dziecko w mieście
Fotolia
Aktualności

Mieszkasz w mieście? Sprawdź stan swoich płuc!

Polskie miasta są jednymi z najbardziej zanieczyszczonych w Europie. Zanieczyszczenia powietrza zwiększa ryzyko chorób układu oddechowego, serca, nowotworów. Sprawdź stan swoich płuc, wykonując spirometrię.

Raport Europejskiej Agencji Środowiska z 2013 roku pokazuje, że wśród miast Unii Europejskiej polskie aglomeracje są jednymi z najbardziej zanieczyszczonych. W pierwszej dziesiątce niechlubnego rankingu wskazano ich aż sześć. Gorzej pod tym względem jest tylko w Bułgarii. Jeśli mieszkasz w mieście, jesteś narażona na wdychanie szkodliwych pyłów. Jeszcze bardziej narażone jest dziecko.

Pyły groźne nie tylko dla płuc

W większości polskich miast przekroczone są obecnie dopuszczalne stężenia zanieczyszczeń pyłowych, w niektórych są przekroczenia dopuszczalnych stężeń tlenków azotu i ozonu. W efekcie mieszkańcy miast są narażeni na podwyższone stężenia zanieczyszczeń powietrza, które mogą nieść zwiększone ryzyko poważnych następstw zdrowotnych.
Osoby oddychające zanieczyszczonym powietrza, są bardziej narażone przede wszystkim na choroby układu oddechowego: POChP – przewlekłą obturacyjną chorobę płuc, astmę oskrzelowa, przewlekłe zapalenie oskrzeli.

Zobacz: Test dla mamy - sprawdź, czy dziecko ma alergię
Dane Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) pokazują, że narażenie na drobny pył zawieszony w powietrzu zaostrza nie tylko przebieg chorób układu oddechowego, ale też serca,  nowotworów.
Szczególnie narażone na zanieczyszczenia są dzieci. Badania wykazują, że wdychanie zanieczyszczonego powietrza przez kobietę w ciąży powoduje, że dzieci częściej chorują potem na alergię i astmę. Również dzieci mieszkające w centrach dużych miast, szczególnie w pobliżu ulic, częściej chorują na alergię i astmę.

Zrób spirometrię

Spirometria to test, który pokazuje stan naszych płuc: dokonuje się pomiaru wdychanych i wydychanych z płuc objętości powietrza.

Badanie spirometryczne powinna wykonać każda osoba, która:

  • ma przewlekły kaszel,
  • ma duszności, świsty podczas oddychania, bóle w klatce piersiowej,
  • pali papierosy i skończyła 40 lat,
  • jest narażona na toksyczne pyły, pary, gazy, zanieczyszczenia atmosferyczne.


Badanie spirometryczne składa się z dwóch części – spokojnej, gdzie jest rejestrowana pojemność życiowa (VC) oraz dynamiczna, gdzie rejestrujemy krzywą zależności między przepływem powietrza a objętością (FVC i FEV1).
FVC - (Forced Vital Capacity - natężona pojemność życiowa) jest to ilość powietrza, jaką pacjent wydycha podczas natężonego wydechu po maksymalnym wdechu. Zmniejszenie FVC jest charakterystyczne dla schorzeń przebiegających z ograniczeniem ilości miąższu płuc.
VC - (Vital Capacity – pojemność życiowa) jest to ilość powietrza wydychana podczas spokojnego wydechu po maksymalnym wdechu. Pomiar ten ma podobne znaczenie diagnostyczne jak FVC, często jednak bywa pomijany, gdyż wymaga dodatkowego badania. Należy pamiętać, że FVC jest nieco mniejsza od VC nawet u ludzi zdrowych, a różnica ta ulega zwiększeniu u osób z obturacją na skutek istnienia zjawiska "pułapki powietrza".  
FEV1 - (Forced Expiratory Volume during the first second of expiration - natężona objętość wydechowa pierwszosekundowa) jest to objętość powietrza wydychana w ciągu pierwszej sekundy natężonego wydechu. Wskaźnik ten służy do oceny drożności dróg oddechowych. Zmniejsza się w chorobach przebiegających ze zwężeniem oskrzeli. Zdrowy człowiek podczas pierwszej sekundy wydycha ponad 80% własnej pojemności życiowej.
FEV1%FVC - wskaźnik odsetkowy FEV1 odniesionej do aktualnej natężonej pojemności życiowej (tzw. wskaźnik pseudo-Tiffeneau) obecnie używany powszechniej niż tzw. wskaźnik Tiffeneau (FEV1%VC), który jest nieco niższy od FEV1%FVC. Są to główne wskaźniki pozwalające określić rodzaj zaburzeń wentylacji. Często używane są zamiennie. Przyjmuje się, że można rozpoznać obturację jeśli stosunek FEV1 do VC lub FVC wynosi poniżej 5 percentyla lub dolnej granicy normy DGN. Nowoczesne spirometry wyliczają dane dotyczące zagrożenia obturacją

