trzy małe siostrzyczki w objęciach
AdobeStock
Wychowanie

Tylko siostra ma tę moc! 5 niesamowitych korzyści z posiadania siostry (Naukowo udowodnionych!)

Okazuje się, że siostra może nauczyć cię więcej niż brat. Dzięki posiadaniu siostry dowiesz się jak rozwiązywać konflikty, zdobędziesz umiejętność rozpoznawania uczuć i emocji drugiej osoby oraz tego, jak wychowywać innych. A to wcale nie wszystko!

Czy rodzeństwo mieszane, tzw. parka, jest lepsze niż dwóch braci? Naukowcy z Uniwersytetu Brighama Younga dowodzą niezbicie, że płeć rodzeństwa ma szczególny wpływ na nasz rozwój, emocje, zdrowie psychiczne i samoocenę. Z badań wynika, że posiadanie siostry przynosi więcej korzyści. Dlaczego tak dobrze jest mieć siostrę lub kilka sióstr?

Dzięki siostrze lepiej żyjemy i rozumiemy innych 

Kto ma siostrę ten wie, że tzw. darcie kotów na zmianę z wielką miłością to w tych relacjach po prostu norma. Jednocześnie pewnikiem jest także to, że zawsze można na nią liczyć, zwłaszcza w najtrudniejszych momentach, a i czasem pożyczyć jakiś ciuch z jej szafy. Nieważne czy jest starsza, czy młodsza, czy między dziećmi jest duża, czy mała różnica wieku. Ważne, by mieć siostrę. Jak dowodzą badania, posiadanie siostry chroni rodzeństwo przed depresją, a także powoduje, że rodzina staje się sobie bliższa i łączą ją silniejsze więzy.


„Relacja z siostrą pomaga rozwijać umiejętności społeczne, takie jak zdolności komunikacyjne, sztukę kompromisu i umiejętność negocjacji” – mówi adiunkt Alex Jensen z Uniwersytetu Brighama Younga (USA), prowadzący badania dotyczące relacji z rodzeństwem. „Nawet wtedy, gdy siostry mają konflikt, to jeśli jest on niewielki, dobrze nam zrobi w rozwijaniu umiejętności radzenia sobie w trudnych sytuacjach społecznych".

5 najważniejszych korzyści z posiadania siostry

Oto 5 najważniejszych powodów, według naukowców, dla których tak dobrze jest mieć siostrę (lub więcej sióstr).

1. Dzięki niej zachowasz równowagę psychiczną

Okazuje się, że posiadanie siostry zapewnia nam pełnię zdrowia psychicznego. Jak tłumaczą psychologowie, siostry pomagają chronić rodzeństwo przed poczuciem samotności i lękiem. A także to właśnie dzięki siostrom dochodzi do scalenia rodziny po śmierci rodziców. Tak dowodzą badania z 2010 roku opublikowane w Journal of Family Psychology. To wszystko wpływa także na lepszą ocenę własnej wartości.

2. Będziesz mieć więcej współczucia dla innych

Badacze z z Uniwersytetu Brigham Younga odkryli także, że posiadanie siostry sprawia, że stajemy się milsi i bardziej otwarci. Także jeśli chodzi o emocje i uczucia. Dzieje się tak dlatego, że siostry zwykle same są bardziej nastawione na pozytywne zachowania społeczne, takie jak współczucie i altruizm. Często okazują swoją miłość i zaangażowanie. Siła takiego oddziaływania jest nawet większa niż w pełnej miłości relacji rodzicielskiej.

Prowadząca badania, profesor Laura Padilla-Walker tłumaczy także, że nawet jeśli w relacji z siostrą są konflikty, tak długo, jak jest między rodzeństwem uczucie i miłość, i tak czerpiemy z tego niebywałe korzyści. Takie walki sprawiają, że uczymy się jak reagować na konflikty i jak się ich pozbywać. To niezwykle przydatna umiejętność w życiu.

3. Wyćwiczysz umiejętności społeczne

Według Jeffreya Klugera, autora publikacji o relacjach rodzeństwa („The Sibling Effect") możemy nauczyć się jak odpierać trudne argumenty albo jak minimalizować rozrastające się i niewygodne dla nas sytuacje. Zwłaszcza w relacji ze starszą siostrą. Z drugiej strony, tłumaczy, że posiadanie młodszego rodzeństwa, może wyzwolić w nas uczucia i zachowania opiekuńcze, a także umiejętność wczuwania się w uczucia innych. Więc nie ma znaczenia czy siostra jest młodsza, czy starsza.

