mama wsadziła dziecku głowę do zamrażalnika
Adobe Stock
Aktualności

Łódź: mama 2-latka wsadziła głowę dziecka do zamrażalnika. Dziecko mogło umrzeć

Dlaczego kobieta zdecydowała się na tak desperacji krok? Ta historia pokazuje, że czasami sekundy decydują o życiu dziecka. Czy wiesz co wtedy zrobić?

Chłopiec siniał z minuty na minutę, kobieta nie miała czasu do namysłu, ratowała jego życie instynktownie – teraz chce ostrzec inne mamy.

Z sekundy na sekundę dziecko zaczęło sinieć i dusić się

O czwartej nad ranem chłopiec nagle zaczął silnie kaszleć. Matka relacjonuje, że w pierwszej chwili pomyślała, że Ernest zakrztusił się śliną przez sen. Jednak z sekundy na sekundę było coraz gorzej. - Synek krztusił się, wydając taki okropny dźwięk przypominający szczekanie psa. Kiedy zaczął sinieć, zrozumiałam, że dziecko mi się dusi. To było straszne - opowiada mama w „Gazecie Pomorskiej”.

W wielkim stresie kobieta przypomniała sobie o podobnym przypadku. "W mojej rodzinie był kiedyś przypadek duszącego się dziecka i mąż mojej ciotki, lekarz, radził, żeby pooddychało zimnym powietrzem" – opowiedziała kobieta. Mama włożyła dziecku głowę do zamrażalnika.

Zimne powietrze uratowało dziecko

Gdy tata chłopca dzwonił na numer alarmowy, ona siedziała z dzieckiem, a jego głowę trzymała w otwartej zamrażarce. Zimne powietrze pomogło natychmiast i oddech 2-latka wrócił do normy. Rano rodzice zabrali chłopczyka do lekarki, która wyjaśniła całą sytuację. Ich synek zachorował na ostre zapalenie krtani, które spowodowało u niego obrzęk górnych dróg oddechowych i atak kaszlu krtaniowego będącego obronną reakcją organizmu na trudności z zaczerpnięciem powietrza.
 

Zobacz także
co na zapalenie krtani u dziecka

Jak rozpoznać i jak leczyć zapalenie krtani u dziecka

Duszności u dziecka

Zapalenie krtani: co robić, kiedy dziecko ma atak duszności?

pierwsza pomoc

Czy umiesz udzielić pierwszej pomocy niemowlakowi? – quiz

warzywa, pieczone, jarzyny

5 dań zwiększających odpornośćReakcja mamy była w tym przypadku bardzo dobra – powiedziała lekarka rodzinna dr Beata Szadkowska-Opasiak. Zimne powietrze złagodziło obrzęk krtani. Lekarka przyznaje, że pomysł był dość oryginalny, ale liczy się tylko jego skuteczność. - Najgorsze przeżycie w życiu. Opowiadam o tym tylko dlatego, żeby uświadomić innym mamom co robić, gdyby ich dzieci spotkało coś podobnego – podkreśliła mama chłopca.

Zapalenie krtani u dziecka – co musisz zrobić?

"Szczekający", męczący, duszący – taki kaszel zwykle towarzyszy zapaleniu krtani u dziecka. Takiego kaszlu nie można lekceważyć! Zapalenie krtani to choroba wywoływana przez:
 

  • wirusy,
  • bakterie,
  • alergię,
  • niedoleczone przeziębienia.


Choroba atakuje głównie w okresie jesienno-zimowym, gdy pogoda ulega pogorszeniu, a ogrzewane, suche powietrze w mieszkaniu sprzyja rozwojowi infekcji.

Zgłoś się! Rozdajemy 1000 opakowań mleka następnego NAN OPTIPRO® Plus 2 HM-O!

Zapalenie krtani jest szczególnie groźne dla małych dzieci, u których z łatwością może dojść do nagłego zwężenia górnych dróg oddechowych, a nawet ostrych zaburzeń oddychania. W każdym z rodzajów zapaleń krtani wymagana jest natychmiastowa pomoc. Konieczna jest pilna konsultacja lekarska, ponieważ trzeba, jak najszybciej podjąć leczenie.

