Dzieci
Adobe Stock
Aktualności

Jest (wreszcie!) nowy Rzecznik Praw Dziecka! Czy będzie bronić praw dzieci?

Trzecia próba wybrania Rzecznika Praw Dziecka przez Sejm zakończyła się sukcesem. Kim jest Agnieszka Dudzińska, która została wybrana nowym RPD? Czy będzie dobrze bronić praw dzieci? Co chce zmienić?

Od września trwały przepychanki przy wyborze Rzecznika Praw Dziecka - po zakończeniu kadencji Marka Michalaka na tym stanowisku. Przy pierwszym podejściu sama zrezygnowała kandydatka PiS Sabina Zalewska, a w sejmowych głosowaniach odpadli Ewa Jarosz (zgłoszona przez PO) oraz Paweł Szczuciński (zgłoszony przez Kukiz'15). Przy drugim podejściu jedyną kandydatką była Agnieszka Dudzińska, zgłoszona przez PiS. W głosowaniu przepadła po tym, jak posłanka PO, cytując wyrwany z kontekstu fragment wypowiedzi z TV Republika, stwierdziła, że Agnieszka Dudzińska popiera eutanazję niepełnosprawnych dzieci.
W trzecim podejściu Agnieszka Dudzińska była jedyną kandydatką.
 

Agnieszka Dudzińska Rzecznik Praw Dziecka
FB Agnieszka Dudzińska

(Źródło FB Agnieszka Dudzińska)
 

Kim jest Agnieszka Dudzińska, nowy Rzecznik Praw Dziecka

Można powiedzieć: socjologiem, działaczką na rzecz osób niepełnosprawnych. Ale można też powiedzieć: mamą 3 dzieci, w tym chłopca z zespołem Downa.
O Stefanie mówiła tak (wywiad z 2016 r. dla Gościa Niedzielnego) "Za tę fałdę się kocha". Ale "za tę fałdę też wylatuje się z tego świata". "Pojawienie się w rodzinie chorego dziecka zmienia wszystkie priorytety, ale ta zmiana pokazuje, co jest ważne. U mnie cała rodzina inteligentów – zakochanych w nauce i rozumie. A tu? Przychodzi Stefan mniej rozumujący, za to pełen dobrych emocji, ciepły i ufny. I wszyscy się w nim zakochujemy". Choć szczerze mówiła też, że diagnoza była szokiem, a początki nie były łatwe. Podobnie jak dziś - nie każdy dzień jest łatwy.

Zobacz także
Dr Paweł Szczuciński

Szczepionki, znachorzy, klapsy, misje humanitarne... Paweł Szczuciński będzie Rzecznikiem Praw Dziecka?

Dziecko

Mamotoja.pl wybiera Rzecznika Praw Dziecka! Za kim głosujesz?

Ciężarna pije alkohol i jest bezkarna

Piją alkohol w ciąży i są bezkarne... Rzecznik praw dziecka chce to zmienić!

Dziecko u lekarza

Czy lekarz może odmówić leczenia nieszczepionego dziecka? Rzecznik Praw Pacjenta interwieniuje

Zawodowo Agnieszka Dudzińska jest socjologiem, pracuje w Instytucie Studiów Politycznych Polskiej Akademii Nauk. Była zastępcą prezesa ds. programowych w Państwowym Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych, przewodniczącą warszawskiej Komisji Dialogu Społecznego ds. Mieszkań Chronionych i Komisji Dialogu Społecznego ds. Niepełnosprawności. W roku 2011 była nominowana do nagrody Gazety Stołecznej „Stołek” roku 2011 za działalność na rzecz utworzenia mieszkań chronionych dla osób niepełnosprawnych w Warszawie. Otrzymała nagrodę od czytelników za działalność na rzecz uczniów niepełnosprawnych. Opracowała wiele ekspertyz z zakresu polityki społecznej i oświatowej, w tym dotyczących programu „Za życiem”.

Czy dobrze zadba o dzieci jako Rzecznik Praw Dziecka?

