Prezydent Andrzej Duda
ONS
Aktualności

Prezydent podpisał ustawę zaostrzającą kary za przestępstwa wobec dzieci!

"Cieszę się, że mogłem podpisać tę ustawę" - napisał dziś prezydent Andrzej Duda na Twitterze. Nowa ustawa zaostrza kary za przestępstwa, w których ofiarami są dzieci.

Na ten podpis czekali wszyscy, którym zależy na dobru dzieci! Jak podała Kancelaria Prezydenta 11 kwietnia prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę, dzięki której oprawcy dzieci będą surowiej karani niż dotychczas. 

Jedną ze zmian, które przynosi ustawa, jest wprowadzenie dyrektywy sędziowskiej, w myśl której sąd będzie musiał wziąć pod uwagę to, że ofiarą przestępstwa padło dziecko. I tak jak za znęcanie się nad bliską osobą grozi kara od 3 miesięcy do 5 lat, to w sytuacji, gdy taką ofiarą będzie dziecko lub inna osoba nieporadna ze względu na wiek, stan psychiczny lub stan fizyczny, kara ta rośnie od pół roku do 8 lat więzienia.

Nowa ustawa ochroni najsłabszych – także przed naszą obojętnością!

Dzisiejszy podpis prezydenta Dudy może być odebrany jako stanowcza odpowiedź wobec serii ostatnich doniesień medialnych o pobitych dzieciach. Chociażby wczoraj, 10 kwietnia, do szpitala w Lublinie trafiła ciężko pobita 2-latka z siniakami na buzi i całym ciele. Policja zatrzymała 21-letnią matkę i jej 26-letniego konkubenta, który jeszcze tego samego dnia usłyszał zarzut znęcania się nad dzieckiem ze szczególnym okrucieństwem.

Ze wstępnych ustaleń wynika, że część sąsiadów nie raz słyszała krzyki i płacz dręczonego dziecka, nikt jednak wcześniej nie zareagował na to, co słychać było za ścianą. Nowa ustawa wymierzona jest także przeciwko takim "dyskretnym" sąsiadom, którzy tak strasznie nie lubią się wtrącać, nawet gdy słyszą dziecięce krzyki. Dziś, dzięki ustawie podpisanej przez prezydenta, surową karę mogą ponieść nie tylko oprawcy dziecka, ale też ci, którzy nic nie zrobili, żeby je ratować.

  • Nowelizacja wprowadza obowiązek zawiadomienia o przestępstwie wobec dziecka – jeżeli nie powiadomimy policji o przestępstwie wobec dziecka, którego będziemy świadkami, będzie groziło nam do 3 lat więzienia.

Czytaj więcej: Dotkliwsze kary dla oprawców dzieci!

 

Przemoc wobec dziecka: jak reagować? Gdzie zgłosić? [WIDEO]

test ciążowy, test, ciąża
Fotolia.pl
Problemy z zajściem w ciążę
Prezydent Bronisław Komorowski podpisał dziś ustawę o in vitro
Ustawa o in vitro wprowadza nowe regulacje prawne. Jeden z punktów ustawy został skierowany przez prezydenta Komorowskiego do Trybunału Konstytucyjnego.

Na co pozwala nowa ustawa o in vitro? Z metody in vitro mogą korzystać zarówno małżeństwa, jak i osoby pozostające w związkach nieformalnych, których leczenie niepłodności innymi metodami trwało przynajmniej jeden rok. Uregulowano kwestię zarodków. Mogą one być tworzone jedynie w celu zapłodnienia pozaustrojowego. Do zapłodnienia może zostać wykorzystanych jedynie sześć komórek jajowych, chyba że względy medyczne pozwalają podjąć inna decyzję. Jeden punkt do Trybunału Konstytucyjnego Według prezydenta Bronisława Komorowskiego wprowadzana ustawa daje możliwość  pobrania komórek rozrodczych od osób niezdolnych do samodzielnego wyrażenia zgody, co wydaje się być sprzeczne z prawem. Dlatego ten punkt ustawy skierował do Trybunału Konstytucyjnego. Ustawa wchodzi w życie za trzy miesiące. Zarodki mogą być "adoptowane" Jeśli para nie zdecyduje się na wykorzystanie wszystkich zarodków w ciągu 20 lat (przez ten czas będą zamrożone) lub jeśli oboje dawcy umrą, to zostaną one przekazane anonimowo adopcji przez bezpłodne pary. Zobacz też: 10 rzeczy o in vitro   Zakaz niszczenia zarodków Ustawa zakazuje bezwzględnie  niszczenia zarodków zdolnych do prawidłowego wzrostu i rozwoju. Za taki czyn może grozić kara od 6 miesięcy do 5 lat pozbawienia wolności. Obowiązuje całkowity zakaz  diagnostyki genetycznej zarodka. Jedynym wyjątkiem są sytuacje wymagające kontroli ze względu na zagrożenie ciężką i nieuleczalną choroba genetyczną.   Centra Leczenia Niepłodności Nowa ustawa powołuje do życia  nie tylko centra leczenia bezpłodności , ale również rejestr dawców komórek rozrodczych i zarodków oraz powołuje radę do spraw leczenia niepłodności. Ta ostatnia będzie organem doradczym i opiniotwórczym przy ministrze zdrowia.