Jeżeli twoje dziecko zostało nagłego duszącego kaszlu, najważniejsze jest, aby maluch mógł pooddychać zimnym i suchym powietrzem zmniejszającym obrzęk krtani, dlatego:
 

  • opatul dziecko kołdrą i jeśli jest mróz, wyjdź na balkon,
  • możesz otworzyć zamrażalnik,
  • mów do dziecka i próbuj je uspokoić, chodzi o wyrównanie jego oddechu.


Jeżeli taka "pierwsza pomoc" niewiele pomaga, wezwij pogotowie. Ratownik poda steryd, który ułatwi dziecku oddychanie. Nawet jeśli dziecko zacznie spokojnie oddychać, po takim ataku konieczna jest konsultacja lekarska. Ta mama zadziałała błyskawicznie, dzięki czemu najpewniej uratowała życie swojego synka. Czy byłyście kiedykolwiek w podobnej sytuacji, napiszcie w komentarzach.

Zapraszamy do naszej internetowej szkoły rodzenia:
 


Źródło: O2.pl

Zobacz też:
 

Jakie błędy popełniają młodzi rodzice? Opowiada mama 1,5-rocznej Michaliny

co na kaszel u niemowlaka
Adobe Stock
Zdrowie
Co na kaszel u niemowlaka: co działa na mokry i suchy kaszel u niemowlaka?
Sposoby na kaszel u niemowlaka są różne – zawsze trzeba je dopasować do rodzaju i przyczyny kaszlu. Kaszel to zwykle objaw infekcji, dlatego rodzice powinni być czujni i nauczyć się rozpoznawać kaszel mokry i suchy. Wyjaśniamy, jak zwalczyć kaszel u niemowlaka, co podawać, a czego unikać.

Kaszel u niemowlaka zawsze budzi niepokój, zwłaszcza gdy dochodzą do niego inne dolegliwości, jak np. gorączka, osłabienie, utrata apetytu. Nie należy wtedy zwlekać z wizytą u lekarza pediatry. Infekcje górnych dróg oddechowych u niemowlaka mogą mieć ekspresowy przebieg, a niewinny z pozoru kaszel bardzo szybko może przekształcić się w zapalenie oskrzeli lub płuc. Zobacz, co pomoże na kaszel u niemowlaka. Spis treści: Jak zwalczyć kaszel u niemowlaka? Co pomoże na suchy kaszel u niemowlaka? Co pomoże na mokry kaszel u niemowlaka? Antybiotyki na kaszel u niemowlaka Jak zwalczyć kaszel u niemowlaka? Większość początkujących rodziców zastanawia się, co pomoże na kaszel u niemowlaka. Najpierw jednak trzeba się dowiedzieć, skąd się ten kaszel bierze. Najczęstszą przyczyną kaszlu u tak małego dziecka jest infekcja górnych dróg oddechowych. Pojawia się przy przeziębieniu, któremu towarzyszy katar, ból gardła i niewielka gorączka. Najlepiej od razu zabierz niemowlę do lekarza, gdy tylko zauważysz, że pokasłuje, żeby upewnić się, czy nie rozwija się poważniejsza choroba, np. zapalenie oskrzeli lub zapalenie płuc. Zazwyczaj infekcje są łagodne i przechodzą po ok. 7 dniach. Jeżeli jednak kaszel utrzymuje się już dłuższy czas i nasila się, jest to sygnał, że infekcja rozwinęła się i nie jest już tylko przeziębieniem. Objawy, które powinny wzbudzić czujność rodzica to: nasilający się kaszel podczas leżenia niemowlęcia, kaszel duszący, wręcz szczekający (to może być  zapalenie krtani u dziecka ), spazmatyczny, męczący kaszel (to może być krztusiec), kaszel nasilający się nocą, utrudniający sen (to może być zapalenie oskrzeli, oskrzelików lub płuc). Nie zawsze kaszel jest objawem choroby. Kaszel u niemowlaka to również efekt podrażnienia dróg oddechowych (np. dymem papierosowym) lub też dostania się...

Duszności u dziecka
StockAdobe
Zdrowie
Zapalenie krtani: co robić, kiedy dziecko ma atak duszności?
Atak duszności u dziecka to silne przeżycie zarówno dla niego, jak i dla rodzica. Koniecznie przeczytaj, co zrobić, jeśli przydarzy się to twojemu dziecku!

