Fotolia
Aktualności

Niesamowita reakcja kierowczyni autobusu! To powinien umieć każdy

Niewiele brakowało, by  5-latek nie przeżył powrotu do domu. Co tak naprawdę się stało?

Twoje dziecko jeździ szkolnym autobusem. Wydaje Ci się, że nic złego nie może go spotkać. A jednak! Dzieci potrafią być nieobliczalne. Tylko szybka reakcja osoby dorosłej, może zapobiec tragedii!

To miał być zwykły dzień pracy. Ginger Mazville jak co dzień wyruszyła w drogę autobusem szkolnym. W czasie jazdy, usłyszała zamieszanie wśród dzieci. Mała dziewczynka zaczęła wzywać pomocy dla swojego 5-letniego brata, który dziwnie się zachowywał.Ginger początkowo myślała, że dzieci żartują.Gdy jednak zatrzymała pojazd i podbiegła do dziecka, okazało się, że chłopczyk się dusi. Kobieta, która przeszła wiele lat temu kurs pierwszej pomocy, od razu wiedziała jak zareagować.

Zastosowała chwyt Heimlicha, polegający na uciskaniu przepony by "wypchnąć" z tchawicy tkwiący przedmiot. Dzięki temu z ust chłopca ... wyskoczyła moneta. Okazało się, że dziecko w czasie podróży bawiło się pieniążkiem i zadławiło się właśnie nim. 

Kobieta stała się lokalną bohaterką. W Mannford w USA każdy dziś mówi o odważnej i szybkiej reakcji kierowczyni autobusu. I po raz kolejny wraca temat obowiązku odbycia kursów pierwszej pomocy. O tym, jak bardzo są ważne, powinien wiedzieć każdy, zwłaszcza, gdy słyszy się o takich właśnie historiach. Możliwość uratowania komuś życia, powinna być wystarczającą zachętą, by zgłosić się na szkolenia.

A czy Ty odbyłaś już takie szkolenie? Czy potrafiłabyś pomóc swojemu dziecku gdyby się zakrztusiło?

Zapoznaj się także z: Pierwsza pomoc dziecku przy zakrztuszeniu.

Zakrztuszenie niemowlaka: co zrobić, by pomóc dziecku? [Film]

Owsiak
Archiwum WOŚP, Łukasz Widziszowski
Aktualności
Na co w 2015 r. gra WOŚP: mówi Jurek Owsiak
Tysiące wolontariuszy i serduszek, miliony złotych na najnowocześniejszy sprzęt, który od lat ratuje życie dzieciom: to bilans 23 lat istnienia WOŚP. A z drugiej strony: pojawiające się zarzuty dotyczące finansowania Fundacji WOŚP. Co na to Jurek Owsiak?

Na co w 2015 roku zagra Orkiestra? WOŚP zawsze gra dla dzieci, tylko zwykle grała dla trochę młodszych. Jednak odziały intensywnej terapii noworodka i oddziały niemowlęce są już świetnie wyposażone w nasz sprzęt. Są tam inkubatory hybrydowe – każde takie urządzenie to mały szpital. Wprowadziliśmy system Infant Flow – najnowsze urządzenia do ratowania oddechu: to malutka rureczka, która leży na nosku noworodka, a urządzenie o wartości samochodu wymusza oddech. Dzięki temu nie jest niezbędny respirator , który co prawda ratuje życie, ale już zawsze dziecko będzie miało problemy z płucami. Takich urządzeń mamy najwięcej na świecie w stosunku do liczby rodzących się dzieci. Niedawno kupowaliśmy inkubatory ratunkowe do SOR (szpitalnych oddziałów ratunkowych). Kupujemy najlepszy sprzęt: nie najtańszy, tylko najnowocześniejszy. W tym roku uznaliśmy, że trzeba pochylić się nad dziećmi, które trafiają do szpitala z już rozpoznaną chorobą. Postawiliśmy na diagnostykę, bo warto wydać pieniądze, żeby jak najszybciej rozpoznać u dziecka np. chłoniaka , problemy ze słuchem, wzrokiem. Gramy dla reumatologii, pulmonologii , chcemy też kupić sprzęt dla kardiochirurgii dziecięcej i onkologii – tam jest potrzebny sprzęt kosmiczny, gwarantujący dobre leczenie. On się zużywa. Czytaj też: Nowotwory u dzieci można wyleczyć Kto decyduje, na co w danym roku gra Orkiestra? Jurek Owsiak, lekarze? Wszyscy razem! Czytelnicy też mogą współdecydować. Każdy może przysłać maila z propozycją. Młode mamy piszą do nas w wielu sprawach. To właśnie dzięki nim powstał program cukrzycowy , dzięki któremu każda kobieta w ciąży, która ma cukrzycę w ciąży , może na czas planowania ciąży i samej ciąży otrzymać bezpłatnie pompę insulinową. Nie ma dnia, żebym nie dostał listu od młodych mam. Niedawno dostałem list od mamy z Krakowa, której 6-letni jest...

