Sylwia Niemczyk

Sylwia Niemczyk

p.p1 {margin: 0.0px 0.0px 0.0px 0.0px; font: 12.0px Helvetica} Mama Igi i Niny.  Współtworzyła portal Babyonline.pl, redagowała "Mamo, To Ja", "Twoje Dziecko" i "Przedszkolaka".
Kiedy dziecko zaczyna pełzać
Rozwój

Kiedy dziecko zaczyna pełzać? Norma, prawidłowe pełzanie, co powinno niepokoić

Ewa Janczak-Cwil
dysplazja stawu biodrowego u niemowląt
dysplazja stawów biodrowych
bioderka

Dysplazja stawu biodrowego u niemowląt – objawy i postępowanie

Dysplazja stawu biodrowego u niemowląt nie jest rzadką przypadłością. Wynika z niedojrzałości stawów biodrowych dziecka i ma różne stopnie nasilenia. Jeśli jej objawy nie są w porę wykryte, może zaburzać prawidłowy rozwój dziecka. Postępowanie przy dysplazji bioderek jest zależne od jej stopnia. Poważną dysplazję leczy się przez szerokie odwodzenie nóżek – służą do tego specjalne aparaty, np. rozwórka Koszli. W niektórych przypadkach konieczna jest operacja.
Ewa Janczak-Cwil
pierwsza wizyta u pediatry
2 miesięczne dziecko
badanie noworodka

Pierwsza wizyta u pediatry – kiedy i jak się przygotować?

Pierwsza wizyta u pediatry z noworodkiem może budzić sporo emocji u młodych rodziców. Dlatego podpowiadamy, co zabrać i jakie pytania zadać podczas badania.
Małgorzata Sztylińska-Kaczyńska
kąpiel niemowlaka
pielęgnacja niemowlaka
wysypka u niemowlaka
problemy skórne

Potówki u dziecka – jak wyglądają, czym je leczyć?

Potówki u dziecka rozpoznasz po tym, że wyglądają jak czerwone, drobne plamki albo pęcherzyki wypełnione surowiczym płynem. Powstają, gdy dziecko się przegrzeje. Aby wyleczyć potówki, musisz zadbać o dopływ powietrza do skóry dziecka, czyli odpowiednie ubieranie i pielęgnację.
Ewa Janczak-Cwil
Jak myć jagody?
pasożyty
tasiemiec
jagody

Jak myć jagody, żeby usunąć z nich groźne jaja bąblowca?

Dokładnie mycie jagód może uchronić nas przed niebezpiecznym pasożytem: bąblowcem. Wywołana przez niego bąblowica jest chorobą trudną do wykrycia i może rozwijać się podstępnie nawet przez lata.
Ewa Janczak-Cwil
bunt dwulatka
wychowanie dziecka
dzecięca złość

Bunt dwulatka – jak wygląda? 7 najlepszych sposobów na przetrwanie tego okresu w rozwoju dziecka

Psycholodzy podkreślają, że należy cieszyć się z buntu dwulatka – to dowód, że twoje dziecko wkroczyło w kolejny etap rozwoju. Dwulatek zaczyna odkrywać swoją niezależność, chce podejmować własne decyzje i doświadczać świata na swój sposób. Pozwól mu na to i naucz się radzić sobie w tym trudniejszym dla rodziców okresie.
Joanna Biegaj
Pępkowe
ojciec
dobry tata

Pępkowe: co to za tradycja i co się kupuje w prezencie?

Pępkowe to tradycja świętowania narodzin dziecka. Najczęściej odbywa się w męskim gronie i polega na opijaniu faktu zostania ojcem. Tradycyjne pępkowe w dzisiejszych czasach odbywa się coraz rzadziej, ustępując miejsca kobiecemu baby shower. Prezent na pępkowe to jednak wciąż popularny zwyczaj. Warto wiedzieć, kiedy zorganizować pępkowe i co się wtedy kupuje. Wątpliwości pomógł nam rozwiać socjolog, dr Tomasz Sobierajski.
Małgorzata Sztylińska-Kaczyńska
dzień ojca 2021 kiedy
tata
Dzień Ojca

Dzień Ojca 2022 – w Polsce i na świecie (daty, jak się obchodzi)