Atak duszności u dziecka podczas zapalenia krtani to stan zagrażający życiu, dlatego ważne jest, żeby wiedzieć, jak postępować, kiedy do niego dojdzie. Pamiętaj, że początek zapalenia krtani jest najgroźniejszy, bo to wtedy dochodzi najczęściej do ataków duszności u dziecka. Szybkie działanie to podstawa ! Co robić, kiedy dziecko ma atak duszności? Atak duszności u dziecka nie tylko wygląda przerażająco, jest też naprawdę groźny dla życia. Dziecko ma poważne problemy z oddychaniem, nie może zaczerpnąć powietrza, obrzęk krtani pogłębia się i dziecko zaczyna się dusić. Dlatego, jeśli zauważysz u dziecka atak duszności, powinnaś natychmiast: wyjść z dzieckiem na świeże powietrze . Kiedy dziecko zacznie mocno kaszleć (przy zapaleniu krtani charakterystyczny jest gwałtowny szczekający kaszel) i mieć problemy z oddychaniem, a jego wdech będzie przypominać pianie koguta , natychmiast okryj je kołderką lub kocem (zimą) i wyjdźcie na balkon lub przed dom . Zimne powietrze obkurcza krtań, zmniejszając duszność wezwać pogotowie – przy silnym ataku kaszlu i ataku duszności podczas zapalenia krtani, wezwij pogotowie, bo jest to stan zagrażający życiu dziecka. Możesz też pojechać do szpitala na ostry dyżur laryngologiczny. Lekarz poda dziecku środek obkurczający krtań. spionizować dziecko – trzymaj je w pionie, bo w takiej pozycji szybciej opanuje kaszel i ureguluje oddech. Ważne wskazówki dla rodzica Podczas ataku duszności u dziecka trudno jest zachować spokój , jest to jednak bardzo ważne, bo zdenerwowanie i strach. Które udzielają się dziecku, zwiększają obrzęk krtani. Dziecko szybciej się uspokoi, widząc opanowanego rodzica. Podczas kolejnych ataków kaszlu: rób inhalacje wilgotnym powietrzem . Możesz zamknąć się z dzieckiem w łazience i puścić do wanny lub pod prysznicem gorącą wodę – wilgotne od pary powietrze...

mokry kaszel u dziecka
Adobe Stock
Zdrowie
Mokry kaszel u dziecka - objawy, leczenie, domowe sposoby
Nie przeocz momentu, kiedy kaszel suchy zmienia się w mokry, bo wtedy trzeba zmienić syrop z hamującego odruch kasłania na wykrztuśny. Mokry kaszel u dziecka, zwłaszcza w nocy, może być bardzo uciążliwy. Od suchego różni się tym, że podczas kasłania dziecko odkrztusza wydzielinę - śluz oskrzelowy.

Mokry kaszel u dziecka pojawia się, gdy w drogach oddechowych gromadzi się dużo wydzieliny zapalnej będącej świetną pożywką dla bakterii. Podczas kasłania uwalnia się śluz oskrzelowy, czasami w dużych ilościach - stąd nazwa mokry kaszel. Infekcja wirusowa u dziecka zwykle zaczyna się od kaszlu suchego, który po kilku dniach zamienia się w kaszel wilgotny (mokry). Możesz spróbować leczyć go domowymi sposobami na przeziębienie , jeśli jednak stan dziecka po kilku dniach się nie poprawia - konieczna jest wizyta u lekarza.  Spis treści :  IIe trwa mokry kaszel u dziecka? Mokry kaszel u dziecka - kiedy do lekarza? Mokry kaszel z wymiotami u dziecka Co na mokry kaszel u dziecka? Jaki syrop na mokry kaszel u dziecka? IIe trwa mokry kaszel u dziecka? Kaszel, który jest wynikiem infekcji, może towarzyszyć dziecku przez cały okres choroby, czyli około tygodnia. Często jednak mokry kaszel występuje u dziecka również już po przebytej infekcji i nasila się przy zmianie temperatury, np. gdy dziecko z dworu wchodzi do ciepłego pomieszczenia. U dziecka może wystąpić również przewlekły mokry kaszel, który trwa o wiele dłużej (powyżej 3. tygodni) i może być symptomem wielu groźnych chorób, np. astmy oskrzelowej , alergii lub refluksu żołądkowo-przełykowego. Mokry kaszel u dziecka - kiedy do lekarza? Jeśli niemowlę ma kaszel - najlepiej od razu skonsultuj to z lekarzem. U tak malutkich dzieci łatwo o powikłania. Jeśli dziecko jest starsze - możesz poczekać 2-3 dni i obserwować, czy jego stan się nie pogarsza. Jeżeli domowe sposoby nie przyniosą efektu i stan dziecka się nie poprawi, a do tego wystąpią inne objawy takie jak np. gorączka - koniecznie idź z dzieckiem do lekarza. Natychmiast powinnaś skonsultować się z lekarzem, gdy:  Dziecko ma mniej niż 12 miesięcy. Kaszel jest bardzo...