Klasyfikacja zaburzeń obturacyjnych:
70% normy < FEV < 100% normy: łagodne
60% normy < FEV < 70% normy: umiarkowane
50% normy < FEV < 60% normy    : średnio ciężkie
34% normy < FEV < 50% normy    : ciężkie
FEV < 34% normy: bardzo ciężkie

Bezpłatna spirometria: Światowe Dni Spirometrii

Od 10 do 20 września 2014 r. w całej Polsce, w ponad 100 zarejestrowanych ośrodkach i miejscach użyteczności publicznej odbędą się bezpłatne badania spirometryczne. Adresy placówek uczestniczących w kampanii można znaleźć na stronie:  www.astma-alergia-pochp.pl
Organizatorem Światowych Dni Spirometrii z poziomu europejskiego jest European Respiratory Society - organizacja skupiająca lekarzy oraz European Lung Foundation, a w Polsce – Polska Federacja Stowarzyszeń Chorych na Astmę, Alergię i POChP oraz Wojskowy Instytut Medyczny.  

Czytaj też: Astma: encyklopedia zdrowia dziecka

Czy przejmujesz się smogiem? [SONDA ULICZNA]

wakacje, zdrowie, hartowanie, dzieci
Fotolia
Czas wolny
Wakacyjna recepta na zdrowie
Chcesz, by zimą malec był zdrów jak rybka? Musisz go zahartować właśnie teraz, latem. Nie proponujemy jednak tabletek, witamin i szczepionek, tylko... mądrze spędzone wakacje.

Chcesz, by zimą malec był zdrów jak rybka? Musisz go zahartować właśnie teraz, latem. Nie proponujemy jednak tabletek, witamin i szczepionek, tylko... mądrze spędzone wakacje! Co tak naprawdę kryje się za słowami „wakacyjne hartowanie”? To, co tygryski lubią najbardziej: bieganie boso po trawie, długie kąpiele nawet w zimnym morzu oraz dużo szaleństw! Z dala od miasta Przede wszystkim postaraj się, by malec nie musiał spędzać całych wakacji w mieście. Jeśli sama nie masz długiego urlopu, poproś babcię, dziadka, ciocię, żeby zabrali go ze sobą. Tylko dokąd? – Dobrych miejsc jest naprawdę dużo, wybór można uzależnić od tego, czy wolimy spędzać wakacje w Polsce, czy za granicą, lubimy ciepło, czy raczej chłód – podkreśla dr Magdalena Kuchcik, bioklimatolog z Polskiej Akademii Nauk. – Ważne jest to, by latem zmienić dziecku klimat, bo właśnie zmiana klimatu działa korzystnie na układ odpornościowy.   - Morze Bałtyckie. Bałtyk jest latem świetny, niezależnie od pogody. Słońce, wiatr, czyste powietrze, pozbawione uczulających wiele dzieci pyłków (zwłaszcza gdy wiatr wieje od morza) – to wszystko naprawia zniszczone wirusami i bakteriami drogi oddechowe malucha. Przede wszystkim zaś lecznicze właściwości ma powietrze, które szkrab wdycha, spacerując po plaży, czyli tzw. aerozol morski. Jest ono przesycone morską wodą, w której znajdują się mikroskopijne kryształki soli i mnóstwo cennych dla zdrowia składników mineralnych, takich jak jod, brom, wapń i magnez. Częste wdychanie takiego powietrza leczy nos i oskrzela, będzie więc korzystne dla chorowitków i alergików. Morski aerozol poprawia też stan skóry, jeśli malec cierpi na atopowe zapalenie. Nie wyjeżdżaj jednak z dzieckiem do kurortów, takich jak Międzyzdroje, Szczecin, Kołobrzeg, Ustka czy Łeba. Szukaj raczej małych miejscowości, żeby płuca i oskrzela...

