry (Naukowo udowodnionych!)
Okazuje się, że siostra może nauczyć cię więcej niż brat. Dzięki posiadaniu siostry dowiesz się jak rozwiązywać konflikty, zdobędziesz umiejętność rozpoznawania uczuć i emocji drugiej osoby oraz tego, jak wychowywać innych. A to wcale nie wszystko!

Czy rodzeństwo mieszane, tzw. parka, jest lepsze niż dwóch braci? Naukowcy z Uniwersytetu Brighama Younga dowodzą niezbicie, że płeć rodzeństwa ma szczególny wpływ na nasz rozwój, emocje, zdrowie psychiczne i samoocenę. Z badań wynika, że posiadanie siostry przynosi więcej korzyści . Dlaczego tak dobrze jest mieć siostrę lub kilka sióstr? Dzięki siostrze lepiej żyjemy i rozumiemy innych  Kto ma siostrę ten wie, że tzw. darcie kotów na zmianę z wielką miłością to w tych relacjach po prostu norma. Jednocześnie pewnikiem jest także to, że zawsze można na nią liczyć, zwłaszcza w najtrudniejszych momentach, a i czasem pożyczyć jakiś ciuch z jej szafy. Nieważne czy jest starsza, czy młodsza, czy między dziećmi jest duża, czy mała różnica wieku. Ważne, by mieć siostrę. Jak dowodzą badania, posiadanie siostry chroni rodzeństwo przed depresją , a także powoduje, że rodzina staje się sobie bliższa i łączą ją silniejsze więzy. „Relacja z siostrą pomaga rozwijać umiejętności społeczne , takie jak zdolności komunikacyjne, sztukę kompromisu i umiejętność negocjacji” – mówi adiunkt Alex Jensen z Uniwersytetu Brighama Younga (USA), prowadzący badania dotyczące relacji z rodzeństwem. „Nawet wtedy, gdy siostry mają konflikt, to jeśli jest on niewielki, dobrze nam zrobi w rozwijaniu umiejętności radzenia sobie w trudnych sytuacjach społecznych". 5 najważniejszych korzyści z posiadania siostry Oto 5 najważniejszych powodów, według naukowców, dla których tak dobrze jest mieć siostrę (lub więcej sióstr). 1. Dzięki niej zachowasz równowagę psychiczną Okazuje się, że posiadanie siostry zapewnia nam pełnię zdrowia psychicznego. Jak tłumaczą psychologowie, siostry pomagają chronić rodzeństwo przed poczuciem samotności i lękiem. A także to właśnie dzięki siostrom dochodzi do scalenia rodziny po śmierci rodziców. Tak...

pozycja kolanowo-łokciowa, pozycja sprzyjająca zapłodnieniu, pozycje seksualne, zapłodnienie, starania o dziecko, seks a ciąża
Fotolia
Starania o dziecko
Do jakiego wieku można zajść w ciążę? Naukowcy alarmują!
Płodność kobiet spada o wiele szybciej, niż nam się wydaje. Kiedy zajście w ciążę staje się problemem – poznaj najnowsze wyniki badań. Spadek płodności po 35. roku życia idzie w parze ze spadkiem liczby komórek jajowych kobiety. W wieku 30 lat kobieta ma już tylko 12 proc. swoich komórek jajowych.

Eksperci zgromadzeni we wrześniu 2013 r. na brytyjskim festiwalu nauki w Newcastle przypomnieli, że zegar biologiczny kobiet wiele się nie zmienił, nawet jeśli w naszych czasach istnieją metody prokreacji medycznie wspomaganej, a posiadanie dziecka w wieku 40 lat już nie jest rzadkością. Wiek kobiety a płodność 

Kobiety, które nie wykluczają posiadania dzieci, powinny o tym pomyśleć przed 35. rokiem życia, jeżeli nie chcą zmagać się później z niepłodnością. 