Na pewno jednym z priorytetów Agnieszki Dudzińskiej będą dzieci niepełnosprawne. Deklaruje też, że chce zająć się problemami związanymi z psychiką dzieci, wzrastającym problemem depresji i samobójstw wśród dzieci.
Zobacz też: Wyścig szczurów od przedszkola - depresja u dzieci coraz częściej

Jakie prawa dziecka są ważne dla naszych redaktorek? Zobacz film!

Szczepienia
Fotolia
Zdrowie
Sądy będą ograniczać prawa rodzicielskie za nieszczepienie? Co na to Rzecznik Praw Dziecka
Rzecznik Praw Dziecka uważa, że dzieci powinny być szczepione, choć ostateczną decyzję podejmuje rodzic. A co wtedy, gdy rodzice odmawiają szczepień? Czy sądy mogą ograniczać prawa rodziców?

Głośno ostatnio było o decyzji włoskiego sądu , który zawyrokował, że dzieci, które nie są zaszczepione 12 obowiązkowymi szczepionkami, nie będą mogły chodzić do żłobków i przedszkoli, gdyż stanowią zagrożenie dla innych dzieci (np. tych, które nie mogły zostać zaszczepione ze względu na przeciwwskazania medyczne). W Polsce z kolei w ostatnim czasie wpłynęły pozwy do sądu przeciw rodzicom kilkorga dzieci, których rodzice odmówili szczepień. Co na to Rzecznik Praw Dziecka ?   Ostateczną decyzję o szczepieniu podejmują rodzice, ale... Marek Michalak , Rzecznik Praw Dziecka, wydał oświadczenie na temat konsekwencji dla rodziców nieszczepienia dzieci: "Temat szczepień ochronnych budzi wiele kontrowersji i wątpliwości rodziców. Każdą sytuację należy rozważyć indywidualnie, po konsultacji z lekarzem specjalistą, mając na względzie zdrowie i dobro dziecka. Ostateczną zgodę na szczepienie małoletniego dziecka pozostającego pod władzą rodzicielską, mają prawo, po rozmowie z lekarzem, wyrazić rodzice . Zawsze taka decyzja powinna być podjęta z dużą rozwagą i po dokładnym przeanalizowaniu wszelkich argumentów dotyczących szeroko pojętego dobra dziecka" - napisał Marek Michalak.   ... szczepienia są obowiązkowe Jednocześnie Rzecznik Praw Dziecka przypomniał, że w Polsce szczepienia są obowiązkowe . Przypomniał też, że obowiązkiem lekarza jest powiadomienie rodziców o konieczności szczepienia dziecka. Jeśli rodzice odmawiają szczepień , zakład opieki zdrowotnej ma obowiązek zawiadomić o tym Państwową Inspekcję Sanitarną. Marek Michalak przypomniał też, że Powiatowa Stacja Epidemiologiczno-Sanitarna może zawiadomić sąd opiekuńczy o uchylaniu się przez rodziców od poddania dzieci obowiązkowym szczepieniom. Jeżeli sąd opiekuńczy uzna, że dobro dziecka jest zagrożone, może:  zobowiązać rodziców do pracy...

Dziecko u lekarza
Fotolia
Zdrowie
Czy lekarz może odmówić leczenia nieszczepionego dziecka? Rzecznik Praw Pacjenta interwieniuje
Do Rzecznika Praw Pacjenta docierają listy od rodziców dzieci, którym lekarze odmówili leczenia dlatego, że nie były zaszczepione obowiązkowymi szczepionkami. Czy lekarz może odmówić leczenia dziecka, które nie było szczepione? Co na to Rzecznik?

