Rzecznik praw dziecka w koszulce z płodem.
Twitter
Aktualności

Rzecznik praw dziecka w koszulce z płodem. Wzbudził zamieszanie w Sejmie i na Twitterze

Rzecznik Praw Dziecka Mikołaj Pawlak przedstawił w Sejmie sprawozdanie ze swojej pracy za 2020 rok. Więcej emocji niż jego słowa wzbudziła jednak... jego koszulka.

„Prawo do życia jest w końcu chronione tak, jak powinno” – mówił Rzecznik Praw Dziecka Mikołaj Pawlak, nawiązując do wyroku Trybunału Konstytucyjnego ws. aborcji. Przedstawiając w Sejmie sprawozdanie ze swojej działalności, pojawił się w koszulce z nienarodzonym dzieckiem umieszczonym w sercu. Dokładnie taki wizerunek kilka miesięcy temu mogliśmy zobaczyć na billboardach organizacji anti-choice w całym kraju. 

500 plus - kto dostanie, a kto nie

Koszulka rzecznika wywołała burzę

Posłowie opozycji uważają, że RPD nie dopełnił obowiązków w kontekście pandemii i nasilających się prób samobójczych wśród dzieci i młodzieży. Mikołaj Pawlak ma jednak na ten temat inne zdanie. Zdaniem rzecznika dzieci urodzone po 2000 roku są pokoleniem dobrobytu, które nie jest przygotowane na to, żeby przetrwać czas „w pełnym spokoju zamknięcia, odseparowania”.

Jak mówił Mikołaj Pawlak, rok 2020 to nie tylko rok pandemii, ale także rok życia. „I to najważniejsze prawo człowieka wymienione w każdej konstytucji i w każdej ustawie o RPD. Tutaj specjalnie zaprezentowałem się obrazkowo, żeby mieć ręce wolne, a XXI wiek to język obrazkowy. Ten obrazek po prostu przedstawia prawo do życia wymienione w art. 2 w ustawie o RPO” – podkreślał, pokazując kontrowersyjny T-shirt. 

W Sejmie robiono mu zdjęcia, a na Twitterze rozgorzała dyskusja. Komentatorzy i politycy opozycji nie kryli oburzenia postawą rzecznika. 

„Tymczasem: Rzecznik Praw Dziecka. Pod warunkiem, że dziecko nie jest kobietą, osobą LGBT+, ateistą, mniejszością etniczną lub rasową” – napisał na Twitterze Franek Sterczewski (Koalicja Obywatelska).
 

„RPD regularnie zapomina, że powinien być też rzecznikiem tych narodzonych” – napisała z kolei Katarzyna Lubnauer (KO).
 

„Fanatyk na mównicy. Afiszuje się z płodami, popiera bicie dzieci” – podkreślała Beata Maciejewska (Lewica).
 


Zobacz też:

kobieta wcale nie urodziła dziesięcioraczków
Youtube/Instagram
Aktualności
Twierdziła, że urodziła dziesięcioraczki. Okazuje się, że wcale NIE BYŁA W CIĄŻY!
Jakiś czas temu media obiegła informacja, że kobieta z RPA urodziła dziesięcioraczki. Okazuje się jednak, że 37-latka... w ogóle nie była w ciąży!

Mieszkanka RPA  Gosiame Thamara Sithole miała pobić rekord Guinnessa liczby dzieci urodzonych z jednej ciąży. Kobieta twierdziła, że urodziła dziesięcioro dzieci . Po jakimś czasie zaczęły pojawiać się jednak spekulacje, że taki poród w ogóle się nie odbył. Dzieci nie widział nawet ich ojciec, twierdząc, że jest to spowodowane obostrzeniami związanymi z pandemią COVID-19. Rozsiewanie plotek? Wiadomość o narodzinach dziesięcioraczków przekazała gazeta „Pretoria News”. Bazowała ona jednak tylko na słowach ojca maluchów, który twierdził, że 7 czerwca 2021 poprzez cesarskie cięcie na świat przyszło dziesięcioro dzieci. Rzekomy poród miał odbyć się w stolicy RPA –  Pretorii. Okazuje się jednak, że żaden szpital w regionie nie odnotował takiego porodu. Co ciekawe ludzie, których urzekła historia narodzin dziesięcioraczków, zaczęli wysyłać rodzinie pieniądze – by wesprzeć ich finansowo w wychowaniu takiej gromadki dzieci. Mąż 37-latki przyjął nawet darowiznę w wysokości 50 tys. funtów. Jak podaje BBC, cała historia o wyjątkowym porodzie została wymyślona – regionalne władze Republiki Południowej Afryki przekazały, że doniesienia o narodzinach dziesięcioraczków były fałszywe. Dodatkowo kobieta została poddana badaniom, które wykazały, że w ostatnim czasie wcale nie była w ciąży. Obecnie 37-latka jest pod opieką psychologów. Nadal nie wiadomo, dlaczego zmyśliła swoją ciążę.           Wyświetl ten post na Instagramie.                       Post udostępniony przez Acouchement 10 anfents👶🤞🏿 (@gosiamethamarasithole) Zobacz także:  Zaprosiła 22 dzieci na urodziny 6-letniego syna. Nikt nie przyszedł...

