Wyniki
Laureaci
Chcę testować
Wyniki
Wyniki
Wyniki
ziajka krr
Wyniki
Nivea Klub Rodzica Recenzenta
Wyniki
nivea baby 2w1 krr
Wyniki
Pampers KRR
Wyniki
Wyniki
Wyniki
Wyniki
wyrok TK skazuje na śmierć zdrowe płody
doroguzenda/Adobe Stock
Aktualności

Selektywna terminacja. Czy po wyroku TK można ratować zdrowy płód?

Co z ciążami bliźniaczymi, gdy jeden z płodów jest ciężko uszkodzony? Czy kobieta z taką ciążą musi liczyć się z utratą zdrowego dziecka? Redakcja OKO.press sprawdziła, jak w świetle nowego prawa wygląda sytuacja kobiet spodziewających się więcej niż jednego dziecka z jednej ciąży.

Standardy postępowania w przypadkach patologii ciąży są różne na całym świecie. W wielu krajach usuwa się ciężko uszkodzony płód, w Polsce już robić tego nie wolno. Wyrok Trybunału Konstytucyjnego, który zakazał aborcji z powodów embriopatologicznych, stworzył zagrożenie dla życia kobiet. Po śmierci Agnieszki z Częstochowy, która umarła po tym, jak lekarze nie zdecydowali się usunąć obumarłego płodu z ciąży bliźniaczej, na kobiety znowu padł strach. Czy rzeczywiście w Polsce nie usuwa się uszkodzonego czy obumarłego płodu z ciąży bliźniaczej? Czy jednak był to błąd lekarski? Na ten temat wypowiedział się dla OKO.press dr Maciej Socha.

Czy jesteś za zaostrzeniem przepisów pozwalających na aborcję? [SONDA ULICZNA]

Taki jest standard we wczesnej ciąży

Lekarz tłumaczy, że w sytuacji, gdy jeden z płodów obumrze w pierwszym trymetrze ciąży, a bliźnięta są dwujajowe, standardem na całym świecie jest nieusuwanie martwego płodu. Choć wydaje się to szokujące, to z taką sytuacją często natura radzi sobie sama – martwy płód zanika, ulega wchłonięciu. „Takie są światowe standardy i najbardziej bezpieczny model postępowania zarówno dla pacjentki, jak i dla żyjącego płodu” – powiedział Socha.

Agnieszka z Częstochowy była właśnie w pierwszym trymestrze, więc lekarze postąpili zgodnie z tym standardem.

Co z selektywną terminacją w ciąży bliźniaczej?

Selektywną terminacją nazywa się zakończenie rozwoju płodu pozbawionego szans na przeżycie, aby ratować życie drugiego płodu.

W ciąży bliźniaczej, tak samo jak w pojedynczej, może zdarzyć się, że płód będzie obarczony wadami letalnymi czy ciężkimi i nieodwracalnymi. Taki płód może zagrażać zdrowiu i życiu drugiego bliźniaka. Do czasu wyroku TK kobieta mogła podjąć decyzję o terminacji selektywnej, czyli o tym, aby usunąć płód uszkodzony, aby zwiększyć szanse drugiego dziecka. Po wyroku TK w takim przypadku kobieta nie ma wyboru. A lekarze? A co z życiem i zdrowiem drugiego płodu? Tego prawo nie precyzuje. O doprecyzowanie poproszone zostało Ministerstwo Zdrowia.

Odpowiedź MZ nieprecyzyjna, ale jednoznaczna

„Każda ciąża bliźniacza z założenia jest ciążą wysokiego bądź podwyższonego ryzyka, a zatem w sytuacji, kiedy jeden z płodów jest obarczony wadą letalną, zakończenie jego rozwoju przynajmniej teoretycznie zwiększa szanse drugiego płodu na osiągnięcie dojrzałości do życia pozamacicznego” – napisał wiceminister zdrowia Waldemar Kraska.
Zabrzmiało obiecująco, niestety dalsza część jego wypowiedzi odbiera nadzieję.

„Należy jednak zaznaczyć, że zgodnie z przepisami ustawy z 7 stycznia 1993 r. w brzmieniu wynikającym z wejścia w życie orzeczenia Trybunału Konstytucyjnego z dnia 22 października 2020 r. przerwanie ciąży jest obecnie dopuszczalne wyłącznie w sytuacji, kiedy ciąża zagraża życiu lub zdrowiu ciężarnej albo kiedy zachodzi uzasadnione podejrzenie, że ciąża jest wynikiem czynu zabronionego”.

