Centrum Zdrowia Dziecka
Materiały prasowe
Aktualności

Minister otworzył lądowisko dla śmigłowców. Jak wygląda?

Minister zdrowia Marian Zembala otworzył nowy blok operacyjny i lądowisko dla śmigłowców w Centrum Zdrowia Dziecka. Lekarze będą mogli lepiej ratować życie małych pacjentów.

W Centrum Zdrowia Dziecka działa już nowe lądowisko dla helikopterów i bardzo nowoczesny blok operacyjny.

Nowe lądowisko dla helikopterów

Płyta dla helikopterów znajduje się naprzeciwko głównego wejścia do szpitala, dzięki czemu od razu będzie można przetransportować małych pacjentów do Izby Przyjęć i  szybciej udzielić pomocy. W nocy specjalne oświetlenie nawigacyjne umożliwi lądowania.
Do tej pory w nagłych przypadkach helikoptery lądowały awaryjnie na parkingu przed drzwiami szpitala. Było to jednak uciążliwie, gdyż parkują tam samochody.
CZD miało też już wcześniej lądowisko dla helikopterów, ale było ono oddalone kilkaset metrów od wejścia do szpitala. Trzeba więc było dowozić dziecko do szpitala karetką.

 

 

Centrum Zdrowia Dziecka


Tak wygląda nowe lądowisko w Centrum Zdrowia Dziecka. Już mogą tu lądować samoloty z małymi pacjentami

 

 

 

Nowy blok operacyjny

Wraz z lądowiskiem został otwarty nowy blok operacyjny, który składa się z nowoczesnych sal operacyjnych, centrum transplantacyjnego, sal pooperacyjnych oraz oddziału intensywnej terapii.
(Źródło: Materiały prasowe CZD)

Czytaj też: W Centrum Zdrowia Dziecka leczą dzieci marihuaną leczniczą

Oto Polska: dziecko od 2 lat mieszka w szpitalu! I nikt z tym nic nie robi.

wcześniak
Fotolia
Aktualności
Strajk w największym szpitalu dziecięcym w Polsce! Co z bezpieczeństwem dzieci?
Sytuacja jest bardzo poważna! Zdrowie i życie małych pacjentów może być zagrożone – nieoficjalnie mówią lekarze.

Aktualizacja 25.05.2016 Trwa drugi dzień strajku pielęgniarek w warszawskim Centrum Zdrowia Dziecka. O 9.00 ruszyły kolejne negocjacje z dyrekcją placówki. Pierwsze wtorkowe negocjacje z dyrekcją, które nie przyniosły porozumienia. - Z naszego powodu nikt nie ucierpi – zapewnia przewodnicząca Związku Zawodowego Pielęgniarek i Położnych Magdalena Nasiłkowska i dodaje: - Jesteśmy ostatnimi osobami, które chciałyby, żeby zdrowie i życie pacjenta było zagrożone. Przeprosiła wszystkich rodziców, za utrudnia, które powoduje strajk. Przypomnijmy, że protest nie obejmuje wszystkich oddziałów. Wyłączone są z niego: anestezjologia oraz oddział neonatologii, patologii i intensywnej terapii noworodka.  - Nawet jak nie będzie strajku, to za chwilę w tym szpitalu nie będzie miał kto pracować. Bezpieczeństwo jest dawno już zaburzone, dlatego że jest nas za mało – twierdzi Nasiłowska. Według niej każdego dnia w instytucie brakuje ok. 70 pielęgniarek. Pielęgniarkom obiecywano 400 zł podwyżki, dotychczas otrzymały 200 zł. Niestety sytuacja szpitala nie wygląda dobrze. Choć ostatnio się poprawiła, wciąż zadłużenie szpitala wynosi ok. 300 mln zł! - Porozumienie jest możliwe, pod warunkiem, że wszyscy będziemy się liczyć z możliwościami CZD – twierdzi dyrektor CZD Małgorzata Syczewska. Aktualizacja 15.50 W Centrum Zdrowia Dziecka od 7.00 trwa protest pielęgniarek , które odeszły od łóżek małych pacjentów. W wypowiedziach dla prasy łamiącym się głosem podkreślają, że apelują jedynie o poprawę warunków prac y. Ich dotychczasowe formy protestu (noszenie czarnych koszulek, niebieskich wstążek i głodówka) nie przyniosły rezultatów, dlatego zdecydowały się na podjęcie tak drastycznego kroku. Twierdzą, że na oddziałach jest za mało pielęgniarek, by były w stanie zapewnić właściwą opiekę małym pacjentom. - Bezpieczeństwo zostało...