Przerażające pierwsze słowa dziecka
TikTok, Adobe Stock/ Kolaż mamotoja.pl
Aktualności
Tak brzmiały pierwsze słowa dziecka. Jego matka była przerażona
Kiedy dziecko zaczyna mówić, jako pierwsze słowo zazwyczaj wypowiada „mama” lub „tata”. Amerykańska TikTokerka, mama kilkumiesięcznej dziewczynki, długo nie mogła uwierzyć w to, co usłyszała.

TikTok to kopalnia zaskakujących filmów, ale o takiej historii jeszcze nigdy nie słyszałyśmy. Shawna Annie opublikowała w serwisie film (który szybko stał się viralem) z pierwszymi słowami czteromiesięcznej córki. Nie byłoby w tym nic dziwnego, gdyby krzyknęła „mama” czy „tata” (jak robi to większość maluchów). Dziecko zrobiło jednak coś, co zaskoczyło całą rodzinę. Wołając o pomoc, wypowiedziało pełne zdanie: „Help me mommy” („Pomóż mi mamusiu”). „Kiedy pierwszymi słowami twojej córki jest wołanie o pomoc. Przerażające” – podpisała swoje nagranie TikTokerka. Pod filmem Amerykanki pojawiło się mnóstwo komentarzy. „To było naprawdę przerażające”, „Czegoś takiego się nie spodziewałem”, „Nie wiem, jak ja zareagowałabym w takiej sytuacji” – komentowali obserwatorzy.  Dziecko wołało o pomoc Zaniepokojona kobieta natychmiast zabrała córkę do lekarza. Pediatra skierował ją do kardiologa, który zlecił serię badań. Kiedy okazało się, że dziewczynka ma wadę serca, przeszła operację. Na szczęście wszystko skończyło się dobrze. Dziecko ma dziś już dwa lata i cieszy się dobrym zdrowiem.   @shawnaannie ##helpmemum ##helpmemom ##Ronajo ##babyheartsurgery ##mitralvalvedisease ##turnersyndrome ♬ a thousand years (lullaby) - Christina Perri A jak brzmiały pierwsze słowa waszych pociech? Zobacz też: Najmniejszy wcześniak świata skończył rok. Trafił do Księgi Rekordów Guinnessa Dziecko urodziło się z wielką raną na twarzy. Tak okaleczył je lekarz podczas cesarki Mam dość dzieci sąsiadów, ich wrzasków i baseników. Czy te upały wypaliły rodzicom szare komórki?!” [LIST DO REDAKCJI]

matka zaatakowana za parkowanie na miejscu dla rodziców
Adobe Stock
Aktualności
Matka zaatakowana za parkowanie na miejscu dla rodziców z dziećmi
Pewna mama została upomniana za to, że zaparkowała samochód na miejscu dla rodziców z dziećmi. Słowa anonimowego przechodnia, który zostawił kartkę na szybie jej auta, wstrząsnęły nią!

Zakupy tej mamy okazały się bardziej stresujące niż zakładała. Po powrocie do auta znalazła za wycieraczką kartkę, na której ktoś w niegrzecznych słowach zwrócił jej uwagę na parkowanie w niedozwolonym miejscu. Mama postanowiła pokazać ją publicznie na TikToku. To oburzające! Matce zarzucono parkowanie... na miejscu dla rodziców! „Proszę nie parkować na miejscu dla rodziców, jeśli nie masz dzieci!” – przeczytała zszokowana mama po powrocie z zakupów. To jednak nie był wcale koniec tej bulwersującej wiadomości. Ktoś postarał się nawet, by kobieta poniosła konsekwencje swojego „wykroczenia”: „Twoja rejestracja i pojazd zostały zgłoszone i przekazane kierownictwu centrum [handlowego]. W przyszłości pozostaw te miejsca dostępne dla tych, którzy tego potrzebują. Chodzi o bezpieczeństwo wszystkich, a nie twoją wygodę”.   Dlaczego osoba, która z taką skrupulatnością napisała notatkę i zgłosiła nieprawidłowe parkowanie, nie zadała sobie wystarczająco dużo trudu, by... zajrzeć do wnętrza samochodu?   „Jeśli spojrzeć w okno mojego samochodu, wyraźnie widać fotelik dziecięcy i czapki dziecięce” – powiedziała zdenerwowana mama na nagraniu, które obejrzano już prawie 50 tysięcy razy. „Więc czy muszę przykleić jedną z tych rodzinnych naklejek na moim samochodzie, aby udowodnić, że mam dzieci?” – zapytała zdezorientowana. Widzowie byli równie zdegustowani historią tej mamy, co ona sama. Tym bardziej że przecież parkowanie na miejscach rodzinnych nie jest wcale nielegalne, nawet jeśli samochodem nie jadą akurat dzieci. Chodzi o zwykłą uprzejmość i ustępowanie pierwszeństwa rodzinom. Po co jednak od razu zarzucać komuś złe intencje i wygodnictwo?   @infernoinsomnia ##nolife ##note ##car ##fyp ##fml ##parent ##australia ##aussie ♬ original sound...