Nie tylko w Polsce - także w innych krajach - zdarza się, że lekarze odmawiają leczenia dzieci , które nie zostały zaszczepione obowiązkowymi szczepieniami . Oczywiście, nie chodzi o dzieci, które z powodów zdrowotnych nie mogą być zaszczepione, tylko o te dzieci, których rodzice nie chcą szczepić - z obawy przed niepożądanymi odczynami poszczepiennymi (NOP). Czy jednak lekarz ma prawo odmówić leczenia dziecka? Zobacz także: Pediatra w Stanach odmawia leczenia nieszczepionego dziecka Dlaczego lekarze odmawiają leczenia nieszczepionych dzieci Szczepienia to najlepsza forma profilaktyki przed chorobami dziecka, które nie ma jeszcze sprawnie funkcjonującego układu odpornościowego. Nie wszystkie dzieci jednak mogą być szczepione. Zdarzają się przypadki, gdy stan zdrowia dziecka uniemożliwia zaszczepienie go określoną szczepionką. Jeśli takie dziecko znajdzie się w przedszkolu czy żłobku, a razem z nim będą same dzieci zaszczepione, jest niewielkie ryzyko, że się zarazi. Szczepienie chroni więc nie tylko dzieci zaszczepione ale też te, które nie mogą być szczepione z powodów zdrowotnych. Jeśli jednak dużo dzieci nie zostanie zaszczepionych , bo rodzice odmówią szczepień, spada ochrona tych, które nie mogą być zaszczepione. Do zarażenia może dojść w przychodni. Dlatego w wielu krajach część lekarzy nie zgadza się opiekować dziećmi, których rodzice odmawiają szczepień. Uważają, że te dzieci mogą stanowić zagrożenie dla bardziej chorych dzieci, które znajdują się pod ich opieką, dla których zachorowanie może być szczególnie groźne. Rzecznik Praw Pacjenta: czy lekarz może odmówić leczenia? Zdaniem Rzecznika Praw Pacjenta , potrzebna jest szeroka dyskusja na temat, czy lekarz może odmówić opieki nad nieszczepionym dzieckiem . Z jednej strony lekarz ma obowiązek leczyć, z drugiej: może on w niektórych sytuacjach odmówić podjęcia się...

Ciężarna pije alkohol i jest bezkarna
Fotolia
Aktualności
Piją alkohol w ciąży i są bezkarne... Rzecznik praw dziecka chce to zmienić!
Rzecznik praw dziecka chce chronić nienarodzone dzieci przed szkodliwym działaniem alkoholu i pomagać uzależnionym ciężarnym. Wystąpił do prezydenta z propozycją zmian w ustawie.

"Pijana matka urodziła pijane dziecko" – takie tytuły widujemy w mediach zdecydowanie za często. Rzecznik Praw Dziecka Marek Michalak zasugerował prezydentowi Andrzejowi Dudzie zmiany w ustawie w Kodeksie rodzinnym i opiekuńczym i Kodeksie postępowania cywilnego, które chroniłyby nienarodzone dzieci przed konsekwencjami picia alkoholu przez matki w czasie ciąży. RPD broni nienarodzonych dzieci "Mając na celu ochronę dobra dziecka nieurodzonego, w ocenie Rzecznika Praw Dziecka, należy uruchomić procedurę, na podstawie której kobieta będąca w ciąży, działająca na szkodę swojego dziecka poprzez spożywanie alkoholu, narkotyków lub innych substancji psychoaktywnych, może zostać skierowana przez sąd na leczenie szpitalne we wskazanym zakładzie leczniczym" – napisał Marek Michalak w wystąpieniu skierowanym do prezydenta Andrzeja Dudy. RPD chce, aby procedura ta była uregulowana na poziomie ustawowym, w Kodeksie rodzinnym i opiekuńczym oraz Kodeksie postępowania cywilnego. Projekt zakłada opiekę lekarską i terapeutyczną nad ciężarną, edukowanie o szkodliwości picia alkoholu w ciąży i zabezpieczenie nienarodzonego dziecka. Zmiany w ustawie miałyby pomóc ciężarnym spożywającym alkohol (lub stosującym inne używki) w czasie ciąży i ich nienarodzonym dzieciom. Tego typu działania miałyby m.in. zmniejszyć liczbę dzieci rodzących się z FAS, czyli alkoholowym zespołem płodowym. Co to jest FAS? FAS, czyli alkoholowy zespół płodowy , to zespół choroby wywołany spożywaniem alkoholu przez ciężarną. Nawet niewielka ilość alkoholu może negatywnie wpływać na płód. Alkohol może uszkodzić ośrodkowy układ nerwowy i spowodować wady rozwojowe wielu narządów. Zobacz także: Chłopiec, którego nikt nie przytulał. Tę historię dziecka z FAS trzeba przeczytać! Źródło: PAP/Polsat News

