Aktualności

Czy jesteś za zaostrzeniem przepisów pozwalających na aborcję? [SONDA ULICZNA]

Zaostrzenie przepisów ustawy antyaborcyjnej wzbudza gorącą dyskusję społeczną. Zapytaliśmy przechodniów, co myślą na ten temat. Jesteście ciekawi odpowiedzi? Zobaczcie sondę!

W tym odcinku sondy ulicznej mamotoja.pl zapytaliśmy przechodniów o prawo do aborcji w naszym kraju. To bardzo trudny temat społeczny. Pod koniec marca ulicami Warszawy i wielu innych miast w Polsce przeszły czarne protesty, ludzi manifestujących sprzeciw wobec planów zmiany ustawy antyaborcyjnej. W Sejmie rozpoczęła się ścieżka legislacyjna dla uchwalenia zmian w tym zakresie. Chodzi o to, aby kobiety musiały rodzić dzieci z nieusuwalnymi wadami i aby nie mogły z tego powodu przerwać ciąży.

Nikt nie powinien decydować za kobietę

"Jako mama pewnie robiłabym wszystko, aby nie usunąć dziecka, ale rozumiem mamy, które nie czują się na siłach, aby urodzić dziecko z problemami rozwojowymi" - mówi mam dwójki dzieci. I dodaje, że nikt nie powinien takich kobiet oceniać i decydować za nie. "Zdecydowane +nie+" dla proponowanych zmian - powiedziała.

"Jestem za liberalizacją tej ustawy, natomiast jej zaostrzenie przysporzy cierpienia wielu ludziom" - mówi mama z niemowlęciem w wózku. A inna dodaje, że to kobieta powinna decydować czy jest gotowa zostać matką.

"Dziecko nie powinno być ciężarem dla matki, dla rodziny, dla społeczeństwa"- uważa starsza kobieta. Jej zdaniem powinno się rodzić zdrowe dzieci. Inna kobieta zwraca uwagę na to, że dotychczasowe przepisy przecież nie zabraniają urodzić chore dziecko. "Jeżeli ktoś chce urodzić takie dziecko, to przecież ma wolną wolę, przecież ta ustawa nie zabrania rodzić dzieci niepełnosprawne" - tłumaczy.

Rozdarci katolicy

Mężczyzna przyznaje, że ma spory problem z ustosunkowaniem się, ponieważ rozumie argumenty obu stron. "Z racji tego, że jestem katolikiem, więc logiczne że jestem przeciw, natomiast znam życie, znam kobiety, mam rodzinę, moja żona również miała z tym problem, jakoś sobie poradziliśmy" - mówi. Jak dodaje, jest "między młotem a kowadłem" i ciężko jest się zadeklarować".

"Z jednej strony rozumiem mamy, które mają niechciane ciąże i w związku z tym przechodzą dramat, ale z drugiej strony jestem przeciwko zabijaniu" - mówi starsza pani.

Panowie zajmijcie się własnymi sprawami

"Narzucanie, że kobieta urodzi dziecko, które od podstaw będzie niesprawnym dzieckiem, nie powinno być decyzją prawną" - ocenia kobieta. A inna zwraca się do polityków, aby raczej zajęli się innymi problemami. "Panowie niech się bardziej zajmą własnymi sprawami i niech się bardziej przyłożą do pomocy kobietom, którym się to należy, a nie spychać je na margines swoimi dziwnymi decyzjami" - stwierdza.

Mężczyzna ocenia, że ustawa antyaborcyjna w kształcie obecnym była najlepszym rozwiązaniem."Kompromis aborcyjny, który dotąd funkcjonował w polskim prawie, jest właściwy - godzi skrajne i sprzeczne widzenie tego problemu przez różne grupy społeczne" - argumentuje.

Przepisy ustawy obecnie obowiązującej, przewidują, że aborcja jest dopuszczalna w polskim prawie jedynie w trzech przypadkach. Po pierwsze, kiedy stanowi zagrożenia dla życia lub zdrowia kobiety. Po drugie, kiedy badania wskazują na duże prawdopodobieństwo ciężkiego i nieodwracalnego upośledzenia płodu albo nieuleczalnej choroby zagrażającej jego życiu. I po trzecie, zachodzi uzasadnione podejrzenie, że ciąża powstała w wyniku czynu zabronionego, na przykład gwałtu.