Według ekspertów, liczba zbyt późnych ciąż wrosła w ostatnich latach, a kobiety zdają się nie pamiętać, że płodność znacząco spada i ciąża po 30. roku życia może być coraz trudniejsza do utrzymania. 

 Wyniki badań brytyjskiej Narodowej Służby Zdrowia (NHS) alarmują: 95 proc. kobiet 35-letnich, które uprawiają seks bez zabezpieczenia, zajdzie w ciążę po trzech latach i tylko 75 proc. kobiet w wieku 38 lat zajdzie w ciążę w tym samym czasie. 

 Spada liczba komórek jajowych Ten spadek płodności idzie w parze ze spadkiem liczby komórek jajowych, którymi dysponuje każda kobieta. 

Ostatnie badanie naukowców University of Edinbourgh wykazało, że rezerwy komórek jajowych, którymi dysponuje każda kobieta od urodzenia, spadają w tempie o wiele szybszym, niż nam się wydaje. 

W wieku 30 lat kobieta ma już tylko 12 proc. swoich komórek jajowych, a w wieku 40 lat – 3 proc. Wydaje się więc, że 35. rok życia jest granicą dla kobiet, które planują rozmnażanie oraz zapłodnienie in vitro. 

Poza tym liczba poronień po 35. roku życia także jest o wiele większa. 

 Zobacz też: Jak zajść w ciążę Mniejsza szansa na ciążę We Francji naukowcy z INSERM pracują nad płodnością par francuskich, a ich badanie pokazuje, że jest to problem, którego nie można zaniedbać, bowiem 24 proc. par nie jest w stanie zajść w ciążę po roku...

Wychowanie
Coraz więcej jedynaków
Lęk przed utratą pracy, brak własnego mieszkania nie sprzyjają podejmowaniu decyzji o licznej rodzinie.

Lęk przed utratą pracy, brak własnego mieszkania nie sprzyjają podejmowaniu decyzji o licznej rodzinie. Planowanie rodziny nie jest naszą mocną stroną. Ponad połowa ślubów zawierana jest w sytuacji wyższej konieczności, czyli gdy owoc miłości spieszy się na świat lub już nań zawitał. To sprawia, że pierwsze rodzicielskie doświadczenia bywają trudne. W życiu różnie się zdarza... Od dojrzałości obojga rodziców i ich rodzin wyjściowych w dużym stopniu zależy, czy za kilka lat zechcą – już w bardziej komfortowych warunkach – ponownie zostać rodzicami. Zdarza się też odwrotna sytuacja. Młodzi, ambitni ludzie odkładają decyzję o założeniu rodziny. Trzydziestokilkuletnie kobiety nagle odkrywają, że zegar biologiczny tyka i nie zostało już wiele czasu na znalezienie odpowiedniego kandydata na męża i ojca dzieci oraz na powiększenie rodziny zgodnie z wcześniejszymi marzeniami. – Nie zawsze liczba dzieci zależy tylko od naszych chęci – zaznacza Dorota Szczepan-Jakubowska z Pracowni TROP w Warszawie. – W życiu różnie się zdarza, dlatego nie uważam, że bycie rodzicami jedynaka jest czymś wyjątkowym. Ilu z nas ma rodzeństwo? 44,5% Jedynacy Jest ich ponad 3,5 mln, w tym blisko 1,2 mln to dzieci wychowywane tylko przez jedno z rodziców. 37% Dwoje dzieci Rodzin z dwójką dzieci jest blisko 3 mln, w tym 429 tys. to niepełne rodziny. 12% Troje rodzeństwa Rodzin z trójką dzieci jest mniej niż 1 mln. Niepełne stanowią znikomą ich część - jest ich niewiele ponad 11 tys. 6,5% Czworo i więcej rodzeństwa W Polsce mamy 467 tys. pełnych rodzin wielodzietnych oraz 49 tys. niepełnych. Coraz więcej jedynaków Od połowy lat 90. w naszym kraju rodzi się coraz mniej dzieci. Podobno jest to symptom tego, że stajemy się krajem wysoko rozwiniętym. Dziecko, jeszcze niedawno postrzegane jako dar od Boga, a w jesieni życia rodziców jako...