Kiedy wypada Dzień Ojca? To zależy od kraju. W Polsce dzień taty to stała data, ale w niektórych państwach jest to ruchome święto. Sprawdź, kiedy i jak obchodzimy Dzień Ojca w Polsce i na świecie.
Małgorzata Sztylińska-Kaczyńska
życzenia na Dzień Ojca od małego dziecka
Dzień Taty

Życzenia na Dzień Ojca od małego dziecka: proste rymowanki, śmieszne, wzruszające, poważne

Życzenia na Dzień Ojca od małego dziecka wcale nie są trudne do nauczenia. Oto łatwe życzenia w formie rymowanych wierszyków, których bez problemu nauczy się nawet maluch.
Joanna Biegaj
Nieprawidłowe napięcie mięśniowe u dziecka
napięcie mięśniowe
rozwój niemowlaka

Wzmożone napięcie mięśniowe u niemowląt: jak rozpoznać, co robić, kiedy mija?

Wzmożone napięcie mięśniowe u niemowląt może powodować nadmierną senność, prężenie się i wyginanie ciała. Jeśli dziecko nie zostanie otoczone odpowiednią opieką, problemy z napięciem mięśniowym mogą zaburzyć prawidłowy rozwój. Wyjaśniamy, jak objawia się wzmożone napięcie mięśniowe u dziecka, jak postępować, jeśli zostanie zdiagnozowane i w jaki sposób je leczyć.
Ewa Janczak-Cwil
laurka dla taty
Dzień Ojca

Laurka dla taty – 9 wzorów do druku i kolorowania

Najpiękniejsza laurka dla taty to ta zrobiona własnoręcznie przez dziecko. Wydrukuj wybrany wzór i daj dziecku do pokolorowania. Powstanie nie tylko piękna laurka dla taty, lecz także pamiątka na lata!
Joanna Biegaj
czy można przykrywać wózek pieluchą
ochrona dziecka przed upałem
śmierć łóżeczkowa

Zakrywanie wózka pieluchą to nie sprytna ochrona przed słońcem. Dziecku grozi szpital!

Pielucha na wózek, żeby było chłodniej? Stosując ten stary trick, rodzice chcą dobrze, ale według lekarzy zamiast chronić dziecko, zwiększają tylko ryzyko szoku termicznego czy nawet SIDS, czyli nagłej śmierci łóżeczkowej. Albo w tym przypadku – wózkowej.
Magdalena Drab
niemowlę wygina się do tyłu
niemowlę
napięcie mięśniowe

Niemowlę wygina się do tyłu, pręży się - co to znaczy?

Gdy niemowlę wygina się w łuk, czy to podczas leżenia czy noszenia, rodzice zaczynają się zastanawiać, czy z dzieckiem nie dzieje się coś niedobrego. Warto być czujnym i konsultować z lekarzem wszystkie wątpliwości. Ale nie wszystkie pozornie niepokojące zachowania dziecka świadczą o chorobie.
Maria Nielsen
kolacja na sen
kolacja
żywienie dziecka 1-3 lata

Kolacje dla rocznego dziecka: co ugotować na kolację, by ułatwić zasypianie? [POMYSŁY I PRZEPISY]

Kolacje dla rocznego dziecka powinny być lekkostrawne, ale jednocześnie odżywcze. Jeśli maluszek zamiast zasypiać woli fikać koziołki albo płacze wniebogłosy, warto wypróbować przepisy na usypiające kolacje. To nie żart, dobrze skomponowane kolacje dla rocznego i 1,5-rocznego dziecka potrafią zdziałać cuda, uspokoić i wyciszyć. Wybrałyśmy łatwe i zdrowe przepisy na kolacje.
Ewa Janczak-Cwil
Piosenki dla mamy
Dzień Matki

Piosenki dla mamy. Najpiękniejsze piosenki na Dzień Mamy

Piosenki dla mamy to ponadczasowe utwory wyrażające uczucia miłości i wdzięczności dla naszych mam. To właśnie one – zaśpiewane lub zadedykowane – mogą być świetnym prezentem z okazji Dnia Matki. Posłuchajcie, jakie piosenki dla mam wybrałyśmy i pozwólcie sobie na chwilę wzruszenia.
Joanna Biegaj
zastój pokarmu
problemy z karmieniem piersią

Zastój pokarmu – co oznacza, jak zlikwidować zator mleczny [SPRAWDZONE SPOSOBY]