Centrum Zdrowia Dziecka grupa fejsbukowa
Dominik Rosak
Aktualności
Pomoc z dowozem na... oddział Centrum Zdrowia Dziecka
Centrum Zdrowia Dziecka w Międzylesiu – szpital, do którego trafiają z całej Polski najciężej chore dzieci. To tu ratuje się ich życie i zdrowie. Często wymaga to długotrwałych pobytów w placówce także i ich rodziców. Właśnie z myślą o nich powstała grupa fejsbukowa „SOS – Mieszkańcy Wawra Rodzicom z CZD”. Tysiące jej członków pomaga przetrwać ten trudny czas. Pieluchy dla dziecka? Leżanka do spania? Będą za godzinę!

Mamy z maluchami trafiają do Centrum Zdrowia Dziecka w dzień i w nocy, przywożone karetką lub helikopterem. Nierzadko przebiega to tak szybko, że nie myśli się o pakowaniu. Inne przyjeżdżają na badania, które zamieniają się w wielotygodniowy pobyt. Mieszkańcy Wawra, dzielnicy, w której stoi CZD, pod przewodnictwem Anny Ojer skrzyknęli się, żeby pomóc takim rodzicom.    Nie zrozumie, kto tego nie przeżył  Człowiek widzi, co jest ważne, jak sam doświadczy trudnej sytuacji. Tak właśnie było i z Anną Ojer. – Po narodzinach najmłodszej córeczki spędziłam kilka miesięcy w Centrum Zdrowia Dziecka . Mieszkam w Międzylesiu, właściwie tuż obok szpitala, więc naturalne dla mnie było to, że ktoś mi doniesie ubrania, że wyjdę na chwilę do sklepu lub wykąpać się do domu, że zawsze, gdy trzeba, podmienia mnie przy małej mąż. Obserwowałam jednak to życie szpitalne i widziałam, że ludzie przyjeżdżają z najróżniejszych stron Polski i są zdani jedynie na siebie. Widząc, że jesteśmy stąd, czasami prosili o zrobienie zakupów czy o inną drobną pomoc. Najprostsze potrzeby były dla nich jak egzotyczne marzenia .   Anna Ojer: co ja narobiłam!?  Kiedy Anna wyszła z córeczką ze szpitala, pozostała w kontakcie z ludźmi, których tam poznała. – My wyszliśmy, ale oni zostali. Jakoś naturalnie cały czas im pomagałam, wciąż byłam obecna w ich życiu, a oni naszym. Po dwóch miesiącach od powrotu do domu, któregoś wieczoru przyszła myśl – może by podziałać na większą skalę? Może znaleźć w okolicy kilkanaście mam, które zaangażowałyby się w to trochę mocniej? – Zaczęłam sobie wyobrażać, jakby to miało wyglądać. Prowadziłam już na fejsbuku profil Wawer Rodzinki i tędy poszły moje myśli. Tego samego wieczora, dobrze po północy, założyłam grupę „SOS – Mieszkańcy Wawra Rodzicom z Centrum...

Pomoc państwa dla rodziców zmarłych dzieci
AdobeStock
Aktualności
Gdy tracisz dziecko... państwo pomoże rodzicom w ich dramacie
W końcu! Jest poważna nadzieja, że powstanie system pomocy rodzicom po stracie dziecka. Do tej pory, w tej niewyobrażalnej tragedii często byli pozostawieni sami sobie. Na co będą mogli liczyć?

Nad takim rozwiązaniem pracuje ministerstwo zdrowia . Byłoby to spełnienie wieloletnich postulatów grup rodziców, którzy musieli zmierzyć się z dramatem utraty dziecka. "Człowiek nie powinien zostawać sam w obliczu śmierci dziecka" To na pewno dobra wiadomość dla założycielki i liderki grupy SOS Mieszkańcy Wawra Rodzicom z Centrum Zdrowia Dziecka (CZD) Anny Ojer, która w tej sprawie wystosowała list do ministra zdrowia Łukasza Szumowskiego. "Szpitale powinny wdrożyć procedurę pomocy rodzicowi w obliczu tragedii, jaką jest śmierć dziecka " – napisała Ojer, która od 2 lat pomaga rodzicom chorych dzieci. "System nie powinien zostawiać człowieka samego w obliczu śmierci dziecka" – uważają rodzice chorych dzieci, którzy podpisali się pod apelem SOS. "Śmierć dziecka w szpitalu to ogromna tragedia dla całej rodziny , dlatego pomoc i wsparcie rodziców w tych ciężkich chwilach jest bardzo ważne" – mówi rzeczniczka Centrum Zdrowia Dziecka Katarzyna Gardzińska. Potrzebna pomoc psychologów O tym, jaką gehennę i tortury psychiczne przechodzą rodzice zmarłego dziecka, wiele mówi historia jednej z mam. Jej chore dziecko leczone było w Warszawie, do której przyjechała z miejscowości oddalonej o kilkaset kilometrów. Niestety maleństwa nie udało się uratować, zmarło. Trzeba było załatwić wiele spraw urzędowych , w tym akt zgonu, przez co mama zmuszona była do pozostania w Warszawie, której właściwie nie znała. "Taki rodzic doświadcza najgorszego. Nagle musi zebrać rzeczy ze szpitalnego pokoju, pożegnać ukochane dziecko, odwieźć je w podziemia szpitalne i przyjść następnego dnia po dokumenty, z którymi musi udać się do miejscowego urzędu. Rodzic (...) wychodzi ze szpitala w obcym mieście i nie wie, dokąd ma pójść, gdzie przeczekać noc, co zrobić z torbami pełnymi rzeczy swoich i dziecka, jak znieść ten...