4. Wytrenujesz umiejętności komunikacyjne

Badania dowodzą, że bracia, którzy dorastali z siostrami, są znacznie lepsi w komunikacji z kobietami, niż dzieci, które były jedynakami lub posiadały tylko braci. Niektóre z tez badaczy świadczą też o tym, że posiadanie rodzeństwa innej płci jest bardzo przydatne i wartościowe dla obu stron w czasie dorastania. Siostry i bracia w okresie dojrzewania stają się sobie o wiele bliżsi, bo są dla siebie wzajemnie najlepszym źródłem informacji o płci przeciwnej.

5. Siostry uczą niezależności i jak mieć ambicje

W 2009 roku brytyjscy psychologowie odkryli, że ludzie wychowywani przynajmniej z jedną siostrą są bardziej zdeterminowani i samodzielni, niż ci, którzy dorastali tylko z braćmi. Chodzi tu zwłaszcza o wewnętrzne pragnienie robienia czegoś lepszego za każdym razem i osiągania zamierzonych celów. Dziewczynki są w tym bardziej zdeterminowane i motywują do takiego zachowania też swoje rodzeństwo.
 

Posiadanie siostry więc to mnóstwo zalet. Badacze nie wspominają o minusach. Nawet konflikt z siostrą może być niezwykle cenny. Dzięki nim czujemy się mniej zestresowani, bo lepiej potrafimy sobie radzić z problemami w życiu. Osoby, które wzięły udział w badaniach (571 osób w wieku od 17 do 25 lat) i miały co najmniej jedną siostrę, czuły się bardziej szczęśliwe i były optymistycznie nastawione do świata. W przeciwieństwie do tych, które dorastały wyłącznie z braćmi.

Tylko wytłumaczcie to w prostych słowach maluchowi, który tak bardzo chciał mieć braciszka. Może warto wspomnieć, że z siostrą też będzie mógł się pobawić samochodzikami?
 

Zobacz także
rywalizacja rodzeństwa, bójka dzieci

7 sposobów na kłótliwe rodzeństwo

niemowlę, maluch, rodzeństwo, tulić

Jak brat z siostrą – czyli jak sprawić, by starszak pokochał młodsze rodzeństwo

Zazdrość o rodzeństwo - film

Jak kolejność narodzin wpływa na zachowanie dziecka?

Drugie dziecko jest bardziej kłopotliwe? A może to twoja wina?A Wy, jak się czujecie? Jakie macie doświadczenia z siostrami? Rzeczywiście lepiej w życiu mieć siostrę czy brata?

Źródło: Huffington Post, ScienceDaily.com, News.byu.edu

Co pyli w lipcu: lista roślin i okresy pylenia [WIDEO]

Posiadanie brata bliźniaka wpływa na dziewczynkę
AdobeStock
Przebieg ciąży
Posiadanie brata bliźniaka ma duży wpływ na dziewczynkę. I to już w brzuchu mamy!
Według najnowszych badań rozwój dziewczynki w łonie mamy wraz z bratem bliźniakiem jest nieco zaburzony przez męskie hormony. Jaki ma to wpływ na jej późniejsze życie? Możesz być zdziwiona!

Ciąża bliźniacza dla wielu przyszłych mam jest sporym zaskoczeniem. Zawsze wiąże się ona z większym ryzykiem powikłań, ale też jest podwójną radością. A kiedy z badania USG wynika, że w macicy rozwijają się chłopiec i dziewczynka, wydaje się, że to już pełnia szczęścia. Okazuje się jednak, że taka ciąża jest też nieco mniej korzystna dla rozwijającej się dziewczynki. Otóż hormony męskie, które są tak ważne dla rozwoju chłopca, mają wpływ również na nią. A zmiany, jakie u niej wywołują, są nieodwracalne. Siostra bliźniaczka ma więcej testosteronu Według badaczy z Northwestern University w Norwegii płód płci żeńskiej rozwijający się w towarzystwie płodu męskiego różni się od płodów żeńskich rozwijających się samotnie lub w towarzystwie tej samej płci. Ma on więcej męskich hormonów , szczególnie testosteronu. Nie jest to jednak znacząca różnica. Zmiany w gospodarce hormonalnej takich dziewczynek są subtelne. Nie da się spojrzeć na jakąś dziewczynkę czy kobietę i określić na tej podstawie, że ma brata bliźniaka. Zobacz też: Nienarodzone bliźnięta reagują na bicie serca mamy [wideo] Dorosłe życie sióstr bliźniaczek Norweskie badania pod kierownictwem dra Krzysztofa Karbownika wykazały też inną zależność. Okazuje się, że 30-letnie kobiety, które mają braci bliźniaków, rzadziej mają wyższe wykształcenie, posiadają mniej dzieci i mniej zarabiają niż ich rówieśniczki wychowywane z bliźniaczymi siostrami. Nie jest to jednak stała zależność, występuje u ok. 10 proc. przypadków. Zobacz też: Co musisz wiedzieć, gdy spodziewasz się bliźniąt? Dorastanie z bratem czy wpływ hormonów prenatalnych? Co decyduje o tym, że dziewczynki wychowujące się z braćmi bliźniakami są inne niż te nieposiadające rodzeństwa płci męskiej w tym samym wieku? Czy na te różnice wpływają właśnie męskie hormony z okresu...