Nasze akcje
dziecko na szczepieniu
O szczepieniach
Szczególne znaczenie szczepień przeciw pneumokokom u niemowląt i dzieci w dobie pandemii COVID-19
Partner
mata na piknik
Pielęgnacja
Jedziecie na piknik? Oto 6 wskazówek, dzięki którym się uda
Partner
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Partner
Podróże z Marko BeSafe
Rozwój
Oto sposób na przewożenie dziecka 5 razy bezpieczniej niż dotąd!
Partner
Polecamy
Porady
jak ubierać noworodka latem
Noworodek
Jak ubierać noworodka latem, żeby go nie przegrzać?
Małgorzata Wódz
Nowe urlopy dla rodziców
Prawo i finanse
Nowe urlopy dla rodziców w 2022 roku: od kiedy więcej dni wolnych?
Małgorzata Sztylińska-Kaczyńska
Bon turystyczny: jak wykorzystać w 2022?
Aktualności
Gdzie można wykorzystać bon turystyczny – lista podmiotów + zmiany przepisów
Ewa Janczak-Cwil
Rabarbar w ciąży
Dieta w ciąży
Czy w ciąży można jeść rabarbar? Tak, ale trzeba pamiętać o jednej rzeczy
Luiza Słuszniak
imiona unisex
Imiona
Imiona unisex – jak nazwać dziecko bez wskazywania na płeć? 168 propozycji!
Ewa Janczak-Cwil
biegunka w ciąży
Zdrowie w ciąży
Biegunka w ciąży: przyczyny i leczenie rozwolnienia w ciąży i przed porodem
Ewa Janczak-Cwil
bon turystyczny do kiedy
Aktualności
Bon turystyczny 2022 – ważność bonu. Do kiedy można wykorzystać?
Małgorzata Wódz
zapłodnienie
Starania o dziecko
Zapłodnienie: przebieg, objawy, kiedy dochodzi do zapłodnienia
Magdalena Drab
Czop śluzowy
Przygotowania do porodu
Czop śluzowy – co to, jak wygląda, kiedy odchodzi?
Joanna Biegaj
wyprawka noworodka
Niemowlę
Wyprawka dla noworodka na lato: ubranka i rzeczy do szpitala [LISTA ZAKUPÓW]
Małgorzata Wódz
uczulenie na jad pszczeli / uczulenie na jad osy
Zdrowie
Uczulenie na jad pszczeli i jad osy: objawy, co robić i jak przebiega leczenie
Katarzyna Pinkosz
Szparagi w ciąży: czy można jeść, właściwości, przeciwwskazania
Dieta w ciąży
Szparagi w ciąży: czy można jeść, właściwości, przeciwwskazania 
Luiza Słuszniak
jak pobrać bon turystyczny
Prawo i finanse
Jak pobrać i aktywować bon turystyczny: instrukcja rejestracji na PUE ZUS (krok po kroku)
Milena Oszczepalińska
domowe sposoby na komary
Aktualności
Domowe sposoby na komary: co robić, żeby komary nie gryzły?
Joanna Biegaj
twardy brzuch w ciąży
Zdrowie w ciąży
Twardy brzuch w ciąży – kiedy napięty brzuch jest powodem do niepokoju?
Ewa Cwil
plan porodu
Lekcja 2
Plan porodu: jak go napisać, czy jest obowiązkowy? Wzór do druku
Małgorzata Wódz
pozytywny test ciążowy
Ciąża
Pozytywny test ciążowy – co dalej? Kiedy test ciążowy jest fałszywie pozytywny?
Joanna Biegaj
plamienie implantacyjne
Objawy ciąży
Plamienie implantacyjne: co to jest, jak wygląda, ile trwa? Czy zawsze występuje w ciąży?
Małgorzata Wódz