Nasze akcje
dziecko na szczepieniu
O szczepieniach

Szczególne znaczenie szczepień przeciw pneumokokom u niemowląt i dzieci w dobie pandemii COVID-19

Partner
Miasteczko Zmysłów 2
Małe dziecko

Odwiedź Miasteczko Zmysłów i poznaj jego atrakcje!

Partner
KINDER Niespodzianka WSCW
Rozwój dziecka

Poznaj świat emocji dziecka! Ruszyła akcja Widzę, Słyszę, Czuję, Wiem

Partner
Polecamy
Porady
ile dać na komunię
Święta i uroczystości

Ile dać na komunię w 2022: ile do koperty od gościa, dziadków, chrzestnej i chrzestnego

Maria Nielsen
Podróż kleszczowy
Poród naturalny

Poród kleszczowy: wskazania, powikłania, skutki dla matki i dziecka

Ewa Janczak-Cwil
co kupić na chrzest
Święta i uroczystości

Co kupić na chrzest? Prezenty praktyczne i pamiątkowe [GALERIA]

Joanna Biegaj
zapłodnienie
Starania o dziecko

Zapłodnienie: przebieg, objawy, kiedy dochodzi do zapłodnienia

Magdalena Drab
400 plus na żłobek
Aktualności

400 plus dla dziecka na żłobek: zasady, warunki, wniosek

Ewa Janczak-Cwil
Pierwsza komunia święta
Święta i uroczystości

Prezent na komunię: pomysły na prezenty modne i tradycyjne (lista)

Magdalena Drab
biegunka w ciąży
Zdrowie w ciąży

Biegunka w ciąży: przyczyny i leczenie rozwolnienia w ciąży i przed porodem

Ewa Janczak-Cwil
Pieniądze na dziecko
Prawo i finanse

Świadczenia na dziecko: co przysługuje po urodzeniu dziecka 2022? [ZASIŁKI, ULGI]

Małgorzata Wódz
Czop śluzowy
Przygotowania do porodu

Czop śluzowy – co to, jak wygląda, kiedy odchodzi?

Joanna Biegaj
plan porodu
Lekcja 2

Plan porodu: jak go napisać, czy jest obowiązkowy? Wzór do druku

Małgorzata Wódz
wyprawka dla noworodka wiosna
Noworodek

Wyprawka dla noworodka: wiosną to obowiązkowa lista! (ubranka i rzeczy do wózka)

Małgorzata Wódz
twardy brzuch w ciąży
Zdrowie w ciąży

Twardy brzuch w ciąży – kiedy napięty brzuch jest powodem do niepokoju?

Ewa Cwil
pozytywny test ciążowy
Ciąża

Pozytywny test ciążowy – co dalej? Kiedy test ciążowy jest fałszywie pozytywny?

Joanna Biegaj
plamienie implantacyjne
Objawy ciąży

Plamienie implantacyjne: co to jest, jak wygląda, ile trwa? Czy zawsze występuje w ciąży?

Małgorzata Wódz
jak ubrać dziecko na spacer
Pielęgnacja

Jak ubrać niemowlę i starsze dziecko na spacer, by nie było mu za zimno ani za gorąco?

Małgorzata Wódz
Pozycje wertyklane do porodu
Poród naturalny

Pozycje wertykalne do porodu: dlaczego warto rodzić w pozycji wertykalnej?

Dominika Bielas
wody płodowe
Przygotowania do porodu

Jak wyglądają wody płodowe? Jak je rozpoznać?

Beata Turska
9 miesięcy w 4 minuty: tak powstaje życie
Przebieg ciąży

Rozwój płodu tydzień po tygodniu – ten film wzruszy każdego!

Joanna Biegaj