Jak smog wpływa na ciążę?
Fotolia
Zdrowie w ciąży
Ciężarne narażone na smog rodzą mniejsze dzieci. Wiesz, jak się chronić?
Kobiety w ciąży powinny unikać nie tylko smogu, ale nawet niewielkiego przekroczenia norm zanieczyszczeń powietrza. Badania pokazują dlaczego.

Co kilka dni czytasz komunikaty o znacznym przekroczeniu norm zanieczyszczeń powietrza. Słyszysz apele, aby z powodu smogu ograniczyć przebywanie na dworze dorosłych, a z dziećmi najlepiej nie wychodzić z domu. Wszystko dlatego, że smog jest poważnym zagrożeniem dla zdrowia . Jakość powietrza odbija się również na zdrowiu kobiet w ciąży i ich dzieci, które dopiero mają przyjść na świat. Polskie badania dotyczące związku między smogiem a ciążą pokazują, do czego prowadzi oddychanie zanieczyszczonym powietrzem przez przyszłe mamy. Czy smog wpływa na na płód? Badania prowadzone w Krakowie, w których uczestniczyło 500 kobiet, wskazują, że jeżeli ciężarne są narażone na zanieczyszczenie powietrza i to niewiele wyższe ponad normę (czyli 10-15 proc.), to dzieci rodzą się z mniejszą masą urodzeniową, są krótsze, ich główka jest mniejsza – wylicza dr Piotr Dąbrowiecki, alergolog z Wojskowego Instytutu Medycznego w Warszawie, który zajmuje się m.in. wpływem zanieczyszczeń środowiska na choroby układu oddechowego. – Co więcej: dzieci dwu-, a nawet trzykrotnie częściej chorują w przyszłości na choroby układu oddechowego i częściej występuje u nich astma. Mają również mniejszą pojemność płuc” – podsumowuje specjalista, potwierdzając ewidentny wpływ zanieczyszczonego powietrza na nienarodzone dzieci . Co z taką wiedzą może zrobić kobieta, która spodziewa się dziecka, bardzo dba o siebie i chcąc nie chcąc naraża się na wdychanie zanieczyszczeń? Dzięki nagłaśnianym przez media alarmom smogowym (na bieżąco informuje o nich również nasz portal mamotoja.pl ) rząd zapowiedział wprowadzenie zmian mających poprawić jakość polskiego powietrza. Niestety trzeba na nie poczekać. Sytuacja na pewno nie zmieni się do końca tego sezonu grzewczego. Jak chronić się przed smogiem w ciąży? Czujesz złość i bezsilność z powodu tej...

smog zaatakował już we wrześniu
Adobe Stock
Aktualności
Dlaczego jesienią i zimą dzieci tyle chorują - badania wskazały winowajcę!
Dopiero co wyszliście z jednej infekcji, a maluch znowu kaszle i pociąga nosem? Te badania nie pozostawiają złudzeń, kto jest temu winien.

Na dworze zrobiło się chłodno i wystarczy wyjść na zewnątrz, aby go poczuć. Ogromna chmura, przypominająca mgłę wisi nad domami, a w powietrzu unosi się zapach dymu jak z ogniska. To smog . Wszyscy przez niego chorujemy, chociaż to dzieci są wobec niego najbardziej bezbronne. Właśnie opublikowano wyniki pierwszego ogólnopolskiego badania epidemiologicznego, pokazującego jak bardzo szkodzi dzieciom. Koniecznie przeczytajcie! Smog = choroby układu oddechowego Badanie zrealizowano przez Warszawski Uniwersytet Medyczny, ARC Rynek i Opinia oraz Politechnikę Warszawską miało sprawdzić na ile zanieczyszczenie powietrza pyłami zawieszonymi PM2,5 i PM10 (to one przede wszystkim tworzą smog) wpływa na zdrowie dzieci, a szczególnie na ich drogi oddechowe. Wyniki badania jasno pokazały, że w miejscach z najwyższym stężeniem pyłów dzieci częściej: kaszlą, kichają, mają katar, objawy alergii wziewnej, infekcje górnych dróg oddechowych - zapalenia oskrzeli, płuc, czterokrotnie częściej chorują na astmę. W takich miejscach 10 procent więcej dzieci ma katar, średnio 8,5 procent więcej z nich kaszle i o 11 procent więcej kicha. Badacze odkryli także, że gronkowiec złocisty i dwoinka zapalenia płuc są bardziej odporne na działanie antybiotyków w miejscu, gdzie normy zanieczyszczenia powietrza są przekroczone. Przychodnie pełne chorych Fakt, że zanieczyszczone powietrze wpływa na drogi oddechowe, jest znany lekarzom od dawna. Ale to badanie dobitnie pokazuje, jak smog wpływa na zdrowie polskich dzieci, nawet jeżeli chodzi o zwiększenie przypadków zachorowania na infekcje górnych dróg oddechowych. To wprost przekłada się na zatłoczone przychodnie lekarskie. - Skala tego zjawiska jest znacząca , dlatego warto wiedzieć, na ile w sezonie praca tysięcy polskich lekarzy rodzinnych i pediatrów jest zwielokrotniona...