chłopiec, dziewczynka, dzieci, brat, siostra, rodzeństwo
Wychowanie
Wspólny pokój rodzeństwa – czy to dobry pomysł?
Zastanawiasz się, czy rodzeństwo może zajmować jeden pokój? A może powinno mieszkać oddzielnie? O plusach i minusach wspólnego mieszkania oraz o tym, co robić gdy z tego powodu dochodzi do konfliktów między rodzeństwem.

Dzieci mają oddzielne pokoje, a my śpimy w salonie – takie rozwiązanie jest jednym z najczęściej proponowanych, gdy na internetowych forach dla rodziców mowa o mieszkaniu z dwojgiem dzieci. Czy słusznie? Plusy wspólnego pokoju rodzeństwa Wspólny pokój dla rodzeństwa ma dużo plusów. Dzieci mogą razem bawić się i zasypiać, czyli… więcej czasu spędzać wspólnie. Spanie w tym samym pomieszczeniu zwykle służy relacjom między rodzeństwem. Dzieci mieszkające ze sobą na dobre i złe szybciej rozwiązują konflikty . Zresztą po co się kłócić, skoro można razem pod kołdrą bawić się w jaskinię albo rankiem, kiedy rodzice jeszcze śpią, cichcem zajadać wyniesioną z kuchni czekoladę. W pojedynkę nie smakuje tak dobrze! Wspólny pokój uczy dzielenia się, czekania na swoją kolej i ustępowania – a to bardzo ważne zasady społeczne. Czytaj też: Zabawa, kłótnia, współpraca – co robić, by dziecko odnalazło się w grupie Aby jednak wspólna przestrzeń nie była źródłem zbyt częstych kłótni, trzeba ją dobrze zaaranżować. Warto, aby dzieci miały oddzielne kąciki do samodzielnej zabawy i utrzymania porządku (a starsze do nauki) i nie przeszkadzały sobie wzajemnie. Takie miejsca wydzielisz, ustawiając np. regał albo biurko. Sprawdź: Jak urządzić pokój dla dziecka? Kiedy lepiej, by rodzeństwo miało oddzielne pokoje? Przede wszystkim pamiętaj, że wspólny pokój dla rodzeństwa zawsze jest lepszym wyjściem niż oddanie jednej sypialni starszakowi i przeniesienie młodszego do sypialni rodziców. Kiedy powinnaś rozważyć oddzielne pokoje dla rodzeństwa? Gdy między dziećmi jest znaczna różnica wieku (powyżej 3 lat). Kiedy dzieci są różnej płci (choć nie jest powiedziane, że jako dzieci brat i siostra nie mogą spać w tym samym pokoju). Kiedy dziecięca sypialnia jest bardzo malutka. Kiedy...

dlaczego dziecko powinno mieć zwierzątko domowe
Fotolia
Wychowanie
Zwierzątko domowe sposobem na wyższą samoocenę dziecka? Tak, ale jakie?
Według najnowszych badań, zwierzątko w domu pozytywnie wpływa na rozwój umiejętności społecznych dzieci i samoocenę. Jakie zwierzęta najlepiej działają na dziecko?

Dziecko, które wychowuje się w domu, w którym są zwierzęta, lepiej rozwija się społecznie i emocjonalnie . Badania dowiodły, że przekłada się to na umiejętności personalne i łatwiejsze odnajdowanie się w grupie rówieśniczej, zarówno jeśli chodzi o małe dzieci, jak i o nastolatki. Jeśli więc jeszcze się wahasz, czy kupić dziecku kotka lub psa, przeczytaj, jak bardzo pozytywny wpływ na rozwój dziecka będzie miała ta decyzja zakupowa. A nie jest to coś, co można często powiedzieć o zakupach, prawda? Zwierzę w domu = lepszy rozwój dziecka Dr Carri Westgarth z Instytutu Zakażeń i Zdrowia Globalnego Uniwersytetu w Liverpoolu, autorka badania nad wpływem posiadania zwierzątka domowego na dziecko, przeprowadzonego na zlecenie Centrum Żywienia i Opieki nad Zwierzętami WALTHAM, zauważa: - Każdy kto dorastał w domu pełnym miłości dla zwierząt, może instynktownie potwierdzić dobroczynny wpływ ich towarzystwa. Podczas naszych badań poszukujemy naukowych dowodów na korzyści płynące z obecności zwierząt w domu , żeby potwierdzić, które z nich występują najczęściej. Docelowo pozwoli nam to zrozumieć, w jaki sposób pupile wspierają emocjonalny, społeczny i naukowy rozwój dzieci. - Okazało się, że posiadanie zwierząt najlepiej wpływa na rozwój samooceny u dzieci poniżej 6 roku życia oraz młodzieży powyżej 10 lat – dodaje Rebecca Purewal, współautorka badania. Najbardziej pozytywny wpływ na rozwój dzieci mają psy i koty, prawdopodobnie dlatego, że jest z nimi największy kontakt. Autorki badania uważają, że domowe zwierzęta mogą być znaczącym psychologicznym wsparciem dla dzieci i młodych ludzi, niezależnie od kręgu kulturowego.  Zwierzątko uczy empatii i odpowiedzialności Komentując wyniki badania, Małgorzata Głowacka, lekarz weterynarii, specjalista ds. żywienia w Mars Polska, podkreśla wpływ dorastania w domu, w którym są zwierzęta, na...