Skazali na śmierć zdrowe płody

Zatem nie można wykonać terminacji selektywnej, by zwiększyć szansę na przeżycie zdrowego płodu. Dr Socha powiedział to wprost: selektywna terminacja ciąży w przypadku wady letalnej jednego z bliźniaczych płodów jest teraz niezgodna z prawem. I dodał: „zamknięcie pępowiny uszkodzonego bliźniaka, czy też podanie leków zatrzymujących jego serce, jest jednocześnie przepustką do życia drugiego płodu. I nie ma tu dylematów moralnych — bo albo to zrobimy i będzie żył jeden z bliźniaków, albo oba umrą”. Politycy więc zdecydowali za rodziców i lekarzy, i skazali na śmierć płody, które można by uratować.

Tak dzieje się np. w przypadku, gdy lekarze stwierdzą tzw. zespół TRAP (jeden z płodów nie ma serca i jest zaopatrywany w krew przez serce drugiego bliźniaka, co zawsze kończy się śmiercią obu płodów). Ratować zdrowego płodu lekarzom nie wolno.

Źródło: OKO.press

Przeczytaj też:

Starali się o dziecko kilka lat. Jej partner umarł, a ona została sama z ciążą bliźniaczą
Adobe Stock, scerrn/https://zrzutka.pl/mfy533
Aktualności
Para marzyła o dziecku – gdy się udało, mężczyzna zmarł. Ona została sama z ciążą bliźniaczą
Kobieta po śmierci swojego partnera została sama z ciążą bliźniaczą. „Dla dwóch malutkich osieroconych serc” – brzmi apel o pomoc dla przyszłej mamy i jej dzieci.

Kamila Kotulska zorganizowała zbiórkę pieniędzy dla swojej siostry, która jest w ciąży bliźniaczej. Agnieszka i jej partner długo starali się o dziecko. Gdy się udało, nastąpiła tragedia. Partner kobiety zmarł, a ona została sama, w ciąży. Wspaniała nowina Pani Agnieszka i jej partner bardzo starali się o dziecko. W końcu, dzięki pomocy lekarzy, udało się. Kobieta zaszła w ciążę. Okazało się, że para zostanie rodzicami... bliźniaków. „To moja siostra – Agnieszka. Trafiła tam w wyniku skracającej się szyjki, może urodzić w każdej chwili, a to za wcześnie jeszcze, jest aktualnie w 29 tygodniu ciąży... Wszystko pewnie ze stresu i nerwów: w listopadzie zmarł jej partner i tata tych dwóch malutkich serc... Kilka lat starali się o dzidziusia, z pomocą lekarza i leków w końcu się udało, jakaż to była radość całej rodziny i ich samych, do tego podwójna – okazało się, że to bliźniaki! Radość i strach, w końcu dwa razy tyle pracy przy maluchach, no i to jednak ciąża wysokiego ryzyka... Ale z optymizmem patrzyliśmy w przyszłość” – pisze siostra pani Agnieszki w udostępnionej zbiórce. Tragiczne zdarzenie Całą tę wspaniałą historię przerywa jednak tragiczne zdarzenie – partner pani Agnieszka umiera w wyniku zatoru płucnego. „Aż do tego strasznego poranka gdy dostałam telefon, Dawid nie żyje, zator płucny... Maleństwa jeszcze się nie urodziły, a już są półsierotami, nigdy nie poznają swojego taty, nie spojrzą mu w oczy, nie usłyszą od niego bajki na dobranoc, nie przytuli ich, nie powie, że kocha...”. Apel o pomoc dla mamy i maluszków Pani Kamila zaapelowała o pomoc: „Dwa maluszki, podwójne potrzeby. I tu moja prośba o grosik dla tej młodej mamy, która martwi się o przyszłość swoich długo wyczekiwanych dzieci, które będzie musiała wychować...

bliźniaki jednojajowe
Adobe Stock
Przebieg ciąży
Skąd się biorą bliźniaki jednojajowe i dlaczego są wyjątkowe?
Bliźniaki jednojajowe, nazywane tez bliźniętami monozygotycznymi, rodzą się raz na 3000 porodów, ale poczęte metodą in vitro – dwa razy częściej. Choć mają identyczne DNA i wyglądają bardzo podobnie, nie są takie same.