Przestępstwa wobec dzieci będą surowo karane
Fotolia
Aktualności
Wyższe kary za przestępstwa wobec dzieci wchodzą w życie! Na to czekaliśmy!
Wchodzi w życie nowelizacja przepisów kodeksu karnego zaostrzająca kary za przemoc wobec dzieci. Jakie kary grożą za krzywdzenie dziecka?

11 kwietnia prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę zaostrzającą kary za przestępstwa wobec dzieci – za znęcanie się nad dzieckiem grozi kara nawet 10 lat pozbawienia wolności. Wyższe kary wchodzą w życie 13 lipca. Wyższe kary za przemoc wobec dziecka "Cieszę, że mogę podpisać tę ustawę. Jest to projekt, będący moją inicjatywą ustawodawczą, przygotowany wspólnie m.in. z RPD, RPO i RPP" – napisał na Twitterze prezydent Andrzej Duda, jeden z autorów zmian w prawie. W czwartek, 13 lipca, nowelizacja ustawy kodeksu karnego weszła w życia. Po nowelizacji: znęcanie się psychiczne lub fizyczne nad osobą najbliższą albo inną bliską osobą podlega karze pozbawienia wolności od 3 miesięcy do 5 lat; za dokonanie ciężkiego uszczerbku na zdrowiu kara pozbawienia wolności będzie nie krótsza niż 3 lata; znęcanie się ze szczególnym okrucieństwem, które doprowadziło do śmierci poszkodowanego, podlega karze od 5 do 25 lat albo dożywotniego pozbawienia wolności; znęcanie się fizyczne lub psychiczne nad osobą nieporadną ze względu na wiek, stan psychiczny lub stan fizyczny będzie podlegało karze pozbawienia wolności od 6 miesięcy do 8 lat; za pozbawienie wolności osoby nieporadnej ze względu na jej wiek, stan psychiczny lub fizyczny, grozi kara od 2 do 12 lat więzienia; za niezgłoszenie przestępstwa wobec dziecka grozi kara do 3 lat więzienia. Kodeks karny jest dostępny w Internetowym Systemie Aktów Prawnych. Znajdziesz go pod tym linkiem . Widzisz? Reaguj! Ustawa zaostrzająca kary za przestępstwa przeciw życiu, zdrowiu i wolności dzieci służy tym, którzy sami nie mogą się obronić. "Każde przestępstwo jest złe, ale dla niektórych nie ma żadnego usprawiedliwienia" – mówi prof. Brunon Hołyst. Zaniedbywanie dzieci, znęcanie się nad nimi czy zachowania pedofilskie powinny być surowo karane. Jedną z najważniejszych...

Noworodek śpi w łóżeczku
Fotolia
Aktualności
Noworodek miał we krwi prawie 2 promile alkoholu. Matka usłyszała wyrok!
Sąd w Ostrowie Wielkopolskim wydał wyrok w sprawie matki, która w sierpniu 2016 roku urodziła pijane dziecko. Czy taka kara jest odpowiednia?

33-letnia mieszkanka Ostrowa Wlkp. urodziła pijane dziecko. Sąd wydał wyrok w zawieszeniu. Urodziła pijane dziecko O 33-latce z Ostrowa Wlkp. pisaliśmy w sierpniu 2016 roku. Kobieta, mając we krwi 3,5 promila alkoholu, urodziła we własnym mieszkaniu pijane dziecko . W organizmie maluszka lekarze wykryli aż 1,7 promila alkoholu! Sąd Rodzinny w Ostrowie Wlkp. odebrał kobiecie władzę rodzicielską. Dziecko trafiło do rodziny zastępczej. Matka została skazana na rok pozbawienia wolności w zawieszeniu na 3 lata, choć w przypadku narażenia dziecka na utratę życia lub zdrowia grozi kara do 5 lat pozbawienia wolności. "Sąd przychylił się do wniosku prokuratury o skazanie kobiety na 1 rok więzienia z warunkowym zawieszeniem na okres 3 lat, dozór kuratora i powstrzymanie się od spożywania alkoholu w okresie próby" – powiedział Polskiej Agencji Prasowej Maciej Meler, rzecznik prasowy Prokuratury Okręgowej w Ostrowie Wlkp. Kiedy kara jest odpowiednia? Prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę zaostrzającą kary za przestępstwa, w których ofiarami są dzieci. Czy według was kara w zawieszeniu i dozór kuratora to odpowiednia kara dla matki, która naraża dziecko na takie niebezpieczeństwo? Czytaj także: Prezydent Duda podpisał ustawę zaostrzając kary za przestępstwa wobec dzieci! Alkohol w ciąży szkodzi dziecku! To nie pierwszy raz, kiedy słyszymy o pijanej matce, która urodziła pijane dziecko. Spożywanie alkoholu w ciąży to ogromna nieodpowiedzialność. Nawet niewielka ilość alkoholu może zaszkodzić dziecku! Przypominamy, że każdego roku w Polsce rodzi się około 1500 dzieci dotkniętych alkoholowym zespołem płodowym (FAS) . FAS powoduje u dziecka zaburzenia koncentracji, nadwrażliwość na bodźce, problemy z pamięcią, brak apetytu. Nie narażajcie swoich dzieci! Zobacz także:   Urodziła pijane dziecko i jest bezkarna! Jak to zmienić?...