Nasze akcje
dziecko na szczepieniu
O szczepieniach
Szczególne znaczenie szczepień przeciw pneumokokom u niemowląt i dzieci w dobie pandemii COVID-19
Partner
mata na piknik
Pielęgnacja
Jedziecie na piknik? Oto 6 wskazówek, dzięki którym się uda
Partner
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Partner
Podróże z Marko BeSafe
Rozwój
Oto sposób na przewożenie dziecka 5 razy bezpieczniej niż dotąd!
Partner
Polecamy
Porady
jak ubierać noworodka latem
Noworodek
Jak ubierać noworodka latem, żeby go nie przegrzać?
Małgorzata Wódz
Nowe urlopy dla rodziców
Prawo i finanse
Nowe urlopy dla rodziców w 2022 roku: od kiedy więcej dni wolnych?
Małgorzata Sztylińska-Kaczyńska
Bon turystyczny: jak wykorzystać w 2022?
Aktualności
Gdzie można wykorzystać bon turystyczny – lista podmiotów + zmiany przepisów
Ewa Janczak-Cwil
Rabarbar w ciąży
Dieta w ciąży
Czy w ciąży można jeść rabarbar? Tak, ale trzeba pamiętać o jednej rzeczy
Luiza Słuszniak
imiona unisex
Imiona
Imiona unisex – jak nazwać dziecko bez wskazywania na płeć? 168 propozycji!
Ewa Janczak-Cwil
biegunka w ciąży
Zdrowie w ciąży
Biegunka w ciąży: przyczyny i leczenie rozwolnienia w ciąży i przed porodem
Ewa Janczak-Cwil
bon turystyczny do kiedy
Aktualności
Bon turystyczny 2022 – ważność bonu. Do kiedy można wykorzystać?
Małgorzata Wódz
zapłodnienie
Starania o dziecko
Zapłodnienie: przebieg, objawy, kiedy dochodzi do zapłodnienia
Magdalena Drab
Czop śluzowy
Przygotowania do porodu
Czop śluzowy – co to, jak wygląda, kiedy odchodzi?
Joanna Biegaj
wyprawka noworodka
Niemowlę
Wyprawka dla noworodka na lato: ubranka i rzeczy do szpitala [LISTA ZAKUPÓW]
Małgorzata Wódz
uczulenie na jad pszczeli / uczulenie na jad osy
Zdrowie
Uczulenie na jad pszczeli i jad osy: objawy, co robić i jak przebiega leczenie
Katarzyna Pinkosz
Szparagi w ciąży: czy można jeść, właściwości, przeciwwskazania
Dieta w ciąży
Szparagi w ciąży: czy można jeść, właściwości, przeciwwskazania 
Luiza Słuszniak
jak pobrać bon turystyczny
Prawo i finanse
Jak pobrać i aktywować bon turystyczny: instrukcja rejestracji na PUE ZUS (krok po kroku)
Milena Oszczepalińska
domowe sposoby na komary
Aktualności
Domowe sposoby na komary: co robić, żeby komary nie gryzły?
Joanna Biegaj
twardy brzuch w ciąży
Zdrowie w ciąży
Twardy brzuch w ciąży – kiedy napięty brzuch jest powodem do niepokoju?
Ewa Cwil
plan porodu
Lekcja 2
Plan porodu: jak go napisać, czy jest obowiązkowy? Wzór do druku
Małgorzata Wódz
pozytywny test ciążowy
Ciąża
Pozytywny test ciążowy – co dalej? Kiedy test ciążowy jest fałszywie pozytywny?
Joanna Biegaj
plamienie implantacyjne
Objawy ciąży
Plamienie implantacyjne: co to jest, jak wygląda, ile trwa? Czy zawsze występuje w ciąży?
Małgorzata Wódz