chrapanie u dziecka
Adobe Stock
Zdrowie
Chrapanie u dzieci oznacza zatkany nos. Ale nie tylko! Jak pomóc?
Chrapanie u dziecka może mieć wiele przyczyn – zdarza się, że ustępuje ono wraz z wyeliminowaniem przyczyny (np. infekcji lub alergenów). W niektórych sytuacjach należy jednak niezwłocznie zgłosić się do lekarza – chrapanie podczas snu u dziecka może mieć poważne konsekwencje, takie jak bezdech senny.

Dzieci najczęściej chrapią podczas snu, ale zdarza się, że chrapanie, trudności w oddychaniu i świszczący oddech pojawiają się także w dzień. Zlekceważenie chrapania u dziecka może mieć poważne konsekwencje dla jego zdrowia. Jeżeli chrapanie u dziecka długo się utrzymuje, należy skonsultować się z lekarzem. Spis treści: Przyczyny chrapania u dzieci Skutki chrapania u dziecka Chrapanie u dziecka – jak pomóc? Chrapanie u dziecka a bezdech Chrapanie u dziecka – leczenie Przyczyny chrapania u dzieci Zastanawiasz się, dlaczego twoje dziecko chrapie w nocy? Wśród przyczyn chrapania wymienia się: Przeziębienie . Jeżeli dziecko ma katar, śluzówki nosa są obrzęknięte, a powietrze przeciska się przez nie z trudem. W dzień, gdy dziecko jest w pozycji pionowej lub półpionowej, oddycha mu się łatwiej. W nocy pozycja leżąca sprzyja chrapaniu. Jeżeli przyczyną jest tylko przeziębienie, chrapanie u dziecka ustanie po wyleczeniu infekcji górnych dróg oddechowych. Powiększony migdałek . To najczęstsza przyczyna chrapania u dzieci. Laryngolog dokładnie obejrzy dziecku gardło. Jeśli będzie miał wątpliwości, czy przyczyną problemów jest przerośnięty trzeci migdałek, skieruje dziecko na zdjęcie rentgenowskie lub wykonanie tzw. fiberoskopii. Lekarz ogląda drogi oddechowe dziecka specjalnym światłowodem. Jeżeli rzeczywiście winny będzie przerośnięty migdałek, laryngolog może doradzić jego usunięcie. Wiotkie tkanki krtani. W tej sytuacji dziecko ma też problemy w dzień: ciężko, świszcząco oddycha. Może też częściej chorować, a infekcjom towarzyszy zwykle duszność. Wiotkości się nie leczy. Trzeba poczekać (zwykle do końca 2. roku życia), aż dziecko z tego „wyrośnie”. Skrzywiona przegroda nosa. Może utrudniać oddychanie i powodować chrapanie, zwłaszcza jeśli towarzyszy mu...

Mama i córka
Fotolia
Aktualności
Przez jeden drobiazg dziewczynka mogła stracić życie
Nawet bardzo uważając, czasem umykają nam drobiazgi, które mogą być śmiertelnie niebezpieczne dla malutkich dzieci.

Gdy w domu pojawia się maluszek, rodzice zaczynają baczniej zwracać uwagę na bezpieczeństwo . Zabezpieczają rogi od mebli, zakładają blokady na szuflady i klamki od okien. Jednak niekiedy nawet bardzo uważając, umykają nam drobiazgi, które mogą być śmiertelnie niebezpieczne dla malutkich dzieci. Przekonała się o tym pewna mama z Nowej Zelandii. Rebecca Fitzgerald jest mamą rocznej Charlie. Śliczna dziewczynka Wiele mam czeka na ten moment, gdy ich córeczka będzie miała na tyle długie włosy, by móc je jakoś uczesać. Choć maluchy nie zawsze przepadają za gumkami czy spinkami, trzeba przyznać, że wyglądają wyjątkowo uroczo . Gdy mała Charlie usnęła w samochodzie właśnie z takimi kucyczkami spiętymi małymi spineczkami, mama przełożyła ją do łóżeczka. Tam miała być bezpieczna i wygodnie się wyspać. W pewnym momencie dziewczynka się obudziła, co rodzice usłyszeli przez elektryczną nianię, po czym ucichła. Kiedy kobieta poszła sprawdzić, co się stało odkryła, że jej dziecko nie może oddychać. Okazało się, że w gardle dziecka utknęła śliczna spineczka. Kobieta wezwała pogotowie i próbowała udzielić dziecku pierwszej pomocy , ale dopiero sanitariuszom udało się usunąć ciało obce. Teraz Rebecca ostrzega innych rodziców. Śliczne i śmiertelnie niebezpieczne Mamusie często nie mogą się powstrzymać od kupowania słodkich dodatków. Choć akcesoria do włosów czy biżuteria wyglądają ślicznie, zdecydowanie nie są to rzeczy, które malutkiemu dziecku powinno się zakładać. Wiele ozdobnych elementów może zagrażać zdrowiu, a nawet życiu maluszka. Zwróć uwagę na aplikacje na ubraniach: czy koraliki, cekiny i guziczki są dobrze przyszyte, to samo tyczy się spinek, gumek, czy opasek. Czasem ozdoby są jedynie przyklejone , co może stwarzać duże zagrożenie dla dziecka. Śliczną opaskę z kwiatkiem załóż do sesji zdjęciowej, ale daruj sobie jednak...