Nasze akcje
dziecko na szczepieniu
O szczepieniach
Szczególne znaczenie szczepień przeciw pneumokokom u niemowląt i dzieci w dobie pandemii COVID-19
Partner
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Partner
Kobieta czyta książkę
Zakupy
Tej książce ufają miliony rodziców! Czy masz ją na półce?
Partner
łojotokowe zapalenie skóry
Pielęgnacja
Test zakończony sukcesem! 99% osób poleca te kosmetyki
Partner
Polecamy
Porady
jak pobrać bon turystyczny
Prawo i finanse
Jak pobrać i aktywować bon turystyczny: instrukcja rejestracji na PUE ZUS (krok po kroku)
Milena Oszczepalińska
ukraińskie imiona
Imiona
Ukraińskie imiona: męskie i żeńskie + tłumaczenie imion ukraińskich
Joanna Biegaj
cytaty na urodziny
Cytaty i przysłowia
Mądre i piękne cytaty na urodziny –​ 22 sentencje urodzinowe
Joanna Biegaj
Ile dać na Chrzest?
Święta i uroczystości
Ile wypada dać na chrzciny w 2022 roku? – kwoty dla rodziny, chrzestnych i gości
Luiza Słuszniak
gdzie nad morze z dzieckiem
new badge ranking small
Niemowlę
Gdzie nad morze z dzieckiem? TOP 10 sprawdzonych miejsc dla rodzin z maluchami
Hanna Szczesiak
ospa u dziecka a wychodzenie na dwór
Zdrowie
Ospa u dziecka a wychodzenie na dwór: jak długo będziecie w domu? Czy podczas ospy można wychodzić?
Milena Oszczepalińska
5 dni opieki na dziecko
Prawo i finanse
5 dni opieki (urlop na dziecko) – wszystko, co trzeba wiedzieć o nowym urlopie
Joanna Biegaj
pesel po 2000
Prawo i finanse
PESEL po 2000 - zasady jego ustalania
Agnieszka Majchrzak
hiszpańskie imiona
Imiona
Najczęściej nadawane hiszpańskie imiona - ich znaczenie oraz polskie odpowiedniki
Joanna Biegaj
Bon turystyczny: jak wykorzystać w 2022?
Aktualności
Gdzie można wykorzystać bon turystyczny – lista podmiotów + zmiany przepisów
Ewa Janczak-Cwil
Urlop ojcowski
Prawo i finanse
Urlop ojcowski 2022: ile dni, ile płatny, wniosek, dokumenty
Magdalena Drab
przedmioty w 4 klasie
Aktualności
Jakie są przedmioty w 4 klasie szkoły podstawowej w roku szkolnym 2022/2023? [LISTA]
Ewa Janczak-Cwil
300 plus
Prawo i finanse
300 plus 2022 – dla kogo, kiedy składać wniosek?
Małgorzata Wódz
na komary dla niemowląt
Zdrowie
Co na komary dla niemowląt: co wolno stosować, czego unikać?
Ewa Janczak-Cwil
urwany kleszcz
Zdrowie
Urwany kleszcz: czy usuwać główkę kleszcza, gdy dojdzie do jej oderwania?
Ewa Janczak-Cwil
Bon turystyczn atrakcje dla dzieci
Czas wolny
Bon turystyczny – atrakcje dla dzieci, za które można płacić bonem
Ewa Janczak-Cwil
300 plus dla zerówki 2021
Aktualności
300 plus dla zerówki w 2022 roku – czy Dobry Start obejmuje sześciolatki?
Joanna Biegaj
rekrutacja do liceum
Wychowanie
Jak wygląda rekrutacja do liceum 2022/2023? Jak dostać się do dobrego liceum?
Joanna Biegaj