Bliźniaki jednojajowe (monozygotyczne) mogą urodzić się z ciąży bliźniaczej, a także w ramach każdej innej ciąży mnogiej (trojaczków, czworaczków itd.) Mają wspólny początek – jedną komórkę jajową i jeden plemnik. To dlatego ich DNA na samym początku ciąży jest identyczne. Jednak jak pokazują badania, bliźniaki jednojajowe mogą różnić się między sobą nie tylko charakterem, zainteresowaniami, ale i subtelnymi różnicami w genach. Spis treści: Skąd się biorą bliźnięta jednojajowe Czym się różnią bliźnięta jednojajowe od dwujajowych? Bliźniaki jednojajowe – płeć Bliźniaki jednojajowe – USG Cechy charakterystyczne b liźniąt monozygotycznych bliźnięta syjamskie Skąd się biorą bliźnięta jednojajowe Jedna trzecia ciąż bliźniaczych to bliźnięta jednojajowe. Powstają, gdy zapłodniona komórka jajowa dzieli się na dwa oddzielne zarodki. Podział ten może zajść w różnym czasie od zapłodnienia. Wyróżnia się cztery typy ciąży bliźniaczej jednojajowej, w każdym typie do podziału komórki jajowej dochodzi w innym czasie: ciąża dwuowodniowa, dwukosmówkowa – stanowi 30 proc. ciąż bliźniąt jednojajowych, podział komórki jajowej następuje w 1-3 dniu po zapłodnieniu, ciąża dwuowodniowa, jednokosmówkowa – stanowi 68 proc. ciąż bliźniąt jednojajowych, podział komórki jajowej następuje w 4-8 dniu po zapłodnieniu, ciąża jednokosmówkowa, jednoowodniowa – stanowi 2 proc. ciąż bliźniąt jednojajowych, podział komórki jajowej następuje w 8-13 dniu po zapłodnieniu, ciąża z bliźniętami syjamskimi, jednoowodniowa, jednokosmówkowa – stanowi zaledwie 0,3-0,5 proc. ciąż bliźniaków jednojajowych, podział komórki jajowej następuje w 13-15 dniu pod zapłodnieniu. Ciążą jednokosmówkowa i jednoowodniowa – dzieci...

ciąża zagrożona
Fotolia
Przebieg ciąży
Ciąża zagrożona – objawy, przyczyny i postępowanie w ciąży wysokiego ryzyka
Ciąża zagrożona może być m.in. skutkiem wieku matki lub wad anatomicznych narządu rodnego kobiety. Odpowiednia opieka ginekologa i dbanie o siebie zwiększają szansę na donoszenie ciąży wysokiego ryzyka i urodzenie zdrowego dziecka.

Ciąża zagrożona oznacza to, że pojawiły się niepokojące objawy i ciąża nie przebiega prawidłowo.  Ciąża wysokiego ryzyka nie musi oznaczać, że dziecko urodzi się przed terminem czy będzie chore. Oznacza to tylko, że wymaga więcej zaangażowania. W przypadku ciąży zagrożonej trzeba ściśle stosować się do zaleceń lekarza i bardzo o siebie dbać. Ciąża zagrożona: objawy przyczyny inne czynniki ryzyka postępowanie Objawy ciąży zagrożonej Należy zwracać uwagę na wszystkie niepokojące objawy, które w okresie ciąży nie zdarzały się dotychczas, a mogą wskazywać na ciążę zagrożoną: bóle brzucha i kręgosłupa, obrzęki , wzrost ciśnienia krwi , nietypową wydzielinę z pochwy, krwawienia .   - Te objawy w ciąży nie muszą oznaczać poważnych komplikacji, ale lepiej zachować czujność – mówi dr n. med. Ewa Kurowska, ginekolog-położnik ze szpitala Medicover. Dlatego jeśli tylko coś cię zaniepokoi w twoim stanie zdrowia, nawet jeśli będzie to błahostka, nie lekceważ jej. Lepiej dmuchać na zimne, dlatego w czasie ciąży nawet z drobnostką warto udać się do lekarza. – Jeśli kobieta ciężarna zauważy u siebie jakiekolwiek niepokojące symptomy, powinna jak najszybciej skonsultować się ze specjalistą – dodaje. Przyczyny ciąży wysokiego ryzyka Wiele kobiet, u których ciąża jest zagrożona, zarzuca sobie, że niewłaściwie o siebie dbały lub niedostatecznie się oszczędzały. – Oczywiście papierosy, alkohol czy inne używki są w szczególności niewskazane, bo zwiększają ryzyko wystąpienia wad wrodzonych, poronienia czy przedwczesnego odklejenia łożyska w ciąży . Należy jednak pamiętać, że czynników, które mogą spowodować komplikacje, jest wiele i wcale nie muszą one mieć związku ze stylem życia przyszłej mamy – tłumaczy dr n. med. Małgorzata...