Zastój pokarmu może pojawić się na początku karmienia piersią, po dłuższej przerwie w karmieniu lub po odstawieniu dziecka od piersi. Komplikacją zastoju pokarmu może być zapalenie piersi lub ropień, dlatego trzeba pozbyć się zastoju, stosując m.in. okłady, masaż i często przystawiając dziecko do piersi.
Maria Nielsen
skala Apgar
noworodek
skala Apgar
badanie noworodka

Skala Apgar – co ocenia u noworodka, interpretacja wyników

W skali Apgar lekarze oceniają stan noworodka tuż po narodzinach. Jeśli dziecko otrzyma od 8 do 10 punktów, jego stan jest dobry. Niższe wyniki mogą wskazywać na drobne, przejściowe kłopoty, np. wywołane lekkim niedotlenieniem w trakcie porodu, lub na poważne problemy zdrowotne, które mogą źle rokować na przyszłość. Zobacz, za co noworodek dostaje punkty po narodzinach i jak je interpretować.
Joanna Biegaj
seks w drugim trymestrze ciąży
ciąża
seks
pozycje seksualne w ciąży

Drugi trymestr ciąży to najlepszy czas na seks! Wykorzystaj go

Seks w ciąży w drugim trymestrze to koniec ciążowych nudności i nudy… w łóżku. Nigdy wcześniej hormony aż tak ci nie sprzyjały i uwaga: nigdy później nie będą. Wykorzystaj ten czas – seks w ciąży, zwłaszcza w drugim trymestrze, to może być twój najlepszy seks w życiu!
Joanna Biegaj
kryzys laktacyjny
karmienie piersią

Kryzys laktacyjny: kiedy się pojawia i ile trwa? Objawy kryzysu laktacyjnego

Kryzys laktacyjny to przejściowe kłopoty z ilością pokarmu produkowanego przez gruczoły mlekowe. Kryzys może wystąpić na każdym etapie karmienia piersią. Poznaj objawy kryzysu laktacyjnego, sprawdź, ile trwa i jak sobie z nim poradzić.
Magdalena Drab
niemowlę z katarem
katar alergiczny
katar wirusowy
katar bakteryjny

Katar u niemowlaka: jak go zwalczać, ile trwa, kiedy do lekarza?

Katar u niemowlaka, czyli zapalenie śluzówki nosa, mogą wywołać wirusy, bakterie lub alergeny. Przyczyna kataru decyduje o sposobie jego leczenia. Inaczej leczy się katar alergiczny, inaczej bakteryjny czy wirusowy. Sprawdź, jak postępować, gdy niemowlę ma katar.
Ewa Janczak-Cwil
dlaczego niemowlę nie chce spać
usypianie dziecka
sposoby na dobry sen

Dlaczego niemowlę nie chce spać: przyczyny. Co robić, gdy nie chce spać w nocy i w dzień?

Jeśli szukasz odpowiedzi na pytanie, dlaczego niemowlę nie chce spać, pamiętaj, że dziecko nie uśnie na trzy, cztery. Najpierw musi się uspokoić i poczuć bezpiecznie. Rodzicom zwykle łatwiej znaleźć przyczyny kłopotów ze snem, gdy sami się wyciszą. Wtedy też można w spokoju zastanowić się, co robić. Wyjaśniamy, dlaczego niemowlę nie chce spać w dzień albo w nocy.
Magdalena Drab
zabawki dla niemowląt
rozwój dziecka
noworodek
mata edukacyjna

Zabawki dla niemowląt na każdy miesiąc: genialne i proste (lista)

Zabawki uczą, wspomagają rozwój i chronią przed nudą. Warunek? Muszą być odpowiednio dobrane do wieku dziecka i jego umiejętności. Wybrać zabawki dla niemowlaka – to wymagające zadanie. Sprawdź, z czego najbardziej ucieszy się malutkie dziecko.
Magdalena Drab
nawał pokarmu
karmienie piersią
zapalenie piersi

Nawał pokarmu: co to jest? Objawy i domowe sposoby

Nawał pokarmu pojawia się 2-3 dni po porodzie. Zanim laktacja się unormuje, musisz robić wszystko, by nawał nie przeszedł w zastój pokarmu albo jeszcze groźniejsze zapalenie piersi. Nawał mleczny można zatrzymać bezpiecznymi sposobami, np. za pomocą okładów z kapusty czy poprzez odciąganie mleka przed karmieniem.
Magdalena Drab
rozwój wzroku dziecka
oczy noworodka
wzrok noworodka

Rozwój wzroku u dziecka w pierwszym roku życia: co powinno niepokoić?