Nasze akcje
dziecko na szczepieniu
O szczepieniach

Szczególne znaczenie szczepień przeciw pneumokokom u niemowląt i dzieci w dobie pandemii COVID-19

Partner
Miasteczko Zmysłów 2
Małe dziecko

Odwiedź Miasteczko Zmysłów i poznaj jego atrakcje!

Partner
KINDER Niespodzianka WSCW
Rozwój dziecka

Poznaj świat emocji dziecka! Ruszyła akcja Widzę, Słyszę, Czuję, Wiem

Partner
Polecamy
Porady
ile dać na komunię
Święta i uroczystości

Ile dać na komunię w 2022: ile do koperty od gościa, dziadków, chrzestnej i chrzestnego

Maria Nielsen
Podróż kleszczowy
Poród naturalny

Poród kleszczowy: wskazania, powikłania, skutki dla matki i dziecka

Ewa Janczak-Cwil
co kupić na chrzest
Święta i uroczystości

Co kupić na chrzest? Prezenty praktyczne i pamiątkowe [GALERIA]

Joanna Biegaj
zapłodnienie
Starania o dziecko

Zapłodnienie: przebieg, objawy, kiedy dochodzi do zapłodnienia

Magdalena Drab
400 plus na żłobek
Aktualności

400 plus dla dziecka na żłobek: zasady, warunki, wniosek

Ewa Janczak-Cwil
Pierwsza komunia święta
Święta i uroczystości

Prezent na komunię: pomysły na prezenty modne i tradycyjne (lista)

Magdalena Drab
biegunka w ciąży
Zdrowie w ciąży

Biegunka w ciąży: przyczyny i leczenie rozwolnienia w ciąży i przed porodem

Ewa Janczak-Cwil
Pieniądze na dziecko
Prawo i finanse

Świadczenia na dziecko: co przysługuje po urodzeniu dziecka 2022? [ZASIŁKI, ULGI]

Małgorzata Wódz
Czop śluzowy
Przygotowania do porodu

Czop śluzowy – co to, jak wygląda, kiedy odchodzi?

Joanna Biegaj
plan porodu
Lekcja 2

Plan porodu: jak go napisać, czy jest obowiązkowy? Wzór do druku

Małgorzata Wódz
wyprawka dla noworodka wiosna
Noworodek

Wyprawka dla noworodka: wiosną to obowiązkowa lista! (ubranka i rzeczy do wózka)

Małgorzata Wódz
twardy brzuch w ciąży
Zdrowie w ciąży

Twardy brzuch w ciąży – kiedy napięty brzuch jest powodem do niepokoju?

Ewa Cwil
pozytywny test ciążowy
Ciąża

Pozytywny test ciążowy – co dalej? Kiedy test ciążowy jest fałszywie pozytywny?

Joanna Biegaj
plamienie implantacyjne
Objawy ciąży

Plamienie implantacyjne: co to jest, jak wygląda, ile trwa? Czy zawsze występuje w ciąży?

Małgorzata Wódz
jak ubrać dziecko na spacer
Pielęgnacja

Jak ubrać niemowlę i starsze dziecko na spacer, by nie było mu za zimno ani za gorąco?

Małgorzata Wódz
Pozycje wertyklane do porodu
Poród naturalny

Pozycje wertykalne do porodu: dlaczego warto rodzić w pozycji wertykalnej?

Dominika Bielas
wody płodowe
Przygotowania do porodu

Jak wyglądają wody płodowe? Jak je rozpoznać?

Beata Turska
9 miesięcy w 4 minuty: tak powstaje życie
Przebieg ciąży

Rozwój płodu tydzień po tygodniu – ten film wzruszy każdego!

Joanna Biegaj