Nasze akcje
dziecko na szczepieniu
O szczepieniach
Szczególne znaczenie szczepień przeciw pneumokokom u niemowląt i dzieci w dobie pandemii COVID-19
Współpraca reklamowa
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Współpraca reklamowa
Kobieta czyta książkę
Zakupy
Tej książce ufają miliony rodziców! Czy masz ją na półce?
Współpraca reklamowa
łojotokowe zapalenie skóry
Pielęgnacja
Test zakończony sukcesem! 99% osób poleca te kosmetyki
Współpraca reklamowa
Polecamy
Porady
wierszyk o Mikołaju
Święta i uroczystości
Wierszyk o Mikołaju –​ krótkie, łatwe i śmieszne propozycje
Ewa Janczak-Cwil
Co na odporność dla dzieci
Zdrowie
Co na odporność dla dziecka – 6 skutecznych i sprawdzonych metod [oraz 3 produkty z apteki]
Joanna Biegaj
Adwent
Święta i uroczystości
Adwent: co to jest, kiedy się zaczyna i kończy? Zwyczaje i symbole adwentu
Luiza Słuszniak
ukraińskie imiona
Imiona
Ukraińskie imiona: męskie i żeńskie + tłumaczenie imion ukraińskich
Joanna Biegaj
Mikołajki życzenia
Święta i uroczystości
Życzenia na mikołajki 2022 – oryginalne i śmieszne wierszyki
Joanna Biegaj
Co to są roraty?
Święta i uroczystości
Roraty: co to za msza? Kiedy są odprawiane i jak wyglądają?
Luiza Słuszniak
witamina D
Zdrowie
Witamina D – korzyści, normy dla dzieci dzieci i dorosłych, źródła witaminy D
Małgorzata Wódz
sennik dziecko
Aktualności
Sennik: dziecko – znaczenie snów, w których pojawiają się dzieci
Joanna Biegaj
mleko z czosnkiem
Zdrowie
Mleko z czosnkiem – jak działa, na co pomaga, przepisy
Joanna Biegaj
Glukoza w moczu w ciąży
Zdrowie w ciąży
Glukoza w moczu w ciąży – co oznacza, jakie objawy jej towarzyszą?
Ewa Janczak-Cwil
Zabawy mikołajkowe
Święta i uroczystości
Zabawy na mikołajki: gry, konkursy, zabawy ruchowe i inne pomysły mikołajkowe
Joanna Biegaj
Jak wzmocnić odporność?
Zdrowie
Naturalne sposoby na wzmocnienie organizmu u dziecka: zakwas, oxymel, miód i inne
Adrianna Trusiuk
zasiłki dla samotnej matki
Prawo i finanse
Zasiłki dla samotnej matki –​ co przysługuje? Świadczenia, dodatki, zasiłek z MOPS
Małgorzata Wódz
masa solna przepis i ozdoby z masy solnej
Gry i zabawy
Masa solna – jak zrobić idealną masę solną krok po kroku [PRZEPIS]
Magdalena Drab
dekoracje świąteczne, śnieżynka
Święta i uroczystości
Śnieżynki z papieru – 7 wzorów do wycinania
Agnieszka Szumigaj
Wierszyki świąteczne
Święta i uroczystości
Wierszyki świąteczne: krótkie, śmieszne, dla dzieci, życzenia SMS
Milena Oszczepalińska
gorączka u dziecka
Pielęgnacja
Przegrzanie dziecka: objawy, co zrobić, gdy dziecko jest przegrzane
Małgorzata Wódz
list do Mikołaja
Święta i uroczystości
List do św. Mikołaja – 8 wzorów do druku
Magdalena Drab
Tran dla dziecka
Żywienie
Tran dla dziecka –​ jaki wybrać, od kiedy i ile podawać? Wyjaśnia pediatra
Małgorzata Wódz
jak ubierać niemowlę jesienią
Pielęgnacja
Jak ubierać niemowlę jesienią – co założyć dziecku na spacer i w domu?
Joanna Biegaj