Zmysł wzroku, choć na początku życia jeszcze niedoskonały, odgrywa u dziecka bardzo ważną rolę. W miarę wzrostu i rozwoju dziecka proces widzenia doskonali się. Zobacz, co jeszcze warto wiedzieć o wzroku dziecka: jakie objawy powinny niepokoić i jak wspierać rozwój wzroku.
Dominika Bielas
bezpieczeństwo dziecka
zabawy z niemowlakiem

Tego nie rób z dzieckiem – zakazane zabawy dla niemowląt (w tym podrzucanie)

Bawimy się z dziećmi, by być blisko nich i stymulować ich rozwój. Ale uwaga: odpowiedzialna zabawa nie może być ryzykowna! Sprawdź, jakie zabawy uwielbiane przez rodziców absolutnie nie są zalecane przez lekarzy. Czy podrzucanie dziecka jest bezpieczne?
Magdalena Drab
domowe sposoby na zatoki
przewlekłe zapalenie zatok

Zapalenie zatok u dziecka – przyczyny, objawy i leczenie. Jak przebiega i ile trwa?

Zapalenie zatok u dziecka najczęściej zaczyna się od zwykłego kataru. Objawy zapalenia zatok bywają mylące, dlatego jeśli maluch ma zielony katar i bóle głowy, trzeba iść do lekarza na badanie, zamiast samodzielnie stawiać diagnozę i leczyć dolegliwości. Z chorym dzieckiem nie można wychodzić na dwór, dopóki objawy zapalenia zatok nie ustąpią.
Magdalena Drab
Kolorowanki Halloween
kolorowanki
Halloween
kolorowanki do druku

Halloween: straszne kolorowanki do druku

Halloweenowe kolorowanki do wydruku to doskonała propozycja na wspólną zabawę z dzieckiem. Przygotowaliśmy specjalne obrazki na Halloween do wydrukowania – wystarczy, że pobierzesz obrazek dyni, ducha lub czarownicy i wspaniała zabawa na Halloween gotowa. Nie martw się – nie wszystkie halloweenowe kolorowanki są straszne!
Dominika Bielas
raczkowanie
rozwój niemowlaka

Kiedy dziecko raczkuje: kiedy powinno zacząć raczkować i jak je tego nauczyć?

To kiedy dziecko raczkuje, zależy od indywidualnych uwarunkowań. Zazwyczaj dzieci zaczynają raczkować przed 11. miesiącem życia. Ale nie każde dziecko raczkuje, niektóre omijają ten etap i zamiast raczkowania pełzają albo od razu stawiają pierwsze kroki. Zdarza się też nieprawidłowe raczkowanie − zwróć uwagę na łączenie nóżek i zagięte palce maluszka.
Magdalena Drab
Syrop z cebuli to supersposób na przeziębienie i kaszel! Oto przepis i dawkowanie
przeziębienie
katar
infekcje u dzieci

Syrop z cebuli na kaszel: jak go przygotować? Właściwości i dawkowanie u dzieci

Syrop z cebuli to stary domowy sposób na przeziębienie. Pomaga on przy infekcjach wirusowych, którym towarzyszy uciążliwy suchy kaszel. Można stosować go pomocniczo również przy grypie. Jest bezpieczny dla dzieci, kobiet w ciąży i karmiących piersią. By go przygotować, wystarczą tylko dwa składniki!
Sylwia Niemczyk
napięcie mięśniowe u niemowląt
zdrowie dziecka
wzmożone napięcie mięśniowe
obniżone napięcie mięśniowe

Napięcie mięśniowe u niemowląt – czym jest, na czym polegają zaburzenia napięcia mięśniowego?

Napięcie mięśniowe u niemowląt umożliwia im przeciwstawianie się sile grawitacji i zdobywanie nowych umiejętności ruchowych. Gdy napięcie mięśniowe jest nieprawidłowe – obniżone albo wzmożone, rozwój dziecka zostaje zaburzony, a w przyszłości może skutkować m.in. poważnymi wadami postawy.
Ewa Janczak-Cwil