Zapraszamy do wypełnienia ankiety dla czytelniczek mamotoja.pl! Kliknij w grafikę: 

ankieta dla czytelniczek MamoToJa.pl
mamotoja.pl


14 marca br. Konferencja Episkopatu Polski wydała stanowisko ponaglające władzę do rozpoczęcia prac nad projektem "Zatrzymaj aborcję". Odbiera on kobietom prawo do aborcji w przypadku płodów z nieusuwalnymi wadami. Jednocześnie nie przewiduje żadnej formy pomocy dla rodzin z niepełnosprawnymi dziećmi. Posłowie PiS skierowali projekt pod obrady komisji 19 marca. Ostatecznie projekt "Zatrzymaj aborcję" otrzymał pozytywną opinię ze strony sejmowej komisji Sprawiedliwości i Praw Człowieka. Wcześniej z kolei posłowie z komisji ustawodawczej przyjęli i wysłali do Trybunału Konstytucyjnego stanowisko dotyczące aborcji ze względu na ryzyko poważnych wad płodu. Uznali, że tego typu aborcja jest niezgodna z konstytucją.

A wy co uważacie na ten temat? Jesteście za zmianami? Jeżeli tak to w jakim kierunku? A może lepiej, jak ustawa pozostanie w takiej formie jak dotychczas? Podzielcie się swoim zdaniem w komentarzach!

Zobacz też:

4 tydzień ciąży, 6 tydzień ciąży, usg w ciąży, wczesna ciąża, film z usg w ciąży, początek ciąży
Przebieg ciąży
Wczesna ciąża - film z USG w 4.-6. tygodniu
Sprawdź, co można już zobaczyć na badaniu USG w bardzo wczesnej ciąży. Zobacz, jak wygląda zarodek i bijące serce dziecka między 4. a 6. tygodniem ciąży.
rozwój płodu zdjęcia
Adobe Stock
Przebieg ciąży
Rozwój płodu tydzień po tygodniu (zdjęcia)
Zobacz, jak rozwija się płód ludzki tydzień po tygodniu. Oto przepiękne, wzruszające zdjęcia z czasu ciąży, ale widziane od środka. Widać na nich dziecko od zapłodnienia aż do narodzin!
niechciana ciąża
Fotolia
Aktualności
Co 4. ciąża na świecie kończy się aborcją. Liczba zabiegów rośnie
Z raportu WHO wynika, że liczba aborcji na świecie wzrosła. Szacuje się, że już co 4. ciąża kończy się w ten sposób. Czy w Polsce też przybywa zabiegów przerywania ciąży?

W raporcie Światowej Organizacji Zdrowia i Instytutu Guttmachera, opublikowanym na łamach czasopisma medycznego "Lancet", czytamy, że liczba aborcji na świecie wzrosła z 50 milionów rocznie w latach 1990-1994 do 56 milionów w latach 2010-2014 . Liczba wykonywanych zabiegów wzrasta w biedniejszych regionach świata, ale maleje w krajach rozwiniętych – w ciągu 15 lat zmalała z 25 do 14 kobiet na 1000.  Więcej wykonywanych zabiegów w krajach rozwijających się tłumaczy się wzrostem populacji i chęcią posiadania mniejszych rodzin . Najwięcej kobiet poddaje się aborcji w Ameryce Łacińskiej, gdzie już co 3 ciąża kończy się aborcją. Jak donosi PAP, wskaźniki dotyczące aborcji są podobne bez względu na to, czy w danym kraju zabiegi przerywania ciąży są legalne czy nie. Dr Bela Ganatra z WHO uważa, że wyniki raportu dowodzą, że konieczne jest zwiększenie dostępności skutecznej antykoncepcji : "Inwestowanie w nowoczesne metody antykoncepcyjne mogłoby być dalece mniej kosztowne dla kobiet i społeczeństwa niż utrzymywanie niechcianych ciąż i dokonywanie niebezpiecznych aborcji" – podkreśla.  Aborcja w Polsce Temat aborcji w Polsce powrócił niedawno za sprawą obywatelskiego projektu ustawy antyaborcyjnej , zakładającego całkowity zakaz wykonywania zabiegów przerywania ciąży, także w przypadkach zagrożenia życia lub zdrowia i w sytuacji, kiedy ciąża jest wynikiem gwałtu. Obecne prawo zakłada możliwość przeprowadzenia aborcji w tych dwóch okolicznościach, jak również w przypadku, kiedy badania prenatalne wykazują duże prawdopodobieństwo ciężkiego nieodwracalnego upośledzenia płodu albo nieuleczalnej choroby zagrażającej życiu dziecka. Jednak uzyskanie legalnej aborcji nie zawsze jest możliwe, o czym donosi Federacja na Rzecz Kobiet i Planowania Rodziny w raporcie, z którego wynika, że wiele polskich szpitali utrudnia dostęp do...