Nasze akcje
dziecko na szczepieniu
O szczepieniach
Szczególne znaczenie szczepień przeciw pneumokokom u niemowląt i dzieci w dobie pandemii COVID-19
Partner
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Partner
Kobieta czyta książkę
Zakupy
Tej książce ufają miliony rodziców! Czy masz ją na półce?
Partner
łojotokowe zapalenie skóry
Pielęgnacja
Test zakończony sukcesem! 99% osób poleca te kosmetyki
Partner
Polecamy
Porady
jak pobrać bon turystyczny
Prawo i finanse
Jak pobrać i aktywować bon turystyczny: instrukcja rejestracji na PUE ZUS (krok po kroku)
Milena Oszczepalińska
ukraińskie imiona
Imiona
Ukraińskie imiona: męskie i żeńskie + tłumaczenie imion ukraińskich
Joanna Biegaj
cytaty na urodziny
Cytaty i przysłowia
Mądre i piękne cytaty na urodziny –​ 22 sentencje urodzinowe
Joanna Biegaj
Ile dać na Chrzest?
Święta i uroczystości
Ile wypada dać na chrzciny w 2022 roku? – kwoty dla rodziny, chrzestnych i gości
Luiza Słuszniak
gdzie nad morze z dzieckiem
new badge ranking small
Niemowlę
Gdzie nad morze z dzieckiem? TOP 10 sprawdzonych miejsc dla rodzin z maluchami
Hanna Szczesiak
ospa u dziecka a wychodzenie na dwór
Zdrowie
Ospa u dziecka a wychodzenie na dwór: jak długo będziecie w domu? Czy podczas ospy można wychodzić?
Milena Oszczepalińska
5 dni opieki na dziecko
Prawo i finanse
5 dni opieki (urlop na dziecko) – wszystko, co trzeba wiedzieć o nowym urlopie
Joanna Biegaj
pesel po 2000
Prawo i finanse
PESEL po 2000 - zasady jego ustalania
Agnieszka Majchrzak
hiszpańskie imiona
Imiona
Najczęściej nadawane hiszpańskie imiona - ich znaczenie oraz polskie odpowiedniki
Joanna Biegaj
Bon turystyczny: jak wykorzystać w 2022?
Aktualności
Gdzie można wykorzystać bon turystyczny – lista podmiotów + zmiany przepisów
Ewa Janczak-Cwil
Urlop ojcowski
Prawo i finanse
Urlop ojcowski 2022: ile dni, ile płatny, wniosek, dokumenty
Magdalena Drab
przedmioty w 4 klasie
Aktualności
Jakie są przedmioty w 4 klasie szkoły podstawowej w roku szkolnym 2022/2023? [LISTA]
Ewa Janczak-Cwil
300 plus
Prawo i finanse
300 plus 2022 – dla kogo, kiedy składać wniosek?
Małgorzata Wódz
na komary dla niemowląt
Zdrowie
Co na komary dla niemowląt: co wolno stosować, czego unikać?
Ewa Janczak-Cwil
urwany kleszcz
Zdrowie
Urwany kleszcz: czy usuwać główkę kleszcza, gdy dojdzie do jej oderwania?
Ewa Janczak-Cwil
Bon turystyczn atrakcje dla dzieci
Czas wolny
Bon turystyczny – atrakcje dla dzieci, za które można płacić bonem
Ewa Janczak-Cwil
300 plus dla zerówki 2021
Aktualności
300 plus dla zerówki w 2022 roku – czy Dobry Start obejmuje sześciolatki?
Joanna Biegaj
rekrutacja do liceum
Wychowanie
Jak wygląda rekrutacja do liceum 2022/2023? Jak dostać się do dobrego liceum?
Joanna Biegaj