Nasze akcje
dziecko na szczepieniu
O szczepieniach

Szczególne znaczenie szczepień przeciw pneumokokom u niemowląt i dzieci w dobie pandemii COVID-19

Partner
Miasteczko Zmysłów 2
Małe dziecko

Odwiedź Miasteczko Zmysłów i poznaj jego atrakcje!

Partner
KINDER Niespodzianka WSCW
Rozwój dziecka

Poznaj świat emocji dziecka! Ruszyła akcja Widzę, Słyszę, Czuję, Wiem

Partner
Polecamy
Porady
ile dać na komunię
Święta i uroczystości

Ile dać na komunię w 2022: ile do koperty od gościa, dziadków, chrzestnej i chrzestnego

Maria Nielsen
Podróż kleszczowy
Poród naturalny

Poród kleszczowy: wskazania, powikłania, skutki dla matki i dziecka

Ewa Janczak-Cwil
co kupić na chrzest
Święta i uroczystości

Co kupić na chrzest? Prezenty praktyczne i pamiątkowe [GALERIA]

Joanna Biegaj
zapłodnienie
Starania o dziecko

Zapłodnienie: przebieg, objawy, kiedy dochodzi do zapłodnienia

Magdalena Drab
400 plus na żłobek
Aktualności

400 plus dla dziecka na żłobek: zasady, warunki, wniosek

Ewa Janczak-Cwil
Pierwsza komunia święta
Święta i uroczystości

Prezent na komunię: pomysły na prezenty modne i tradycyjne (lista)

Magdalena Drab
biegunka w ciąży
Zdrowie w ciąży

Biegunka w ciąży: przyczyny i leczenie rozwolnienia w ciąży i przed porodem

Ewa Janczak-Cwil
Pieniądze na dziecko
Prawo i finanse

Świadczenia na dziecko: co przysługuje po urodzeniu dziecka 2022? [ZASIŁKI, ULGI]

Małgorzata Wódz
Czop śluzowy
Przygotowania do porodu

Czop śluzowy – co to, jak wygląda, kiedy odchodzi?

Joanna Biegaj
plan porodu
Lekcja 2

Plan porodu: jak go napisać, czy jest obowiązkowy? Wzór do druku

Małgorzata Wódz
wyprawka dla noworodka wiosna
Noworodek

Wyprawka dla noworodka: wiosną to obowiązkowa lista! (ubranka i rzeczy do wózka)

Małgorzata Wódz
twardy brzuch w ciąży
Zdrowie w ciąży

Twardy brzuch w ciąży – kiedy napięty brzuch jest powodem do niepokoju?

Ewa Cwil
pozytywny test ciążowy
Ciąża

Pozytywny test ciążowy – co dalej? Kiedy test ciążowy jest fałszywie pozytywny?

Joanna Biegaj
plamienie implantacyjne
Objawy ciąży

Plamienie implantacyjne: co to jest, jak wygląda, ile trwa? Czy zawsze występuje w ciąży?

Małgorzata Wódz
jak ubrać dziecko na spacer
Pielęgnacja

Jak ubrać niemowlę i starsze dziecko na spacer, by nie było mu za zimno ani za gorąco?

Małgorzata Wódz
Pozycje wertyklane do porodu
Poród naturalny

Pozycje wertykalne do porodu: dlaczego warto rodzić w pozycji wertykalnej?

Dominika Bielas
wody płodowe
Przygotowania do porodu

Jak wyglądają wody płodowe? Jak je rozpoznać?

Beata Turska
9 miesięcy w 4 minuty: tak powstaje życie
Przebieg ciąży

Rozwój płodu tydzień po tygodniu – ten film wzruszy każdego!

Joanna Biegaj