Nasze akcje
dziecko na szczepieniu
O szczepieniach
Szczególne znaczenie szczepień przeciw pneumokokom u niemowląt i dzieci w dobie pandemii COVID-19
Partner
mata na piknik
Pielęgnacja
Jedziecie na piknik? Oto 6 wskazówek, dzięki którym się uda
Partner
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Partner
Podróże z Marko BeSafe
Rozwój
Oto sposób na przewożenie dziecka 5 razy bezpieczniej niż dotąd!
Partner
Polecamy
Porady
jak ubierać noworodka latem
Noworodek
Jak ubierać noworodka latem, żeby go nie przegrzać?
Małgorzata Wódz
Nowe urlopy dla rodziców
Prawo i finanse
Nowe urlopy dla rodziców w 2022 roku: od kiedy więcej dni wolnych?
Małgorzata Sztylińska-Kaczyńska
Bon turystyczny: jak wykorzystać w 2022?
Aktualności
Gdzie można wykorzystać bon turystyczny – lista podmiotów + zmiany przepisów
Ewa Janczak-Cwil
Rabarbar w ciąży
Dieta w ciąży
Czy w ciąży można jeść rabarbar? Tak, ale trzeba pamiętać o jednej rzeczy
Luiza Słuszniak
imiona unisex
Imiona
Imiona unisex – jak nazwać dziecko bez wskazywania na płeć? 168 propozycji!
Ewa Janczak-Cwil
biegunka w ciąży
Zdrowie w ciąży
Biegunka w ciąży: przyczyny i leczenie rozwolnienia w ciąży i przed porodem
Ewa Janczak-Cwil
bon turystyczny do kiedy
Aktualności
Bon turystyczny 2022 – ważność bonu. Do kiedy można wykorzystać?
Małgorzata Wódz
zapłodnienie
Starania o dziecko
Zapłodnienie: przebieg, objawy, kiedy dochodzi do zapłodnienia
Magdalena Drab
Czop śluzowy
Przygotowania do porodu
Czop śluzowy – co to, jak wygląda, kiedy odchodzi?
Joanna Biegaj
wyprawka noworodka
Niemowlę
Wyprawka dla noworodka na lato: ubranka i rzeczy do szpitala [LISTA ZAKUPÓW]
Małgorzata Wódz
uczulenie na jad pszczeli / uczulenie na jad osy
Zdrowie
Uczulenie na jad pszczeli i jad osy: objawy, co robić i jak przebiega leczenie
Katarzyna Pinkosz
Szparagi w ciąży: czy można jeść, właściwości, przeciwwskazania
Dieta w ciąży
Szparagi w ciąży: czy można jeść, właściwości, przeciwwskazania 
Luiza Słuszniak
jak pobrać bon turystyczny
Prawo i finanse
Jak pobrać i aktywować bon turystyczny: instrukcja rejestracji na PUE ZUS (krok po kroku)
Milena Oszczepalińska
domowe sposoby na komary
Aktualności
Domowe sposoby na komary: co robić, żeby komary nie gryzły?
Joanna Biegaj
twardy brzuch w ciąży
Zdrowie w ciąży
Twardy brzuch w ciąży – kiedy napięty brzuch jest powodem do niepokoju?
Ewa Cwil
plan porodu
Lekcja 2
Plan porodu: jak go napisać, czy jest obowiązkowy? Wzór do druku
Małgorzata Wódz
pozytywny test ciążowy
Ciąża
Pozytywny test ciążowy – co dalej? Kiedy test ciążowy jest fałszywie pozytywny?
Joanna Biegaj
plamienie implantacyjne
Objawy ciąży
Plamienie implantacyjne: co to jest, jak wygląda, ile trwa? Czy zawsze występuje w ciąży?
Małgorzata Wódz