Nasze akcje
dziecko na szczepieniu
O szczepieniach
Szczególne znaczenie szczepień przeciw pneumokokom u niemowląt i dzieci w dobie pandemii COVID-19
Partner
mata na piknik
Pielęgnacja
Jedziecie na piknik? Oto 6 wskazówek, dzięki którym się uda
Partner
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Partner
Podróże z Marko BeSafe
Rozwój
Oto sposób na przewożenie dziecka 5 razy bezpieczniej niż dotąd!
Partner
Polecamy
Porady
jak ubierać noworodka latem
Noworodek
Jak ubierać noworodka latem, żeby go nie przegrzać?
Małgorzata Wódz
Nowe urlopy dla rodziców
Prawo i finanse
Nowe urlopy dla rodziców w 2022 roku: od kiedy więcej dni wolnych?
Małgorzata Sztylińska-Kaczyńska
Bon turystyczny: jak wykorzystać w 2022?
Aktualności
Gdzie można wykorzystać bon turystyczny – lista podmiotów + zmiany przepisów
Ewa Janczak-Cwil
Rabarbar w ciąży
Dieta w ciąży
Czy w ciąży można jeść rabarbar? Tak, ale trzeba pamiętać o jednej rzeczy
Luiza Słuszniak
imiona unisex
Imiona
Imiona unisex – jak nazwać dziecko bez wskazywania na płeć? 168 propozycji!
Ewa Janczak-Cwil
biegunka w ciąży
Zdrowie w ciąży
Biegunka w ciąży: przyczyny i leczenie rozwolnienia w ciąży i przed porodem
Ewa Janczak-Cwil
bon turystyczny do kiedy
Aktualności
Bon turystyczny 2022 – ważność bonu. Do kiedy można wykorzystać?
Małgorzata Wódz
zapłodnienie
Starania o dziecko
Zapłodnienie: przebieg, objawy, kiedy dochodzi do zapłodnienia
Magdalena Drab
Czop śluzowy
Przygotowania do porodu
Czop śluzowy – co to, jak wygląda, kiedy odchodzi?
Joanna Biegaj
wyprawka noworodka
Niemowlę
Wyprawka dla noworodka na lato: ubranka i rzeczy do szpitala [LISTA ZAKUPÓW]
Małgorzata Wódz
uczulenie na jad pszczeli / uczulenie na jad osy
Zdrowie
Uczulenie na jad pszczeli i jad osy: objawy, co robić i jak przebiega leczenie
Katarzyna Pinkosz
Szparagi w ciąży: czy można jeść, właściwości, przeciwwskazania
Dieta w ciąży
Szparagi w ciąży: czy można jeść, właściwości, przeciwwskazania 
Luiza Słuszniak
jak pobrać bon turystyczny
Prawo i finanse
Jak pobrać i aktywować bon turystyczny: instrukcja rejestracji na PUE ZUS (krok po kroku)
Milena Oszczepalińska
domowe sposoby na komary
Aktualności
Domowe sposoby na komary: co robić, żeby komary nie gryzły?
Joanna Biegaj
twardy brzuch w ciąży
Zdrowie w ciąży
Twardy brzuch w ciąży – kiedy napięty brzuch jest powodem do niepokoju?
Ewa Cwil
plan porodu
Lekcja 2
Plan porodu: jak go napisać, czy jest obowiązkowy? Wzór do druku
Małgorzata Wódz
pozytywny test ciążowy
Ciąża
Pozytywny test ciążowy – co dalej? Kiedy test ciążowy jest fałszywie pozytywny?
Joanna Biegaj
plamienie implantacyjne
Objawy ciąży
Plamienie implantacyjne: co to jest, jak wygląda, ile trwa? Czy zawsze występuje w ciąży?
Małgorzata Wódz