Nasze akcje
dziecko na szczepieniu
O szczepieniach
Szczególne znaczenie szczepień przeciw pneumokokom u niemowląt i dzieci w dobie pandemii COVID-19
Partner
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Partner
Kobieta czyta książkę
Zakupy
Tej książce ufają miliony rodziców! Czy masz ją na półce?
Partner
łojotokowe zapalenie skóry
Pielęgnacja
Test zakończony sukcesem! 99% osób poleca te kosmetyki
Partner
Polecamy
Porady
jak pobrać bon turystyczny
Prawo i finanse
Jak pobrać i aktywować bon turystyczny: instrukcja rejestracji na PUE ZUS (krok po kroku)
Milena Oszczepalińska
ukraińskie imiona
Imiona
Ukraińskie imiona: męskie i żeńskie + tłumaczenie imion ukraińskich
Joanna Biegaj
cytaty na urodziny
Cytaty i przysłowia
Mądre i piękne cytaty na urodziny –​ 22 sentencje urodzinowe
Joanna Biegaj
Ile dać na Chrzest?
Święta i uroczystości
Ile wypada dać na chrzciny w 2022 roku? – kwoty dla rodziny, chrzestnych i gości
Luiza Słuszniak
gdzie nad morze z dzieckiem
new badge ranking small
Niemowlę
Gdzie nad morze z dzieckiem? TOP 10 sprawdzonych miejsc dla rodzin z maluchami
Hanna Szczesiak
ospa u dziecka a wychodzenie na dwór
Zdrowie
Ospa u dziecka a wychodzenie na dwór: jak długo będziecie w domu? Czy podczas ospy można wychodzić?
Milena Oszczepalińska
5 dni opieki na dziecko
Prawo i finanse
5 dni opieki (urlop na dziecko) – wszystko, co trzeba wiedzieć o nowym urlopie
Joanna Biegaj
pesel po 2000
Prawo i finanse
PESEL po 2000 - zasady jego ustalania
Agnieszka Majchrzak
hiszpańskie imiona
Imiona
Najczęściej nadawane hiszpańskie imiona - ich znaczenie oraz polskie odpowiedniki
Joanna Biegaj
Bon turystyczny: jak wykorzystać w 2022?
Aktualności
Gdzie można wykorzystać bon turystyczny – lista podmiotów + zmiany przepisów
Ewa Janczak-Cwil
Urlop ojcowski
Prawo i finanse
Urlop ojcowski 2022: ile dni, ile płatny, wniosek, dokumenty
Magdalena Drab
przedmioty w 4 klasie
Aktualności
Jakie są przedmioty w 4 klasie szkoły podstawowej w roku szkolnym 2022/2023? [LISTA]
Ewa Janczak-Cwil
300 plus
Prawo i finanse
300 plus 2022 – dla kogo, kiedy składać wniosek?
Małgorzata Wódz
na komary dla niemowląt
Zdrowie
Co na komary dla niemowląt: co wolno stosować, czego unikać?
Ewa Janczak-Cwil
urwany kleszcz
Zdrowie
Urwany kleszcz: czy usuwać główkę kleszcza, gdy dojdzie do jej oderwania?
Ewa Janczak-Cwil
Bon turystyczn atrakcje dla dzieci
Czas wolny
Bon turystyczny – atrakcje dla dzieci, za które można płacić bonem
Ewa Janczak-Cwil
300 plus dla zerówki 2021
Aktualności
300 plus dla zerówki w 2022 roku – czy Dobry Start obejmuje sześciolatki?
Joanna Biegaj
rekrutacja do liceum
Wychowanie
Jak wygląda rekrutacja do liceum 2022/2023? Jak dostać się do dobrego liceum?
Joanna Biegaj